9 najznámejších symbolov nežnej revolúcie

Štrngajúce kľúče, čiapka budajka či prsty vztýčené do tvaru písmena V. Spomeniete si ešte na to, aký význam mali najznámejšie symboly nežnej revolúcie?

V Novembri 89 sa v bývalom Československu uskutočnila nežná revolúcia, ktorá mala za následok pád komunistického režimu. Tisíce nespokojných ľudí si dokázali nenásilnou formou protestu vynútiť politické zmeny a nastolenie základných demokratických princípov v spoločnosti.

Spoznajte Tváre slobody, ľudí, vďaka ktorým dnes máme slobodu. Viac informácií

Okrem jedinečnej atmosféry jednoty, nádeje a odhodlania bojovať za svoju slobodu ľuďom zrejme v hlave najviac utkveli symboly v podobe hesiel, piesní a rôznych výpovedných odkazov. Pripravili sme pre vás výber tých najznámejších.

Štrngajúce kľúče

Dnes sú symbolmi protestov svietiace telefóny nad hlavou, no v Novembri 89 neboli najbežnejším predmetom vo vrecku bundy či nohavíc smartfóny, ale kľúče.

Ľudia nimi štrngali na znak toho, že komunistickej vláde odzvonilo.

Čiapka budajka

Budajka je čierno-biela čiapka, ktorá bola za socializmu bežnou súčasťou pracovného odevu. Nosilo ju aj veľa disidentov, teda odporcov režimu, ktorí pracovali napríklad ako kuriči v kotolniach, pretože im štátna moc neumožnila vykonávať kvalifikovanú prácu.

foto TASR

V sychravých novembrových dňoch ju nosením spopularizoval Ján Budaj, jedna z vedúcich osobností revolúcie, po ňom čiapka dostala svoj ľudový názov.

Logo VPN

V Novembri 89 založili Milan Kňažko, Ján Budaj, Fedor Gál a ďalšie osobnosti hnutie Verejnosť proti násiliu, známe pod skratkou VPN. Jeho logom sa stalo červeno-modré písmeno V.

TASR

Podľa jeho autora Karola Rosmányho malo symbolizovať, že odpor, ktorý ľudia prejavili proti režimu, dosiahol svoj vrchol.

Kvety

Nežná revolúcia bola výnimočná tým, že si ľudia dokázali svoju slobodu vybojovať bez zbraní. Jej symbolom sú aj kvety, ktoré študenti 17. novembra v Prahe rozdávali príslušníkom Zboru národnej bezpečnosti, teda policajným oddielom. Polícia vtedy reagovala na demonštráciu neprimerane agresívne, viacero študentov surovo zbila obuškami, pričom viacerých zatkla. Táto udalosť následne vystupňovala rozhorčenie verejnosti.

Výzva Utvorte koridor!

Herec Milan Kňažko bol (spolu s Jánom Budajom) v novembrových dňoch moderátorom mítingov na Námestí SNP v Bratislave. Výzvou Utvorte koridor! žiadal tisíce demonštrantov, aby uvoľnili miesto záchrannému vozidlu.

TASR

Ľudia na výzvu okamžite reagovali. V atmosfére, ktorá vládla na všetkých demonštráciách, bolo cítiť najmä solidaritu a ľudskú spolupatričnosť.

Gesto víťazstva

Vztýčené a roztvorené prsty do tvaru písmena V ako symbol zviditeľnil britský ministerský predseda Winston Churchill. Symbolizovali slovo Victory, teda víťazstvo.

Víťazné véčko sa ujalo aj počas nežnej revolúcie.

Trikolóra

Sympatizanti revolúcie svoje vlastenectvo a postoj vyjadrovali aj nosením bielo-modro-červenej stužky pripnutej na oblečení. Ak ste nemali k dispozícii farebnú látku, postačilo použiť papier a naň nakresliť pruhy pastelkami.

Heslo Nie sme ako oni

Jedno z najpopulárnejších hesiel, ktoré zneli na námestiach.

TASR

Ďalšie obľúbené boli napríklad V jednote je sila, Nechceme násilie, Máme holé ruky či Posledné zvonenie pri štrnganí kľúčov, Pravda víťazí podľa názvu piesne, výzva Odstúpiť!, Neskoro! a iné.

Piesne z námestí

Pieseň Sľúbili sme si lásku od fotografa, folkového pesničkára a disidenta Ivana Hoffmana bola na Slovensku neoficiálnou hymnou nežnej revolúcie. Niekoľko mesiacov pred novembrovými udalosťami Hoffman spôsobil komunistickému režimu veľké problémy svojím vystúpením na Bratislavskej lýre. Na pódium ho pozvala americká speváčka Joan Baezová. Vystúpenie však nedokončil, pretože mu súdruhovia vypli mikrofón. Netušili, že onedlho bude spievať na námestiach pred desaťtisícami ľudí.

TASR

Ďalšia pieseň, ktorá by rovnako mohla súperiť o titul hymny revolúcie, bola pieseň Pravda víťazí od Tublatanky. Kapela Tublatanka zohrala pri novembrovom prevrate aj inú úlohu. Už v prvé dni ozvučovali bratislavské mítingy na Námestí SNP svojou aparatúrou.

Za zmienku určite stoja aj ďalšie populárne piesne novembrových dní. Či už tie slovenské ako Do batôžka od Jara Filipa a Milana Lasicu, Pocta Majakovskému od Roba Grigorova, alebo Najkrajší kút v šírom svete v podaní Petra Dvorského, alebo aj piesne českých umelcov ako Marta Kubišová, Karel Kryl, Jaroslav Hutka či Jaromír Nohavica.

Tento článok je súčasťou špeciálneho vydania magazínu Sóda o slobode a 17. novembri 1989. Spoločnosť O2 si toto výročie pripomína už po tretí raz, tentokrát aj prostredníctvom webstránky www. tvareslobody.sk, kde od polovice októbra zbiera príbehy ľudí, ktorí v Novembri 89 vyšli do ulíc. O2 aj touto cestou ďakuje všetkým odvážnym ľuďom, ktorí pre nás vybojovali slobodu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Boli ste v Novembri 89 na námestí? Patrí vám verejná vďaka

O2 ďakuje ľuďom, ktorí pre nás v Novembri 89 vybojovali slobodu.

Udalosti z Novembra 89 patria k najdôležitejším momentom v histórii nášho národa. Na ich význam sa však často zabúda a mladšia generácia neraz ani len netuší, že 17. novembra si v rámci Dňa boja za slobodu a demokraciu pripomíname práve nekrvavý pád socialistického režimu.

Sloboda k nám neprišla sama, získali ju pre nás desaťtisíce ľudí z námestí našich miest, ktorí vyšli do ulíc a postavili sa vtedajším pomerom. Spoločnosť O2 Slovakia už tretí rok po sebe pokračuje v kampani, ktorá prispieva k zvýšeniu povedomia o Novembri 89.

„Deň, keď sme získali slobodu a demokraciu, by sme si mali stále aktívne pripomínať a nemali by sme skĺznuť k tomu, že budeme brať to, čo máme teraz, ako samozrejmosť, či už je to možnosť slobodne vyjadriť svoj názor, alebo voľne cestovať,“ hovorí šéfka Komunikácie O2 Tereza Molnár.

Tento rok modrý operátor spustil omnoho osobnejšiu kampaň pod názvom Tváre slobody. Na špeciálnej stránke www.tvareslobody.sk mohli ľudia od polovice októbra zdieľať svoje spomienky, prípadne zážitky svojich blízkych alebo sa označiť na fotografiách. Na stránke pribudli desiatky príbehov, pričom stále môžete doplniť aj ten váš.

V druhej časti kampane spoločnosť O2 Slovakia verejne ďakuje ľuďom, ktorí boli na námestiach. Ďakuje symbolicky dnes, 17. novembra, prostredníctvom SMS, ktoré dostanú zákazníci pri prechode hraníc. Spomienkovú SMS dostanú aj obyvatelia miest, v ktorých sa protesty konali. Ľuďom, ktorí navštívia nezabezpečený zahraničný web, sa zobrazí špeciálny banner. Ďakovné bannery sú aj na webstránkach a sociálnych sieťach.

O2 sa chce poďakovať aj piesňou od skupiny Ultrazvuk, za ktorou stoja Vec a Tono S a Zuzany Mikulcovej.

K poďakovaniu sa pridávajú mnohé ďalšie firmy, organizácie a osobnosti. Ich zoznam aj možnosť pridať sa nájdete na www.tvareslobody.sk/pridajte-sa.

Viac informácií na www.tvareslobody.sk.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Prečítajte si alebo vypočujte Rozprávku o slobode

Spoznajte príbeh rozprávkara Zachariáša a pripomeňte si spolu s nami a so svojimi deťmi odkaz Novembra 89.

O2 si aj tento rok pripomína výročie Nežnej revolúcie a skutočnosť, že sloboda nie je samozrejmosť. Pri príležitosti 17. novembra vznikla aj špeciálna Rozprávka o slobode od Daniela Heviera, ktorá potvrdzuje, že Nežná revolúcia nebola žiadna rozprávka. 

Začítajte sa do príbehu rozprávkara Zachariáša alebo si ho vypočujte v podaní skvelého Roberta Rotha.

Čítajte aj: Slobodu potrebujem, aby som mohol tvoriť a existovať, hovorí Daniel Hevier

„Haló, počuje ma niekto? Počúva ma niekto? Som rozprávkar a chcem vám porozprávať rozprávku. Zvláštnu rozprávku. Bude skutočná, a nie vymyslená, ako už rozprávky bývajú. Toľko je okolo nás navymýšľaného, naklamaného, nakamuflovaného, že obyčajný rozprávkar so svojimi výmyslami nemá šancu. Ale ako hovorím, v mojom príbehu nebude nič vymyslené − hoci sa začína rozprávkovo…

Kde bolo, tam bolo, nebolo to ani tam, ani o kus ďalej, ale práve tu, na tomto sídlisku-bydlisku, v ktorom bol do zeme zasadený útulný dvanásťposchodový paneláčik. Na samom vrchu, pod strechou, z ktorej zatekalo, v malej garsónke býval mladý muž. 

Aby ste si vedeli predstaviť, o akom čase hovorím, pretočte si svoje neviditeľné hodiny o niekoľko rokov dozadu. Päť, desať, pätnásť, dvadsať − a sme na začiatku roku 2000. Ale pokračujeme ďalej, do hĺbky času: rok 1990, 1989, 1980… Tu by sme sa mohli zastaviť. 

Mladý muž je nielen na vrchole sídliskového činžiaka, ale aj na vrchole svojich síl. Je mladý, šťastný a… slobodný. Teda, niežeby niekde v blízkej diaľke nebola dievčinka, s ktorou sa navzájom našli. Ale zatiaľ sa to všetko iba chystá.“


Ak vás Zachariášov príbeh zaujal, celú Rozprávku o slobode nájdete aj na tomto mieste, kde si ju môžete stiahnuť alebo môžete pokračovať v jej čítaní po kliknutí na obrázok nižšie. 

Ak si chcete rozprávku radšej vypočuť, resp. pozrieť, máme pre vás aj špeciálne video, v rámci ktorého ju číta Robert Roth.

Poteší nás, ak sa do čítania, resp. počúvania pustíte spolu so svojimi deťmi a prostredníctvom Rozprávky o slobode im odhalíte kus našej minulosti, ktorá navždy zmenila život každého z nás. A ešte radšej budeme, ak sa o nej aj porozprávate.

Začať môžete aj týmito otázkami:

  • Zachariáš z Rozprávky o slobode bol slobodným umelcom – spisovateľom rozprávkarom. Poznáš aj ty nejakého slobodného umelca? Ak áno, čomu sa venuje?
  • Hlavný hrdina v príbehu sníva o krajine, kde by každý robil, čo uzná za vhodné, a čo najviac pomáhal ostatným. Je Slovensko podľa teba takou krajinou? Môžeme robiť, čo chceme? Pomáhame si?
  • V rozprávke sa veľa ráz spomína sloboda. Ako si ju predstavuješ ty? Kedy sa cítiš slobodný/-á?

Spoločnosť O2 si aj tento rok pripomína výročie Nežnej revolúcie a skutočnosť, že sloboda nie je samozrejmosť, ako si často mylne myslíme. Okrem Rozprávky o slobode sme pre vás v Sóde pripravili aj ďalší zaujímavý obsah. Nájdete ho na tomto mieste.


Stiahnite si jednu z týchto 6 appiek a naučte sa každý deň niečo nové

Čítaj viac

Traja králi O2: Vianočný bonus na tri smart zariadenia pomáha aj deťom, ktoré nemôžu vyrastať vo svojej rodine

Čítaj viac

PlayStation 5 je konečne tu a toto sú 4 dôvody, prečo sme sa novú konzolu tak tešili

Čítaj viac