Úver vám môže zarobiť peniaze. Pozrite sa ako

Cash is the king. Hotovosť je kráľ. Hoci toto heslo platí neustále, v reálnom živote sa jednotlivci aj firmy musia potýkať s tým, že jednoducho peňazí nie je dosť. A hoci v osobnom živote platí, keď nie sú peniaze, uskromnite sa, takéto rozmýšľanie môže firmu položiť. Pozrite sa prečo.

Ustrážiť si cash flow, množstvo peňazí, ktoré máte aktuálne k dispozícii, je hlavybôľ pre startupy aj dlhoročne existujúce firmy. Ušetriť si peniaze na rozvoj zo zisku si v skutočnosti môžu dovoliť len tie najbohatšie firmy.

Všetky ostatné alebo rastú veľmi pomaly, alebo nerastú vôbec. Pritom nápady a energia im nechýba. Práve v týchto prípadoch, ak presne viete, na čo peniaze potrebujete a koľko zákazníkov, obratu alebo hodnoty vám prinesú naspäť, je dobré hacknúť vlastné myslenie o tom, že pôžičky sú zlé.

Rozumný úver totiž môže zvýšiť obrat vašej firmy a kvalitu života jej zamestnancov a konateľov. Tu sú dôvody, ako.

1. Úverom predbehnete konkurenciu

Firma predáva produkty, ale nemá priveľa peňazí na marketing. Pritom podľa prieskumov na trhu presne takýto produkt chýba. Ak sa firma rozhodne rásť pomaly, zo zisku vyrobiť viac tovaru a ten predať znovu, môže a veľmi pravdepodobne sa v dnešnom svete rýchlych informácií aj stane jedna vec.

Kdesi na svete si kvalitné výrobky všimne konkurencia či startup. Nájdu si investora, získajú podporu z crowdfoundingových platforiem alebo inou cestou. A do pár týždňov položia všetkých, čo rastú pomaly, hoci ich konkurencia bola pred nimi. Smola.

Ten dravejší ide dopredu a ten, čo bol prvý, zaniká. Akonáhle existuje potenciál na rýchlejší rast, dnešná doba lacných peňazí podporuje trend požičať si na rozvoj od bánk.

Či už ide o investíciu do skladových zásob, nákup kvalitnejších strojov alebo masívnu investíciu do marketingu, peniaze sú pre podnikateľov k dispozícii. A sú dostupnejšie ako kedykoľvek predtým.

2. Úver je investícia, ak peniaze viete zhodnotiť

Keď sa spýtate úspešných obchodných firiem, či do nákupu zásob dávajú vlastné peniaze alebo požičané, podstatná väčšina vám odpovie, že na to využívajú kontokorenty alebo iné úverové produkty od banky. Potvrdzujú to aj skúsenosti Slovenskej sporiteľne.

Prečo je to tak? Vlastné peniaze sú cennou komoditou, ktorú si treba šetriť a míňať opatrne. Naopak, ak máte rozbehnutý obchodný reťazec a potrebujete investovať do nákupu, súčasné úroky sú veľmi pravdepodobne oveľa nižšie, ako je marža firmy. Z úveru sa tak stáva investícia, ktorá vynesie firme viac, ako sú náklady na získanie týchto peňazí.

To isté platí aj vtedy, ak vaša firma funguje na nízkych maržiach pri častej frekvencii predaja (napríklad dovoz veľkého množstva tovaru, povedzme surovín pre výrobný sektor). Vtedy úverový produkt od banky ochráni samotnú existenciu vášho podnikania – môžete viac nakupovať a tým aj viac predávať.

3. Rozumný úver vás zbaví stresu

Tento bod sa javí na prvé počutie bizarne. Úver a málo stresu? Skúsenosti však potvrdzujú, že viac ako úver podnikateľov stresuje neschopnosť zaplatiť faktúry, najmä ak ste seriózny a nechcete prísť o obchodného partnera, pričom však iní odberatelia vám faktúry nepreplatili.

Na tento účel je dobré mať šikovný kontokorentný úver, ktorým krátky výpadok cashflowu kedykoľvek vykryjete. Bude sa vám spávať ľahšie a slovenský syndróm neskorého platenia faktúr nebudete šíriť ďalej. Prispejete tak tiež k tomu, aby podnikateľské prostredie fungovalo korektne. A tým získajú všetci.

Potrebujete poradiť, ktorý úver je pre vaše podnikanie vhodný a či vôbec ho potrebujete? V Slovenskej sporiteľni nájdete poradcov, ktorí vám radi nezáväzne poradia. Dohodnite si s nimi stretnutie alebo rozhovor po telefóne.

Článok vznikol v spolupráci so Slovenskou sporiteľňou, ktorej program pre začínajúcich podnikateľov podporuje nápady tých, ktorí si chcú rozbehnúť vlastné podnikanie. Okrem riešenia financovania záujemcom umožní získať aj dobré rady od skúsených mentorov.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Tomáš Maštalír: Rád sa vraciam k tichu

Tomáš Maštalír je iný človek, ako sú roly, ktoré stvárnil v seriáloch. Hĺbavejší, premýšľajúci, hľadajúci správny význam slov aj toho, čo v jeho živote predstavujú. Žije prítomným okamihom, ale to, čo sa za tým skrýva, nie je bohémstvo.

Tomáš Maštalír je iný človek, ako sú roly, ktoré stvárnil v seriáloch. Hĺbavejší, premýšľajúci, hľadajúci správny význam slov aj toho, čo v jeho živote predstavujú. Žije prítomným okamihom, ale to, čo sa za tým skrýva, nie je bohémstvo.

Prečo nerád dávate rozhovory?

Väčšinou sú rozhovory smerované na vašu osobu a chcú, aby ste prezradili niečo o sebe. Ja mám pocit, že všetko, čo som už o sebe povedať chcel, som povedal.

Nie som mimoriadne zhovorčivý človek. Ďalšia vec je, že už som trošku vysadený na otázky typu ako som sa dostal k herectvu, či cvičím, kam chodím na dovolenku.

A keď to má byť len rozhovor pre rozhovor, tak mám pocit, že človek už trepe. Nie som veľmi extrovertný.

Toto o sebe tvrdia mnohí, ktorí vystupujú pred ľuďmi. Že nie sú extroverti. Ako sa s tým dá žiť, keďže vaším džobom je byť na očiach a odhaľovať svoje vnútro?

Hoci herectvo sa berie ako exhibicionizmus, pri ktorom sa človek istým spôsobom odhaľuje, ja si nemyslím, že je to odhaľovanie sa. Vystupujete pred ľuďmi a áno, ponúkate im niečo zo svojho vnútra.

Vtip je však v tom, že to nie sú vaše osobné emócie. Idú síce z vás, sú vaše, ale v tom momente patria postave, ktorú hráte. Nie ste na javisku za seba.

Preto je iné stáť na javisku pred ľuďmi a potom vystúpiť v súkromí za seba. Jednoducho som interpret. A mojím predmetom záujmu je postava, ktorú sa vlastnými pocitmi a možno emóciami snažím oživiť.

Tomáš Maštalír

Berie vám hranie energiu alebo dáva?

Keďže mám svoju prácu veľmi rád, nevysáva zo mňa energiu ako niečo, čo človeka nebaví. Samozrejme, ak ste na veľkom javisku pred šesťsto ľuďmi tri hodiny, tak energetický výdaj je veľký.

Energiu síce fyzicky odovzdávate, ale ak ľudia berú vašu robotu, podarilo sa vám spojiť ich s príbehom, sú schopní ho nasledovať a dokonca sa im to aj páči, tak ich energia spätnej väzby príde k vám. Výmena energií medzi javiskom a hľadiskom existuje.

Niekedy, keď je výdaj energie počas predstavenia veľký, som po predstavení natoľko nabudený, že potrebujem istým spôsobom pomaličky vychladnúť a vyhasnúť. Nedá sa vyzliecťsi kostým, osprchovať sa a zaspať.

Je náročné odpojiť sa od postavy, ktorú hráte?

Odpájanie nie je možno ten pravý výraz toho, čo zažívam po predstavení. Ten emocionálny výdaj počas predstavenia tam totiž skutočne je. Mnohokrát veľký.

Niekedy si musíte na javisku navodiť emócie, na ktoré v ten večer nemáte chuť, možno vám v danej chvíli ani nie sú blízke. No napriek tomu sa na to pokúšate tri hodiny vedome naprogramovať. Po predstavení sa preto musím postupne vrátiť do svojho normálu.

Ten dojazd je teda aj u mňa. Ale či je to ťažké? Poznám to, odkedy som začal robiť herectvo, takže mi to pripadá prirodzené.

Potrebuje byť herec vnímavý voči iným ľuďom?

Ak ma niekto zaujme, nemôžem z neho spustiť oči a berie si celú moju pozornosť. Od detstva som rád pozoroval ľudí. Všetkých okolo seba. Ako sa správajú, čo robia, ako sa prejavuje to, ako sa cítia.

Aké prejavy sú typické pre jednotlivé stavy, ktoré prežívajú. Rovnaké je to pri herectve. Presne takýmito detailmi sa snažíme oživovať postavy. Spoznám charakter a potom to vnútro – možno pocitové, možno emocionálne – jej prepožičiavam ja.

Snažím sa ľuďom priblížiť pri každej postave jej spôsob myslenia. Lebo ten je jednou zo základných vecí, ktorými sa odlišujeme.

Dávate si ciele?

Nie, nedávam si ciele. Samozrejme, máme túžby, a máme chcenia, ale nedokážeme si naplánovať, ako čo bude. Veľké plány vytvárajú očakávania niečoho lepšieho, ako je to, čo máme teraz.

A keď na nich lipneme a nevyjdú, prinášajú sklamanie. Myslím si, že sme zodpovední za vývoj našich životov a našej situácie, ale nemyslím si, že môžeme riadiť všetko. A hlavne nie všetko, čo chceme. V sekunde môže byť všetko preč.

Máte strach z budúcnosti?

Nemyslím si, že to, čo cítim, je strach. Ale nie preto, že by som sa cítil silný a nič v budúcnosti ma už neprekvapí. Skôr je to tak, že príde, čo má prísť. A s tým sa musíme vyrovnať. Učím sa dokázať rešpektovať a prijať to, čo prichádza.

Čo je pre vás najväčšou istotou?

Som presvedčený, že istota neexistuje.

Lenže k niečomu sa potrebujete vracať, keď si napríklad potrebujete doplniť energiu a dostať sa do pohody.

Asi je to pokoj. Ticho. A čas so samým sebou a dostatok spánku. Veľmi u seba vnímam, že môj pohľad na veci podlieha fyzickému stavu. Niekedy, keď už je toho naozaj veľa a som vyčerpaný, môj pohľad na veci je skreslený a nemyslím si, že dobrým smerom.

To znamená, že veľa vecí pod dojmom únavy a vyčerpania získava temnejšie tóny, a keď som odpočinutý a mám čas aj sám na seba, zrazu tú vec vidím úplne inak. Mal som obdobia, keď som si myslel, že sa to dá potlačiť alebo oklamať. Ale nedá.

Takže si strážite čas, ktorý trávite prácou?

Snažím sa o to. Nie vždy sa mi to darí. Ale možno aj preto, že nemám k práci alternatívu v podobe nejakého hobby. Niečo, na čo by som sa tešil, keďdopracujem. Myslím, že mám šťastie, keď môžem povedať, že práca je zároveň aj mojím hobby.

Určite je však niečo, čo vás teší aj mimo herectva.

Autá a motorky ako také. Tie ma zaujímali vždy. Vytvárajú fascinujúci svet, ktorý mi poskytuje absolútnu prítomnosť. A predstavte si, ako celoživotný odporca zimy som sa úplne otočil a pred štyrmi rokmi som si zamiloval lyžovanie.

Vnímavosť a priznané emócie idú ruka v ruke s charizmou. Je to črta typická od detstva alebo sa u vás vyvinula spolu s herectvom a s popularitou?

Nevidím na sebe žiadnu charizmu. Čo sa mienky o sebe týka, som veľký skeptik.

Aká emócia podľa vás prevláda v spoločnosti? Keby sme Slovensko zobrali ako človeka, čo by ste o ňom povedali?

Myslím, že jedným zo spoločných menovateľov pre súčasnú náladu v spoločnosti je slovo nespokojnosť. Veľa ľudí žije naozaj na hranici chudoby. Hoci majú prácu, je to skutočne pracujúca chudoba. Prakticky to vyzerá, že sú zamestnaní.

Lenže fakt, že si tí ľudia odpracujú mesiac a dostanú za to nejaké peniaze, neznamená, že dokážu plnohodnotne žiť. V podstate vnímam, že čoraz menej veríme tomu, že tým, ktorí rozhodujú a riadia, na nás záleží.

Je aj medzi slovenskými hercami túžba presadiť sa v zahraničí?

Neviem, ako je to medzi hercami, jediný, za koho môžem hovoriť, som ja. :)

Dobre, je teda vo vás taká túžba?

Nemám primárne túžbu opustiť túto krajinu s vidinou práce niekde v zahraničí. Jedinou motiváciou na prácu v zahraničí je prekročiť limit, ktorý máme tu na Slovensku. Sme naozaj malý trh, je nás päť miliónov.

To znamená, že akýkoľvek produkt aj v našom fachu je istým spôsobom formovaný aj dotovaný dopytom. A ten je, samozrejme, menší ako v zhruba 60-miliónovom Taliansku či v iných veľkých krajinách. Preto by človek možno rád zažil produkciu, kde je dostatok možností a priestoru robiť niečo lepšie. Ani nie v divadle, pretože to je veľmi citlivé na jazyk.

Ale čo sa týka filmu, to je trochu iné.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac