Šetriť môžete v banke, v pokladničke, pod vankúšom či jednoducho tým, že znížite svoje náklady. A práve na posledný spomenutý spôsob väčšina z nás zabúda alebo sa mu dokonca priamo vyhýba. Zníženie nákladov si totiž väčšina ľudí predstavuje ako nabúranie vlastného životného štýlu.
Nejde však o to, aby ste začali svietiť sviečkami, prestali sa stretávať s kamarátmi alebo chodili v roztrhaných veciach. Ušetriť bez výrazných obmedzení sa dá aj počas bežného pracovného dňa a už zopár malých zmien vám prinesie denne niekoľko eur. Presne tých, o ktorých ste ani nevedeli, ako vám odchádzajú z peňaženky. Tu je zopár rád, ako na to.
1. Spravte si prehľad o denných nákladoch
Neriešte, koľko za deň miniete, zamerajte sa na štruktúru svojich nákladov. Zaujíma vás odpoveď na otázky kde, ako, prečo, kedy a koľko peňazí vlastne míňate. Na základe takéhoto pozorovania by ste si mali urobiť základný rámec svojich výdavkov. Následne si už len vyberte tie z nich, ktoré sa dajú pomerne ľahko odstrániť.
2. Zefektívnite presuny
Ušetríte už tým, že začnete využívať MHD. Nekupujte si predražené jednorazové lístky a investujte do električenky, ktorá sa pri dennom využívaním hromadnej dopravy vyplatí viac. Ak sa presúvaniu autom nemôžete nijak vyhnúť, skúste aspoň zdieľať cestovné náklady spolu s ďalšími pasažiermi.
Okrem appky ako BlaBlaCar nájdete na FB viacero skupín, kde je po podobnej službe neustále dopyt. Okrem úspory peňazí tak môžete získať príjemnú spoločnosť či dokonca budúcich kamarátov.
3. Obmedzte zlozvyky
Večerné posedenia s priateľmi sú síce príjemné, no dokážu poriadne vycucať každý rozpočet. Ak nedokážete so zlozvykmi prestať, pokúste sa ich aspoň čiastočne obmedziť. Pozvite priateľov k sebe domov, nakupujte vo väčších potravinách.
4. Pripravte si jedlo doma
Doma si môžete pripraviť stravu na celý deň, od raňajok až po olovrant. Týmto spôsobom sa vyhnete zbytočným návštevám reštaurácií či kaviarní, kde si často okrem samotnej kávy a jedla dáte aj nápoj alebo zákusok. Denne tak môžete ušetriť nemalé množstvo peňazí, nehovoriac o čase, ktorý strávite presunmi a čakaním.
5. Výbery z bankomatov
Poplatky za výber hotovosti z bankomatov iných bánk sú až neuveriteľne vysoké a pritom zbytočné. Nebuďte leniví a prejdite sa k najbližšiemu bankomatu svojej banky – pár stoviek metrov chôdze vás nezabije a k svojim peniazom sa dostanete bez platby banke.
6. Pýtajte si zľavu
Aj keď nie sme na tureckom bazári, vždy sa môžete obchodníka opýtať na prípadnú zľavu. Trhové prostredie funguje všade a každý zákazník sa počíta. Práve preto sa jednoduchou otázkou, ktorá vás nič nestojí, môžete dostať k zľave 5-10 % aj pri veciach, ktoré obchod v zľave bežne nemá. Pre vás sú to ďalšie ušetrené peniaze.
7. Používajte hotovosť
Vytvorte si rozpočet na každý deň a v peňaženke noste iba hotovosť. Platba kartou „nebolí“, takže sme výrazne ochotnejší míňať, ak platíme týmto spôsobom. Bankovky totiž väčšina z nás nerada púšťa z rúk. Okrem toho vás hotovosť udrží na uzde – veci, ktoré vás vo výklade nadchnú, si nekúpite, keďže pri sebe nebudete mať žiadne peniaze nazvyš.