Viete, čo robí vaše dieťa so smartfónom?

Ukážeme si niekoľko aplikácií od overených vývojárov, ktoré vám poskytnú kontrolu nad tým, čo si dieťa na internete vyhľadáva.

Už druhýkrát v priebehu pár mesiacov prišla moja rodina s tým, že so smartfónom ich ratolesti niečo je. Prišiel čas na zamyslenie. Pôvodom problému sú rôzne užívateľom inštalované aplikácie a škodlivý softvér z internetových stránok, spravidla inštalovaný nevedomky. Užívateľom je 10 ročná slečna.

Naposledy to vyzeralo tak, že po resuscitácii smartfónu postačuje 20 minútová inštruktáž, ako so zariadením narábať a na čo si dávať pozor. Určite by stačila vám, ale 10 ročnému dievčaťu s veľmi dobrodružným pohľadom na technológie očividne nie.

Keď som preberal možnosti, povedal som si, že sa o ne rovno podelím. Aké teda sú?

Rodičovské aplikácie

Ukážeme si v skratke niekoľko aplikácií od overených vývojárov pre najrozšírenejšiu platformu u nás – OS Android. Všetky sú v dostupné v slovenskom jazyku a poskytnú kontrolu nad tým, čo si dieťa na internete vyhľadáva. Prípadne aj zabránia inštalovaniu a používaniu neželaných aplikácií.

Rodičovských aplikácii, tzv. Parental control apps, sú dnes stovky. Odporúčam aplikácie hlavne od overených firiem, ktoré už nejakú tu dobu pôsobia na trhu.

Z jednoduchého dôvodu: aby tento druh aplikácie bol funkčný, vyžaduje takmer úplnú kontrolu nad tým, čo sa v smartfóne deje. Neseriózny vývojár aplikácie by sa tak jednoducho mohol dostať k citlivým údajom, či formou škodlivého softvéru spôsobiť škodu na peňaženke, alebo zariadení.

ESET Parental Control – kvalita, za ktorú sa platí

Aplikácia je jednoduchá a prehľadná, aj tí menej technicky zdatní ju dokážu nastaviť. Pri testovaní na živom subjekte sa vyskytlo minimum chýb. Po 30 dňovej skúšobnej dobe je k dispozícii za 19,99 EUR ročne. V prepočte približne 1,67 EUR mesačne. Cena teda nie je vysoká a platba je veľmi jednoduchá. Kvalita, za ktorú sa platí.

Aplikácia ponúka funkciu Webový ochranca

V praxi sa jedná o blokovanie nežiadúceho obsahu na internete. K dispozícii sú rôzne kategórie stránok, ktoré môžeme potomkovi povoliť, alebo zakázať.

Keď sa dieťa pokúsi navštíviť stránku zaradenú do zakázanej kategórie, aplikácia ho ďalej nepustí. Môže si ale od vás vyžiadať povolenie. Všetky pokusy o návštevu stránok aplikácia zaznamená a poskytne v prehľadných štatistikách. Aplikácia zvládne aj Inkognito režim.

Inkognito režim ponúka väčšina prehliadačov. Tento režim znamená, že navštívené stránky sa nezaregistrujú v histórii prehliadania. Veľmi užitočná vec, ak surfujete na požičanom zariadení. Ak je ale vaše dieťa dosť šikovné, tak vďaka tomuto režimu bežnou kontrolou nezistíte, či nenavštevuje nevhodné stránky.

Nefunguje ale s každým dostupným prehliadačom. Preto ako prvý krok odporúčam znemožniť inštaláciu každej blbosti, ehm, aplikácie,  ktorú dieťa považuje za potrebnú.

Aplikačný ochranca zakáže konkrétne aplikácie

Umožňuje zakázať konkrétne aplikácie v telefóne, čiže napríklad Facebook. Ako prvý krok odporúčam zakázať práve Obchod play. Inštalácia aplikácií bude možná už len s vašim povolením a iný prehliadač si dieťa nenainštaluje. Netvrdím, že to nie je možné obísť. Ale ak sa to vášmu dieťaťu podarí, skôr je na mieste ho pochváliť a zapísať na IT krúžok.

Táto funkcia tiež umožňuje určiť, ktorá aplikácia je hra a tiež nastaviť limit na tieto hry. Limit je nastaviteľný v celkovom čase – napríklad maximálne 2 hodiny denne, ako aj v ktorých konkrétnych hodinách je možné hry spustiť. Celkom logicky sú prednastavené ako zakázané nočné hodiny.

Výsledné hodnotenie:

+ aplikácia poskytuje veľa možností
– aplikácia nemá úplne bezplatnú verziu
+ funkcie sú prehľadné a intuitívne
+ poskytuje aj prehľad a kontrolu nad časom stráveným hrami

Norton Family parental control – nízke, aj vysoké nároky zároveň

Norton Family parental control prichádza aj s možnosťou bezplatného využívania aplikácie. Je dosť oklieštená a ponúka len kontrolu prehliadania a blokovanie obsahu cez prehliadač. V bezplatnej verzii archivuje výsledky prehliadania spätne za 7 dní. Rovnako nepodporuje všetky prehliadače, ale aspoň upozorní na inštaláciu takejto aplikácie cez e-mail.

Tiež upozorní na pokus o navštívenie zakázanej stránky. Upozornenie zašle aj pri deaktivácii aplikácie Norton Family, čo poteší pri technicky zdatných potomkoch. Táto aplikácia si žiaľ neporadí s režimom inkognito v prehliadači.

Čo dostanete, keď si predplatíte prémiovú verziu

Viac funkcií prinesie až v prémiovej verzii za 39,99 EUR za rok. Dostali sme sa teda na 3,33 EUR za mesiac. Táto verzia vám už prinesie možnosť blokovania aplikácii podobne ako aplikácia od ESET-u, prehľad o aktivite na sociálnych sietiach, či informácie o prezretých videách.

Celkovo žiaľ aplikácia pôsobí rozporuplne. Ako keby sa nevedela rozhodnúť, či chce byť na webe, alebo v telefóne a tak núti behať z prehliadača do aplikácie a späť.

Ale ak vám stačí zbežný prehľad o tom, čo si dieťa prezerá v prehliadači a blokovanie očividne nevhodných stránok, aplikácia plne postačuje v bezplatnej verzii, a v tej prémiovej ponúka asi najväčší rozsah možností. Musíte ale počítať s tým, že sa im budete musieť povenovať, aby to stálo za to.

Výsledné hodnotenie:

+ bezplatná verzia
– v bezplatnej verzii veľmi oklieštené
+ okamžité upozornenia pri pokuse o návštevu zakázaných stránok
– rozporuplné a trochu zmätočné užívateľské prostredie
+ upozorní na deaktiváciu aplikácie
– neporadí si s inkognito režimom

McAfee Family Protection – v jednoduchosti je krása?

Táto aplikácia je minimalistická. Nevyžaduje až tak veľký zásah, pokiaľ ide o jej oprávnenia. Neponúka veľa funkcií. Je ale veľmi jednoduchá, pripravená je v priebehu pár minút a v nastaveniach sa tak ľahko nestratíte. Poskytuje len základnú ochranu pri prehliadaní, čiže blokovanie nežiadúceho obsahu.

Poradí si s režimom Inkognito a veľmi elegantne aj s nepodporovanými prehliadačmi. Jednoducho zakáže ich používanie. Iné aplikácie ale zostávajú mimo jeho dosah a to aj v platenej verzii s cenou na úrovni 19,99 $ ročne. Čiže sa nedozviete, či vaše dieťa používa napríklad aplikáciu Facebook a čo tam robí.

Ak nechcete zmariť celú snahu, prosím, nenapárujte svoj vlastný e-mail v telefóne, ktorý používa vaše dieťa. Prakticky všetky aplikácie používajú pre obnovu hesla, a tým aj nad aplikáciou, práve e-mail. Deti sú šikovné a netrvalo by dlho, kým by prebrali nad aplikáciou kontrolu.

Ak ale chcete dopriať väčšiu voľnosť svojmu potomkovi a stačí vám blokovanie vyslovene nevhodných stránok, táto aplikácia vám bude vyhovovať dokonale.

Výsledné hodnotenie:

+ jednoduché a efektívne
– minimum funkcií
+ minimálny zásah do fungovania zariadenia
– nemá úplne bezplatnú verziu

Zaujímame sa, s kým sa naše dieťa stretáva a ako sa mu darí v škole. Rovnako by sme sa mali zaujímať aj o to, čo robí vo virtuálnom svete.

Sme špecialisti v oblasti mobilných technológií. Naši O2 Guru ochotne všetkým – našim zákazníkom aj zákazníkom iných operátorov – bezplatne poradia v O2 Predajniach, na Zákazníckej linke 949 alebo cez online chat.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

10 tipov, ako si zlepšiť deň jedlom

Nemusíte chodiť do drahých reštaurácií, ani skúšať exotické recepty. Stačí vedieť, čo treba jesť a ako.

Nálada, pracovný výkon a zdravie ako také, ide ruka v ruke s tým, čo človek počas dňa zje a aj vypije. K niektorým ľuďom sa preto pred obedom nie je múdre približovať, u iných zas badať výrazné zmeny výkonnosti v závislosti od plnosti šálky s kávou.

My me pre vás vybrali zoznam potravín a nápojov, ktoré vám dokážu nielen zlepšiť deň, ale aj pomôcť sústrediť sa či lepšie zaspať.

Na zlepšenie nálady

Surový kakaový prášok

Kakao je superpotravina s najvyšším obsahom antioxidantov a horčíka spomedzi všetkých známych potravín. Znižuje aj chuť do jedla, ale čo je podstatnejšie, kakao ako jediná potravina obsahuje anandamid, takzvanú molekulu blaženosti a fenyletylamín, rovnakú látku, ktorú mozog produkuje, keď sa zamilujeme. Pokiaľ ide o zlepšovanie nálady niet lepšej potraviny ako kakaa.

Vyhýbajte sa nadmernému užívaniu cukru

Kakao síce spúšťa eufóriu, ale čokoláda s cukrom môže viesť aj ku kolísaniu nálad. Rafinovaný cukor totiž potláča tvorbu rastového hormónu BDNF. Výskum ukázal, že nízke hladiny tejto látky sa vyskytovali u pacientov trpiacich depresiami či schizofréniou.

Káva

Že je kofeín stimulantom dobrej nálady, nie je pravdepobne nič nové. Možno ale neviete, že u osôb, ktoré pijú aspoň dve šálky kávy denne je o 15 percent nižšia pravdepodobnosť výskytu depresie. Potvrdila to rozsiahla štúdia z Harvardu na vzorke 50 tisícoch žien, ktoré sú vo všeobecnosti náchylnejšie na depresívne stavy.

káva

Zelený čaj

Zelený čaj je ospevovaný pre celý rad pozitívnych účinkov na organizmus. Je prevenciou rakoviny, cukrovky či Parkinsonovej choroby a obsahuje množstvo antioxidantov, ktoré bránia poškodeniu buniek a teda spomaľujú starnutie a udržiavajú orgány v kondícii.

Zelený čaj obsahuje aminokyselinu theanín, ktorá vyvoláva dobrú náladu a povzbudzuje myseľ, na rozdiel od kofeínu však, paradoxne, telo uvoľňuje.

Čili papričky
Kapsaicín je látka, vďaka ktorej čili chutí štipľavo. Mozog reaguje na pálivý kapsaicín rovnako, ako keď sa snaží tlmiť bolesť – spúšťa endorfíny. Tie sú zdrojom krátkodobého zlepšenia nálady a môžu byť prevenciou depresie či úzkosti.

čili

Na rýchlejšie chudnutie

Základ každého udržateľného chudnutia je dostatok pohybu a zdravá a pestrá výživa. Je však pár maličkostí, ktoré nestoja veľa námahy a môžu priniesť relevantné výsledky:

Neponáhľajte sa s jedlom, vychutnávajte

Raňajky zjedzte najneskôr do hodiny od prebudenia. A na obed a večeru si vyčleňte aspoň 30 minút. Každé sústo prežujte aspoň dvadsaťkrát. Matt Mullenweg, známy podnikateľ a experimentátor na svojom blogu uvádza, že touto jedinou zmenou vo svojom prístupe k jedlu sa mu podarilo schudnúť 9 kíl.

Nepiť nič sladené

Ak chcete začať rýchlejšie chudnúť, pite iba čistú vodu, minerálku a nesladený čaj alebo kávu. Aj diétna kola má v sebe umelé sladidlá. Tie zvyšujú tvorbu inzulínu, ktorého úlohou je odburávať z krvi cukor. Prudký pokles cukru v krvi má za dôsledok, že človek skôr vyhladne. Navyše inzulín podporuje ukladanie tukových zásob.

K jedlám pridávajte škoricu a citrón

Škorica podľa výskumov môže znížiť glykemický index jedál až o 29 percent, čo môže výrazne pomôcť pri zhadzovaní kíl. Výborne sa hodí napríklad ako náhrada sladidla do kávy. Používajte čerstvú škoricu, vyvetraná stráca svoju účinnosť. Pozor, nie však viac ako 4 gramy denne (jeden a pol čajovej lyžičky).

Podobne funguje citrónová alebo grapefruitová šťava skonzumovaná polhodinu pred jedlom alebo naraz s jedlom.

citron

Pre rýchlejšie myslenie:

Ryby a vlašské orechy

Omega-3 mastné kyseliny sú nevyhnutné pre správny vývoj a fungovanie mozgu. Mozog ich ale zase až toľko nepotrebuje, vystačí si s 350 mg denne. Medzi ryby, ktoré majú vysoký podiel omega-3 mastných kyselín patria makrely, tuniaky, lososy, jesetere, sardinky, slede a pstruhy.

Ak chcete konzumovať rybí tuk formou výživového doplnku, dajte si pozor, často je v dôsledku znečistenia vôd alebo zlého zaobchádzania výrobcom jeho kvalita pochybná.

Nielen ryby sú potrava pre mozog. Vysoký podiel esenciálnych kyselín majú aj vlašské orechy či tekvicové semienka.

Na dobrý spánok

O potravinách v súvislosti so spánkom sme už podrobnejšie písali, v samostatnom článku . Ak vás zaujíma táto kategória, viac sa dočítate tu.


Lifetech: Čo je nové