8 aplikácií, ktoré vás nenechajú mrhať časom

Vyskúšajte si pracovať s aplikáciami, ktoré budú za vás spoľahlivo merať čas.

Čas každého človeka naozaj je mimoriadne vzácny a na všetky naše každodenné povinnosti máme len určitý počet hodín. Tie sa každý z nás snaží využiť čo najefektívnejšie a vtesnať do nich tak veľa, ako je to možné.

Pri všetkých svojich povinnostiach ale, paradoxne, veľakrát strácame o našom čase prehľad. To spôsobuje, že náš pracovný a voľný čas sa nám začnú zlievať a my už nedokážeme presne určiť medzi nimi hranice. Našťastie existuje množstvo aplikácií, ktorým meranie času môžme kľudne prenechať.

Pripravili sme pre vás výber 8 najkomplexnejších aplikácií a webstránok, ktoré vám pomôžu k tomu, aby čas bol na vždy na vašej strane.

1.Offtime

Alebo aj pomôcka na podporu kreativity. Funguje na princípe blokovania. Ak neustálne bojujete s prokrastináciou, jednoducho si nastavte prekážky alebo úplne na nejaký čas zablokujte prístup ku stránkam či sociálnym sieťam, ktoré pri práci len zbytočne zdržujú.

Ak vás neustálne niekto alebo niečo vyrušuje, tak na istý čas zablokujte správy a telefonáty a v pokoji dokončite to, čo ste začali.

2.Stay Focused App

Aplikácia Stay Focused je založená na princípe Pomodoro, čiže na princípe rozdelenia práce na viacero kratších úsekov s využitím krátkych prestávok medzi nimi na oddych.

V tejto aplikácii si budete vedieť rozdeliť a merať čas na jednotlivých úlohách a limitovať prístup k stránkam, kvôli ktorým sa neviete sústrediť. Aplikácia vás tiež upozorní, kedy je čas na relax. Umožňuje tiež generovať rôzne reporty a detailne ich prispôsobiť vlastným potrebám.

3.Rescue Time

Výhod, ktoré rescue time ponúka, je hneď niekoľko. Viete sledovať aktivity nielen online, ale i offline, pozrieť si sumár vašej produktivity v detailnom reporte, ktorý vám aplikácia pošle priamo emailom na konci týždňa. Na základe týchto dát si môžete plánovať aktivity na ďalší týždeň či dlhšie dopredu.

Aplikácia umožňuje nastaviť notifikácie, ktoré vás upozornia na to, že trávite veľa času nad jednou vecou. Dokonca ponúka možnosť merať si skóre svojej produktivity. To funguje na princípe vopred určených kategórií, ktoré majú zadefinované skóre. Jednotlivé kategórie, ako i skóre, sa samozrejme dajú prispôsobiť individuálnym potrebám každého človeka.

4.Toggl

Patrí medzi najznámejšie aplikácie na meranie času. Perfektná vec pre tímy na zvyšovanie ich celkovej produktivity. Celú aplikáciu viete mať do niekoľkých minút nastavenú podľa potrieb.

V Toggl sa dajú tvoriť krásne a prehľadné reporty a je mimoriadne kompatibilný čo sa systémových platforiem týka. Funguje na systémoch: Android, iOS, Linux, Windows, a okrem tohto, poskytuje veľké množstvo integrácií s najčastejšie využívanými aplikáciami ako sú napríklad Trello, Slack alebo Basecamp.

Samozrejmosťou sú možnosti ako sledovanie času offline, farebné odlíšenie projektov podľa typu úlohy alebo klienta, či možnosť rozdelenia aktivít na fakturovateľné a nefakturovateľné. 

5.Clevork

Pomerne mladá vizuálna aplikácia. Umožňuje sledovať čas online aj offline, na desktope či mobilnom zariadení. Po opätovnom pripojení sa na internet sa aktivity zaznamenané offline automaticky pridajú na časovú os pracovného dňa. Mobilné aplikácie pre iOS ako i Android sú samozrejmosťou a dostupné zdarma.

