Dedičstvom pre ďalšie generácie nemusí byť len rodinné striebro či iné cennosti. Môžu ním byť aj úplne obyčajné veci, ktorých hodnota sa nedá vyčísliť v peniazoch, no napriek tomu bude veľmi veľká. V tomto článku nájdete inšpiráciu, ako takéto vzácnosti vytvoriť.
Rodokmeň
Asi je len málo tých, ktorých by nefascinovalo pátrať v rodinnej histórii po svojich predkoch, zistiť, aký mali život a akí vlastne boli ľudia, vďaka ktorým sme na svete aj my.
Pátrať po vlastných koreňoch je ako dávať dohromady kusy skladačky, o ktorej neviete ako vlastne bude vyzerať. No ak ju raz dáte dohromady, získate veľmi hodnotný súbor informácii, ktoré vám ponúknu jasný obraz o minulosti, ale aj o vašej identite.
Začať môžete rodokmeňom, ktorý bude akousi mapou príbuzenských vzťahov v rodine. Zrejme bude dosť náročné dostať sa ďalej, než tri či štyri generácie od starých rodičov, no nemusí to tam skončiť. Môžete sa pýtať rodičov, starých rodičov, strýkov a tiet na to, ako si oni pamätajú na tých svojich.
Nielenže sa výborne porozprávate, ale možno sa dozviete veľmi zaujímavé príbehy. Minule storočie bolo pre ne totiž veľmi pestrou kulisou.
Po stopách rodičov (a iných členov rodiny)
Ak rozmýšľate nad zaujímavým výletom, alebo originálnou formou dovolenky, ktorú nechcete stráviť len pri hotelovom bazéne, skúste sa vybrať na prieskumnú cestu po stopách vlastných rodičov.
Prelistujte staré fotoalbumy a navštívte miesta, kde sa hrali ako malé deti, kde chodievali na prázdniny alebo kde sa zoznámili. Zdokumentujte si aj miesta, ktoré sú dôležité pre vás, aby s odstupom rokov mali aj vaše deti čo znovuobjavovať.
Pri tom uvidíte aspoň kúsok Slovenska (možno aj iných krajín) a miesta, ktoré navštívite budú mať pre vás oveľa hlbší význam, než štandardná fotka s pamiatkou v pozadí.
Váš fotoalbum bude tiež o čosi bohatší. A ak máte naozaj dobrodružné povahy, skúste sa vybrať sa na nejaký výlet po starých cestách, na starom aute tak, ako kedysi.
Rodinná kuchárka
Každý z nás má v rodine niekoho, kto má aspoň jeden vlastný recept na najlepšie jedlo na svete. Či už sú to halušky, pirohy, sviečková alebo klobása. Akákoľvek polemika je zbytočná, pretože vieme svoje. Vždy keď navštívite svojich príbuzných vypýtajte si jeden takýto recept a zaznačte si ho do počítača alebo do knižky.
Keď si ich navaríte, výsledok si odfoťte a priložte k receptu. Nemusí to byť hneď etalón gastronomickej literatúry. No takýmto spôsobom si, okrem príjemných spomienok, uchováte aj chute a vône, ktoré vás sprevádzali bežnými, ale aj výnimočnými dňami.
Vytvoriť tieto veci síce bude trvať nejaký čas, no o to viac si ich budete ceniť. Určite to nebudú stratené hodiny, navyše sa pri ich výrobe veľa veci dozviete a dobre sa porozprávate.