10 skvelých tipov na jarné umývanie okien

Tento rok sa vám budú okná lesknúť aj bez zbytočnej námahy.

Ak príde na umývanie okien, neverte na zázraky a držte sa zdravého rozumu. Všetko, čo pokazíte pri umývaní, si nakoniec odpracujete pri leštení. Nie v čistiacich prostriedkoch, ale správnej taktike je úspech žiarivých okien bez šmúh.

1. Žiletkou na farbu i tmel

Tu končí rám s tmelom a tu začína sklená výplň. Ak na starom okne chaty či chalupy cez rozmazanú vrstvičku farby neviete povedať, kde presne je hranica, mali by ste sa chopiť žiletky alebo škrabky na sklokeramickú varnú dosku.

Niekoľkými ťahmi vytvoríte bez námahy jasné a rovné línie, ktoré plochy oddelia. Aj staré okno bude po takejto príprave vyzerať lepšie a ustrojenejšie.

2. Zmäkčite vodu

Len sklo bez nánosu minerálov bude naozaj číre a lesklé. Tak, ako sa vodný kameň usádza v rýchlovarnej kanvici, kávovare a parnom hrnci, tenučký povlak sa vytvorí aj pri umývaní na sklenej výplni okna.

Aby ste vodu nemuseli pre zmäkčenie prevárať, pomôže, ak do nej pridáte za lyžicu octu, alebo na špičku noža kyseliny citrónovej.

3. Radšej vedro ako lavór

Zabudnite na plytký lavór a naučte sa pri umývaní okien používať hlboké vedro. Nielenže je to pohodlnejšie pre váš chrbát, ale pri vyššej hladine sa hrubé nečistoty usadia na dne bez toho, aby ste ich pri každom novom namočení handry rozotierali po skle.

Vo vedre by ste mali mať aspoň štyri litre príjemne vlažnej vody, ak sa rýchlo zašpiní, vymeňte ju včas za druhú.

4. Saponát dávkujte po kvapkách

Najprv výdatne napeniť saponátom, a potom zmývať čistou vodou – nik nemá rád takéto zdržovanie. Ak budete do vody pridávať saponát iba v nepatrnom množstve, oplachovanie sa stane zbytočným.

Hoci saponát je účinným prostriedkom proti mastnote, zvyšky ktoré zostanú na okne spôsobujú šmuhy.

5. Kukuričným škrobom na smog

Tam, kde sú okná silne znečistené mestským smogom, bude výborným pomocníkom kukuričný škrob. Jeho jemné vločky na seba naviažu nečistoty, takže ich nebudete s vodou rozotierať bezmocne po skle.

Kukuričný škrob sa nájde v každej domácnosti, kde sa vypeká. Nespravíte však chybu, ak budete improvizovať pudingovým práškom. Vôňa bude nezvyčajným bonusom.

6. Vyhnite sa prudkému slnku

Krásny slnečný deň je síce príjemnou motiváciou pri umývaní okien, tejto práci by ste sa však mali vyhnúť v čase, keď nie sú sklené výplne vyhriate lúčmi slnka. Saponátová voda vám bude na tabuliach zasychať so šmuhami skôr, ako ju stihnete stiahnuť dole.

Každý dom a byt má okná otočené do viacerých strán, takže, ak vás predsa len čosi ženie do práce, umývajte tam, kde slnko nepáli.

7. Stierkou všetko preč

Čím viac saponátovej vody z okna zotriete, tým menej leštenia vás čaká. Kvalitná gumová stierka by preto mala byť vašim najväčším pomocníkom. Po každom ťahu ju pretriete suchou handrou. Ak vám priveľa tečie z rámu na parapet, pomôže, ak ho zakryjete starým uterákom.

Ak vás v minulosti stierka o svojej užitočnosti nepresvedčila, vedzte že sa vám do rúk dostal nepodarok, ktorý sa nikdy nemal dostať na pulty predajní.

8. Kuchynské okno nakoniec

Najčistejšie okná umývajte prvé, najšpinavšie posledné. To je tá správna taktika, vďaka ktorej si nebudete nečistoty z jedného okna prenášať na druhé. Platí to hlavne na kuchynské okno v modernej domácnosti, kde nenájdete záclony a závesy.

Tuky a výpary z varenia, pečenia a vyprážania sa ukladajú na všetky plochy – okno nevynímajúc. Bolo by na škodu zamazať handru a nasýtiť vodu skôr, ako sa pustíte do čistejších okien.

9. Neleštite nasucho

Vytvoriť klzisko a rýchlo zmiznúť – to je poslanie čistiacich prostriedkov na okná. Pomáhajú vám zachytiť po umytí posledné zvyšky saponátu a prachu, aby na skle nezostala ani najmenšia šmuha.

Či siahnete po technickom liehu, alebo špeciálnom prípravku, je úplne jedno. Dôležité je iba to, aby ste nepoužili opäť vodu, alebo nedrhli nasucho.

10. Obyčajná bavlna je fajn

Pri leštení starých unavených skiel vám spravia najlepšiu službu noviny. Svojou hrubou štruktúrou vyčaria lesk i na opotrebovaných miestach. Ak však leštíte nové okná, siahnite radšej po bavlnenej handričke zo starého oblečenia.

Nikdy ju však neperte s avivážou alebo zmäkčovadlom. Po navlhčení by sa preniesli na sklo a zanechali za sebou škvrny.

 

Milan Gigel je dlhoročný redaktor, ktorý sa snaží vo svojich článkoch podeliť o zručnosti a skúsenosti. Venuje sa aktívnemu spôsobu života po boku remesiel, drobnochovu, záhradkárstva a pobytu v prírode.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

10 ľudoviek, ktoré chytia za srdce mladých aj starých

Spievali sa na poliach, lúkach, pri oslavách či ako uspávanky deťom. Sprevádzali ľudí životom a dnes predstavujú dedičstvo nevyčísliteľnej hodnoty.

Spievali sa na poliach, lúkach, pri oslavách či ako uspávanky deťom. Sprevádzali ľudí životom a hoci dnes už nepoznáme ich autorov, zachovali sa bez nôt či kníh s textami.

Pre všetkých milovníkov ľudovej hudby sme dali dokopy výber najkrajších ľudových piesní, ktoré často oslňujú nielen doma, ale aj v zahraničí.

Na Kráľovej holi

 

A ja taka dzivočka

 

Kopala studienku

 

Po nábreží koník beží

 

Čerešeň, čerešeň

 

V pondelok doma nebudem

 

Ešte som sa neoženil

 

Teče voda teče

 

Čierne oči choďte spať

 

Vretienko mi padá

 

Páslo dievča pávy

Táto pesnička síce vznikla pre operu Krútňavu od Eugena Suchoňa, no nedalo nám ju sem nezaradiť ako bonus na záver.

Vypočujte si obľúbenú hudbu kdekoľvek

Odteraz už aj počúvanie hudby online cez mobilné dáta nie je ničím nemysliteľným. Pokojne si doprajte celé hodiny hudby, hoci aj pri ceste autobusom či vlakom. Ak ste aj vy z tých, ktorí strávia viac času online, než s telefónom pri uchu, poďte si pozrieť ponuku nových dátových paušálov od O2 a už sa v ničom neobmedzujte.

Potrebujete poradiť s výberom
programu O2 Dáta?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme
vám v priebehu najbližšieho pracovného dňa.

Ďakujeme. Zavoláme vám.

Za účasť v Novembri 89 ju chceli vyhodiť zo školy. Ako revolučné dni prežívala tvár študentského hnutia?

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové