24 šikovných rád, ako ušetriť

Na tieto veci sa zabúda a pritom by vám mohli ušetriť stovky eur.

Možno snívate o domčeku pod horami, možno vás o radosť zo života oberajú nadčasy, ktoré pre napnutý rodinný rozpočet musíte brať na svoje plecia. Neraz však stačí zopár nových návykov, aby ste sa vymanili zo sveta platieb a peňazí.

1. Neplaťte fitko, zacvičte si v prírode

Zabeháte si v parku, zacvičíte si váhou svojho tela v prírodnom kútiku pre zdravie a vyšliapete si na neďalekú vyhliadku, aby ste späť získali ochabnutú kondíciu. Na sviežom vzduchu je príjemnejšie športovať ako v zapotenej hale.

2. Zabaľte si desiatu aj olovrant

Obložený chlebík so syrom a zeleninou, ale aj žemľa s vyprážaným rezňom dokážu hravo konkurovať bagetám, hotdogom a hamburgerom z bistra či snack baru. Nabaľte si so sebou vždy jedlo z domu.

3. Pite vodu, kúpte si fľašu

Voda z vodovodu nie je o nič horšia ako tá, ktorú si kupujete balenú v obchode. Osvieži, zahasí smäd a s kvapkou citrónu a kockou cukru chutí priam božsky. Ak si zaobstaráte šikovnú fľašu do batoha či kabelky, môžete ju nosiť so sebou.

Fľaša na cesty

4. Pestujte remeslá, nemusíte platiť

Oprava kvapkajúceho kohútika nemusí byť o nič náročnejšia ako maľovanie stien, pokládka koberca či výmena dvierok na kuchynskej linke. Každá zručnosť, ktorú si osvojíte vám dokáže za život ušetriť veľa peňazí.

5. Prejdite sa, šliapnite do pedálov

Jazda električkou je lacnejšia ako vozenie sa autom, neraz však aj bicykel či chôdza spravia rovnakú službu. Ak je pekné počasie a máte dobrú náladu, vyberte sa do práce, na výlet či na nákup vo svojej réžii.

6. Kávu si viete uvariť aj sami

Káva do ruky je viac roztomilou, spoločenskou kratochvíľou ako kulinárskym zážitkom. Do termohrnčeka si ju môžete pred odchodom do práce pripraviť aj vy. Vyjde vás na polovičnú cenu a ešte aj ušetríte čas.

káva

7. Mikrozáhradku môžete mať aj v paneláku

Vypestovať si na záhradke chrumkavú zeleninu a sladké ovocie je fajn. Pravdou však je, že aj na balkóne v paneláku či na parapete si môžete dopriať zopár drobností. Šalát, jahody, bylinky, či rajčiny – šikovnosti sa medze nekladú.

8. Čaje stačí nasušiť

Nie je to žiadna veľká práca či námaha. Natrháte si dary prírody, rozprestriete ich doma na papieri a na celú sezónu nebudete mať núdzu o chutné a liečivé bylinky. Mnohé z nich priam volajú po použití v letných, studených čajoch.

10. Kniha a rádio nie sú horšie ako káblovka, kino či festival

Znie to možno trošku staromódne. Započúvate sa do komornej atmosféry klasického rádia alebo sa ponoríte do zažltnutých stránok knižiek z antikvariátu. Pravdou však je, že vďaka svojej fantázii získate hlbšie zážitky ako z televízie, kina či hudobného festivalu.

Kniha

10. Kašlite na značky, sledujte čo kupujete

Ak by boli v predajniach všetky obaly biele s fádnymi čiernymi popiskami, mnohé značkové výrobky by nemali pre vysokú cenu šancu získať zákazníkov. Odtrhnite oči od pestrofarebných pútačov na obaloch a čítajte popisky a ceny.

11. Parťák z útulku

Na každého môže doľahnúť samota, nepochopenie či depresia. Neznamená to však, že si hneď musíte svoj príbytok naplniť domácimi miláčikmi, ktorí žiadajú nákladnú opateru. Ak milujete vychádzky so psíkom, príležitostne môžete vyvenčiť chlpáča z útulku.

12. Zdokonaľte sa vo varení

Reštauračné menu, občerstvenie v bistre či desiata v bufete síce nie sú drahé, keď však začnete doma variť, zistíte že vám pri rovnakom apetíte zostane polovica peňazí doma. Za rok je to naozaj slušný balík.

varenie

13. Plaťte v hotovosti, nie kartou

Ak sa o minciach hovorí že sa vedia rýchlo rozgúľať, pri elektronických peniazoch sa priam vyparujú. Natankujte peňaženku a plaťte v hotovosti. Tak omnoho viac pocítite, akým tempom púšťate peniaze za veci a služby.

14. Dekorácie si urobte sami

Nie je v tom žiadne veľké remeslo, nie je v tom žiadny kus umenia. Dekorácie si podľa podrobných návodov na internete a časopisoch naozaj urobíte aj sami. Je to lákavý svet plagiátov, kde všetci robia to isté – navyše „za babku“.

15. Cink do pokladničky

Viete, čo je to „nulový paušál“? Je to deň, v ktorom neminiete ani jediný centík. Zaraďte takéto dni do života a budete mať dobrú náladu z toho, že ušetrené peniaze nahádžete do prasiatka. Je úžasné sledovať, že takéto dni nie sú iba snom.

pokladnička

16. Nerovnajte sa!

Nekráčajte s davom a nesnažte sa dorovnať svojmu okoliu. Nie je úspechom rozplynúť sa v dave anonymných tvárí, ale vystúpiť z neho svojou jedinečnosťou. Tá nie je v nakupovaní a míňaní, ale v životnom štýle.

17. Doprajte si narodeninové bonusy

Určite to poznáte. Ak sa blížia vaše narodeniny, e-mailová schránka sa zaplní zľavovými kupónmi z obľúbených e-shopov, ktoré vôbec nepotrebujete. Obráťte svet naruby – registrujte sa pred kúpou s dátumom narodenia, ktorý vám prinesie zľavy.

18. Sviatky oslavujte u príbuzných

Sú to slávnostné dni, ktoré sa končia veľkým vyhadzovaním. Slávnostné jedlá sa objedia a aj zásoby zvyčajne neprimerane nafúkneme. Lepšie je tráviť sviatky vždy spoločne, aby sa plytvalo vždy iba v jednej z rodinných domácností.

sviatočný stôl

19. Nešportkujte, nekartujte, nehazardujte

Vyhrať milión je krásna vec. Pravdou však je, že na to, aby sa jediný človek rozplynul radosťou, potrebné sú desaťtisíce tých, ktorí si šťastie z významnejšej výhry nikdy neužijú. Zabudnite na lotérie, sú aj užitočnejšie koníčky.

20. Pri veľkom nákupe zjednávajte

Predajňa s elektronikou, náradím či nábytkom nie je turecká tržnica, zjednávanie cien tu však i tak nájde svoje miesto. Predajca rád na cene poľaví, ak vie že má na výber dve možnosti – zarobiť menej alebo úplne nič.

21. Dovolenkujte v domovine

Kto pozná miestne pomery, nikdy nezaplatí viac, ako je nutné a nikdy nekupuje ani nezmyselné suveníry. Dovolenka na rodnej hrude nemusí byť nudná. Nie je v ľudských silách za celý život prejsť všetky krásy Slovenska.

Štrbské pleso

22. Zbavte sa zlozvykov

Zbavte sa zlozvykov a rýchlo uvidíte, ako dramaticky sa môže zmeniť k lepšeniu váš rozpočet.

23. Skoncujte s darčekovým kolotočom

Je fajn, ak niekoho potešíte pri návšteve bábovkou alebo bonboniérou. Ak sa však s niekým navštevujete týždeň po týždni, je nezmyslom vymieňať si drobné pozornosti ako na bežiacom páse. Obe strany vždy zo slušnosti kupujú veci, ktoré vlastne nik nechce.

24. Oslavujte s priateľmi doma

Bar má možno svojskú rozpustilú atmosféru, ak však máte naozajstných priateľov čo stoja za to, pri oslave či výročí sa s nimi dobre zabavíte i doma. Nedáva zmysel priplácať dvojnásobok len za to, že k nim dostanete stôl a stoličku.

Milan Gigel je dlhoročný redaktor, ktorý sa snaží vo svojich článkoch podeliť o zručnosti a skúsenosti. Venuje sa aktívnemu spôsobu života po boku remesiel, drobnochovu, záhradkárstva a pobytu v prírode.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac