24 šikovných rád, ako ušetriť

Na tieto veci sa zabúda a pritom by vám mohli ušetriť stovky eur.

Možno snívate o domčeku pod horami, možno vás o radosť zo života oberajú nadčasy, ktoré pre napnutý rodinný rozpočet musíte brať na svoje plecia. Neraz však stačí zopár nových návykov, aby ste sa vymanili zo sveta platieb a peňazí.

1. Neplaťte fitko, zacvičte si v prírode

Zabeháte si v parku, zacvičíte si váhou svojho tela v prírodnom kútiku pre zdravie a vyšliapete si na neďalekú vyhliadku, aby ste späť získali ochabnutú kondíciu. Na sviežom vzduchu je príjemnejšie športovať ako v zapotenej hale.

2. Zabaľte si desiatu aj olovrant

Obložený chlebík so syrom a zeleninou, ale aj žemľa s vyprážaným rezňom dokážu hravo konkurovať bagetám, hotdogom a hamburgerom z bistra či snack baru. Nabaľte si so sebou vždy jedlo z domu.

3. Pite vodu, kúpte si fľašu

Voda z vodovodu nie je o nič horšia ako tá, ktorú si kupujete balenú v obchode. Osvieži, zahasí smäd a s kvapkou citrónu a kockou cukru chutí priam božsky. Ak si zaobstaráte šikovnú fľašu do batoha či kabelky, môžete ju nosiť so sebou.

Fľaša na cesty

4. Pestujte remeslá, nemusíte platiť

Oprava kvapkajúceho kohútika nemusí byť o nič náročnejšia ako maľovanie stien, pokládka koberca či výmena dvierok na kuchynskej linke. Každá zručnosť, ktorú si osvojíte vám dokáže za život ušetriť veľa peňazí.

5. Prejdite sa, šliapnite do pedálov

Jazda električkou je lacnejšia ako vozenie sa autom, neraz však aj bicykel či chôdza spravia rovnakú službu. Ak je pekné počasie a máte dobrú náladu, vyberte sa do práce, na výlet či na nákup vo svojej réžii.

6. Kávu si viete uvariť aj sami

Káva do ruky je viac roztomilou, spoločenskou kratochvíľou ako kulinárskym zážitkom. Do termohrnčeka si ju môžete pred odchodom do práce pripraviť aj vy. Vyjde vás na polovičnú cenu a ešte aj ušetríte čas.

káva

7. Mikrozáhradku môžete mať aj v paneláku

Vypestovať si na záhradke chrumkavú zeleninu a sladké ovocie je fajn. Pravdou však je, že aj na balkóne v paneláku či na parapete si môžete dopriať zopár drobností. Šalát, jahody, bylinky, či rajčiny – šikovnosti sa medze nekladú.

8. Čaje stačí nasušiť

Nie je to žiadna veľká práca či námaha. Natrháte si dary prírody, rozprestriete ich doma na papieri a na celú sezónu nebudete mať núdzu o chutné a liečivé bylinky. Mnohé z nich priam volajú po použití v letných, studených čajoch.

10. Kniha a rádio nie sú horšie ako káblovka, kino či festival

Znie to možno trošku staromódne. Započúvate sa do komornej atmosféry klasického rádia alebo sa ponoríte do zažltnutých stránok knižiek z antikvariátu. Pravdou však je, že vďaka svojej fantázii získate hlbšie zážitky ako z televízie, kina či hudobného festivalu.

Kniha

10. Kašlite na značky, sledujte čo kupujete

Ak by boli v predajniach všetky obaly biele s fádnymi čiernymi popiskami, mnohé značkové výrobky by nemali pre vysokú cenu šancu získať zákazníkov. Odtrhnite oči od pestrofarebných pútačov na obaloch a čítajte popisky a ceny.

11. Parťák z útulku

Na každého môže doľahnúť samota, nepochopenie či depresia. Neznamená to však, že si hneď musíte svoj príbytok naplniť domácimi miláčikmi, ktorí žiadajú nákladnú opateru. Ak milujete vychádzky so psíkom, príležitostne môžete vyvenčiť chlpáča z útulku.

