Máte málo energie? Vyskúšajte vypiť kávu a hneď si pospať

V novom seriáli O 5 % lepší život vám postupne predstavíme drobné „zlepšováky“, ktoré môžu váš život zmeniť k lepšiemu. V prvej časti prezradíme, prečo je lepšie rannú kávu radšej vynechať a dopriať si ju pred krátkym spánkom.

Káva si toho za posledné desaťročia preskákala mnoho: niekedy z nej robili čisté zlo, ktoré zvyšuje tlak a ničí srdce. Inokedy vystupuje ako superpotravina a súčasť zázračnej diéty na chudnutie. Aká je ale pravda?

Obe sú od nej ďaleko. Avšak vďaka tomu, že sa skúmali účinky kávy na naše zdravie, veda dnes vie presne popísať, čo sa deje v našom tele, keď kávu vypijeme.

A vďaka tomu zase vieme, ako piť kávu tak, aby bol účinok čo najefektívnejší. 

Čo s vami robí káva

Aby sme pochopili, ako môže mať káva lepší účinok, musíme najskôr pochopiť dva základné mechanizmy, ktorými káva zobúdza telo. Za oba môže kofeín – látka, ktorú okrem kávy obsahuje napríklad aj čaj, čokoláda alebo väčšina energetických nápojov.

Prvým účinkom kofeínu v tele je to, že spúšťa uvoľňovanie hormónu kortizol. Ten sa nazýva aj stresový hormón a veľmi zjednodušene: práve vďaka nemu sa po vypití kávy cítite sviežo a plný energie.

Kortizol je zaujímavý tým, že väčšina denného výdaja tohto hormónu (75 %) sa vylúči do vášho krvného obehu medzi štvrtou a desiatou ráno. Bez ohľadu na to, či kávu pijete,alebo nepijete.

Nepite kávu ráno

Keď teda pijete kávu ráno hneď po zobudení, vykopávate otvorené dvere. Vaše telo v tomto čase nepotrebuje kofeín – hladina kortizolu v ňom stúpa aj bez nej.

Ak máte pocit, že vám káva pomáha pri zobúdzaní, možno je to celé trocha inak. V skutočnosti vás nakopol prirodzený ranný príliv kortizolu a telo by sa naštartovalo aj samo bez kávy.

kávové zrná
Foto: Nathan Dumlao

Z toho vyplýva jediné: skúste piť kávu o niečo neskôr. Keď hladina kortizolu začne ustupovať, káva vie byť dobrý pomocník, ktorý jeho pokles spomalí.

Čo teda skúsiť piť namiesto rannej kávy skôr desiatovú?

A čo tak namiesto kávy rovno po obede (keď kortizol zase prirodzene stúpne sám) skúsiť radšej počkať hodinu či dve a kávou zahnať poobednú únavu?

Káva a spánok idú dokopy – v jednom prípade

Druhý účinok kofeínu súvisí so spánkom. Za to, že sa cítite unavený, môže okrem iného aj látka menom adenozín. Keď sa tento vedľajší produkt činnosti mozgu nahromadí, ťahá vás to do postele.

Kofeín je veľmi podobný adenozínu, napája sa na rovnaké receptory a tým potláča pocit únavy. Nedokáže však zablokovať adenozín úplne – len s ním súťaží o rovnaké receptory.

Ak chcete kofeínu pomôcť, potrebujete, aby sa adenozín vyplavil preč. Ako na to? Jednoducho – spánkom. Pokojne stačí napríklad 20 minút a tým hladinu adenozínu znížite. A 20 minút je akurát čas, za ktorý sa kofeín dostane z vášho žalúdka cez krvný obeh do mozgu.

káva, posteľ
Foto: David Mao

Ak sa teda cítite unavený a zároveň pred sebou máte hodiny ťažkej práce, skúste toto:

  • Spravte si kávu a hneď ju vypite.
  • Ľahnite si spať na 20 minút.
  • A keď sa zobudíte, budete sa cítiť čerstvejší (snáď).

Podľa výskumov „kávový šlofík“ funguje lepšie ako samostatný spánok alebo len pitie kávy. Sila je v kombinácii. 

Pomocníci do mobilu

Ak vás trápi otázka, ako presne sa dá spať 20 minút – veď ledva za ten čas zaspíte – môže v tom pomôcť aplikácia pre váš smartfón. My odporúčame tieto tri:

PowerNap (Android, iOS) – jednoduchý budík pre skúsených. Pár klikmi nastavíte 20-minútový interval, ale zaspatie necháva bez pomoci.

Pzizz – táto aplikácia (Android, iOS) vám automaticky vytvorí zvukové pozadie, aby sa vám lepšie zaspávalo. Upokojujúci hlas v angličtine pomôže zahnať myšlienky a pravidelne dýchať. Ak aj nezaspíte, 20 minút relaxu nie je na škodu.

Atmosphere: Relaxing Sounds – ak nepotrebujete ďalší budík, ale lepšie sa vám zaspáva pri zvukoch dažďa alebo praskajúceho ohňa v kozube, potom odporúčame túto aplikáciu (Android, iOS). Na výber máte veľké množstvo zvukov, ktoré môžete ďalej upravovať . Napríklad si k tečúcej rieke pridať aj pár zvukov žiab a húkanie sov.

Správny spôsob pitia kávy nie je jedinou možnosťou, ako mať život o trochu lepší. Ďalšie nápady vám postupne predstavíme na facebooku O2 aj v našom magazíne Sóda. Sledujte nás a nevynechajte ani jeden.

Aby aplikácie naozaj pomáhali

Aplikácie so zvukom praskajúceho ohňa v kozube alebo príjemným hlasom môžu pomôcť pri zaspávaní, základom je kvalitné vysokorýchlostné pripojenie, vďaka ktorému upokojujúci zvuk nič nepreruší.

Internet 4G LTE od O2 predstavuje najrýchlejšie internetové pripojenie na Slovensku.

Aby ste si mohli vysokorýchlostný internet od O2 užiť naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.


Honor 9: Elegancia bez kompromisov

Značka Honor si rýchlo vybudovala svoje meno medzi fanúšikmi cenovo dostupných smartfónov. Jej posledná vlajková loď Honor 9 zaujme svojím zhotovením a aj výbavou.

Výrobca zvolil pri zariadení kombináciu skla a kovu. Zadná stena smartfónu je až z pätnástich vrstiev skla, čo mu dodáva žiarivý kovový efekt. Sklo plynule prechádza do kovového rámu. Nevýhodou je azda len väčšia náchylnosť na odtlačky alebo riziko poškriabania pri používaní. Určite nebude na škodu investovať do ochranného krytu či do fólie. Na zadnej strane smartfónu nájdete fotoaparát s dvoma snímačmi, LED blesk a laserové zaostrovanie.

Prednú stranu tvorí 5,15-palcový displej, pod ním je umiestnený snímač odtlačkov prstov, ktorý slúži aj ako tlačidlo Domov. Na bokoch telefónu sú umiestnené kapacitné tlačidlá, ktorých funkcie si môžete nastaviť podľa seba. Nad displejom nájdete klasickú zostavu reproduktora s notifikačnou LED diódou a s prednou 8 Mpx kamerou. V hornej hrane zariadenia je umiestnený InfraPort na ovládanie domácich spotrebičov.

Aj napriek trendu u niektorých výrobcov ponechal Honor v najnovšej vlajkovej lodi aj 3,5 mm audio jack, ktorý je umiestnený v spodnej hrane zariadenia, hneď vedľa USB-C konektora.

Precízne zostrojenie a výbava

Konštrukcia zariadenia je kvalitná a prechod medzi sklom a kovom bez zaváhaní. Displej zariadenia je ošetrený oleofóbnou vrstvou, vďaka ktorej sa prsty po povrchu displeja kĺžu skutočne jednoducho.

Honor 9

V Honore 9 nájdete Android vo verzii 7 s nadstavbou EMUI 5.1 od Huawei. Nadstavba je odladená a používateľsky príjemná. Vďaka 4 GB RAM a osemjadrovému procesoru je chod OS plynulý a bez sekania, takže aj tie náročné aplikácie alebo graficky náročné hry zvládne bez problémov.

Zariadenie obsahuje hybridný slot na SIM/MicroSD. Ak chcete využívate dve SIM karty, musíte sa uspokojiť s vnútornou 64 GB pamäťou.

Duálny fotoaparát s hybridným zoomom

Zdokonalený fotoaparát prináša to, na čo už sme zvyknutí, plus ešte lepšie a čistejšie fotky pri slabšom osvetlení. Novinkou je hybridný zoom, vďaka ktorému môžete zhotoviť fotografie s 2-násobným zoomom bez badateľnej straty kvality. Nechýba automatické rozpoznávanie tváre, HDR mód alebo čisto čiernobiely záber.

Za nekompromisnú cenu je Honor 9 elegantné a skutočne kvalitne vyrobené zariadenie, ktoré zaujme aj vizuálnou stránkou a kovovou žiarivosťou. Ak k tomu pripočítame vynikajúci fotoaparát s hybridným zoomom a s čistými snímkami aj pri nízkej svetelnosti, výkon a stabilný systém s vynikajúcou nadstavbou EMUI, máme jasnú voľbu medzi vlajkovými loďami.

Honor 9 môžete mať k Striebornému O2 Paušálu na začiatok len za 2€.

Aj tento smartfón môže byť váš:

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.


Predobjednajte si nový Huawei Mate 10 Pro a získajte 360° kameru zadarmo

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové