10 byliniek, s ktorými prekonáte jarné výkyvy počasia v zdraví

Príroda sa prebúdza, čoskoro môžete vyraziť na zber.

Na jarných potulkách krajom môžete nielen rozhýbať svoje telo, ale aj nazbierať cenné dary prírody. Bez ohľadu na to, či bývate pod horami alebo na nížine, všade okolo seba nájdete čosi pre zdravie, osvieženie i dobrú chuť.

1. Podbeľ

Podbeľ

Nemá z jari žiadny list, len zlatisté hlávky s učesanými jemnými vláskami. Už z diaľky ho vidíte na kosených lúkach, na okrajoch priekop ba i tam, kde je len kamenie, cez ktoré steká voda zo zamokrených lúk.

Uľaví od kašľa a jarnej únavy, sušenie na čaj však môže trvať dlhšie akoby ste čakali. Slizy obsiahnuté v šťavách presychajú len pomaly. Rýchlo stráca chuť a farbu, najlepší je za čerstva.

2. Žihľava

Žihľava

Rozprúdi krv, prečistí telo a vleje do vás silu. Jarná žihľava vo svojej sviežosti iba neveľmi pŕhli a veľmi dlho si po vysušení zachová svoju typickú, plnú chuť. Nájdete ju na každom vlhkom mieste, kde neobrábanú zem zakrýva vrstva odumretých rastlín.

Ochutnajte žihľavové smoothie s medom a citrónom a nenechajte si ujsť ani jarnú praženicu, v ktorej sa výrazná chuť mladej žihľavy zmieša s jemnosťou masla.

3. Prvosienka

Prvosienka

Vonné kalichy prvosienky sú poslom jari na každej lúčke, trávniku a pasienku. Neraz tvoria obrovské koberce, ktoré lákajú prebúdzajúci sa hmyz. Sušený kvet je výborným prídavkom do čajových zmesí na tlmenie kašľa, prvosienka však pomôže i pri reume a neurózach.

Nie je tajomstvom, že mladé prvosienkové lístky vám pomôžu dochutiť jarné šaláty. Podobne ako pri šafrane, i tu platí zlaté pravidlo striedmosti.

4. Breza

Breza

Je to elixír, po ktorom budete mať pocit, že mladnete. Odpuchne vám telo, rozbehne sa vám látková výmena a budete mať pocit akoby z vás unikala všetka únava, ktorá sa na vaše telo nalepila v zimných mesiacoch.

Lepkavé mladé lístky môžete zabárať za čerstva, alebo po vysušení. Práve na jarnú brezovú kúru si potrpia Francúzi a hlavne dámy v nej hľadajú mladistvú krásu.

5. Pľúcnik

Pľúcnik

Všetkými odtieňmi modrej, ružovej a fialovej hýria jeho kvetné súbory, ktoré vyrastajú na stonkách nad škvrnitými listami. Pľúcnik je ozdobou lesov a nájdete ho v každej tienistnej vlhčine.

Hoci pre svoju horkosť nechutí veľmi vábne, predsa od nepamäti sa využíva na liečbu. Nie nadarmo si vyslúžil svoje veľavravné meno. Dáte si pár dúškov pred spaním a kašeľ vás už nebude budiť.

6. Kostihoj

Kostihoj

Obrovská sila spočíva v jeho koreni dovtedy, kým z neho veľké ružice listov nevytiahnu všetky živiny. Ak vás trápia unavené kĺby, alebo vaša pokožka nie je taká jemná ako by ste chceli, pripravte si z neho kúpeľ.

Nakopané korene vyčistite kefkou, zavarte ich horúcou vodou a keď výluh vyjaví tmavé tóny rašeliny, štedro si ho vlejte do kúpeľa. Ihneď pocítite účinok.

7. Deväťsil

Deväťsil

Na brehoch potôčikov, kde v lete vidíte vysoké lopúchy, tam všade sa teraz dvíhajú lodyhy, ktoré sa chystajú do kvitnutia. Nie kvet, ale podzemky v sebe ukrývajú liečivú silu. Z mäkkej hliny ich poľahky vykopete paličkou.

Horčiny zaženú nejednu nemoc – kŕče, reumu, chrapot ale aj celkovú slabosť. Ak ho však naklepete a priložíte na opuchy, unavené kĺby či bolestivé miesta, pomôže i cez pokožku.

8. Ihličie

Zálesáci sa vždy tešia na jarné čaje zo sviežich ihličnatých výhonov. Bez ohľadu na to, či ich nazbierate na smrekoch, boroviciach alebo jedliach, môžete sa tešiť na zlatožltý čaj s príjemnou vôňou lesa a jemnou, nevtieravou chuťou.

Mladé výhony sa pre čaj nevyplatí sušiť, ak si ich však naložíte do cukru, po čase vám vznikne sirup, ktorý pomáha pri dýchaní.

