S deťmi v aute: 10 netradičných tipov, ako ich zabaviť

[lnk url=“https://commons.wikimedia.org/”] Zdroj: Wikimedia[/lnk]

19. 1. 2017; Autor: Sóda, Foto: TV JOJ

Zabaviť deti tak, aby nerobili neplechu a aby ste popritom mohli pokojne šoférovať, je nadľudský výkon. Svoje o tom vedia aj hrdinovia nového komediálneho seriálu Prázdniny. Traja kamaráti sa v ňom rozhodnú vziať svoje deti na dvojtýždňovú výpravu na chalupu na Myjave, aby im ukázali, ako majú vyzerať ozajstné offline prázdniny plné zážitkov a dobrodružstva.

Zatiaľ čo v seriáli vzniká mnoho vtipných momentov, v realite môže byť atmosféra v aute poriadne napätá. Opýtali sme sa preto radšej skúsených mamičiek a spísali pár tipov, ako vašich malých nezbedníkov zamestnať aj na dlhších cestách.

10. Audioknihy

Počúvanie rozhlasovej rozprávky pred spaním patrí pre našu generáciu k najkrajším spomienkam detstva. Možno vás to prekvapí, ale množstvo starých rozhlasových rozprávok úplne zadarmo nájdete aj na YouTube alebo na tejto stránke. V aute pre vás vytvoria čarovnú atmosféru. Ak nemáte internetové pripojenie, dajú sa zakúpiť aj vo forme audioknihy a stiahnuť do telefónu. Naša najobľúbenejšia je táto:

9. Slovné hry

Pred cestou si pripravte zbierku slovných hier. Hry ako “meno-mesto-zviera-vec” či “hádaj na čo myslím” sú ideálnou aktivitou na zamestnanie “problémového cestovateľa”. Pracujú s predstavivosťou dieťaťa, rozvíjajú vyjadrovacie schopnosti a navyše nič nestoja.

Jedným z príkladov takejto hry môže byť aj hra so značkami. Deti sa pri nej striedajú vo vysvetľovaní významu písmen na evidenčných číslach okoloidúcich vozidiel. Napríklad PP môže znamenať “pomalý pretekár”, RK – rýchla kára, MA – malinový autobus a podobne. Víťazom je ten, kto vymyslí vtipnejší názov. Budete prekvapený, čo všetko vašim ratolestiam dokáže napadnúť.

8. Cestovanie v noci

Máte menšie deti? Naplánujte si cestu autom na časy, kedy obvykle spia, prípadne cestujte v noci. Vyhnete sa dopravným zápcham, deti budú s najväčšou pravdepodobnosťou väčšinu cesty spať a konečne budete mať čas porozprávať sa s partnerom nerušene niekoľko hodín.

Spiace dieťa
Zdroj: Pixabay

7. Fotoreportér v teréne

Ak svojim ratolestiam dôverujete, dajte im svoj telefón alebo lacné jednorazové fotoaparáty a nechajte ich zaznamenávať cestu. Z fotiek potom môžete spoločne vytvoriť kreatívnu fotoknihu.

6. Offline aplikácie

Doma našim ratolestiam väčšinou elektroniku zakazujeme, ale v krízových situáciách platí, že účel svätí prostriedky. Je to lepšie ako kvôli nervom minúť zjazd z diaľnice alebo sa zabudnúť pozrieť do spätného zrkadla. Stiahnite si do telefónu niekoľko dobrých detských hier, ktoré sa dajú hrať offline a o nerušenú zábavu máte postarané. Vy aj decká.

Napríklad táto hra skvelo navodí atmosféru výletu. Deti si v nej môžu vyskúšať šoférovať rôzne vozidlá od policajného auta až po loď. Stiahnite si ju pre Android.

5. Dekorácie okien

Vedeli ste o tom, že niektoré fixky na biele tabule sa dajú použiť na sklo a sú zotierateľné iba vlhkou utierkou bez toho, aby zanechali špinu? Vypýtajte si takéto farbičky v papierníctve a vaše deti sa môžu na zadnom sedadle zahrať na Picassa.

4. Malý navigátor

Ak zo zadného sedadla neustále počúvate tú starú známu ošúchanú vetu: “Už sme tam?”, zverte deťom do rúk mapu, prípadne GPS navigáciu, ak nejakú máte navyše a nechajte ich navigovať vás. Pýtajte sa priebežne, či idete správne a čo máte robiť teraz. Naučiť sa čítať v mape je veľmi užitočná zručnosť a dieťa navyše poteší, že sa aktívne zapája a je mu venovaná pozornosť.

Navigácia
Zdroj: Pixabay

3. Malé odmeny

Zavítajte do obchodu v štýle “všetko za euro” a nakúpte drobné hračky, minizápisníky, maľovanky a iné “čačky”. Deti sa v priebehu cesty budú tešiť na každú ďalšiu drobnosť, no dôležité je nerozprávať o tom, čo všetko pre nich ešte máte nachystané, ale odmeňovať ich za dobré správanie.

2. Desiata

Pripravte si veľa na drobno nakrájaného jedla – ovocie, zeleninu, sendviče, praclíky, chrumky, skrátka všetko, čo majú vaše deti radi. Podobné drobnosti dokážu malé deti dostatočne zabaviť. Sladkostiam a sladeným nápojom sa radšej vyhnite. Priveľa cukru znamená priveľa energie, ktorá sa musí niekde vyventilovať.

Desiata
Zdroj: Pixabay

1. Pojazdná párty

Jednou z najpopulárnejších detských aktivít v aute je spievanie. Z tých znesiteľnejších pesničiek, ktoré vaši drobci doma donekonečna omieľajú, si vytvorte zoznam skladieb na cesty. Z ich prehrávania sa dá spraviť menšia hra. Na zapnutú hudbu všetci v aute tancujú, potom skladbu zastavíte a kým nehrá, všetci zamrznú a nikto sa nesmie pohnúť, kým hudba opäť nehrá. Samozrejme, šofér sa do hry nezapája.

+ bonus: Video prehrávače

Nič sa neosvedčilo natoľko, ako prenosné DVD prehrávače, notebook alebo tablet a k tomu slúchadlá. Pustite deťom obľúbenú rozprávku či film, prípadne vyskúšajte nový rodinný seriál Prázdniny. Nájdete ich v archíve TV JOJ.

Ak už vaše deti vedia čítať, môžete vyskúšať aj nášho špeciálneho chatbota. Volá sa Jano a pokecá s vami o zaujímavostiach seriálu. Skúste si ho aj vy.

Je to jednoduché. Stačí kliknúť, otvorí sa vám messenger, prihlísite sa na Facebook a virtuálny pokec môže začať. Kto je zvedavý, nech klikne na banner nižšie.

Jano vašim ratolestiam na Facebooku porozpráva o všetkých seriálových novinkách, postavách a pikoškách z dedovej chalupy na Myjave. Možno ani nespoznajú, že to nie je skutočný človek.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

,

10 vecí, ktorými si Nokia 3310 získala srdcia fanúšikov

Legendu medzi mobilnými telefónmi predstavili na trhu v roku 2000. Po celom svete sa predalo 126 miliónov kusov.

čítaj viac