8 vianočných zvykov, ktoré uvidíte už len málokde

Štedrý deň mal v každom regióne svoj scenár. Rôzne povery a rituály boli jeho neoddeliteľnou súčasťou.

Mince, sekery či reťaze, nie sú veci, ktoré si bežne ľudia spájajú s Vianocami. Aspoň nie hneď na prvé počutie. Kedysi to však bolo inak, pretože najkrajšie sviatky v roku boli odjakživa pretkané tradíciami a poverami. Niektoré mali racionálny základ, iné už môžu byť v dnešnej dobe skôr úsmevné. Vybrali sme niekoľko najzaujímavejších zvykov a povier, bez ktorých by sa Štedrý večer na Slovensku v minulosti nezaobišiel, a ktorých súčasťou boli aj spomínané predmety.

Ak ste si na Štedrý deň museli niečo požičať, bolo to zlé znamenie.

Koho na Vianoce vyťahali za uši, ten mal v ďalšom roku počuť iba dobré správy.

Ak chcelo dievča zistiť, kto bude jej manželom, mala hodiť za hlavu šupku z jablka. Ktorému písmenu sa tvar šupky podobal, také malo byť začiatočné písmeno krstného mena nastávajúceho.

Pani domu nesmela vstávať od štedrovečerného stola, aby kvočky nevstávali z nevysedených vajec.

Pod štedrovečerný stôl sa dávali rôzne predmety zo železa, napríklad aj spomínaná sekera. Kto na ňu počas večere položil nohu, mal byť v novom roku šťastný.

Nešťastie alebo zlý rok mal na rodinu prísť, ak niekto vstal od štedrovečerného stola nenasýtený.

Gazda omotal štedrovečerný stôl reťazou, aby bola rodina súdržná a gazdovstvo ostalo pohromade.

Bohatstvo do domu malo priniesť aj to, keď sa každý člen rodiny umyl vo vode, v ktorej boli mince.

Aj keď sa tieto zvyky už nepraktizujú v takej miere ako v minulosti, sú neoddeliteľnou súčasťou našej kultúry. Zároveň nám dovoľujú lepšie pochopiť hodnoty a spôsob života našich predkov.

Ak poznáte ďalšie zaujímavé vianočné tradície z vášho regiónu, budeme radi, ak nám o nich poviete v komentároch alebo v správach na facebookovej stránke magazínu Sóda.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Prečo vám vypnutie televízie predĺži život

Kde vziať čas na všetky novoročné predsavzatia a osobné ciele? Jedným z riešení je vypnutie televízie. Že o niečo prídete? Nie. Paradoxne budete vedieť viac, ako keď na obrazovku pozeráte. Poďte zistiť prečo.

Predstavte si, že by sa vám každý deň predĺžil o celú hodinu a pol. Hneď by ste toho stíhali viac.

Koľko času strávia Slováci pred televíznou obrazovkou? Štatistík existuje viacero a ich výsledky sa točia okolo hodiny a pol denne. Iné je to u ľudí na dôchodku, iné u mladších ročníkov zvyknutých viac na YouTube a sťahovanie filmov. 

Prejdime si päť častých argumentov, prečo sa televízia vypnúť „nedá“. Ale ešte predtým sa pozrime na dva príbehy, ktoré pomôžu pochopiť, prečo je to naopak.

Jozef zo Žiliny mal rušných ostatných päť rokov, často sa sťahoval a hoci predtým pozeral televíziu len občas, na privátoch ju zvyčajne nemal. Tak si od nej odvykol.

Keď si kúpil predvlani nový byt, do televízora neinvestoval.

“Hoci sa každá z návštev spočiatku udivuje, kde mám televízor, prípadne zhovievavo pozerá, že asi si ho nemôžem dovoliť, mne jednoducho nechýba. Naopak, všetok čas, ktorý som ušetril som investoval do seba,” začína rozprávanie Jozef.

Alica z druhého príbehu nemá televíziu preto, že sa rozhodla ju nemať hneď, ako sa pred desiatimi rokmi odsťahovala od rodičov, keď prišla do Bratislavy za prácou zo Spišskej Novej Vsi. “Môj deň je nabitý od rána do večera, práca, šport, jazyky. Prečo by som si mala kupovať televízor?” uvažuje v rozhovore so Sódou, hoci odpoveď pozná: “Je mi nanič, len by mi zaberal čas”.

Keď poviete človeku, ktorý je zvyknutý pozrieť si večer televízne noviny a potom film pred spaním, že má vypnúť televíziu, bude sa cítiť obmedzený. O toto všetko mám prísť? Nie, neprídete o nič, naopak, získate. Jozef a Alica pomohli Sóde zodpovedať 5 najčastejších otázok, ktoré ľudí trápia, keď majú vypnúť svoj televízor.

1. Nebudem informovaný, čo sa deje na Slovensku a vo svete.

Televízne noviny len zhŕňajú to, čo už počas dňa rezonuje v rádiách a na internete.

Ak si dvakrát za deň po päť minút pozriete zhrnutie na niektorom zo slovenských spravodajských portálov, budete mať oveľa viac informácií, budete lepšie poznať súvislosti o tom, čo sa deje a tiež si rozšírite spektrum názorov na dianie. “Netreba čítať celé texty, stačí prebehnúť titulky a úvod článkov,” radí z vlastnej skúsenosti Alica.

2. Nebudem vidieť dobré filmy.

Televízie vysielajú v podstatnej väčšine prípadov filmy, ktoré sú staršie a ak ste ich nevideli v kine, sú určite na DVD alebo niekde v požičovni na internete.

“Radšej si zvyknite chodiť do kina na filmy, ktoré chcete vidieť. Hoci aj dvakrát do mesiaca. Ja idem na film aspoň raz za týždeň. Mám z toho lepší obrazový aj zvukový zážitok , som medzi ľuďmi a idem s trendom – vidím najnovšie filmy hneď, nie až o tri roky v televízii. Ak chcem niečo staršie, kúpim si to za malú sumu do tabletu alebo na DVD a pozerám, kedy chcem”.

3. Neuvidím obľúbené seriály.

“Toto je častý argument mojej babky z Čadce,” usmieva sa Alica. “Ale babka je babka, má kopec času a môže pozerať aj seriály, ktoré nedávajú veľký zmysel. Ale ja som mladá, prečo mám pri nich zabíjať čas? Radšej si pozriem kvalitný seriál podobne ako film, z internetovej požičovne alebo kúpim na DVD, zvyčajne aj v origináli, aspoň trénujem angličtinu.”

4. Neuvidím dokumenty, ktoré ma bavia.

Väčšina kvalitných dokumentov je alebo na YouTube, alebo sa dajú kúpiť ako DVD a pozerať, kedy chcete. Nemusíte byť viazaný na čas, keď sú vysielané v televízii.

Navyše, priznajme si, že dokumenty sú len obľúbenou výhovorkou, aby zabíjanie času pri televízii dávalo zmysel. Naozaj je pre vás dôležitejšie vedieť, ako krokodíl žerie svoju korisť, namiesto hodinky a pol vo fitku alebo pri behaní?

5. Nebudem poznať ľudí, o ktorých píše bulvár a o ktorých sa hovorí.

Keďže sa o nich hovorí, budete o nich vedieť. A môžete si o nich prečítať. Ostatné je už opäť o výbere toho, čo v živote uprednostňujete – či napĺňanie vlastných životných cieľov, alebo byť v prúde informácií, ktoré všetci vedia, ale každému sú nanič.

Všetky minúty, ktoré ušetríte pred televízorom, môžete investovať do seba. Získate tým výhodu oproti iným a tieto výhody vám prinesú peniaze.

Veď ako hovorí známe motivačné pravidlo: Ak chceš viac zarobiť, najskôr musíš viac vedieť.

Chcete vedieť, čo všetko môžete urobiť s 90 minútami denne naviac? Prečítajte si to v článku Ako užitočne minúť 90 minút.


Za účasť v Novembri 89 ju chceli vyhodiť zo školy. Ako revolučné dni prežívala tvár študentského hnutia?

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové