Úver vám môže zarobiť peniaze. Pozrite sa ako

4. 10. 2016; Autor: Sóda

Ustrážiť si cash flow, množstvo peňazí, ktoré máte aktuálne k dispozícii, je hlavybôľ pre startupy aj dlhoročne existujúce firmy. Ušetriť si peniaze na rozvoj zo zisku si v skutočnosti môžu dovoliť len tie najbohatšie firmy.

Všetky ostatné alebo rastú veľmi pomaly, alebo nerastú vôbec. Pritom nápady a energia im nechýba. Práve v týchto prípadoch, ak presne viete, na čo peniaze potrebujete a koľko zákazníkov, obratu alebo hodnoty vám prinesú naspäť, je dobré hacknúť vlastné myslenie o tom, že pôžičky sú zlé.

Rozumný úver totiž môže zvýšiť obrat vašej firmy a kvalitu života jej zamestnancov a konateľov. Tu sú dôvody, ako.

1. Úverom predbehnete konkurenciu

Firma predáva produkty, ale nemá priveľa peňazí na marketing. Pritom podľa prieskumov na trhu presne takýto produkt chýba. Ak sa firma rozhodne rásť pomaly, zo zisku vyrobiť viac tovaru a ten predať znovu, môže a veľmi pravdepodobne sa v dnešnom svete rýchlych informácií aj stane jedna vec.

Kdesi na svete si kvalitné výrobky všimne konkurencia či startup. Nájdu si investora, získajú podporu z crowdfoundingových platforiem alebo inou cestou. A do pár týždňov položia všetkých, čo rastú pomaly, hoci ich konkurencia bola pred nimi. Smola.

Ten dravejší ide dopredu a ten, čo bol prvý, zaniká. Akonáhle existuje potenciál na rýchlejší rast, dnešná doba lacných peňazí podporuje trend požičať si na rozvoj od bánk.

Či už ide o investíciu do skladových zásob, nákup kvalitnejších strojov alebo masívnu investíciu do marketingu, peniaze sú pre podnikateľov k dispozícii. A sú dostupnejšie ako kedykoľvek predtým.

2. Úver je investícia, ak peniaze viete zhodnotiť

Keď sa spýtate úspešných obchodných firiem, či do nákupu zásob dávajú vlastné peniaze alebo požičané, podstatná väčšina vám odpovie, že na to využívajú kontokorenty alebo iné úverové produkty od banky. Potvrdzujú to aj skúsenosti Slovenskej sporiteľne.

Prečo je to tak? Vlastné peniaze sú cennou komoditou, ktorú si treba šetriť a míňať opatrne. Naopak, ak máte rozbehnutý obchodný reťazec a potrebujete investovať do nákupu, súčasné úroky sú veľmi pravdepodobne oveľa nižšie, ako je marža firmy. Z úveru sa tak stáva investícia, ktorá vynesie firme viac, ako sú náklady na získanie týchto peňazí.

To isté platí aj vtedy, ak vaša firma funguje na nízkych maržiach pri častej frekvencii predaja (napríklad dovoz veľkého množstva tovaru, povedzme surovín pre výrobný sektor). Vtedy úverový produkt od banky ochráni samotnú existenciu vášho podnikania – môžete viac nakupovať a tým aj viac predávať.

3. Rozumný úver vás zbaví stresu

Tento bod sa javí na prvé počutie bizarne. Úver a málo stresu? Skúsenosti však potvrdzujú, že viac ako úver podnikateľov stresuje neschopnosť zaplatiť faktúry, najmä ak ste seriózny a nechcete prísť o obchodného partnera, pričom však iní odberatelia vám faktúry nepreplatili.

Na tento účel je dobré mať šikovný kontokorentný úver, ktorým krátky výpadok cashflowu kedykoľvek vykryjete. Bude sa vám spávať ľahšie a slovenský syndróm neskorého platenia faktúr nebudete šíriť ďalej. Prispejete tak tiež k tomu, aby podnikateľské prostredie fungovalo korektne. A tým získajú všetci.

Potrebujete poradiť, ktorý úver je pre vaše podnikanie vhodný a či vôbec ho potrebujete? V Slovenskej sporiteľni nájdete poradcov, ktorí vám radi nezáväzne poradia. Dohodnite si s nimi stretnutie alebo rozhovor po telefóne.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

,

Obzeráte sa po zahraničných trhoch? Určite si najprv odpovedzte na týchto 10 otázok

Odvážnemu šťastie praje, no ak ste dobre pripravení, nemusíte sa naň spoliehať.

čítaj viac