10 tipov na krátke výlety z Trenčína

Kam na výlet z mesta módy? Spolu s Hyundai sme pre vás vybrali pár tipov na výlety autom podľa toho, koľko máte voľného času. Či už je to pol dňa, alebo celý víkend.

Tento článok je súčasťou seriálu “Krátke výlety”, v ktorom navštevujeme s Hyundai (autami Santa Fe, Grand Santa Fe alebo i10) pekné miesta, aby sme vám o nich napísali.

Či už je víkend, prázdniny, alebo máte len voľný deň, nemusíte ho tráviť doma, ani vo vašom meste. Sadnite do auta a vydajte sa spoznávať okolie. Tu je desať nápadov na rôzne dlhé, no predovšetkým zaujímavé výlety doma aj v zahraničí.

 

Poldňové výlety:

Adamovské Kochanovce

Obec vznikla pred 60. rokmi zlúčením menších obcí Adamovce, Malé Bierovce a Kochanovce. Dnes sa môže popýšiť pompéznym barokovým kaštieľom, ku ktorému patrí rozsiahly anglický park, klasicistickým kašieľom a dvomi barokovými kostolmi. Okrem týchto pamiatok tu môžete navštíviť aj dom, z ktorého pochádza slovenský básnik Adam Roy. Expozícia v jeho rodnom dome je venovaná jeho tvorbe a životu.

kaštieľ
kaštieľ
kaštieľ

Autor fotografií: Comitatus

Letecké múzeum Slávnica

Ak vás ako malé dieťa (alebo dospelého človeka) fascinovali a fascinujú lietadlá, ste tu správne. Momentálne sa tu nachádza deväť exponátov, vrátané kúskov z Vojenského historického ústavu, či veteráni československých liniek. Múzeum je pod holým nebom, takže pred výletom si pozrite predpoveď počasia.

lietadlo
lietadlo
lietadlo

Autor fotografií: Aeroklub Dubnica

Sklenný sen, sklársky skanzen

Vo Valaskej Belej môžete na vlastné oči (a dokonca aj vlastnoručne) zistiť, ako sa kedysi vyrábali sklenené výrobky. Dnes sa nad touto záhadou veľmi nezamýšľame, najmä tí najmenší, keďže ich považujeme za bežnú komoditu. Kedysi sa však za ich výrobou skrývala hotová alchýmia.

V skanzene vám vysvetlia rôzne techniky výroby skla, priblížia charakter skloviny a ukážu, ako všelijako sa s ňou dá “čarovať”. Rozhodne zážitok, predovšetkým pre deti, ktoré o tomto remesle možno ešte ani nepočuli.

sklár
sklár
farby

Autor fotografií: Renessaince

Farma New Zealand

Aj na Slovensku máme kúsok Nového Zélandu, konkrétne jednu prírodnú farmu. Nachádza sa asi 30 kilometrov od Trenčína, tesne za obcou Modrová. Okrem klokanov tu nájdete škótsky horský dobytok (v podstate chlpaté, vlasaté kravičky), emu, či rôzne horské zvieratá. Občas sa tu konajú tradičné tanečné vystúpenia domorodých Austrálčanov.

krava
cesta
lúka

Autor fotografií: Michal Jakubský

Len si so sebou nesmiete priniesť vlastné domáce zviera. Naše dravce sme preto radšej nechali obďaleč.

Jednodňové výlety:

Hrad Buchlov, Česko

Od Trenčína je český hrad vzdialený približne 75 kilometrov. Ide o jeden z najzachovalejších hradov u našich susedov, ktorý zároveň nebol nikdy dobytý. Aj preto návštevníkom poskytuje jedinečný a nepoškodený náhľad do dobovej architektúry.

Pôvodne stavba vznikla ako gotický hrad, neskôr bola prerobená na renesančné sídlo. Nesie teda v sebe dedičstvo oboch epoch. Navštíviť môžete jeho pútavý interiér, aj s hradom spojenú kaplnu sv. Barbory.

hrad
hrad
hrad

Autor fotografií: Bjalek Michal

Štramberk

Historické mestečko v moravsko-sliezskom kraji na predhorí Beskydských hôr návštevníkov láka najmä známou zrúcaninou hradu Strallenberg, založeného v roku 1359. Okolo zrúcaniny sa nachádza pamiatková rezervácia, ktorú tvoria staré, no zachovalé valašské rúbané chalúpky z 18. a 19. storočia. Tie jasne pripomínajú, že Morava má toho so susediacim Slovenskom spoločného oveľa viac, než zvyšok Českej republiky.

No a keby vás história omzrela, pochutnajte si na miestnom cukrárskom vynáleze: Štramberských ušiach. Točené oplátky sú spomienkou na víťazstvo miestneho kresťanského vojska nad vpádom Mongolov z roku 1241.

mesto
stramberk
Stramberk

Autor fotografií: David Paloch (1), Jan Kaláb (2, 3)

Příbor

Málokto vie, že z tohoto mesta s pozoruhodným názvom pochádza zakladateľ psychoanalýzy, Sigmund Freud. Narodil sa tu v roku 1856 a žil v meste do svojich troch rokov. Potom sa jeho rodina presťahovala do Viedne. Po Freudovi tu ostalo pomenované námestie a múzem venované jeho pamiatke.

Aj mesto samo o sebe je veľmi zaujímavé. Patrí medzi jedno z najstarších na severovýchodnej Morave. Je z neho výhľad na Beskydy, aj na najznámejšiu časť hradu Strallenberg, tzv. Štramberskú Trúbu. Historické budovy v centre sú pekne zachovalé a za pozornosť stojí aj malebné hlavné námestie.

námestie
dom
interiér

Autor fotografií: János Korom Dr.

Megoňky, Stará Bystrica

Megoňky sú prírodnou pamiatkou na Kysuciach. Je tu nálezisko pieskovcových guľatých útvarov, ktoré vznikli pred 30-40 miliónmi rokov. Miesto bolo objavené v roku 1988 a v roku 2003 aj oficiálne vyhlásené za prírodnú pamiatku. Podobné úkazy sa dajú nájsť aj inde vo svete, napríklad na Kostarike, Novom Zélande, či v Južnej Amerike. No toto slovenské je najväčšie v Európe. Ak vás fascinujú pradávne dejiny zeme, prechádzka k tomuto miestu bude isto niečím pre vás.

Výlet na Megoňky môžete spojiť s návštevou neďalekej Starej Bystrice. Najpozoruhodnejšou pamiatkou tohto mesta je miestny orloj. Najväčšia drevená socha na Slovensku zobrazuje sediacu Madonnu, teda Pannu Máriu, ktorá je zároveň patrónkou Slovenska. Kostru orloja tvorí až 80 drevených ramien. Jej návrh pochádza z dielne architekta Ivana Jarina.

skaly
Slovenský orloj
námestie

Autori fotografií: siderica1 (1), jinal song (2, 3)

 

Okolitou prírodou sa môžete pokochať aj z výhľadovne na vrchu Bobovec, ktorá sa neďaleko Starej Bystrice týči vo výške 720 metrov nad morom. Ak sa vám počasie tak úplne nevydarí, nezúfajte. Spoza mrakov vždy aj tak vyjde slnko.

Víkendový výlet:

Priepasť Macocha, Moravský Kras

Priepasť Machocha je najhlbšia priepasť svojho druhu v Česku aj Strednej Európe. Je dlhá 174m a široká 76m. V rámci nej sa nachádzajú dva vyhliadkové mostíky, po ktorých sa môžete prejsť. Jeden je na najvyššom bode a druhý 96m nad dnom priepaste. Názov získalo miesto vďaka povesti, podľa ktorej do priepasti neprajná macocha zhodila svojho nevlastného syna a následne od hrôzy skočila tiež. Zatiaľ čo syna sa podarilo zachrániť, ona v nej zahynula a vraj z priepasti ešte niekedy počuť jej kvílivý plač.

Priepasť sa nachádza v rámci komplexu prírodných pamiatok a atrakcií, ktoré patria pod tzv. Moravský Kras. Okrem nej tu môžete navštíviť aj päť rôznych jaskýň, miestne zámočky, Rudické propadání, alebo sa jednoducho nechať očariť okolitou faunou a flórou. Oblasť je ideálna na letné túry a prechádzky v prírode, takže s výletom do nej možno trochu počkajte na teplejšie počasie.

jaskyňa, les
jaskyňa
lúky

Autori fotografií:  Pixelfix (1), Jirka Matousek (2), Jaroslav A. Polák (3)

Olomouc

Dnes je to predovšetkým študentské mesto s krásnymi pamiatkami, kedysi to bývalo stredoveké centrum Moravy a do Tridsaťročnej vojny aj tretie najväčšie mesto v rámci Českého kráľovstva. Sídlili tu mnohé významné úrady, či už kráľovské alebo cirkevné, prekvital tu obchod a miešali sa tu rôzne národnosti, po českej predovšetkým nemecká.

Dedičstvom dejín je dnes krásne centrum plné historických pamiatok, ktoré by ste mali aspoň raz navštíviť.

Olomouc
Olomouc
Olomouc

Autori fotografií: Pedro (1, 2), jmv (3)

Veľa šťastných kilometrov

Hyundai zmení váš zážitok z jazdy. Ich nové Santa Fe je kombinánciou SUV s luxusnou limuzínou, auto zušľachtené v každom detaile. Ale veď presvedčte sa sami, pozrite si stránku alebo si dajte rovno testovaciu jazdu. Prajeme vám veľa šťastných kilometrov!

Hyundai Santa Fe môžete získať s bonusom 1 500 € a Hyundai Grand Santa Fe s bonusom až 2 000 € spolu s 5-ročnou zárukou bez obmedzenia počtu najazdených kilometrov a s ďalšími neprekonateľnými benefitmi.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Sledujte novoročný zápas Slovana z prvých radov štadióna

Nenechajte si ujsť stretnutie slovenského HC Slovana a ruského hokejového klubu Amur Chabarovsk na domácej scéne.

Pokiaľ je vám blízky šport a po pokojných sviatkoch máte chuť vrhnúť sa na adrenalínové zážitky, máme pre vás návrh. Nenechajte si ujsť stretnutie slovenského HC Slovana a ruského hokejového klubu Amur Chabarovsk na domácej scéne.

HC Slovan poznáme všetci. Je to osemnásobný držiteľ titulu Majster SR a od roku 2011 pôsobí v KHL. Domovským štadiónom klubu je zimný štadión Ondreja Nepelu v Bratislave a práve v ňom si zápas budete môcť aj vychutnať.

Súperom bude ruský hokejový klub Amur Chabarovsk, ktorý je v KHL účastníkom Černyševovej divízie. Hrali a hrajú zaň už aj viacerí slovenskí hokejisti, medzi inými napríklad Ján Lašák, Marcel Haščák či Rastislav Špirko. Klub sídli v Chabarovsku vo východnom Rusku. Chabarovsk je najvýchodnejším miestom, v ktorom sa hrá KHL. Nachádza sa asi 30 kilometrov od hranice s Čínou a pár sto kilometrov od Japonského mora.

Tímy sa na ľade nestretnú po prvýkrát. Zápasy spolu odohrali v rokoch 2015 aj 2016, pričom väčšinou vyhrával práve ruský tím. Nechajme sa teda prekvapiť, čo s celkovým skóre urobí novoročný zápas. A práve vďaka O2 Momentom môžete góly sledovať z prvých radov štadióna.

Prvé lístky na zápas v prednostnom predaji už teraz

Zápas sa koná 3.1.2016 o 19:00 na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave. Ako zákazníci modrého operátora si môžete vďaka O2 Momentom kúpiť lístky na pripravované turné v exkluzívnom predaji.

Stačí medzi 20.12.2016 9:00 a 22.12.2016 9:00 zadať svoje O2 telefónne číslo do formulára Extra výhod a lístky na zápas budú vaše. Pošleme vám špeciálny kód, vďaka ktorému môžete získať vstupenky už teraz.


Lifetech: Čo je nové