Veľkou výhodou tejto aplikácie je možnosť GPS sledovania prejdenej trasy. Túto funkciu ocenia najmä ľudia pracujúci v teréne alebo tí, ktorí sú často na služobných cestách.

V Clevorku sa dajú viesť aj záznamy o výdavkoch zo služobných ciest v rôznych svetových menách. Získané dáta sa potom dajú spracovať do širokej škály reportov, od celotímových za posledný kalendárny rok až po jednotlivca za posledný týždeň či mesiac.

6.Timely App

Jednoduchý a pekný dizajn urobí zo sledovania vášho času a projektov príjemnú záležitosť. V Timely čas môžete nielen zaznamenávať, ale aj plánovať na ďalšie dni vopred. 

Vidíte, kto bude kedy mať koľko práce, vďaka čomu viete delegovať úlohy spravodlivejšie. Samozrejmosťou sú integrácie s najpoužívanejšími kalendármi.

7.Timeneye

Zaznamenávať čas môžete buď manuálne alebo zapnutím stopiek. Táto aplikácia sa po určitom čase naučí sledovať čas za vás tým, že sa naučí vaše každodenné zvyky. Viete si tiež pravidelne monitorovať vaše týždenné či mesačné úsilie podľa prehľadného koláčového grafu.

8.Hours Time Tracking

Trik tejto aplikácie spočíva v tom, že má niekoľko stopiek, ktoré viete jedným klikom zapnúť alebo medzi nimi striedať a sledovať tak viac aktivít naraz. Aplikácia je mimoriadne jednoduchá na používanie, čiže sledovanie času nebude robiť problém ani úplnému začiatočníkovi.

Ak sa vám stane, že si nájdete v časovej osi chybu, jednoducho ju opravíte natiahnutím alebo skrátením časového bloku. Vizualizácie sú taktiež krásne podané a detailne prepracované, aby poskytovali dokonalý prehľad o vašom dni, týždni či mesiaci.

Každému vyhovuje iný spôsob zaznamenávania času a funkcionalita aplikácií. Každopádne, ak viete čas merať, viete ho aj riadiť. Uvidíte, či aktivity, pri ktorých trávite najviac času, prinášajú aj najviac hodnoty.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.


Nocuje pokojne aj v snehovom záveji, aby nafotil mliečnu dráhu

Šimon Trnka trávi každý voľný víkend najradšej v horách a fotí východy a západy slnka alebo vrcholky našich veľhôr ponorené do hmly.

Keď si zalistujete v jeho fotografickom archíve, hneď dostanete chuť naplánovať si túru. Šimon Trnka má 27 rokov, pochádza zo Žiliny, a keď mu to počasie dovolí, skoro každý víkend trávi v horách.

Domáce aj zahraničné turistické chodníky a národné parky nielen prejde, ale aj poriadne zdokumentuje. Z každej expedície si tak domov prináša dychberúce fotografie, ktoré ďalej prezentujú krásu našich hôr na mnohých medzinárodných cestovateľských blogoch.

Ako Šimon sám hovorí, turistické výstupy fotil od malička, ale nikdy nerozmýšľal nad tým, že bude svoje fotografie verejne prezentovať. Zlom pre neho nastal pred dvomi rokmi, keď prvýkrát v horách aj prenocoval. Vtedy spolu s partiou zdolali Malú Fatru a Veľký Kriváň. Nočné dobrodružstvo v horách ho úplne očarilo a odvtedy ich neúnavne fotí ďalej.

Nové fotografie rýchlo pribúdali, a preto sa rozhodol založiť si vlastnú stránku Šimon Trnka PhotoAdventures. Počas prvého roka sa na nej nazbieralo viac ako 12 tisíc fanúšikov. Pravidelne tu zverejňuje svoje výlety aj s popisom ich trasy a zážitkami.

Kvôli pekným fotkám 5 kíl v batohu navyše

Aj napriek profesionálne zvládnutým fotografiám, volá svoje fotografovanie stále koníčkom, ktorému sa venuje občas aj na úkor práce. Nie je nezvyčajné, že sa ráno do práce ponáhľa rovno z kopca.

Okem klasickej výbavy do hôr, so sebou Šimon na každý výstup vláči aj 5 kíl fotopríslušenstva. Nádherné fotky v horách totiž nikdy nevzniknú bez námahy. K jeho výstroju patrí fotoaparát, dva objektívy, statív, polarizačný filter a náhradná baterka.

Fotky, na ktorých vidieť Šimona pred strhujúcou scenériou, fotí pomocou statívu a samospúšte. “Veľakrát sa inštalujem do nebezpečných pozícií na okraji zrázu, ale nerobí mi to problém. Kamarát hovorí, že mi vyoperovali strach,” smeje sa. Do hôr sa kvôli bezpečnosti chodí minimálne vo dvojici, ale ako hovorí, párkrát sa už vybral aj úplne sám, užiť si samotu aspoň na chvíľku.

Medzi trasy, ktoré si vždy rád zopakuje, patria výstupy na štíty Malej Fatry, ktorá je najbližšie k jeho rodnému mestu. Ani mráz nezasahuje do jeho pravidelných výjazdov. Keď udrie tuhá zima, jednoducho si pribalí špeciálny spacák do mínusových teplôt a rozloží ho priamo v snehu.

Nemá jedno obľúbené ročné obdobie “Túry a nocovania zahrňujúce východy a západy slnka z Malej Fatry, Nízkych alebo Vysokých Tatier, sú nádherné v každom ročnom období,” hovorí.

Polárna žiara v Malej Fatre

Na Šimonových fotkách sú často výjavy, za ktorými množstvo ľudí cestuje do zahraničia. No niekedy sa stane, že ich máme aj u nás doma. Zachytáva strhujúce skalisté štíty či hviezdami posiatu Mliečnu dráhu. V noci zo 17. na 18. marca 2015 bol v správnom čase na správnom mieste. Výstup pod lanovkou do Snilovského sedla v Malej Fatre mu do cesty priniesol (pre našu zemepisnú šírku) ojedinelý svetelný úkaz – polárnu žiaru. A vzácny prírastok do fotografickej kolekcie.

Do hôr treba chodiť dobre pripravený, nepreceňovať svoje sily a pozorne sledovať predpovede počasia. Príroda je totiž nevyspytateľná a aj najľahšie vyzerajúca túra sa môže zmeniť na boj so živlami. Niekedy sa nevydarí nafotiť plánovaný výhľad, lebo je ponorený do rannej hmly. Inokedy sa z ničoho nič strhne náhla búrka.

Šimon spomína na výlet, pri ktorom si uvedomil, aké vrtkavé sú hory. “Moment, ktorý zmenil celý môj pohľad na tieto výlety, bola jedna víchrica. Zastihla nás nad ránom. Vtedy sme úsek, čo sa chodí bežne 20 minút, išli asi hodinu. Po štvornožky, v tme a v zime.”

Čo človeka motivuje, aby vymenil pohodlie postele za spacák rozložený na úpätí kopca?

Pre Šimona je odpoveď jednoduchá: “Noc v horách je magická vždy. Nikdy nie je rovnaká a vždy vie niečím prekvapiť. Najkrajšie chvíle sú pre mňa jednoznačne sledovanie Mliečnej dráhy alebo východov slnka rovno zo spacáku. Človek si ľahne na bok, otvorí oči a vidí tú krásu. Stalo nám už aj to, že sme vstali a vedľa nás sa pásol kamzík. To doma v posteli nezažiješ.”

Premýšľate, kam na túru? Spolu so Šimonom sme pre vás pripravili výber tých najkrajších výhľadov v slovenských horách, ktoré mal možnosť v poslednom roku vyfotiť.

Šimon Trnka je dobrodruh a fotograf zo Žiliny, ktorý dokumentuje svoje expedície do hôr na stránke Šimon Trnka PhotoAdventures.

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.


Predobjednajte si novinku Sony XZ2 a získajte darček v podobe odhlučňujúcich slúchadiel

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové