Ako sa zbaliť tak, aby vám na cestách nič nechýbalo?

Zabudnite na množstvo nepodstatných vecí a zbaľte sa tak, aby ste mali pri sebe všetko to, čo naozaj potrebujete.

Stále viac a viac ľudí sa vydáva na cesty – niektorí sú skúsenejší, iní menej. Pre tých z vás, ktorí sa do spoznávania sveta práve púšťajú, sme pripravili ilustrovaný návod plný praktických tipov a rád, ako sa pobaliť čo najefektívnejšie.

Spolu so skúsenou cestovateľkou Jankou Schweighoferovotru z blogu Travelhacker vám poradíme, čo nechať doma a čo naopak určite vziať so sebou. Zdanlivá drobnosť totiž občas dokáže zachrániť celú dovolenku.

Začnite checklistom

Pred každým balením si pripravte tzv. checklist, teda zoznam toho, čo počas cesty naozaj potrebujete. Ten sa, samozrejme, zostavuje podľa toho, kam máte namierené. Inak sa predsa zbalíte na turistiku do hôr alebo týždeň pri mori, jeho účel sa však nemení. Vďaka poctivému zaškrtávaniu určite nič nezabudnete.

Zbaľte sa do ruksaku

Vedeli ste, že rozmery ruksakov na letisku kontrolujú menej ako pri kufroch? Výhodou ruksaku je, že ho máte stále na chrbte, takže sa vám nič nemotá popod nohy a tiež tu je menšia pravdepodobnosť, že ho zabudnete.

Vyrábajú sa aj šikovné ruksaky, ktoré možno rôzne otvoriť, takže máte vždy prehľad, čo je vo vnútri. Ideálne je, ak je ruksak nepremokavý alebo obsahuje aj obal proti dažďu. Dbajte na to, aby mal kvalitné popruhy a vystužený chrbát s odvetrávaním. Oceníte to najmä pri dlhších cestách s ruksakom na chrbte.

Čo rozhodne nechať doma

Aj vy máte tendenciu brať si so sebou množstvo vecí len tak pre istotu? Pri najbližšej ceste sa skúste zamyslieť nad množstvom oblečenia, ale aj liekov.

Zbytočne veľa oblečenia – Ak vám bude niečo naozaj chýbať, viete si to dokúpiť. Do teplej destinácie naozaj nepotrebujete štyri svetre, dve mikiny, rifle a ďalšie dlhé nohavice.

Veľa párov topánok – Stavte na menej párov kvalitných topánok, v ktorých sa vám bude pohodlne kráčať.

Spodné prádlo na každý deň pobytu – Ak chcete cestovať minimalisticky, naozaj si vystačíte s niekoľkými kusmi spodného prádla, ktoré si priebežne preperiete.

Veľké balenia tekutín pri ceste lietadlom – V prípade cestovania nízkonákladovou spoločnosťou len s príručnou batožinou poputujú akékoľvek tekutiny (sprchový gél, parfum či zubná pasta), ktoré presahujú objem 100 ml, do koša. Celkový objem všetkých tekutín pritom nesmie presiahnuť objem 1 l.

Zásoby jedla – Najesť sa dosýta môžete pred cestou doma, priamo na letisku alebo hneď po prílete a pri dlhších letoch dostanete jedlo aj na palube lietadla. Určite však oceníte malý snack v podobe energetickej tyčinky, orieškov či ovocia.

Knihy – Tri zväzky na dovolenke s najväčšou pravdepodobnosťou neprečítate. Ak áno, nahrajte si ich radšej do čítačky kníh. Ušetríte si miesto v batožine aj uľavíte aj svojej chrbtici.

Lieky na všetky typy chorôb – Lieky proti bolesti, nevoľnosti či po uštipnutí hmyzom môžu prísť vhod, celú lekárničku so sebou ale naozaj nepotrebujete. V každom meste sveta je k dispozícii lekáreň, kde si kúpite, čo potrebujete.

Fén a žehlička – Ak sú pre vás naozaj dôležité, nájdete ich na izbe v každom lepšom hoteli, pri cestovaní by vďaka nim vaša batožina len zbytočne nabrala na váhe.

Veci, ktoré sa ľahko krčia, drahé šperky a veci, na ktorých vám príliš záleží – Vyhnete sa tak nepríjemným pocitom aj možnej krádeži, ktorá by vás mohla naozaj dlho mrzieť.

Vychytávky z praxe alebo čo si vziať so sebou

Skúsení cestovatelia už vedia, ako na to, a aj v zdanlivo malom ruksaku dokážu nosiť celý svoj svet. Zozbierali sme zopár nápadov, ktoré vám pomôžu ušetriť miesto aj kilogramy. Na chrbte predsa tiež nemusíte nosiť zbytočné kilá navyše.

Zámok – Ľahko ním uzamknete ruksak a tým sa ochránite pred vreckármi.

Packing cubes alebo cestovné organizéry – Zbalíte sa do nich naozaj šikovne a vo svojich veciach budete mať stále prehľad.

Merino funkčné oblečenie – Ide o  možno väčšiu vstupnú investíciu, ktorá sa vám ale niekoľkonásobne vráti nielen v podobne ušetreného miesta vo vašej batožine, ale aj vďaka funkčnosti. Tričko z merino vlny si totiž môžete obliecť niekoľkokrát po sebe bez toho, že by začalo zapáchať.

Nádobky na kozmetiku – Na dovolenku či krátky výlet naozaj nepotrebujete celé balenie šampónu ani päť druhov lakov na nechty. Zoberte si len to, čo naozaj potrebujete a kozmetické prípravky prelejte do menších nádobiek, ktoré môžete použiť opakovane.

Tuhé mydlo – Ide o všestranného pomocníka, ktorý šetrí miesto v batožine, ale aj váš čas. Môžete ho použiť na umytie tela, vlasov aj na vypratie oblečenia.

Hrebeň – Pri cestách vymeňte kefu na vlasy za hrebeň, ktorý zaberá oveľa menej miesta.

Tenký uterák z mikrovlákna – Pred objemným bavlneným uterákom uprednostnite ten z mikrovlákna. Je spratný a po použití rýchlo vyschne.

Vitamín C alebo hroznový cukor – Majte niektorý z nich stále so sebou, rýchlo vám dodá chýbajúcu energiu.

Melatonín – Prírodný hormón, ktorý pomáha najmä pri jet lagoch, ale aj ľuďom, ktorí majú problém so spaním v novom prostredí. Vyšle vášmu telu signál, že je čas ísť spať.

Pršiplášť – Majte ho pri cestách vždy so sebou. Je skladnejší ako dáždnik a určite oceníte aj to, keď budete mať aj za dažďa voľné ruky.

Maska na spanie a štuple do uší – Môžu prísť vhod, ak svetlo či hluk na ubytovaní nebudú práve ideálne.

Uzatvárateľné plastové vrecúška na viac použití – Môžete do nich umiestniť kozmetiku, mokré plavky, ale aj jedlo.

Bluetooth slúchadlá – Predídete vďaka nim zamotanie tradičných slúchadiel.

Rozdvojka na sluchadlá – Ak cestujete vo dvojici, tento šikovný pomocník zabezpečí, aby sa na jeden mobil, resp. MP3 prehrávač napojili dvaja ľudia naraz.

Powerbanka – Dobrá pomôcka na cestách najmä na miestach, kde je ťažší prístup k elektrine.

Všestranná šatka – V moslimských krajinách ju využijete ako prehoz cez ramená, pretože s odhalenými ramenami vás nepustia takmer nikde. Na pláži poslúži ako šaty alebo deka, prípadne si pomocou nej môžete vypnúť rozlietané vlasy. Ak je veľmi horúco, ochráni vás pred spálením, keď sa večer ochladí, zahreje vás.

Zrolovateľná fľaša – Zaberie menej miesta ako tá pevná. Vyhnete sa vďaka nej kúpe balenej vody vždy, keď zostanete smädný.

Ihla a niť alebo gaffa páska – Pomôžu vám vyriešiť viacero problémov – od roztrhaného oblečenia či ruksaku až po deravý stan.

Pohodlné topánky – Pohodlnosť je na cestách základ, oceníte ich pri mestskej turistike aj na horách.

USB svetielko a čelovka – Po zapojení do notebooku alebo do zásuvky si vytvoríte svoje vlastné svetlo a nebudete tak nikoho rušiť. Alternatívou môže byť čelovka, ktorú oceníte predovšetkým pri pobyte v prírode.

Plastový príbor a cestovný hrnček – Nikdy neviete, kedy môžu prísť vhod.

Vlhčené obrúsky – Na utretie nečistôt i rúk aj osvieženie počas sparného dňa určite prídu vhod.

Pre kávičkárov – S použitím filtra V60 alebo aeropressu si môžete pripraviť vlastnú kávu kdekoľvek, dokonca aj v lietadle. Stačí, ak poprosíte o horúcu vodu.

Viacero dokladov – Ak cestujete v rámci Európy a teda vám stačí len občiansky preukaz, vezmite si so sebou aj pas. Ak občiansky stratíte, s pasom sa bez problémov dostanete domov. Mimo Európy cestujte s dvoma pasmi.

Opasok s vreckom alebo popruh s tajným vrecúškom na doklady a peniaze – Vyhnete sa vďaka nemu nepríjemnostiam a vreckárom doslova prejdete cez rozum.

Viacero typov kariet – S platením kartou v cudzine môžu byť problémy, ideálna je pre kombinácia kariet VISA a Mastercard. Na požičanie auta napríklad potrebujete embosovanú kartu, ktorá nie je debetná.

Dobrá rada na záver alebo vrstvenie do lietadla

Ak chcete znížiť váhu svojej batožiny počas letiskovej kontroly, do lietadla vždy nastupujte v najťažších topánkach a s čo najviac vrstvami oblečenia. Znížite tak nielen váhu batožiny, ale zároveň vznikne priestor, aby ste si mohli zbaliť naozaj všetko, čo potrebujete. A možno aj niečo navyše pre radosť.

Tento článok je súčasťou víkendového vydania Sódy o cestovaní, ktoré vzniklo v spolupráci s O2 Cestovnou poistkou. Prvé inteligentné cestovné poistenie sa vám automaticky aktivuje vždy, keď prekročíte hranice. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/sluzby-a-podpora/o2-cestovna-poistka.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Spoznáte zaujímavé miesta naprieč svetom? Otestujte sa v cestovateľskom kvíze

Na svete je množstvo miest, ktoré lákajú zanietených cestovateľov aj ľudí so záujmom o históriu či umenie. Poznáte ich všetky?

V rámci nášho kvízu, ktorý je súčasťou víkendového vydania Sódy o cestovaní, sme vybrali 15 zaujímavých miest, krajín, regiónov aj konkrétnych pamiatok. Podarí sa vám správne určiť všetky?

Niektoré možno spoznáte okamžite, pri iných zase oceníte jednoduchú indíciu, ktorá vás správne nasmeruje. Veľa šťastia.

 • 1. V krajine, ktorá je domovom pizze, nájdete mnohé zaujímavé oblasti. V tejto je ukryté bohaté kultúrne dedičstvo aj vinice produkujúce najkvalitnejšie vína ako Chianti.
 •   Kalábria
 •   Florencia
 •   Toskánsko
 • 2. Výhľad na azúrové more si na tomto mieste môžete vychutnať z bielych domčekov, ktoré sú výnimočné svojimi modrými kupolami.
 •   Santorini
 •   Atény
 •   Florencia
 • 3. Miesto, ktoré pôvodne vzniklo na filmárske účely, sa postupne zmenilo na turistickú atrakciu, ktorú vyhľadávajú fanúšikovia po celom svete. Viete, ako sa volá?
 •   Madagaskar
 •   Hobbiton
 •   Alnwick
 • 4. Táto krajina sa vyznačuje najsevernejším bodom Európy. Okolitú scenériu tvoria hlavne hory, z ktorých si môžete vychutnať tie najkrajšie výhľady.
 •   Fínsko
 •   Austrália
 •   Nórsko
 • 5. Na svoje si tu prídu nielen malí, ale často aj tí veľkí. Všetky rozprávkové príbehy sa v tomto parku na malú chvíľu stanú realitou a deň nebude stačiť na to, aby ste ich videli všetky.
 •   Disneyland
 •   Comic-Con
 •   Dubailand
 • 6. Túžite po dávke histórie? Navštívte mesto, ktoré sa spája s menami ako Zeus, Hádes či Afrodita. Očarí vás všadeprítomným umením a jedinečnou architektúrou.
 •   Rím
 •   Atény
 •   Paríž
 • 7. Toto slnečné mesto je známe palmami, preplnenými plážami a točilo sa tu aj viacero filmov. Keďže ho vyhľadávajú aj známe tváre, máte veľkú šancu, že ich zahliadnete.
 •   San Francisco
 •   Miami Beach
 •   Sydney
 • 8. V tejto ázijskej krajine majú ľudia tendenciu zriecť sa materiálnych vecí. Je tiež známa sviatkom Hanami, pri ktorom domáci aj turisti obdivujú krásu kvitnúcich čerešní.
 •   Japonsko
 •   Čína
 •   Vietnam
 • 9. V tejto destinácií sa môžete ubytovať v domčekoch nad priezračnou vodou. Toto miesto poskytuje absolútne súkromie, preto ho s obľubou vyhľadávajú mladomanželia.
 •   Maldivy
 •   Thajsko
 •   Miami Beach
 • 10. Toto mesto je pre väčšinu ľudí synonymom romantiky. Užiť si tu môžete prechádzky uličkami popri rieke aj oddychové plavby na gondole.
 •   Barcelona
 •   Benátky
 •   Paríž
 • 11. Každý milovník umenia si tu príde na svoje, keďže tu nájde až dva milióny umeleckých diel. Miesto je taktiež známe tým, že sa tu nakrúcal celovečerný film Noc v múzeu.
 •   Metropolitné múzeum v New Yorku
 •   Prírodovedecké múzeum v Londýne
 •   Múzeum Louvre v Paríži
 • 12. Táto stavba predstavuje najdlhšie obranné zariadenie na svete a je aj jedným zo siedmich nových divov sveta. Určíte ju správne?
 •   Mauzóleum v Halikarnasse
 •   Koloseum
 •   Veľký čínsky múr
 • 13. Táto pamiatka je snáď najnavštevovanejším miestom v Talianku. Navrhol ju Lorenzo Bernini, ktorý patril k najväčším talianskym barokovým sochárom, architektom a maliarom.
 •   Panteón
 •   Fontána di Trevi
 •   Koloseum
 • 14. Ak túžite po nádhernej prírode, plážach s tmavým pieskom či pozorovaní východu slnka na vrchole aktívnej sopky, toto miesto predstavuje správnu voľbu.
 •   Bali
 •   Madagaskar
 •   Malajzia
 • 15. Toto miesto zaujme predovšetkým oblými tvarmi skál, ktoré umožňujú čarovnú hru svetla. Kaňon sa nachádza v americkej Arizone a dosahuje hĺbku 10 m.
 •   Grand Canyon (Veľký kaňon)
 •   Kaňon Antelope
 •   Red Rock Canyon (Kaňon Červená Skala)

Tento kvíz je súčasťou víkendového vydania Sódy o cestovaní, ktorý vznikol v spolupráci s O2 Cestovnou poistkou. Prvé inteligentné cestovné poistenie sa vám automaticky aktivuje vždy, keď prekročíte hranice. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/sluzby-a-podpora/o2-cestovna-poistka.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nestrácajte čas a energiu. Týchto 5 smartfónov vás poteší rýchlym nabíjaním

Čítaj viac

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac