4 veci, ktoré ste nevedeli o lízingu (a môžu sa vám pri podnikaní hodiť)

29. 12. 2016; Autor: Sóda, Foto: Picjumbo

Rozmýšľate pred koncom roka o kúpe auta do firmy? Alebo dokonca potrebujete výrobné stroje? Predtým, než začnete rozmýšľať o úvere, skúste zvážiť lízing. Má pre vás niekoľko výhod.

Máme dobu nízkych úrokov. Znamená to, že oveľa lepšie, ako investovať vlastné peniaze, je na nákup strojov, áut a zariadení použiť peniaze, ktoré núka banka. Je to férové pre obe strany. Firma si stráži cash flow a zarába na zhodnocovaní investície, banka zas na poskytnutí peňazí podnikateľom. Na Slovensku podnikatelia často pri investovaní opomínajú lízing. Prečítajte si zopár dôvodov, prečo je lízing niekedy lepšia voľba ako úver.

1. Nejde len o autá

Či už potrebujete do firmy novú výrobnú linku, zariadenie na automatizáciu výroby, alebo traktor na pole, kamión či mikrobus, vo všetkých prípadoch sa dá použiť lízing. Jeho výhoda oproti úveru je tá, že ak by sa so strojom či autom niečo stalo, lízing núka výhodnejšie riešenia ako úver. Lízingový vzťah sa končí (detaily samozrejme závisia od toho, ako si dohodnete zmluvu).

Zdroj: Finda.photo.com

2. Lízing môžete skončiť

Lízing je vlastne prenájom. Hoci máte predmet lízingu (auto, stroj) plne k dispozícii, keď sa rozhodnete vzťah skončiť, môžete ho vrátiť lízingovej spoločnosti a nemáte pred sebou ďalšie náklady súvisiace s týmto vzťahom. Úver síce tiež môžete predčasne splatiť, ale potrebujete naňho získať financie – zostávajúcu hodnotu úveru. Pri lízingu tento problém nie je.

3. V splátke môžete mať aj starostlivosť

Hovoríme o operatívnom lízingu. Ide o krátkodobý lízing, ktorý je kratší ako je životnosť vozidla či zariadenia. Súčasťou mesačnej splátky býva starostlivosť o auto či stroj. Najmä pri autách a menších či stredných firmám sa táto forma lízingu vyplatí. V jednej splátke máte nielen vozidlo, ale aj servis a ďalšie dohodnuté úkony. Starostlivosť o prevádzku auta odpadá.

4. Lízingová splátka ide do nákladov

Lízingová splátka je nákladová položka a teda je plne daňovo odpočítateľná.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.