10 tipov na krátke výlety z Bratislavy

Kam na výlet z hlavného mesta? Spolu s Hyundai sme pre vás vybrali pár tipov na výlety autom podľa toho, koľko máte voľného času. Či už je to pol dňa, alebo celý víkend.

Tento článok je súčasťou seriálu “Krátke výlety”, v ktorom navštevujeme s Hyundai (autami Santa Fe, Grand Santa Fe alebo i10) pekné miesta, aby sme vám o nich napísali.

Nie je nič lepšie ako si krátkym výletom vyčistiť hlavu. Ak máte chuť na chvíľu opustiť naše hlavné mesto a zažiť dobrodružstvo, no máte pocit, že ste už všetky okolité zaujímavosti videli, vyvedieme vás z omylu. Máme pre vás zoznam domácich aj zahraničných destinácií, ktoré stoja za návštevu.

 

Poldňové výlety

Abeland

Gazdovská dedinka v Lozorne vás prenesie do minulosti — presnejšie do čias, keď ešte naši predkovia žili v maľovaných dreveničkách, venovali sa remeslám, chovali vlastný dobytok a žili spätí s prírodou. A presvedčí vás o tom, že sa tak dá žiť aj dnes.

Môžete sem na rôzne tematické akcie vziať svoje deti, či si tu dokonca zorganizovať svadbu. No predovšetkým praje tento areál rodinným aktivitám. Túto sezónu uzavreli poslednou sobotu v Abelande 19.12. a novú sezónu otvárajú v marci 2017.

koza
ovce
prestretý stôl

Autor fotografií: Abeland

Danubiana a plavba loďou

Pred pár rokmi zrenovované múzeum moderného umenia sa už stihlo stáť miestnym pojmom. Je to nielen kvôli expozíciám, ale aj vďaka samotnému areálu. Hlavná budova v tvare lode na pozadí vodnej priehrady pôsobí, akoby sa na hladine vznášala.

Celkovo je areál veľmi šikovne prepojený s okolitou vodnou plochou. Výstavy sa sústredia najmä na slovenských umelcov, no nájdete tu aj diela zahraničných velikánov.

Danubiana
Danubiana
Danubiana

Autori fotografií: Svetovid (1, 2), Romčo from RBA (3)

Dopravné múzeum

Návštevu v ňom zvládnete za jedno krátke poobedie. Bratislavské dopravné múzeum sleduje historický vývoj áut a ich predchodcov a má v zbierke zopár skutočne pozoruhodných starých kúskov. Prvé motorové autá, ktoré sa ponášali skôr na koče, krásnych veteránov, staré autobusy, pretekárske tátoše. Ak vás fascinuje technika a história, toto múzeum by ste určite mali navštíviť.

veterán
veterán
dodávka

Autor fotografií: Pudelek (1, 3), Andrew Nash (2)

Schloss Hof, Rakúsko

Letné sídlo Habsburgovcov sa nachádza neďaleko hraníc so Slovenskom nad riekou Morava. Okrem pôsobivého zámku stojí za to aj prechádzka priestrannými záhradami a statkom, z ktorých sa celý areál skladá. V zámku nájdete expozíciu o princovi Eugenovi Savojskom, apartmán Márie Terézie, barokovú kaplnku či slávnostnú sálu, v ktorej sa kedysi usporadúvali chýrne bály.

V období Vianoc sa Schloss Hof mení na vianočnú dedinku. Nájdete tu vianočné trhy, ktoré v okolí zámku pôsobia obzvlášť čarovne. Okrem vianočného jedla aj pitia tu nájdete rôzne tradičné odzoby a lokálne výrobky.

zámok
zámok
zámok

Autori fotografií: Gunar Grummt (1), weisserstier (2), János Korom Dr. (3)

 

 

Jednodňové výlety

Seegrotte pri Viedni

Kúsok od Viedne sa nachádza jaskyňa Seegrotte, ktorá vo svojich útrobách ukrýva najväčšie podzemné jazero v Európe. Prehliadka jaskyne spojená s romantickou plavbou na lodi v podzemných priestoroch patrí k najobľúbenejším turistickým atrakciám v Dolnom Rakúsku.

stanica
jaskyňa
jaskyňa

Autor fotografií: Petr Vilgus

Laxenburské zámky, Rakúsko

Skupina zámkov neďaleko Viedne patrila habsburskej monarchii. Tá ju používala ako svoje letné sídlo. Najväčšiu slávu zažila oblasť počas vládnutia Márie Terézie. Svoje medové týždne tu trávila cisárovná Sissi a dokonca sa tu narodil aj jej syn, korunný princ Rudolf. Dnes si vznešený pocit môže navodiť každý návštevník, keďže zámky a ich okolie, ktoré tvorí anglický park, sú otvorené verejnosti.

Najznámejší z komplexu zámkov je rozhodne Franzensburg, v ktorom sa dnes nachádza múzeum. Za pozornosť stojí stavba Blauer Hof, ktorý trochu pripomína Schönbrunn (ale je podstatne menší) a Altes Schloss, teda starý zámok. V areáli zámkov sa ako turisti môžete poprechádzať, alebo previesť na prenajatým člnom po jazere veľkom 25 hektárov, ktoré obklopuje zámok Franzensburg.

Deti tu majú k dispozícii premyslené ihrisko a možnosť povoziť sa na poníkoch. Dokonca sa môžete previesť aj na koči s konským záprahom, ak by ste sa chceli cítiť ako skutoční habsburskí šľachtici.

Laxenburg
Laxenburg
Laxenburg

Autori fotografií: Damir Roz (1),  Vasek Kadlec (2), Heinz Winterleitner (3)

Zaujímavosťou neďalekého mestečka Laxenburg je aj fakt, že sa tu nachádza najmodernejší filmový archív v Európe s kolekciou vyše 120 000 snímok. A aj samotné mesto stojí za návštevu. Nájdete v ňom ďalšie šľachtické pamiatky (kostol, Grünne-Haus, či palác Kaunitz-Wittgenstein), chutné reštaurácie, či renovovanú konečnú železničnú zastávku, ktorá mestečko spája s Viedňou a je európskym unikátom biedermaierovského štýlu.

Areál zámockých záhrad je za poplatok prístupný po celý rok, no interiéry zámkov môžete navštíviť len od Veľkej noci do Sviatku všetkých svätých.

Po Baťovom kanáli, Slovensko / Česká republika

Novootvorený (v roku 2002) moravský kanál, ktorý kedysi využíval priemyselník Tomáš Baťa, je dnes skvelým miestom na rodinné výlety. Trasa dovoľuje aj niekoľkodňové plavby, no najpopulárnejšie sú tie, ktoré nezaberú viac než jeden deň.

Podmienkou plavby je prenájom motorového člnu. Plavba začína v Skalici a vedie do moravskej Strážnice, kde môžete po vylodení navštíviť historický skanzen. Tým vás aj s podrobným výkladom prevedú a následne si môžete vychutnať lokálne pochúťky v blízkej tradičnej reštaurácii. Neďaleko Strážnice sa dajú prezrieť aj miestne vínne pivnice, ktorých produktmi je oblasť preslávená.

Počas samotnej plavby budete mať možnosť zastaviť a navštíviť technickú pamiatku Výklopník, vyhliadkovú vežu, vinársku dedinku Petrov, či obdivovať architektúru vínnych pivníc v obci Plže.

splav
veterný mlyn
vínne pivnice

Autor fotografií: svetlaj

 

Opátstvo Melk, Rakúsko

Opátstvo, ako ho verejnosť pozná dnes, bolo založené na začiatku 19. Storočia. Základy miestnej mníšskej školy a sídla benediktínskych mníchov však siahajú až do 12. storočia.

Jeho dnešná baroková podoba má približne 300 rokov. Týči sa nad Dunajom v Hornom Rakúsku a pôsobí majestátne. Prezrieť si môžete nielen jeho exteriér (dokonca aj z rieky, počas plavby), ale aj interiér. Je v ňom niekoľko zaujímavých oltárov, fresiek, kupol a iných umeleckých diel, ktoré na vás zapôsobia. Aj okolitá krajina (prevažne rovinatá) je príjemným prostredím na prechádzky, aj keď to najmä v lete.

zámok
zámok
malebný strop

Autori fotografií: Jorge Cancela (1), Guenter Konz-Beyer (2, 3)

 

Víkendové výlety

Salzburg a Hallstatt (Rakúsko)

Mesto notoricky známe vďaka svojmu najoslavovanejšiemu rodákovi – W. A. Mozartovi – je ideálnou destináciou pre všetkých milovníkov hôr a prírody. Okrem samotného historického centra, ktoré je od roku 1996 na zozname UNESCO, je zaujímavé aj okolie mesta. V lete je ideálne na túry a lozenie po horách či prechádzky po lesoch, cyklistické výlety a plavby loďou, zatiaľ čo v zime sa tu najmä lyžuje.

Neďaleko Salzburgu sa nachádza známe Halštatské jazero, a taktiež obec, ktorú tvorí prakticky jediná ulica na úzkom pruhu pobrežia jazera, no je zároveň jednou z najviac fotografovaných lokalít v Rakúsku. A niet sa čomu čudovať. Tradičná miestna architektúra — drevené domčeky zdobené kvetmi, učupené na strmých brehoch kryštálovo čistého jazera, zeleň v pozadí…

Neďaleko sa nachádza aj vyhliadka, z ktorej si môžete prezrieť celé pôsobivé okolie. Inak tu môžete tráviť čas prechádzkami, športom, plavbou, či pochutnávaním si na dobrom salzburskom jedle či pive.

nočné mesto
Salzburg
Salzburg

Autori fotografií: Tim A. Bruening (1), Cristina Suarez (2), Jiuguang Wang (3)

Český Krumlov, Česká republika

Často býva označované ako najkrajšie mesto v Čechách. Keď sa prejdete autentickými uličkami stredovekého centra obklopeného meandrom Vltavy, až ku zámockému komplexu na skalnatom brale, neostane vám nič iné, len potvrdiť pravdivosť týchto slov.

mesto
mesto
zámok

Autor fotografií: Ebs Els

Veľa šťastných kilometrov

Hyundai zmení váš zážitok z jazdy. Ich nové i10 je síce malé auto, no predčí všetky očakávania. Je oveľa priestrannejšie, ako sa na prvý pohľad zdá a na túto triedu pôsobivo vybavené. Ale veď presvedčte sa sami, pozrite si stránku alebo si dajte rovno testovaciu jazdu. Prajeme vám veľa šťastných kilometrov!

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Čudné, bizarné, prekvapivé, ale geniálne: 7 originálnych nápadov, ktoré môžu zmeniť svet k lepšiemu

Nápady, ktoré nám pomôžu vytvoriť udržateľnú budúcnosť, sú v súčasnosti potrebné viac ako kedykoľvek predtým. Aj zdanlivo jednoduché myšlienky môžu zmeniť svet k lepšiemu.

Mnoho ľudí má nápady, ktoré môžu svetu naozaj pomôcť, no chýba im podpora. Práve preto vznikla medzinárodná súťaž Chivas VENTURE. Podnikatelia z celého sveta v rámci nej prezentujú svoje podnikateľské aktivity, prostredníctvom ktorých riešia enviromentálne či sociálne problémy. Súťažiaci môžu v súťaži získať podiel z 1 milióna amerických dolárov a osobný koučing.

Do súťaže sa môžu prihlásiť aj slovenské firmy. Stačí, ak vyplnia online prihlášku.

Kým nájdete odvahu prihlásiť sa, pozrite si zatiaľ niektoré šikovné nápady, ktoré na súťaži v minulosti prezentovali podnikatelia z rôznych krajín. Viac nápadov, ktoré menia svet, nájdete na tomto odkaze.

Využívanie kravského hnoja v udržateľnej móde

Intenzívnym chovom hovädzieho dobytka v mnohých krajinách vzniká problém, ako sa zbaviť príliš veľkého množstva hnoja. Ako organické hnojivo je využiteľná iba časť. Zvyšok predstavuje živočíšny odpad, ktorý je potrebné nejakým spôsobom spracovať, aby neznečisťoval podzemné vody či ovzdušie.

Na jedno z možných riešení tohto problému prišla holandská spoločnosť Mestic. Z hmoty dokážu extrahovať celulózu a z nej vyrobiť rôzne ďalšie materiály, ktoré nahradia bežný textil, plast či papier. Svoju metódu si nechali patentovať.

Nahradenie proteínov v strave múkou z cvrčkov

Živočíšna bielkovina v mnohých ohľadoch predčí tu rastlinnú. Chov zvierat je však často spojený s ich utrpením a zároveň je pomerne neekologický, napríklad 1 kg hovädzieho mäsa má na emisie podobný dopad ako 250 km jazda autom.

Česká firma SENS však ponúka zaujímavé riešenie, ako získať živočíšnu bielkovinu bez trápenia zvierat a zároveň pri oveľa menších nárokoch na životné prostredie. Vyrába proteínové tyčinky z hmyzu, presnejšie z cvrčkov. Nahradením hovädzieho cvrčkami doposiaľ ušetrila približne 2 000 t krmiva, 700 000 l vody a skleníkové plyny zodpovedajúce jazde autom okolo celého sveta.

Invalidné vozíky prerobené na elektrické trojkolky

Na svete sú milióny užívateľov invalidných vozíkov, ktorí dennodenne zápasia so zničenými chodníkmi či s nezrovnalosťami v teréne. Aj zdanlivé triviálnosti ako piesok či tráva môžu byť prekážkou, pre ktorú musí vozíčkar hľadať náhradné trasy.

brazílskej firme Livre si povedali, že ľudom odkázaným na vozíček skúsia spríjemniť neľahký život a vnesú im doň viac slobody a sebavedomia. Začali preto s výrobou špeciálnych terénnych vozíkov na troch kolesách poháňaných elektrinou. Trojkolky neslúžia ich majiteľom len ako riešenie ich problému, ale zároveň pre nich predstavujú určitý životný štýl a prinášajú novú komunitu priateľov.

Poznáte niekoho, kto má firmu prospešnú pre spoločnosť? Zazdieľajte mu tento článok.

Výroba tenisiek z odpadkov

Tenisky Xinca vyzerajú ako úplne bežná obuv, v porovnaní si konkurenčnými značkami majú ale jednu zvláštnosť – sú celé z odpadu. Na ich výrobu sa používajú staré pneumatiky a textílie vyvezené na skládku.

Nielenže sa tak nemusí likvidovať guma, ktorá pri spaľovaní uvoľňuje do ovzdušia množstvo škodlivín, obchádza sa tak aj potreba využívať vzácne prírodné zdroje. Argentínska spoločnosť Xinca zároveň zamestnáva bývalých väzňov, čím im pomáha uplatniť sa na trhu práce a zaradiť sa do normálneho života.

Vysádzanie umelých stromov, ktoré čistia vzduch

Nemecká spoločnosť Green City Solutions vyvinula „umelý strom“. Ide o vertikálnu plošinu porastenú rastlinami podobnými machu, ktorá v kombinácii s rôznymi technológiami filtruje prach z ulice, oxidy dusíka a oxid uhličitý. Panel z rastlín takto dokáže nahradiť až 275 mestských stromov,pričom zaberá o 99 % priestoru menej.

Konštrukcia obsahuje snímače, ktoré zhromažďujú enviromentálne a klimatické údaje, kontrolujú a regulujú jednotku a zabezpečujú prežitie rastlín. Vďaka solárnym panelom a systémom na zadržiavanie dažďovej vody zariadenie vyžaduje len niekoľko hodín údržby ročne.

Pomáhanie ľuďom bez domova pomocou kávy

Bezdomovectvo je vážnym problémom najmä veľkých miest. Napríklad v Londýne žije podľa štatistík až 4 000 ľudí, ktorí každý deň prespávajú na ulici. Londýnska firma Change Please si preto povedala, že skúsi pre týchto ľudí doslova uvariť lepšiu budúcnosť a to prostredníctvom kávy.

Ľuďom bez domova ponúka možnosť rekvalifikovať sa na baristov a poskytuje im tak prácu. Počas prvých 10 dní im pomôže nájsť bývanie a vyplatí im slušný plat. Firma všetky zisky opäť investuje do ďalšej pomoci. Okrem toho svoje podnikanie prevádzkuje trvalo udržateľným spôsobom. Všetky poháre sú recyklovateľné a káva pochádza z fariem, ktoré podporujú miestne komunity. Káva tak nielenže dobre chutí, ale dobro aj šíri.

Spolupráca s včelami na čistení životného prostredia

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zomiera každý rok 12,6 milióna ľudí v dôsledku toho, že žije alebo pracuje v nezdravom prostredí. To znamená, že jedno zo štyroch úmrtí vo svete súvisí so znečistením.

Spoločnosť Beeodiversity z Belgicka pomáha firmám a miestnym autoritám odhaľovať pôvod znečistenia v ich oblasti a vypracováva konkrétne odporúčania na zlepšenie. Na túto činnosť zamestnáva aj veľmi netradičnú skupinku zamestnancov – včely. Včelie robotnice usilovne zbierajú vzorky z miliárd kvetov, ktoré sa následne dôkladne analyzujú. Na základe výsledkov sa môže nariadiť napríklad špeciálne vysádzanie semien alebo zníženie spotreby pesticídov v určitých oblastiach.

Je váš nápad lepší? Prihláste sa do súťaže Chivas VENTURE

Určite sa aj u nás na Slovensku nájde veľa ľudí s nápadmi, ktoré môžu pomôcť svetu. Ak máte pocit, že je to práve ten váš, medzinárodná súťaž Chivas VENTURE môže byť pre vás to pravé.

Ak vaše podnikanie pomáha ľuďom alebo životnému prostrediu, prihláste sa do 31. októbra 2018 a získajte podiel z finančného balíka vo výške 1 milión amerických dolárov a koučing od svetových mentorov.

Formulár na prihlásenie, podmienky súťaže aj detailné informácie nájdete na tomto mieste: https://www.chivas.com/sk-sk/the-venture/apply


Predobjednajte si nový Huawei Mate 20 Pro. Na prvých 200 záujemcov čakajú 2 hodnotné darčeky

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové