10 skvelých tipov na jarné umývanie okien

Tento rok sa vám budú okná lesknúť aj bez zbytočnej námahy.

Ak príde na umývanie okien, neverte na zázraky a držte sa zdravého rozumu. Všetko, čo pokazíte pri umývaní, si nakoniec odpracujete pri leštení. Nie v čistiacich prostriedkoch, ale správnej taktike je úspech žiarivých okien bez šmúh.

1. Žiletkou na farbu i tmel

Tu končí rám s tmelom a tu začína sklená výplň. Ak na starom okne chaty či chalupy cez rozmazanú vrstvičku farby neviete povedať, kde presne je hranica, mali by ste sa chopiť žiletky alebo škrabky na sklokeramickú varnú dosku.

Niekoľkými ťahmi vytvoríte bez námahy jasné a rovné línie, ktoré plochy oddelia. Aj staré okno bude po takejto príprave vyzerať lepšie a ustrojenejšie.

2. Zmäkčite vodu

Len sklo bez nánosu minerálov bude naozaj číre a lesklé. Tak, ako sa vodný kameň usádza v rýchlovarnej kanvici, kávovare a parnom hrnci, tenučký povlak sa vytvorí aj pri umývaní na sklenej výplni okna.

Aby ste vodu nemuseli pre zmäkčenie prevárať, pomôže, ak do nej pridáte za lyžicu octu, alebo na špičku noža kyseliny citrónovej.

3. Radšej vedro ako lavór

Zabudnite na plytký lavór a naučte sa pri umývaní okien používať hlboké vedro. Nielenže je to pohodlnejšie pre váš chrbát, ale pri vyššej hladine sa hrubé nečistoty usadia na dne bez toho, aby ste ich pri každom novom namočení handry rozotierali po skle.

Vo vedre by ste mali mať aspoň štyri litre príjemne vlažnej vody, ak sa rýchlo zašpiní, vymeňte ju včas za druhú.

4. Saponát dávkujte po kvapkách

Najprv výdatne napeniť saponátom, a potom zmývať čistou vodou – nik nemá rád takéto zdržovanie. Ak budete do vody pridávať saponát iba v nepatrnom množstve, oplachovanie sa stane zbytočným.

Hoci saponát je účinným prostriedkom proti mastnote, zvyšky ktoré zostanú na okne spôsobujú šmuhy.

5. Kukuričným škrobom na smog

Tam, kde sú okná silne znečistené mestským smogom, bude výborným pomocníkom kukuričný škrob. Jeho jemné vločky na seba naviažu nečistoty, takže ich nebudete s vodou rozotierať bezmocne po skle.

Kukuričný škrob sa nájde v každej domácnosti, kde sa vypeká. Nespravíte však chybu, ak budete improvizovať pudingovým práškom. Vôňa bude nezvyčajným bonusom.

6. Vyhnite sa prudkému slnku

Krásny slnečný deň je síce príjemnou motiváciou pri umývaní okien, tejto práci by ste sa však mali vyhnúť v čase, keď nie sú sklené výplne vyhriate lúčmi slnka. Saponátová voda vám bude na tabuliach zasychať so šmuhami skôr, ako ju stihnete stiahnuť dole.

Každý dom a byt má okná otočené do viacerých strán, takže, ak vás predsa len čosi ženie do práce, umývajte tam, kde slnko nepáli.

7. Stierkou všetko preč

Čím viac saponátovej vody z okna zotriete, tým menej leštenia vás čaká. Kvalitná gumová stierka by preto mala byť vašim najväčším pomocníkom. Po každom ťahu ju pretriete suchou handrou. Ak vám priveľa tečie z rámu na parapet, pomôže, ak ho zakryjete starým uterákom.

Ak vás v minulosti stierka o svojej užitočnosti nepresvedčila, vedzte že sa vám do rúk dostal nepodarok, ktorý sa nikdy nemal dostať na pulty predajní.

8. Kuchynské okno nakoniec

Najčistejšie okná umývajte prvé, najšpinavšie posledné. To je tá správna taktika, vďaka ktorej si nebudete nečistoty z jedného okna prenášať na druhé. Platí to hlavne na kuchynské okno v modernej domácnosti, kde nenájdete záclony a závesy.

Tuky a výpary z varenia, pečenia a vyprážania sa ukladajú na všetky plochy – okno nevynímajúc. Bolo by na škodu zamazať handru a nasýtiť vodu skôr, ako sa pustíte do čistejších okien.

9. Neleštite nasucho

Vytvoriť klzisko a rýchlo zmiznúť – to je poslanie čistiacich prostriedkov na okná. Pomáhajú vám zachytiť po umytí posledné zvyšky saponátu a prachu, aby na skle nezostala ani najmenšia šmuha.

Či siahnete po technickom liehu, alebo špeciálnom prípravku, je úplne jedno. Dôležité je iba to, aby ste nepoužili opäť vodu, alebo nedrhli nasucho.

10. Obyčajná bavlna je fajn

Pri leštení starých unavených skiel vám spravia najlepšiu službu noviny. Svojou hrubou štruktúrou vyčaria lesk i na opotrebovaných miestach. Ak však leštíte nové okná, siahnite radšej po bavlnenej handričke zo starého oblečenia.

Nikdy ju však neperte s avivážou alebo zmäkčovadlom. Po navlhčení by sa preniesli na sklo a zanechali za sebou škvrny.

 

Milan Gigel je dlhoročný redaktor, ktorý sa snaží vo svojich článkoch podeliť o zručnosti a skúsenosti. Venuje sa aktívnemu spôsobu života po boku remesiel, drobnochovu, záhradkárstva a pobytu v prírode.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Čo všetko ovláda umelá inteligencia vo vašom smartfóne?

Možno ani neviete, že práve váš mobilný telefón má integrovanú umelú inteligenciu. Ako vlastne tento science fiction fenomén ovplyvňuje fungovanie smartfónu a prácu s ním?

Trendy v súčasných technológiách stále napredujú a v poslednom čase sa v spojitosti s mobilnými telefónmi čoraz častejšie stretávame s pojmom umelá inteligencia. Ako prvý priniesol v smartfónoch umelú inteligenciu čínsky gigant Huawei so svojím čipom Kirin 970. Odvtedy sa tento trend stal súčasťou zariadení od rôznych výrobcov. Čím je umelá inteligencia taká výnimočná?

Výkon, výdrž aj výborné fotky. Pozrite si aktuálny výber top zariadení. Viac informácií 

Umelá inteligencia sa v mobilných telefónoch stará o určitý druh algoritmov a výpočtov, ktoré vo finále slúžia na vylepšenie niektorých jeho funkcií. Rozhodne sa nemusíte obávať, že mobilný telefón s umelou inteligenciou si bude robiť, čo sa mu zachce. V tomto prípade to nie je žiadny pán, no sluha, ktorý vám má prácu so smartfónom uľahčiť.

Najčastejšie sa môžeme s umelou inteligenciou stretnúť vo fotoaparátoch, kde má za úlohu rozpoznať snímaný objekt. Následne si sama nastaví parametre fotoaparátu tak, aby výsledná snímka vyzerala čo najlepšie. Zhotovené fotografie vám umelá inteligencia pomôže aj roztriediť do jednotlivých priečinkov. Ak chodíte napríklad radi do prírody a radi ju aj fotíte, všetky fotografie budete mať v telefóne uložené v jednom priečinku.

Ďalšou významnou úlohou umelej inteligencie je tzv. strojové učenie. Smartfón sleduje, na aké účely ho najčastejšie používate, a učí sa od vás. Aplikácie, ktoré používate najčastejšie, ukladá priamo do pamäte RAM, a aplikácie, ktoré nepoužívate vôbec, vypne, aby nebežali na pozadí. Týmto spôsobom eliminuje zníženie výkonu smartfónu a takisto predlžuje výdrž batérie.

Povedali by ste, že umelá inteligencia má na svedomí aj odomykanie smartfónu tvárou? Práve vďaka nej vás dokáže smartfón rozpoznať a okrem tváre dokáže rozpoznať už aj váš hlas.

Umelá inteligencia má aj podobu virtuálnych hlasových asistentov. Medzi najznámejších možno zaradiť Siri od spoločnosti Apple, Google Asistent od spoločnosti Google, Bixby od spoločnosti Samsung alebo Cortana od spoločnosti Microsoft.

V ponuke O2 nájdete niekoľko zariadení s integrovanou umelou inteligenciou. Pár z nich sme pre vás vybrali.

Apple iPhone XS

Umelá inteligencia vás v zariadení iPhone XS od Appke sprevádza takmer všade, najmä čo sa strojového učenia týka, a využijete ju takmer pri každej funkcii smartfónu. Za jej vylepšenie môže nový čip A12 Bionic s vlastnou neurónovou sieťou.

Použiť môžete aj hlasovú asistentku Siri. Umelá inteligencia rozpozná váš hlas, pochopí príkaz, ktorý jej zadáte, a Siri ho následne vykoná.

Môžete sa jej opýtať, aké bude počasie, môžete jej povedať, aby vytočila konkrétny kontakt z telefónneho zoznamu, poslala správu, prečítala e-mail alebo pustila vašu obľúbenú skladbu. Dokonca jej môžete prikázať, aby vás zobudila v určený čas namiesto budíka.

Honor 20

 

V zariadení Honor 20 nájdeme špičkový čip Kirin 980 s integrovanou umelou inteligenciou a takisto fotoaparát s umelou inteligenciou a super nočným režimom. Umožní vám zhotovovať dokonalé videá a fotografie nielen v zlých svetelných podmienkach, ale aj v noci.

Xiaomi Mi 9

Model Mi9 od spoločnosti Xiaomi sa môže pochváliť umelou inteligenciou vo svojom fotoaparáte. Ak nenastavujete fotoaparát pred každou snímkou manuálne, práve umelá inteligencia automaticky deteguje, čo idete odfotiť, a parametre fotoaparátu upraví do najideálnejších nastavení. Vďaka tomu sú fotografie naozaj vo vysokej kvalite.

Samsung Galaxy S10

Umelá inteligencia vo fotoaparáte zariadenia Samsung Galaxy S10 vám takisto pomôže s jeho nastavením, aby boli výsledné fotografie čo najkvalitnejšie. Rozpoznať dokáže až 30 scenérií.

Používanie smartfónu si môžete uľahčiť aj s hlasovým asistentom Bixby. Hlasovými príkazmi môžete ovládať všetky funkcie mobilného telefónu. Bixby sa rýchlo učí a dokáže si zapamätať vaše rituály, napríklad, kedy vstávate alebo akú počúvate hudbu. Ak plánujete pobyt v cudzine, oceníte aj jeho prekladové schopnosti.

Huawei P30 PRO

Vlajková loď od spoločnosti Huawei P30 PRO sa, samozrejme, tiež pýši čipom Kirin 980 a fotoaparátom s integrovanou umelou inteligenciou. Absencie perfektných fotografií sa tak nemusíte obávať a vďaka strojovému učeniu vám smartfón zaručí perfektný výkon a úsporu energie.

Ak ste doteraz o umelej inteligencii v mobilnom telefóne ešte nepočuli a plánujete si zakúpiť nový smartfón, rozhodne si pri jeho výbere posvieťte aj na tento parameter. Uľahčí vám prácu so zariadením, zvýši jeho výkon, predĺži jeho výdrž a ak radi fotíte, vylepší vám vaše fotografické renomé. Ktorýkoľvek mobilný telefón si môžete zakúpiť napríklad ku Zlatému O2 Paušálu na začiatok už od 2 €.


Čo všetko ovláda umelá inteligencia vo vašom smartfóne?

Čítaj viac

Férová nadácia O2 podporí projekty, ktoré mladým ľuďom pripomenú hodnoty slobody a demokracie

Čítaj viac

O2 vylepšilo balíky dát pre kartu O2 Voľnosť. 1 GB dát môže byť váš už za 1 €

Čítaj viac