12. Zdokonaľte sa vo varení

Reštauračné menu, občerstvenie v bistre či desiata v bufete síce nie sú drahé, keď však začnete doma variť, zistíte že vám pri rovnakom apetíte zostane polovica peňazí doma. Za rok je to naozaj slušný balík.

varenie

13. Plaťte v hotovosti, nie kartou

Ak sa o minciach hovorí že sa vedia rýchlo rozgúľať, pri elektronických peniazoch sa priam vyparujú. Natankujte peňaženku a plaťte v hotovosti. Tak omnoho viac pocítite, akým tempom púšťate peniaze za veci a služby.

14. Dekorácie si urobte sami

Nie je v tom žiadne veľké remeslo, nie je v tom žiadny kus umenia. Dekorácie si podľa podrobných návodov na internete a časopisoch naozaj urobíte aj sami. Je to lákavý svet plagiátov, kde všetci robia to isté – navyše „za babku“.

15. Cink do pokladničky

Viete, čo je to „nulový paušál“? Je to deň, v ktorom neminiete ani jediný centík. Zaraďte takéto dni do života a budete mať dobrú náladu z toho, že ušetrené peniaze nahádžete do prasiatka. Je úžasné sledovať, že takéto dni nie sú iba snom.

pokladnička

16. Nerovnajte sa!

Nekráčajte s davom a nesnažte sa dorovnať svojmu okoliu. Nie je úspechom rozplynúť sa v dave anonymných tvárí, ale vystúpiť z neho svojou jedinečnosťou. Tá nie je v nakupovaní a míňaní, ale v životnom štýle.

17. Doprajte si narodeninové bonusy

Určite to poznáte. Ak sa blížia vaše narodeniny, e-mailová schránka sa zaplní zľavovými kupónmi z obľúbených e-shopov, ktoré vôbec nepotrebujete. Obráťte svet naruby – registrujte sa pred kúpou s dátumom narodenia, ktorý vám prinesie zľavy.

18. Sviatky oslavujte u príbuzných

Sú to slávnostné dni, ktoré sa končia veľkým vyhadzovaním. Slávnostné jedlá sa objedia a aj zásoby zvyčajne neprimerane nafúkneme. Lepšie je tráviť sviatky vždy spoločne, aby sa plytvalo vždy iba v jednej z rodinných domácností.

sviatočný stôl

19. Nešportkujte, nekartujte, nehazardujte

Vyhrať milión je krásna vec. Pravdou však je, že na to, aby sa jediný človek rozplynul radosťou, potrebné sú desaťtisíce tých, ktorí si šťastie z významnejšej výhry nikdy neužijú. Zabudnite na lotérie, sú aj užitočnejšie koníčky.

20. Pri veľkom nákupe zjednávajte

Predajňa s elektronikou, náradím či nábytkom nie je turecká tržnica, zjednávanie cien tu však i tak nájde svoje miesto. Predajca rád na cene poľaví, ak vie že má na výber dve možnosti – zarobiť menej alebo úplne nič.

21. Dovolenkujte v domovine

Kto pozná miestne pomery, nikdy nezaplatí viac, ako je nutné a nikdy nekupuje ani nezmyselné suveníry. Dovolenka na rodnej hrude nemusí byť nudná. Nie je v ľudských silách za celý život prejsť všetky krásy Slovenska.

Štrbské pleso

22. Zbavte sa zlozvykov

Zbavte sa zlozvykov a rýchlo uvidíte, ako dramaticky sa môže zmeniť k lepšeniu váš rozpočet.

23. Skoncujte s darčekovým kolotočom

Je fajn, ak niekoho potešíte pri návšteve bábovkou alebo bonboniérou. Ak sa však s niekým navštevujete týždeň po týždni, je nezmyslom vymieňať si drobné pozornosti ako na bežiacom páse. Obe strany vždy zo slušnosti kupujú veci, ktoré vlastne nik nechce.

24. Oslavujte s priateľmi doma

Bar má možno svojskú rozpustilú atmosféru, ak však máte naozajstných priateľov čo stoja za to, pri oslave či výročí sa s nimi dobre zabavíte i doma. Nedáva zmysel priplácať dvojnásobok len za to, že k nim dostanete stôl a stoličku.

Milan Gigel je dlhoročný redaktor, ktorý sa snaží vo svojich článkoch podeliť o zručnosti a skúsenosti. Venuje sa aktívnemu spôsobu života po boku remesiel, drobnochovu, záhradkárstva a pobytu v prírode.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

15 videoreceptov na tradičné slovenské jedlá

Nikto nerobí lepšie pirohy ako mama či starká, no vďaka týmto prehľadným videoreceptom sa im môžete prinajmenšom priblížiť.

Hodnotu domácich parených buchiet a makového závinu si každý uvedomí až vo chvíli, keď opustí svoj rodný dom. Nikto nerobí lepšie pirohy ako mama či starká, no vďaka týmto prehľadným videoreceptom sa im môžete prinajmenšom priblížiť.

S novými dátovými paušálmi od O2 môžete sledovať presný postup receptov slovenských jedál priamo vo vašej kuchyni alebo kdekoľvek bez obmedzovania. Toto sú najobľúbenejšie tradičné jedlá, ktoré nie sú vôbec také naročné na prípravu, ako sa vám môže na prvý pohľad zdať.

1. Pečené buchty s lekvárom

 

2. Bryndzovo-zemiakové pirohy

 

3. Buchty na pare

Vymeňte svoj paušál za O2 Dáta a sledujte viac filmov ako kedykoľvek predtým. Viac info.

4. Lokše

 

5. Kapustnica

 

6. Cesnačka

 

7. Halušky s kyslou kapustou

 

8. Šúlance

 

9. Bobaľky/opekance

 

10. Bryndzové halušky

 

11. Slivkové gule

 

12. Kysnutý kakaový závin

 

13. Jablkový závin

 

14. Šišky

 

15. Chlieb

Inšpirujte sa slovenskými receptami kdekoľvek

Odteraz už aj sledovanie videoreceptov cez mobilné dáta nie je ničím nemysliteľným. Pokojne sledujte postupy “krok za krokom” priamo vo vašej kuchyni. Ak ste aj vy z tých, pre ktorých je praktickejšie vyhľadať si recepty na internete, poďte si pozrieť ponuku nových dátových paušálov od O2 a už sa v ničom neobmedzujte.

Modré O2 Dáta

4 GBdát/mes.
15 €mes.
 • 72 € na zariadenie
 • 5 GB dát / mes.
 • Bez viazanosti
 • Volania zo SR a z ČR do EÚ 0,10 € / min.
 • 0,06 € / SMS
Skryť
Zobraziť viac
4 GB
 dát / mes.
+
72 €
na zariadenie
alebo
5 GB
dát / mes.
Navýšenie o 1 GB
za 3 €
Bez viazanosti
Volania zo SR a ČR do EÚ
0,10 € / min.
0,06 € / SMS
15 €
/ mes.

Strieborné O2 Dáta

8 GBdát/mes.
20 €mes.
 • 120 € na zariadenie
 • 10 GB dát / mes.
 • Bez viazanosti
 • Volania zo SR a z ČR do EÚ 0,10 € / min.
 • 0,06 € / SMS
Skryť
Zobraziť viac
8 GB
 dát / mes.
+
120 €
na zariadenie
alebo
10 GB
dát / mes.
Navýšenie o 1 GB
za 3 €
Bez viazanosti
Volania zo SR a ČR do EÚ
0,10 € / min.
0,06 € / SMS
20 €
/ mes.

Zlaté O2 Dáta

16 GBdát/mes.
30 €mes.
 • 168 € na zariadenie
 • 20 GB dát / mes.
 • Bez viazanosti
 • Volania zo SR a z ČR do EÚ 0,10 € / min.
 • 0,06 € / SMS
Skryť
Zobraziť viac
16 GB
 dát / mes.
+
168 €
na zariadenie
alebo
20 GB
dát / mes.
Navýšenie o 1 GB
za 3 €
Bez viazanosti
Volania zo SR a ČR do EÚ
0,10 € / min.
0,06 € / SMS
30 €
/ mes.

 

Potrebujete poradiť s výberom
programu O2 Dáta?

Nechajte nám vaše telefónne číslo,
my vám zavoláme v priebehu najbližšieho
pracovného dňa a ochotne vám pomôžeme
vybrať najvýhodnejšiu možnosť.

Ďakujeme. Zavoláme vám.

Za účasť v Novembri 89 ju chceli vyhodiť zo školy. Ako revolučné dni prežívala tvár študentského hnutia?

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové