Od popu cez džezu až po hip-hop: 9 skvelých pesničiek, ktoré osviežia váš playlist

Zozbierali sme pre vás odporúčania na hudbu, ktorá sa skvelo hodí v sychravom počasí.

Ovplyvňuje ročné obdobie výber hudby, ktorú počúvate? Púšťate si na jeseň a začiatkom zimy balady alebo stále tancujete v rytme letných hitov? Pripravili sme pre vás výber piesní, ktoré v tomto období počúva redakcia Sódy. Všetky nájdete aj v ponuke streamovacej služby TIDAL.

Počúvajte hudbu cez O2. Súčasťou vášho O2 SMART Paušálu môže byť aj predplatné appky TIDAL a 10 GB dát na jej používanie. Chcem vedieť viac

Sigur Rós – Hoppípolla

Na umocnenie pocitov z prichádzajúcej zimy sa dokonale hodí islandská kapela Sigur Rós. Za vypočutie určite stojí celá ich tvorba, my sme tentoraz vybrali ich komerčne najúspešnejšiu pesničku.

Názov Hoppípolla je skratka islandského slovného spojenia hopp í polla, čo znamená skákanie do kaluží. Na túto aktivitu je už možno chladno, ale atmosféra pesničky sa určite hodí nielen na hopsanie medzi opadanými listami.

Yves Montand – Les Fueilles Mortes

Teraz si dajme trochu džezu. Pôvodnú verziu piesne Les Feuilles Mortes (Mŕtve listy) zložil maďarsko-francúzsky skladateľ Joseph Kosma a text napísal francúzsky básnik Jacques Prévert. Popularitu jej priniesla práve verzia Yvesa Montanda.

Anglická verzia Autumn Leaves s textom Johnnyho Mercera sa stala džezovým štandardom, ktorý do svojho repertoáru zaradili aj Miles Davis, Chet Baker, Eric Clapton, Bob Dylan či elektronické duo Coldcut.

Trio Ternura – A Gira

Ak máte chuť na niečo naozaj optimistické, máme pre vás pesničku, ktorá vás prenesie do leta. Skladba A Gira v bezstarostnom brazílskom rytme je ideálna na uvoľnenie.

Autorom skladby je súrodenecké Trio Ternura, ktorému s hudbou a textami pomáhali aj ďalší členovia rodiny – v tomto prípade ich otec a ujo. Pôvodnú verziu z roku 1973 prespievala do rovnako vydarenej anglickej verzie Black Magic speváčka žánru bossanova Astrud Gilberto.

Čavalenky – Chlapci na ulici

Vráťme sa z Brazílie na Slovensko. Holíčsky raper Čavalenky vo svojich textoch veľmi trefne upozorňuje na nástrahy pouličného života, na vplyv nezamestnanosti na ľudí v regiónoch aj problémy rómskych komunít.

Nedávno vydal singel Návod, ktorý síce ešte nie je na streamovacích službách, za vypočutie však určite stojí aj skladba Chlapci na ulici, ktorá sa stala dôležitou súčasťou folklóru slovenského hip-hopu.

 

 

Čo prináša TIDAL cez Smart Paušál od O2

Streamovacia služba TIDAL je svetovým lídrom kvality zvuku a videí. Umožňuje počúvať hudbu neobmedzene, a to aj offline či vo formáte FLAC, teda v bezstratovej kvalite. Okrem pesničiek tu nájdete aj hudobné videoklipy, rozhovory, súťaže o lístky  a ďalší exkluzívny obsah. Samozrejmosťou je možnosť tvorby playlistov.

TIDAL je na trhu 5 rokov, pričom v ponuke má už viac ako 60 miliónov pesničiek a vyše 250 000 videí vo vysokej kvalite. Aplikáciu TIDAL si teraz môžete ako prémiovú službu aktivovať v rámci svojho O2 SMART Paušálu.

Boston – More Than A Feeling 

„Pozrel som sa ráno von a slnko bolo preč. Pustil som si trochu hudby na začatie dňa a stratil som sa v známej piesni.” Úvod tejto skladby znie, akoby ju spieval niekto, kto vo vzduchu zacítil zmenu ročného obdobia.

Kapela Boston síce svoj prvý album nahrala v pivnici jedného z členov, no zabodovala hneď svojím prvým singlom More Than A Feeling. Hudobná legenda Nirvana si dokonca zvykla úvod piesne požičať ako koncertné intro k svojmu hitu Smells Like Teen Spirit.

Télépopmusik – Breathe

Aj francúzskej tanečnej skupine Télépopmusik sa podarilo preraziť hneď so svojím debutovým singlom. Skladba Breathe, ktorú nahrali v spolupráci so speváčkou Angelou McCluskey, si v roku 2004 dokonca vyslúžila nomináciu na Grammy za najlepšiu tanečnú nahrávku.

Každý, kto Breathe pozná, k nej pravdepodobná má nejaké asociácie. My sme ju dostali ako tip od niekoho, koho pozitívne naladí v každom období, aj napriek tomu, že ju mali dlho nastavenú ako zvonenie budíka.

Sledujte filmy cez O2. Vybrali sme pre vás 9 komédií, pri ktorých si skvelo oddýchnete. Poďme nato

Caroline Polachek – So Hot You’re Hurting My Feelings

Úprimne priznávame, že táto pieseň sa do nášho výberu dostala vďaka tomu, že práve vyšla a okamžite si nás získala. Hravá a naozaj chytľavá popová pesnička So Hot You’re Hurting My Feelings od americkej speváčky Caroline Polachek je jej prvým singlom z nového albumu Pang.

Ak sa vám tvorba Caroline Polachek zapáči, vypočujte si aj jej kapelu Chairlift alebo skladbu od Beyoncé No Angel, ktorú pomohla napísať.

Carla dal Forno – No Trace

Album Look Up Sharp austrálskej speváčky Carly dal Forno tiež vyšiel iba nedávno a jeho zastreté vokály a post-punkové basové linky sa podľa nás perfektne hodia na ponurú jeseň či zimu.

Ide presne o ten album, ktorý si môžete púšťať stále dokola. Ak však máme odporučiť len jednu skladbu, je to hneď tá prvá s názvom No Trace.

Guns N‘ Roses – November Rain

Možno je to počasím, možno výročiami dôležitých historických udalostí, ale jeseň často sprevádzajú aj pocity nostalgie. Zo širokého oldies repertoára sme preto do tohto výberu vybrali baladu s príznačným názvom November Rain od americkej hardrockovej legendy Guns N‘ Roses.

Odporúčame vypočuť si celú 9-minútovú verziu.

Vyberte si svoj O2 SMART Paušál a získajte extra dáta na obľúbené aplikácie. Ak sa rozhodnete pre Zlatý O2 SMART Paušál, získate nielen neobmedzené volania, SMS a MMS a 10 GB dát, ale aj 3 × 10 GB na tri aplikácie podľa vášho výberu. Vybrať si môžete napríklad streamovaciu službu TIDAL aj s predplatným a k tomu Instagram a Facebook. Viac o nových O2 SMART Paušáloch a ich možnostiach sa dozviete na www.o2.sk.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac