Hľadáte recept na dokonalú bábovku? Skúste tieto tri vylepšenia od profesionálov

Ak chcete vyskúšať niečo nové, tu je pár nápadov od ľudí, pre ktorých je jedlo vášňou a zároveň povolaním.

Keď sa spýtate v troch rôznych dedinách na ten najlepší recept, zaručene dostanete vždy inú odpoveď. Reč je o bábovke – tradičnom koláči, ktorý má v našich domácnostiach aj napriek moderným trendom stabilné miesto. Dobre upečená bábovka vie byť fantastická – nadýchaná a krehká, jemná a pritom vláčna. Keď sa však nepodarí, tak je poriadne suchá.

Ak máte radi bábovky a chcete vyskúšať niečo nové, našli sme pre vás tri nápadité recepty od ľudí, ktorí sa pečeniu venujú profesionálne.

Kvásková, dvojfarebná a navyše orechová bábovka od Viktora Klima

Najznámejší slovenský food blogger Viktor Klimo píše na svojom blogu Delikatesy o tom, ako sa mu podarilo dostať sa čo najbližšie k receptu na (podľa neho) dokonalú bábovku. Trenú verziu vymenil za netradičnú kváskovú variantu. Používa v nej pšeničný kvások, kvalitnú vysokopercentnú horkú čokoládu, orechy, cmar, maslo namiesto oleja a málo cukru. Cesto je tak prevoňané orechmi, a po upečení plné roztopených kúskov čokolády.

Ako si upiecť takúto dvojfarebnú kváskovú bábovku sa dozviete u Viktora na blogu, aj s ďalšími trikmi na jej rôzne obmeny – napríklad môžete v svojej bábovke zameniť pšeničnú múku za špaldovú.

Kváskova bábovka

Mrkvová celozrnná bábovka s vlašskými orechmi od Markéty Pavleje

Markéta Pavleje píše jeden z najčítanejších českých food blogov Kitchenette, vďaka ktorému vydala aj svoju vlastnú kuchárku. Vždy sa riadi aktuálnou sezónou, dbá na lokálnosť, čerstvosť a kvalitu použitých ingrediencií. Jej recepty preto majú veľa fanúšikov. Medzi Markétine vášne patrí aj pečenie báboviek, a tak sa rozhodla zozbierať obľúbené recepty svojich čitateľov. Tie najlepšie z nich napiekla, nafotila a uverejnila na svojom blogu.

Celú kolekciu bábovkových receptov nájdete tu, medzi nimi aj recept na vláčnu a šťavnatú celozrnnú bábovku s vlašskými orechmi

Mrkvová bábovka

Čokoládovo-banánová bábovka od Alie Lengyelovej

Alie stojí za úspešným obchodom Sušienkovo, v ktorom pečie zdravé pochúťky pre psov. Samozrejme, nezabúda ani na chutné jedlo pre ľudí a na jej blogu nájdete množstvo nápaditých receptov.

Za vyskúšanie určite stojí tento rýchly a jednoduchý recept na bábovku zo špaldovej a ryžovej múky, doplnenú banánmi a horkou čokoládou.

Čokoládová bábovka

Vianočná bábovka od Giraffe Bakery

Ak však nemáte čas, no pritom máte chuť na čerstvú bábovku, môžete si ju objednať v Giraffe Bakery.

Túto malú rodinnú cukráreň založili pred 4 rokmi manželia Lašánovci z jednoduchého dôvodu – v tej dobe nevedeli nájsť žiadne chutné a dobré koláče z kvalitných ingrediencií. Nechceli jesť mrazené polotovary a keďže doma radi piekli, založili si neďaleko centra Bratislavy vlastnú prevádzku. Na objednávku vám upečú okrem tradičných báboviek aj francúzske makrónky, americký cheesecake, rôzne cupcakes alebo jablčné koláče.

Pozrite sa, ako im ide pečenie od ruky:

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

6 jednoduchých spôsobov, ako zabaliť vianočný darček trochu inak

Zahoďte gýčové baliace papiere a tuctové darčekové tašky a stavte tieto Vianoce na svoju kreativitu.

Ak si aj vy pravidelne sľubujete, že svojich najbližších obdarujete ručne robenými darčekmi, no ani tento rok to s časom nevidíte ružovo, nezúfajte. Tu je pár jednoduchých tipov, ako vylepšiť vianočné darčeky a zabaliť ich originálne.

1. Nebojte sa čiernej

Nebojte sa čiernej farby.

Práve vďaka nej si môžete venovanie vylepšiť presne podľa svojich predstáv. Stačí vám na to iba čierny papier a krieda. Pre „vianočný efekt“ odporúčame striebornú alebo zlatú fixu. Môžete napísať stručné venovanie alebo pridať malú kresbu.

2. Pre večné deti

darcekove balenie s pastelkami

Voskové pastelky boli v škole povinnou výbavou v peračníku na hodinách výtvarnej výchovy. Skúste ich znovu použiť. Antistresové totiž nemusia byť iba omaľovánky pre dospelých.

3. Farebná explózia

darcekove balenie s konfetti

Ak sa chcete vyhnúť nudným alebo klasickým vzorom baliacich papierov so stromčekom alebo rolničkami, pridajte viac odvážnejších farieb.

Darčekové balenie vylepšia konfety, ktoré si nakombinujte podľa seba. Všetko, čo k tomu potrebujete, je čistý papier ľubovoľnej farby a lepidlo.

4. Noviny vždy po ruke

Nakombinujte novinové stránky podľa vlastného vkusu alebo vyberte vtipné novinové články ako osobný odkaz pre obdarovaného. Alternatívou môžu byť aj stránky z magazínov s kvalitným farebným papierom.

Pre oživenie ako ozdobu zakomponujte ihličie či živú halúzku. Podobný detail spraví v tomto prípade naozaj veľa.

5. Nielen pre hipsterov

Kto povedal, že darčeky musia byť zabalené iba v papieri? Košeľa je síce vianočnou klasikou, no ako obal, ktorý sa dá obliecť, určite poteší, nehovoriac o darčeku vo vnútri.

6. Potešte všetkých cestovateľov

Mapy sú umením samy o sebe. Na originálny darček však nemusíte postrihať starý atlas. Stiahnite si mapu z internetu a vytlačte ju na papier. Už len zabaliť a previazať, vaši kamaráti svetobežníci sa určite potešia.


Lifetech: Čo je nové