Video: Stihne asistent jazdy vždy zabrzdiť?

Rasťo Chvála pripravil sériu videí, ktoré z vás spravia lepšieho vodiča. Tentoraz sa zameriava na to, že hoci asistenčné služby šoférovi jazdu uľahčia, nedokážu ho úplne nahradiť.

Motoristický novinár Rasťo Chvála v rámci seriálu Chvála bezpečnej jazde prináša vodičom nielen cenné rady, ale aj skvelé zľavy v rámci O2 Extra výhod. Kým v prvom videu otestoval, čo sa môže stať, ak nemáte správne obuté kolesá, v druhom dokazuje, že aj pri použití asistenčných vychytávok sa treba plne sústrediť na cestu a nie na mobil.

Jazdite zodpovedne a využite špeciálnu ponuku O2 Extra výhod. Viac informácií

„Oči stále na ceste.“ Tak znie heslo, ktorého by sa mal podľa Rasťa Chválu držať každý zodpovedný vodič. Pozrite si, čo sa mu stalo, keď počas jazdy nedával pozor:

Prečítajte si: 5 rád, ako sa správať v zápchach

Jazdite zodpovedne, pozrite si Rasťove odporúčania na bezpečnú jazdu a staňte sa lepším vodičom. Navyše môžete využiť špeciálnu ponuku O2 Extra výhod a získať skvelé zľavy na tankovanie, servis automobilu aj praktické príslušenstvo. Viac informácií nájdete na www.extravyhody.o2.sk.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Miesta, kde zažijete ľudovú zábavu ako pred sto rokmi

Túžite si vyskúšať, ako bežní Slováci slávili sviatky pred sto rokmi? Vyberte sa na jedno z miest, kde sú tradície stále živé.

V mnohých rodinách sa prerušili putá s minulosťou a sviatočné tradície poznáme len z rozprávania. Našťastie máme komunity ľudí, ktoré sa venujú zachovávaniu dávnych zvykov. Vďaka nim sa na mnohých miestach stále môžeme ísť zabaviť a osláviť sviatky ako pred sto rokmi.

Podeľte sa o svoje zážitky zo spoznávania slovenských tradícií vďaka rýchlej 4G sieti od O2. Viac informácií

Ľudová kultúra sa zachováva nielen v skanzenoch, ale aj v rázovitých dedinkách po celom Slovensku. Vyberte sa na jedno z miest, kde môžete zažiť tradičné fašiangy, topenie Moreny, Veľkú noc, majálesy, poďakovanie za úrodu či predvianočné tradície.

Vlkolínec

Foto: JUDr. Dominika Bašaryová/vlkolinec.sk

Do malebnej horskej obce v nedostupných kopcoch dodnes vedie jediná, ťažko zjazdná cesta. Vďaka svojej izolácii zostal Vlkolínec pozoruhodne zachovaný a už 25 rokov je zapísaný v Zozname Svetového dedičstva UNESCO.

Mnohé budovy sú sprístupnené verejnosti alebo sa využívajú ako chaty, no vo Vlkolínci stále žije 19 stálych obyvateľov. Príroda je tu nespútaná a domáci sú drsní a ošľahaní vetrom. Zažiť tu môžete množstvo podujatí od tradičnej zabíjačky až po súťaž v ručnej kosbe.

Čičmany

Foto: Martin Habánek/obeccicmany.sk

Biele ornamenty čičmianskych zrubových dreveníc sa stali symbolom Slovenska. Začalo sa to jednoducho – vápnom alebo hlinou maľovali gazdinky rohy domov, aby ochránili drevo. Po ničivom požiari, ktorý zachvátil Čičmany v roku 1921, sa na nových drevených domoch objavili ornamenty, ktoré poznáme dodnes.

Dedina si stále zachováva svoj ráz, dolná časť je vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu a niekoľko domov spravuje Považské múzeum. Pre obyvateľov sú tradície stále živé a radi využijú každý dôvod na oslavu. Ak chcete vidieť pravého turoňa, originálnu fašiangovú masku, zastavte sa tu v tomto období.

Heľpa

Foto: Mariana Latináková/helpa.sk

Odvahu a neústupčivosť obyvateľov tejto podhorskej obce medzi Muránskou planinou a Nízkymi Tatrami často preverila história. Dnes sa počet obyvateľov scvrkáva a aj z tých, čo zostali, dochádzajú mnohí na týždňovky do zahraničia. Svoje zvyky si však nedajú a dodržiavajú veľkonočné, fašiangové aj vianočné obyčaje.

Heľpa má prírodný amfiteáter. Keď sa práve nekonajú folklórne festivaly, stretávajú sa tu miestni a odovzdávajú si tradície. Stretnutia sú verejné a budete na nich vítaní.

Slovenské skanzeny

Foto: muzeum.zuberec.sk

Do múzeí ľudovej architektúry sa prenášajú stavby, ktoré nie je možné chrániť na ich pôvodnom mieste. Okrem samotných stavieb tu majú miesto aj predmety, spomienky a tradície vrátane osláv sviatkov. V skanzenoch sú inscenované tak, aby si čo najviac zachovali pôvodného ducha, no aby ich zároveň bolo možné predviesť pred plným hľadiskom návštevníkov.

Často si tu môžete vyskúšať tradičné remeslá a naučiť sa variť sviatočné špeciality. Dvere sú otvorené pre všetkých a aj deti si tu nájdu niečo pre seba. Skanzeny nájdete roztrúsené po celom Slovensku, od Humenného cez Pribylinu až po Nitru.

Čítajte aj:

Aby ste sa o zážitky pri spoznávaní ľudovej kultúry mohli podeliť so svojimi blízkymi, stavte na rýchly a spoľahlivý mobilný internet od O2, ktorý je vďaka 4G sieti dostupný už pre 97 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4g.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac