Financovanie malej firmy v roku 2017? Spôsobov je mnoho

zasadačka

19. 1. 2017; Autor: Sóda, Foto: Unsplash

S príchodom nového roka prídu aj nové podnikateľské príležitosti a výzvy a na tie treba mať peniaze. Rodina, priatelia, blázni – takto by sa dali charakterizovať zdroje financií, ktoré majú začínajúci podnikatelia spravidla k dispozícii. Nie je to však celkom tak. Ak ste malý alebo začínajúci podnikateľ, máte viacero možností, ako na firemný účet dostať potrebné prostriedky.

Vlastné zdroje

Najťažšia cesta, ktorou sa môžete vybrať, no zároveň sa nemusíte o nič s nikým deliť a nikomu nič platiť. Daňou za to je pomalší rozbeh a tiež skutočnosť, že si musíte aj všetko sami ustriehnuť. Cash flow, odvody, poplatky, výplaty, a popri tom zháňať nové zákazky na vlastnú päsť.

Rodina a priatelia

Možno budú od vás chcieť nejaké záruky, no vlastným domom zrejme ručiť nebudete musieť. Ak máte vysoké finančné nároky, budete musieť rodinných príslušníkov a priateľov osloviť viacero a každého znova a znova presviedčať o svojom zámere. Je tu však väčšia šanca, že sa vám nebudú snažiť zasahovať do podnikania.

Financovanie firmy
počítače, návrhy na papieri

Odberatelia

V prípade, že máte dobrý produkt, vaši odberatelia vo vás môžu vidieť potenciál. Ak sa bude produkt dobre predávať, budú ho chcieť ešte viac a vy sa stanete ich investíciou do budúcnosti. Treba však počítať s tým, že za svoju dôveru budú očakávať veľmi konkrétne výsledky a záruky.

Platby od klientov vopred

Výborný spôsob financovania hlavne na vyrovnanie záporného cash-flow, keď máte vysoké výrobné alebo predajné náklady. Mať na účte peniaze vtedy, keď potrebujete, je aj za cenu prípadnej zľavy pre firmu lepšie, než ich mať viac, no neskoro.

Granty

Pripravte sa na úmornú byrokraciu, neustále presviedčanie o životaschopnosti vášho zámeru a nekončiace kontroly. Je to časovo náročný proces, pri ktorom nikdy neviete, kedy a či vôbec sa k peniazom dostanete. Ak sa to však podarí, máte peniaze takmer zadarmo.

Financovanie firmy
písanie na papier

Investori

Úprimne, šanca, že sa o vás bude zaujímať investor je veľmi malá. Väčšinou vyhľadávajú veľmi špecifické typy firiem s produktom, ktorý má potenciál masovo sa rozšíriť. Nie je  to však nemožné. Ak to náhodou bude váš prípad, môžete so svojou firmou vystreliť vpred, no výmenou za značný vlastnícky podiel.

Bankové pôžičky

Banky veľmi dobre poznajú potreby svojich klientov, a preto majú pomerne širokú ponuku služieb, ktoré dokážu ušiť na mieru konkrétnym klientom. K peniazom sa viete dostať veľmi rýchlo, pričom samotné banky sa snažia celú administratívu čo najviac zjednodušiť.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

Úver vám môže zarobiť peniaze. Pozrite sa ako

Cash is the king. Hotovosť je kráľ. Hoci toto heslo platí neustále, v reálnom živote sa jednotlivci aj firmy musia potýkať s tým, že jednoducho peňazí nie je dosť. A hoci v osobnom živote platí, keď nie sú peniaze, uskromnite sa, takéto rozmýšľanie môže firmu položiť. Pozrite sa prečo.

čítaj viac