Naučte sa šetriť tak, ako to robili vaši starí rodičia

Nemusíte sa hnať za každým eurom navyše. Niekedy stačí niektoré veci jednoducho nerobiť.

Väčšina starých rodičov sa celý život riadila jednoduchým heslom „Kto šetrí, má za tri“. Mnohí namietnu, že žijeme v úplne inej dobe, riešime odlišné problémy a svet sa zmenil natoľko, že roľnícke rýmovačky dávno stratili zmysel.

Starí otcovia sa však pri správe peňazí spoliehali na určité princípy, ktoré sú aktuálne aj dnes. Prinášame vám niekoľko jednoduchých rád, ktoré pomáhali ušetriť peniaze aj v čase, keď o blahobyte dnešných rozmerov nebolo ani zdania.

1. Nemajte dlhy

Dlhy pre našich starých otcov takmer neexistovali. Ak si náhodou požičali peniaze, tak z dôvodu nevyhnutnej investície. Pokiaľ nemáte naplánovaný nákup, skúste občas svoje platobné a kreditné karty nechať doma.

Keďže kreditky máte neustále po ruke, nič vám nebráni kedykoľvek ich použiť a často nimi uhrádzate veci, ktoré nepotrebujete alebo na ne v skutočnosti nemáte. A práve to je lákadlo, ktorému sa veľmi ťažko odoláva. Netreba zabudnúť ani na to, že každý dlh koniec koncov niečo stojí.

2. Pozor na plytvanie

Aj keď to väčšine ostatných rodinných príslušníkov lezie poriadne na nervy, starí rodičia vyhodia len to, čo sa už nedá nijak využiť. Zoberte si od nich príklad a skúste sa prehrabať vo vlastnom odpadkovom koši. Nejde o to, aby ste z neho niečo vyberali, skôr sa zamerajte na to, aké veci bežne vyhadzujete.

Ak tam nájdete nedojedené pečivo, zhnitú zeleninu či iné potraviny, je čas na zmenu. Pri ďalšom nákupe sa podobným artiklom vyhnite alebo ich nakúpte v menšom množstve. V opačnom prípade totiž svoje ťažko zarobené peniaze vyhadzujete priamo do smetí.

3. Využite MHD

Auto kedysi predstavovalo luxus, ktorý si mohli dopriať len tí najbohatší. Ak žijete v meste, pokúste sa auto využívať minimálne a len pri presunoch na dlhé vzdialenosti. Väčšinu času aj tak strávite v zápchach, prečo teda nevyužiť radšej MHD?

Ušetríte nielen peniaze za palivo, ale aj vlastné nervy pri hľadaní parkovacieho miesta. Ak počas jari či leta začnete jazdiť do práce na kolobežke či bicykli, získate zdarma aj fyzickú kondíciu. Okrem toho týmto spôsobom pomôžete svojou troškou k ochrane životného prostredia.

4. Starajte sa o svoje veci

Zatiaľ čo dnes sme zvyknutí pri prvom náznaku opotrebovania spotrebiče či vybavenie domu alebo bytu vymieňať, v minulosti platil odlišný prístup. Ľudia si veci vážili viac a o stroje sa starali ako o plnohodnotných členov domácnosti. Takmer všetko sa dá zrepasovať a opraviť, pričom mnohé z menších opráv zvládnete aj sami doma vďaka jednoduchým návodom na YouTube.

Ak sa navyše zameriate na pravidelnú údržbu, spotrebná elektronika vám vydrží omnoho dlhšie. Neplatí to však len o domácich spotrebičoch a elektronike. Opraviť sa dá aj oblečenie a obuv. Vyhadzujte len tie veci, ktorých oprava už nemá význam.

5. Pri nákupoch premýšľajte

Starí otcovia otáčali v rukách každú korunu, kým ju z nich pustili. Peňazí nebolo nazvyš, takže sa nakupovali iba veci, ktoré rodina naozaj potrebovala. Rovnakým spôsobom by ste mali nakupovať aj vy.

Zabudnite na pestrofarebné akciové letáky či zlacnené produkty. Nakupujte podľa zoznamu, teda len tie veci, ktoré vám doma skutočne chýbajú. Vyhnete sa tak nákupu zbytočností, pre ktoré ste do obchodu vôbec nešli.

6. Nekupujte balenú vodu

Jedným z najzvláštnejších trendov poslednej doby, nad ktorým starí rodičia krútia hlavou, je kupovanie balenej neperlivej vody. Presne takej, aká vám tečie doma z vodovodného kohútika. Tá je nielen kvalitná, ale aj chuťovo veľmi dobrá. Ak sa snažíte ušetriť peniaze, investícia do balenej vody je zbytočnosť, ktorej sa dá ľahko zbaviť.

7. Zbytočný luxus

Mnohí z nás vyhadzujú peniaze za služby či produkty, ktoré sú v konečnom dôsledku zbytočným luxusom. Na kávu nemusíte chodiť 4-krát denne do kaviarne, spraviť si ju môžete aj doma či v práci a nebude vás stáť takmer nič. To isté platí o reštauráciách. Ak ste na výlete, reštaurácia je fajn riešením.

No ak podobné služby využívate takmer denne, nečudujte sa, že z mesačného platu ledva vyžijete. Podobné pravidlo sa dá uplatniť aj pri nákupe oblečenia. V second-handoch dnes nájdete množstvo zachovalých a kvalitných vecí, ktoré stoja zlomok ceny tých nových. Otázkou je len to, či vám nové veci za výrazne vyššiu cenu stoja.

8. Dopestujte si základné plodiny

Starí rodičia dobre vedeli, že úrodná zem je cenným majetkom. Aj na malej záhradke si totiž dokázali vypestovať chrumkavú zeleninu, šťavnaté ovocie a tiež množstvo byliniek. Pri zháňaní obživy sa spoliehali primárne na vlastné zdroje. Ak záhradu nevlastníte, veľa drobností si dokážete dopestovať aj na balkóne a na parapete v paneláku.

Rôzne bylinky, jahody, rajčiny či šalát vyžadujú minimum úsilia a investovaných peňazí. Okrem malej úspory takto získate príjemný pocit z plodov vlastnej práce a šikovnosti.

9. Energeticky úsporne

Pred rokmi bolo doma na elektrinu pripojených len pár zariadení. Dnes na nej fičí takmer celá domácnosť, čo znamená aj výrazne vyššie náklady. Nevyhnutnosť mať ich neustále k dispozícií je len ilúzia. V prvom rade sa naučte vypínať svetlo po odchode z miestnosti – úspora energie bude okamžite citeľná.

Ďalším krokom sú nabíjačky zapojené v zásuvke s voľne pohodeným káblom. Ak totiž na druhej strane kábla nie je nič zapojené, nabíjačka stále spotrebúva nejaký zlomok energie. Nezabudnite tiež na reguláciu kúrenia a nárazové vetranie – účet za teplo si tak môžete jednoducho a efektívne znížiť aj počas zimných mesiacov.

Tento článok vznikol v spolupráci s VÚB bankou.

VÚB banka na Slovensku pôsobí od roku 1990, od roku 2001 patrí do skupiny Intesa Sanpaolo. Je u nás druhou najväčšou bankou a zároveň jedinou univerzálnou bankou s licenciou na poskytovanie plného rozsahu bankových služieb obyvateľstvu, firemným a inštitucionálnym klientom.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Ako si nasporiť padíka mesačne: Jednoduchý návod

VÚB banka navrhla nový spôsob sporenia, pozrite sa ako geniálne jednoducho funguje.

V rámci novej mobilnej appky od VÚB nájdete užitočného spoločníka – sporiacu peňaženku. VÚB ju navrhla tak, aby ste si mesačne dokázali jednoduchou formou nasporiť desiatky eur.

Skúsme si nasporiť spoločne:

1. Otvorte si novú appku VÚB a v menu nájdite položku Denné sporenie.

2. Ušetrili ste dnes pár eur? Presuňte si ich jedným ťahom do virtuálnej peňaženky.

Aj euro či dve sa rátajú, ak to robíte poctivo a denne. Do appky sa dokonca ani nemusíte prihlásiť – odložiť si peniaze do virtuálnej peňaženky viete už aj pred prihlásením do aplikácie.

Nasporené peniaze si môžete kedykoľvek previesť pomocou skráteného prevodného príkazu z bežného účtu na sporiaci účet. Ak neuskutočníte prevod nasporených prostriedkov, ide stále len o hru.

Tak isto si viete meniť zostatok na virtuálnej peňaženke, zmeniť si nastavený sporiaci účet, alebo službu deaktivovať.

3. Mesačne takto ľahko usporíte niekoľko desiatok eur.

Denné sporenie nájdete ako samostatnú položku v menu. Túto službu môžete mať aktivovanú na jednom z 5 možných sporiacich účtov.

Ak ešte nemáte sporiaci účet, ľahko si ho vytvoríte priamo v mobilnej aplikácii.

VUB aplikácia

Ako si stiahnuť VÚB appku

a) Stiahnite si appku cez tento link (AppStore aj Android)

b) Zadajte váš email a link vám pošleme:

VÚB banka na Slovensku pôsobí od roku 1990, od roku 2001 patrí do skupiny Intesa Sanpaolo. Je u nás druhou najväčšou bankou a zároveň jedinou univerzálnou bankou s licenciou na poskytovanie plného rozsahu bankových služieb obyvateľstvu, firemným a inštitucionálnym klientom.


Za účasť v Novembri 89 ju chceli vyhodiť zo školy. Ako revolučné dni prežívala tvár študentského hnutia?

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové