10 skvelých tipov na jarné umývanie okien

Tento rok sa vám budú okná lesknúť aj bez zbytočnej námahy.

Ak príde na umývanie okien, neverte na zázraky a držte sa zdravého rozumu. Všetko, čo pokazíte pri umývaní, si nakoniec odpracujete pri leštení. Nie v čistiacich prostriedkoch, ale správnej taktike je úspech žiarivých okien bez šmúh.

1. Žiletkou na farbu i tmel

Tu končí rám s tmelom a tu začína sklená výplň. Ak na starom okne chaty či chalupy cez rozmazanú vrstvičku farby neviete povedať, kde presne je hranica, mali by ste sa chopiť žiletky alebo škrabky na sklokeramickú varnú dosku.

Niekoľkými ťahmi vytvoríte bez námahy jasné a rovné línie, ktoré plochy oddelia. Aj staré okno bude po takejto príprave vyzerať lepšie a ustrojenejšie.

2. Zmäkčite vodu

Len sklo bez nánosu minerálov bude naozaj číre a lesklé. Tak, ako sa vodný kameň usádza v rýchlovarnej kanvici, kávovare a parnom hrnci, tenučký povlak sa vytvorí aj pri umývaní na sklenej výplni okna.

Aby ste vodu nemuseli pre zmäkčenie prevárať, pomôže, ak do nej pridáte za lyžicu octu, alebo na špičku noža kyseliny citrónovej.

3. Radšej vedro ako lavór

Zabudnite na plytký lavór a naučte sa pri umývaní okien používať hlboké vedro. Nielenže je to pohodlnejšie pre váš chrbát, ale pri vyššej hladine sa hrubé nečistoty usadia na dne bez toho, aby ste ich pri každom novom namočení handry rozotierali po skle.

Vo vedre by ste mali mať aspoň štyri litre príjemne vlažnej vody, ak sa rýchlo zašpiní, vymeňte ju včas za druhú.

4. Saponát dávkujte po kvapkách

Najprv výdatne napeniť saponátom, a potom zmývať čistou vodou – nik nemá rád takéto zdržovanie. Ak budete do vody pridávať saponát iba v nepatrnom množstve, oplachovanie sa stane zbytočným.

Hoci saponát je účinným prostriedkom proti mastnote, zvyšky ktoré zostanú na okne spôsobujú šmuhy.

5. Kukuričným škrobom na smog

Tam, kde sú okná silne znečistené mestským smogom, bude výborným pomocníkom kukuričný škrob. Jeho jemné vločky na seba naviažu nečistoty, takže ich nebudete s vodou rozotierať bezmocne po skle.

Kukuričný škrob sa nájde v každej domácnosti, kde sa vypeká. Nespravíte však chybu, ak budete improvizovať pudingovým práškom. Vôňa bude nezvyčajným bonusom.

6. Vyhnite sa prudkému slnku

Krásny slnečný deň je síce príjemnou motiváciou pri umývaní okien, tejto práci by ste sa však mali vyhnúť v čase, keď nie sú sklené výplne vyhriate lúčmi slnka. Saponátová voda vám bude na tabuliach zasychať so šmuhami skôr, ako ju stihnete stiahnuť dole.

Každý dom a byt má okná otočené do viacerých strán, takže, ak vás predsa len čosi ženie do práce, umývajte tam, kde slnko nepáli.

7. Stierkou všetko preč

Čím viac saponátovej vody z okna zotriete, tým menej leštenia vás čaká. Kvalitná gumová stierka by preto mala byť vašim najväčším pomocníkom. Po každom ťahu ju pretriete suchou handrou. Ak vám priveľa tečie z rámu na parapet, pomôže, ak ho zakryjete starým uterákom.

Ak vás v minulosti stierka o svojej užitočnosti nepresvedčila, vedzte že sa vám do rúk dostal nepodarok, ktorý sa nikdy nemal dostať na pulty predajní.

8. Kuchynské okno nakoniec

Najčistejšie okná umývajte prvé, najšpinavšie posledné. To je tá správna taktika, vďaka ktorej si nebudete nečistoty z jedného okna prenášať na druhé. Platí to hlavne na kuchynské okno v modernej domácnosti, kde nenájdete záclony a závesy.

Tuky a výpary z varenia, pečenia a vyprážania sa ukladajú na všetky plochy – okno nevynímajúc. Bolo by na škodu zamazať handru a nasýtiť vodu skôr, ako sa pustíte do čistejších okien.

9. Neleštite nasucho

Vytvoriť klzisko a rýchlo zmiznúť – to je poslanie čistiacich prostriedkov na okná. Pomáhajú vám zachytiť po umytí posledné zvyšky saponátu a prachu, aby na skle nezostala ani najmenšia šmuha.

Či siahnete po technickom liehu, alebo špeciálnom prípravku, je úplne jedno. Dôležité je iba to, aby ste nepoužili opäť vodu, alebo nedrhli nasucho.

10. Obyčajná bavlna je fajn

Pri leštení starých unavených skiel vám spravia najlepšiu službu noviny. Svojou hrubou štruktúrou vyčaria lesk i na opotrebovaných miestach. Ak však leštíte nové okná, siahnite radšej po bavlnenej handričke zo starého oblečenia.

Nikdy ju však neperte s avivážou alebo zmäkčovadlom. Po navlhčení by sa preniesli na sklo a zanechali za sebou škvrny.

 

Milan Gigel je dlhoročný redaktor, ktorý sa snaží vo svojich článkoch podeliť o zručnosti a skúsenosti. Venuje sa aktívnemu spôsobu života po boku remesiel, drobnochovu, záhradkárstva a pobytu v prírode.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Máte v ruke nový smartfón? Týchto 6 vecí by ste mali spraviť ako prvých

Pripravili sme pre vás krátky návod, ktorý vám uľahčí prechod na nové zariadenie.

Vianoce sú časom, keď si mnohí z nás nájdu pod stromčekom nový smartfón. Aby bol prechod na nové zariadenie čo najplynulejší, máme pre vás 6-krokový návod, ktorý vám poradí, čo spraviť s novým smartfónom ako prvé.

Získajte neobmedzené volania, SMS a MMS, veľké balíky dát aj predplatné obľúbených appiek s novými O2 SMART Paušálmi. Vyberte si ten svoj

Urobte si zálohu

Ešte predtým, ako sa pustíte do objavovania nového smartfónu, odporúčame urobiť si zálohu aktuálneho zariadenia cez Google alebo iCloud.

Ak neprechádzate z jedného operačného systému na druhý, môžete po prihlásení do vášho účtu na novom zariadení túto zálohu obnoviť. Ušetríte si tak čas s hľadaním a inštalovaním obľúbených aplikácií, prístupom k e-mailovým kontám alebo kopírovaním telefónneho zoznamu.

Užite si prvé dojmy

V dnešnej uponáhľanej dobe je bežné, že smartfón považujeme len zanástroj na fungovanie v digitálnom svete. Skúste sa na chvíľu zastaviť a zoznámiť s novým zariadením. Dizajn mnohých modelov si naozaj zaslúži oceniť.

Kým nový mobil zapnete, nezabudnite si poriadne užiť pocit zo slávnostného odlepovanie fólie z displeja.

Dajte sa sprevádzať úvodným nastavením

Po vložení SIM karty a zapnutí smartfónu vás privíta sprievodca prvým nastavením. Nasledujte pokyny výrobcu, pomôžu vám nastaviť základné funkcie smartfónu prostredníctvom niekoľkých jednoduchých krokov.

Nezaberú veľa času a určite stoja za to. Pri mnohých zariadeniach vás výrobca prevedie aj cez zaujímavé funkcie, ktoré smartfón prináša.

Neodkladajte nastavenie bezpečnostných opatrení

Už počas úvodného sprievodcu vás smartfón vyzve na nastavenie bezpečnosti. Neodkladajte nastavenie prístupového hesla, odtlačku prstov či odomknutia tvárou na neskôr. Máloktorý používateľ sa k tomuto nastaveniu vráti a smartfón zostane nezabezpečený.

Už ste videli všetky vianočné klasiky? Vyskúšajte jeden z týchto 6 filmov

Pamätajte, že v smartfóne so sebou nosíte osobné údaje a citlivé informácie, ako je prístup do internet bankingu alebo súkromných e-mailových schránok.

Okrem bezpečnosti údajov v smartfóne je dôležitá aj bezpečnosť samotného zariadenia. Niektorí výrobcovia pribalia k smartfónu aj ochrannú fóliu alebo ochranný obal. S ich využitím by ste tiež nemali pridlho otáľať.

Ak ste ich v balení nenašli, určite si prezrite ponuku príslušenstva od O2, kde nájdete prostriedky na ochranu vášho nového smartfónu.

Obnovte zálohu pre synchronizáciu s vaším účtom

Ak ste si nezabudli spraviť zálohu, bude pre vás tento krok bezproblémový. Ak ste sa horlivo pustili do používania nového smartfónu, zvážte, či sa vám neoplatí presunúť SIM kartu do starého zariadenia a zálohu si predsa len urobiť.

V mnohých smartfónoch nájdete už predinštalovanú aplikáciu na presun kontaktov, fotiek a stiahnutých appiek. Ak ju však výrobca do výbavy „nepribalil“, v obchode Google Play alebo App Store nájdete viacero možností, ktoré vám s tým pomôžu.

Využite obľúbené aplikácie naplno

S novým smartfónom prichádza aj možnosť nainštalovať si len aplikácie, ktoré skutočne využívate. Aplikácie pre sociálne siete, komunikáciu alebo obľúbené hry nájdete už zrejme v každom smartfóne.

Ak využívate nový SMART Paušál od O2, nezabudnite si stiahnuť appky, na ktoré máte predplatné v cene a10 GB extra dát. Cez sviatky tak budete mať dosť času pozerať filmy na HBO GO, objavovať novú hudbu cez TIDAL alebo čítať zaujímavé spravodajstvo a publicistiku v Denníku SME a Denníku N.

Nezabudnite svoj nový smartfón ochrániť puzdrom alebo ochranným sklom, ktoré môžete mať k O2 SMART Paušálu v rámci mesačnej platby na začiatok od 0 €.


Máte v ruke nový smartfón? Týchto 6 vecí by ste mali spraviť ako prvých

Čítaj viac

5 smartfónov, ku ktorým dostanete v O2 aj druhý mobil

Čítaj viac

Nové tváre O2 Luddo a Moya spoznávajú svet ľudí

Čítaj viac