S deťmi v aute: 10 netradičných tipov, ako ich zabaviť

[lnk url=“https://commons.wikimedia.org/”] Zdroj: Wikimedia[/lnk]

19. 1. 2017; Autor: Sóda, Foto: TV JOJ

Zabaviť deti tak, aby nerobili neplechu a aby ste popritom mohli pokojne šoférovať, je nadľudský výkon. Svoje o tom vedia aj hrdinovia nového komediálneho seriálu Prázdniny. Traja kamaráti sa v ňom rozhodnú vziať svoje deti na dvojtýždňovú výpravu na chalupu na Myjave, aby im ukázali, ako majú vyzerať ozajstné offline prázdniny plné zážitkov a dobrodružstva.

Zatiaľ čo v seriáli vzniká mnoho vtipných momentov, v realite môže byť atmosféra v aute poriadne napätá. Opýtali sme sa preto radšej skúsených mamičiek a spísali pár tipov, ako vašich malých nezbedníkov zamestnať aj na dlhších cestách.

10. Audioknihy

Počúvanie rozhlasovej rozprávky pred spaním patrí pre našu generáciu k najkrajším spomienkam detstva. Možno vás to prekvapí, ale množstvo starých rozhlasových rozprávok úplne zadarmo nájdete aj na YouTube alebo na tejto stránke. V aute pre vás vytvoria čarovnú atmosféru. Ak nemáte internetové pripojenie, dajú sa zakúpiť aj vo forme audioknihy a stiahnuť do telefónu. Naša najobľúbenejšia je táto:

9. Slovné hry

Pred cestou si pripravte zbierku slovných hier. Hry ako “meno-mesto-zviera-vec” či “hádaj na čo myslím” sú ideálnou aktivitou na zamestnanie “problémového cestovateľa”. Pracujú s predstavivosťou dieťaťa, rozvíjajú vyjadrovacie schopnosti a navyše nič nestoja.

Jedným z príkladov takejto hry môže byť aj hra so značkami. Deti sa pri nej striedajú vo vysvetľovaní významu písmen na evidenčných číslach okoloidúcich vozidiel. Napríklad PP môže znamenať “pomalý pretekár”, RK – rýchla kára, MA – malinový autobus a podobne. Víťazom je ten, kto vymyslí vtipnejší názov. Budete prekvapený, čo všetko vašim ratolestiam dokáže napadnúť.

8. Cestovanie v noci

Máte menšie deti? Naplánujte si cestu autom na časy, kedy obvykle spia, prípadne cestujte v noci. Vyhnete sa dopravným zápcham, deti budú s najväčšou pravdepodobnosťou väčšinu cesty spať a konečne budete mať čas porozprávať sa s partnerom nerušene niekoľko hodín.

Spiace dieťa
Zdroj: Pixabay

7. Fotoreportér v teréne

Ak svojim ratolestiam dôverujete, dajte im svoj telefón alebo lacné jednorazové fotoaparáty a nechajte ich zaznamenávať cestu. Z fotiek potom môžete spoločne vytvoriť kreatívnu fotoknihu.

6. Offline aplikácie

Doma našim ratolestiam väčšinou elektroniku zakazujeme, ale v krízových situáciách platí, že účel svätí prostriedky. Je to lepšie ako kvôli nervom minúť zjazd z diaľnice alebo sa zabudnúť pozrieť do spätného zrkadla. Stiahnite si do telefónu niekoľko dobrých detských hier, ktoré sa dajú hrať offline a o nerušenú zábavu máte postarané. Vy aj decká.

Napríklad táto hra skvelo navodí atmosféru výletu. Deti si v nej môžu vyskúšať šoférovať rôzne vozidlá od policajného auta až po loď. Stiahnite si ju pre Android.

5. Dekorácie okien

Vedeli ste o tom, že niektoré fixky na biele tabule sa dajú použiť na sklo a sú zotierateľné iba vlhkou utierkou bez toho, aby zanechali špinu? Vypýtajte si takéto farbičky v papierníctve a vaše deti sa môžu na zadnom sedadle zahrať na Picassa.

4. Malý navigátor

Ak zo zadného sedadla neustále počúvate tú starú známu ošúchanú vetu: “Už sme tam?”, zverte deťom do rúk mapu, prípadne GPS navigáciu, ak nejakú máte navyše a nechajte ich navigovať vás. Pýtajte sa priebežne, či idete správne a čo máte robiť teraz. Naučiť sa čítať v mape je veľmi užitočná zručnosť a dieťa navyše poteší, že sa aktívne zapája a je mu venovaná pozornosť.

Navigácia
Zdroj: Pixabay

3. Malé odmeny

Zavítajte do obchodu v štýle “všetko za euro” a nakúpte drobné hračky, minizápisníky, maľovanky a iné “čačky”. Deti sa v priebehu cesty budú tešiť na každú ďalšiu drobnosť, no dôležité je nerozprávať o tom, čo všetko pre nich ešte máte nachystané, ale odmeňovať ich za dobré správanie.

2. Desiata

Pripravte si veľa na drobno nakrájaného jedla – ovocie, zeleninu, sendviče, praclíky, chrumky, skrátka všetko, čo majú vaše deti radi. Podobné drobnosti dokážu malé deti dostatočne zabaviť. Sladkostiam a sladeným nápojom sa radšej vyhnite. Priveľa cukru znamená priveľa energie, ktorá sa musí niekde vyventilovať.

Desiata
Zdroj: Pixabay

1. Pojazdná párty

Jednou z najpopulárnejších detských aktivít v aute je spievanie. Z tých znesiteľnejších pesničiek, ktoré vaši drobci doma donekonečna omieľajú, si vytvorte zoznam skladieb na cesty. Z ich prehrávania sa dá spraviť menšia hra. Na zapnutú hudbu všetci v aute tancujú, potom skladbu zastavíte a kým nehrá, všetci zamrznú a nikto sa nesmie pohnúť, kým hudba opäť nehrá. Samozrejme, šofér sa do hry nezapája.

+ bonus: Video prehrávače

Nič sa neosvedčilo natoľko, ako prenosné DVD prehrávače, notebook alebo tablet a k tomu slúchadlá. Pustite deťom obľúbenú rozprávku či film, prípadne vyskúšajte nový rodinný seriál Prázdniny. Nájdete ich v archíve TV JOJ.

Ak už vaše deti vedia čítať, môžete vyskúšať aj nášho špeciálneho chatbota. Volá sa Jano a pokecá s vami o zaujímavostiach seriálu. Skúste si ho aj vy.

Je to jednoduché. Stačí kliknúť, otvorí sa vám messenger, prihlísite sa na Facebook a virtuálny pokec môže začať. Kto je zvedavý, nech klikne na banner nižšie.

Jano vašim ratolestiam na Facebooku porozpráva o všetkých seriálových novinkách, postavách a pikoškách z dedovej chalupy na Myjave. Možno ani nespoznajú, že to nie je skutočný človek.

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

Adriana Vančová: Mnoho ľudí vníma fotoaparát iba ako „obrázkovač“

Jej starý analóg ju od neskorého detstva sprevádzal všetkými významnými miľníkmi fotografickej kariéry. Previedla nás nimi spolu s telefónom Huawei P9.

čítaj viac