9. Púpava

Púpava

Z vlhkej jarnej zeme poľahky vykopete hrubé korene tejto všaderastúcej byliny. Chcete ochutnať vynikajúcu kávovinu s vôňou sušených hrozienok? Potom korene dôkladne vyčistite, nakrájajte na tenké plátky a na pol dňa vylúhujte v studenej vode.

Potrvá približne 40 minút, kým ich po scedení v rúre upečiete do zlatohneda. Domácnosť naplní neodolateľná vôňa, ktorá nie je o nič menej lákavá, ako chuť výluhu z rozdrvenej zmesi.

10. Sedmokráska

Sedmokráska

Kedysi by ste ju z jari videli vtisnutú do masla na nejednom krajci chleba. Kvet sedmokrásky nielenže chutí ako jemný jarný šalát, ale má aj liečivú schopnosť, ktorú možno uchovať v sušených kvetoch.

Sedmokráska stiahne zápal, vylieči žalúdok, ale odľahčí aj od dusivého kašľa. Výborná je aj pre letné studené čaje, ak ju vylúhujete v chladnej vode zo studničky.

Milan Gigel je dlhoročný redaktor, ktorý sa snaží vo svojich článkoch podeliť o zručnosti a skúsenosti. Venuje sa aktívnemu spôsobu života po boku remesiel, drobnochovu, záhradkárstva a pobytu v prírode.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Veci, ktoré v smart domácnosti už nikdy nebudete musieť riešiť

Pýtate sa, čo je to smart domácnosť? Praktické využitie moderných technológií, vďaka ktorému získate pocit istoty, bezpečia a pohodlia.

Predstavte si ten pocit istoty a pohodlia, keď máte všetko v dome pod kontrolou, aj keď v ňom fyzicky nie ste. Toľko vecí sa dnes dá vďaka moderným technológiám riešiť na diaľku — a zvládne to skutočne každý. Stačí vám bežná znalosť smartfónu a jednoduchá bezkáblová inštalácia smart zariadení. Patria medzi ne riadiaca jednotka, rôzne senzory a doplnkové zariadenia.

V ruke máte detailný prehľad o tom, kto sa doma nachádza, či sú pozhasínané svetlá, žehlička, či nikto nezabudol vypnúť televízor, zavrieť okná, ale napríklad aj to, či sa niečo v kuchyni nepáli. Ak patríte medzi ľudí, ktorých podobné scenáre neustále mátajú, je pre vás inteligentná domácnosť tým správnym riešením.

Alebo ak často nie ste doma a potrebujete mať prehľad o tom, či aj počas vašej neprítomnosti všetko beží tak, ako má — napríklad, či deti nepozerajú televízor, keď nemajú, alebo či si bez vášho povolenia neurobili v dome párty. Môžete sa spoľahnúť.

Riešenie ZEON Smart Domov vám poskytne prehľad nad všetkým vyššie spomenutým. Ďalej ním viete kontrolovať teplotu v dome – napríklad či nie je v detskej príliš zima, či nie je doma príliš suchý alebo vlhký vzduch, či je pred príchodom na chatu poriadne zakúrené, a podobne. Časy, keď boli najmodernejším bezpečnostným opatrením domáce kamery, sú dávno preč.

Senzory dnes dokážu nielen rozpoznať, či sa niekto nenachádza pred vašimi dverami, ale aj to, či u vás niekto nezvonil (napríklad kuriér). Takisto sledujú, či niekto prišiel alebo odišiel z domu a vedia vás na to upozorniť. Máte tak presný prehľad o tom, či sú vaše deti doma a či prišli naozaj vtedy, kedy ste im nakázali.

Čo sa týka bezpečnosti, senzory ZEON Smart Domov rozpoznajú nielen prítomnosť ľudí, ale aj dymu a informujú vás, ak sa niečo pripáli, alebo začne horieť. Zároveň vás vedú k optimálnemu užívaniu energií tým, že sledujú aktuálnu aj historickú spotrebu zariadení a domácich spotrebičov. Dokážete tak identifikovať neefektívny spotrebič a včas sa rozhodnúť pre jeho prípadnú opravu alebo výmenu. Môžete si nastaviť harmonogram zapínania a vypínania spotrebičov alebo ich ovládať na diaľku.

Smart domov vie byť nápomocný aj pre starých, nevládnych, či hendikepovaných ľudí. Napríklad tým, že im v tme pomocou senzora rozsvieti svetlá, keď sa pohnú, či vyjdú z postele. Nemusia tak tápať a hľadať vypínač, či dvere na toaletu. Ľuďom, ktorí sa sami z postele nevedia pohnúť, sa dá blízko k ruke nainštalovať smart tlačidlo, ktoré stačí stisnúť a vám okamžite príde notifikácia. Či už je to vaša stará mama, alebo dieťa, ktoré sa samo bojí ísť v noci na toaletu, budete o tom informovaní.

Riešenia pre inteligentnú domácnosť, ktorú ovládate cez mobil, vám prináša ZEON, inovácie od ZSE.


Lifetech: Čo je nové