Turistické atrakcie na Slovensku s nádychom recesie

24. 2. 2016; Autor: Sóda, Foto CC 2.0: Guillaume Speurt

Články o turistických zaujímavostiach Slovenska sa na Sóde dlhodobo tešia veľkej obľube. Písali sme o prírodných raritách, kultúrnych či technických unikátoch. Nasledujúce atrakcie sa však vymykajú všetkým týmto kategóriam, no aj tak si myslíme, že si zaslúžia pozornosť. Pri najmenšom tým, že dokážu človeka nadchnúť či rozveseliť.

1. Ulička slávnych nosov v Kremnici

Zdroj: Erik Adamčiak, vypadni.sk

Raritnou turistickou atrakciou Kremnice je Ulička slávnych nosov nachádzajúca sa na nádvorí za domom J. L. Bellu nad Štefánikovým námestím. Bola založená na Festivale humoru a satiry Kremnické gagy a slúži na uctenie si pamiatky úspešných slovenských humoristov, hercov a iných významných osobností. Prvou plastikou v uličke bol nos Júliusa Satinského. Svoje nosy či celé tváre tu okrem neho majú i Jaroslav Filip, Stanislav Radič, Marián Kochanský, Katarína Kolníková, Jozef Kroner, Marián Zednikovič a ďalší.

2. Najvyššie položená kadibúdka

Najvyššie položenou kadibúdkou na Slovensku sa môže pochváliť Chata pod Rysmi ležiaca v nadmorskej výške 2250 metrov nad morom. Farebne pomaľovaná latrína leží v diskrétnej zóne asi 200 metrov od chaty a predstavuje pravdepodobne najznámejší záchod na celom Slovensku.

Za ostatných 10 rokov tu našlo útočisko viac ako pol milióna turistov. Priamo pri používaní zariadenia si možno vychutnávať nádherný panoramatický výhľad na Vysoké Tatry, predná strana latríny je totiž presklená.

3. Farma New Zealand

Zdroj: Katka Popluharova, vypadni.sk

Kto by sa zatúžil nadýchať jedinečnej atmosféry exotického Nového Zélandu, ale nechce sa mu letieť na druhý koniec Zeme, nemusí ďalej zúfať. Uprostred zelených kopcov neďaleko obce Modrová už na neho čaká „slovenský Nový Zéland“ – unikátny projekt spájajúci v sebe zoofarmu, etnografický a filmovo-fantazijný skanzen.

Návštevníci tu na vlastné oči uvidia hospodárske zvieratá z Nového Zélandu a ďalších odľahlých končín sveta: klokany (vrátane vzácneho bieleho exempláru – albína), pštrosy emu, ovce Romney, škótsky horský dobytok, ovcu Quessant, ktorá je najmenšou ovcou na svete, pod nohami sa im bude plaziť dokonca krokodíl.

V neďalekom lese odhalia štylizovanú maorskú osadu s príbytkami, v akých bývali domorodí Novozélanďania pred 300 až 400 rokmi. A čo by to bol za Nový Zéland, keby ho okrem Maorov neobývali i hobiti? Hobitské údolie s charakteristickými domčekmi je raritou, ktorú nemôže obísť nijaký milovník Tolkienových príbehov.

4. Stred sveta a vesmíru vo Vrbovom

Zdroj: vypadni.sk

Málokomu je známe, že stred sveta a vesmíru sa nachádza v neveľkom západoslovenskom mestečku Vrbové, v areáli tzv. CHRÁPU – chráneného parku. Toto unikátne miesto, ktorého súradnice vypočítal tím vrbovských akademikov z multiorganizácie KRIAK označuje monument s otočným pandrláčikom na vrchole.

K monumentu vedie recesistický náučný chodník vybudovaný so súhlasom „precedu – húpacého kona“, ktorý návštevníka oboznámi s unikátnymi a napospol nebezpečnými vrbovskými endemitmi ako je sova jobusová, živiaca sa modelárskymi lietadlami, sliepka divá usmievavá, za ktorej širokým úsmevom sa skrýva vražedná šelma, žaba šablozubá živiaca sa výlučne ľudským mäsom či koník jednohlavý, ktorého zvláštnosťou je, že má iba jednu hlavu.

5. Rozprávková vtáčia záhradka

Zdroj: vypadni.sk

V malebnom Revúckom údolí, pod známym a turisticky vyhľadávaným vrchom Čierny kameň, sa ukrýva vskutku jedinečný ekodvor zvaný „Rozprávková vtáčia záhradka“ alebo tiež „Vtáčí raj“. Táto záhradka predstavuje – a to bez zveličovania – miesto s najvyššou hustotou vtáčích kŕmidiel a búdok na jeden ár na celej zemeguli (veľkých samorastových kŕmidiel sa tu nachádza 60, búdok by sme napočítali až 130).

Ročne sa tu skonzumuje asi tona slnečnice. V zimných mesiacoch, keď je vo voľnej prírode núdza o potravu, sa na tomto čarovnom mieste schádza také veľké množstvo vtákov, takže záhradka pripomína skôr akýsi „vtáčí úľ“. O jej rastúcej obľúbenosti medzi operencami svedčí i fakt, že ju navštevujú i vtáky zo vzdialených kútov Európy (Fínsko, Slovinsko atď.).

V tomto prípade sa teda nejedná veľmi o recesiu, ide o významný projekt. Vyslovene milý ale je popis projektu prírodovedcom a spisovateľom doc. Miroslavom Sanigom: “Vtáčí raj poskytuje počas celého roka najrôznejším druhom vtákov luxusné ubytovanie s plnou penziou.” Ako vstupné sa vyberá “Láska k prírode” a ako výstupné sa platí “Ešte väčšia láska k prírode”.

6. Čumil v Bratislave

Zdroj: CC license 2.0 Cha gia Jose

Socha Čumila je unikátna bratislavská pozoruhodnosť, jeden zo symbolov mesta. Kým ju nezačali kopírovať niektoré východoeurópske metropoly, bola Bratislava jediným mestom na svete so sochou vykúkajúcou z kanála.

7. Ulička Johna Lennona v Bardejove

Autor: Lucia Lackovičová
Autor: Lucia Lackovičová

Najkratšia ulička v Bardejove sa volá Ulička J. Lennona. Nachádza sa v nej zároveň najmenší park mesta- Parčík Johna Lennona, kde sú rozmiestnené balvany s názvami albumov a menami členov Beatles. Tento osobitý pamätník je dielom nadšenca a aktivistu Pavla Zajaca, ktorý ho buduje už vyše 30 rokov.

Máte aj vy nejaké tipy na podobné zaujímavosti vo vašom okolí? Neváhajte a pošlite nám ich do správy, alebo sa o ne podeľte v komentároch na facebookovej stránke Sódy.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.

,

7 menej známych miest v okolí Zvolena, ktoré sa oplatí vidieť

Nenapádne atrakcie hodné povšimnutia, o ktorých vedia väčšinou iba rodáci.

čítaj viac