Naučte sa šetriť tak, ako to robili vaši starí rodičia

Nemusíte sa hnať za každým eurom navyše. Niekedy stačí niektoré veci jednoducho nerobiť.

Väčšina starých rodičov sa celý život riadila jednoduchým heslom „Kto šetrí, má za tri“. Mnohí namietnu, že žijeme v úplne inej dobe, riešime odlišné problémy a svet sa zmenil natoľko, že roľnícke rýmovačky dávno stratili zmysel.

Starí otcovia sa však pri správe peňazí spoliehali na určité princípy, ktoré sú aktuálne aj dnes. Prinášame vám niekoľko jednoduchých rád, ktoré pomáhali ušetriť peniaze aj v čase, keď o blahobyte dnešných rozmerov nebolo ani zdania.

1. Nemajte dlhy

Dlhy pre našich starých otcov takmer neexistovali. Ak si náhodou požičali peniaze, tak z dôvodu nevyhnutnej investície. Pokiaľ nemáte naplánovaný nákup, skúste občas svoje platobné a kreditné karty nechať doma.

Keďže kreditky máte neustále po ruke, nič vám nebráni kedykoľvek ich použiť a často nimi uhrádzate veci, ktoré nepotrebujete alebo na ne v skutočnosti nemáte. A práve to je lákadlo, ktorému sa veľmi ťažko odoláva. Netreba zabudnúť ani na to, že každý dlh koniec koncov niečo stojí.

2. Pozor na plytvanie

Aj keď to väčšine ostatných rodinných príslušníkov lezie poriadne na nervy, starí rodičia vyhodia len to, čo sa už nedá nijak využiť. Zoberte si od nich príklad a skúste sa prehrabať vo vlastnom odpadkovom koši. Nejde o to, aby ste z neho niečo vyberali, skôr sa zamerajte na to, aké veci bežne vyhadzujete.

Ak tam nájdete nedojedené pečivo, zhnitú zeleninu či iné potraviny, je čas na zmenu. Pri ďalšom nákupe sa podobným artiklom vyhnite alebo ich nakúpte v menšom množstve. V opačnom prípade totiž svoje ťažko zarobené peniaze vyhadzujete priamo do smetí.

3. Využite MHD

Auto kedysi predstavovalo luxus, ktorý si mohli dopriať len tí najbohatší. Ak žijete v meste, pokúste sa auto využívať minimálne a len pri presunoch na dlhé vzdialenosti. Väčšinu času aj tak strávite v zápchach, prečo teda nevyužiť radšej MHD?

Ušetríte nielen peniaze za palivo, ale aj vlastné nervy pri hľadaní parkovacieho miesta. Ak počas jari či leta začnete jazdiť do práce na kolobežke či bicykli, získate zdarma aj fyzickú kondíciu. Okrem toho týmto spôsobom pomôžete svojou troškou k ochrane životného prostredia.

4. Starajte sa o svoje veci

Zatiaľ čo dnes sme zvyknutí pri prvom náznaku opotrebovania spotrebiče či vybavenie domu alebo bytu vymieňať, v minulosti platil odlišný prístup. Ľudia si veci vážili viac a o stroje sa starali ako o plnohodnotných členov domácnosti. Takmer všetko sa dá zrepasovať a opraviť, pričom mnohé z menších opráv zvládnete aj sami doma vďaka jednoduchým návodom na YouTube.

Ak sa navyše zameriate na pravidelnú údržbu, spotrebná elektronika vám vydrží omnoho dlhšie. Neplatí to však len o domácich spotrebičoch a elektronike. Opraviť sa dá aj oblečenie a obuv. Vyhadzujte len tie veci, ktorých oprava už nemá význam.

5. Pri nákupoch premýšľajte

Starí otcovia otáčali v rukách každú korunu, kým ju z nich pustili. Peňazí nebolo nazvyš, takže sa nakupovali iba veci, ktoré rodina naozaj potrebovala. Rovnakým spôsobom by ste mali nakupovať aj vy.

Zabudnite na pestrofarebné akciové letáky či zlacnené produkty. Nakupujte podľa zoznamu, teda len tie veci, ktoré vám doma skutočne chýbajú. Vyhnete sa tak nákupu zbytočností, pre ktoré ste do obchodu vôbec nešli.

6. Nekupujte balenú vodu

Jedným z najzvláštnejších trendov poslednej doby, nad ktorým starí rodičia krútia hlavou, je kupovanie balenej neperlivej vody. Presne takej, aká vám tečie doma z vodovodného kohútika. Tá je nielen kvalitná, ale aj chuťovo veľmi dobrá. Ak sa snažíte ušetriť peniaze, investícia do balenej vody je zbytočnosť, ktorej sa dá ľahko zbaviť.

7. Zbytočný luxus

Mnohí z nás vyhadzujú peniaze za služby či produkty, ktoré sú v konečnom dôsledku zbytočným luxusom. Na kávu nemusíte chodiť 4-krát denne do kaviarne, spraviť si ju môžete aj doma či v práci a nebude vás stáť takmer nič. To isté platí o reštauráciách. Ak ste na výlete, reštaurácia je fajn riešením.

No ak podobné služby využívate takmer denne, nečudujte sa, že z mesačného platu ledva vyžijete. Podobné pravidlo sa dá uplatniť aj pri nákupe oblečenia. V second-handoch dnes nájdete množstvo zachovalých a kvalitných vecí, ktoré stoja zlomok ceny tých nových. Otázkou je len to, či vám nové veci za výrazne vyššiu cenu stoja.

8. Dopestujte si základné plodiny

Starí rodičia dobre vedeli, že úrodná zem je cenným majetkom. Aj na malej záhradke si totiž dokázali vypestovať chrumkavú zeleninu, šťavnaté ovocie a tiež množstvo byliniek. Pri zháňaní obživy sa spoliehali primárne na vlastné zdroje. Ak záhradu nevlastníte, veľa drobností si dokážete dopestovať aj na balkóne a na parapete v paneláku.

Rôzne bylinky, jahody, rajčiny či šalát vyžadujú minimum úsilia a investovaných peňazí. Okrem malej úspory takto získate príjemný pocit z plodov vlastnej práce a šikovnosti.

9. Energeticky úsporne

Pred rokmi bolo doma na elektrinu pripojených len pár zariadení. Dnes na nej fičí takmer celá domácnosť, čo znamená aj výrazne vyššie náklady. Nevyhnutnosť mať ich neustále k dispozícií je len ilúzia. V prvom rade sa naučte vypínať svetlo po odchode z miestnosti – úspora energie bude okamžite citeľná.

Ďalším krokom sú nabíjačky zapojené v zásuvke s voľne pohodeným káblom. Ak totiž na druhej strane kábla nie je nič zapojené, nabíjačka stále spotrebúva nejaký zlomok energie. Nezabudnite tiež na reguláciu kúrenia a nárazové vetranie – účet za teplo si tak môžete jednoducho a efektívne znížiť aj počas zimných mesiacov.

Tento článok vznikol v spolupráci s VÚB bankou.

VÚB banka na Slovensku pôsobí od roku 1990, od roku 2001 patrí do skupiny Intesa Sanpaolo. Je u nás druhou najväčšou bankou a zároveň jedinou univerzálnou bankou s licenciou na poskytovanie plného rozsahu bankových služieb obyvateľstvu, firemným a inštitucionálnym klientom.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac