7 divov Žilinského kraja, ktoré nemajú páru

Žilinský kraj je tretím najväčším na Slovensku a na jeho území nájdete takmer dokonalý mix prírodných krás, historických pamiatok, kultúrnych atrakcií a rôznych voľnočasových aktivít. Tomu vo výraznej miere vďačí za rázovitosť piatich regiónov, ktoré zastrešuje.

Horné Považie, Kysuce, Liptov, Orava, Turiec sa líšia tradíciami, náturou obyvateľov a tiež prostredím. O program sa teda báť nemusíte. Či už radi zdolávate kopce v národných parkoch, užívate si termálne kúpaliská, alebo navštevujete pamiatky zo zoznamu UNESCO, v Žilinskom kraji si prídete na svoje.

Zaujímavosť: Na území Žilinského kraja sa nachádza viac ako 2 896 km cyklotrás, čo je najviac zo všetkých krajov v SR.

Čičmany

Zdroj: Wikimedia CC 3.0, Autor: Michal Jakubský

Čičmany boli v roku 1977 vyhlásené za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry ako prvé na svete. Prvá zmienka o dedine siaha až do roku 1272. Čarovná geometrická ornamentálna ozdoba na čičmianských dreveniciach, ktorá dedinku tak preslávila, sa však začala používať “len” približne pred dvesto rokmi. Ornamenty, aké sú na domoch dnes, sa definitívne objavili až po roku 1921, kedy zachvátil dedinu ničivý požiar. Obyvatelia vyzdobili svoje drevenice podľa vzorov, ktoré sú vyšité na miestnych krojoch.

Drevený kostol pri svätom Kríži

Zdroj: Wikimedia CC 3.0, Autor: Kristo

Tento kostol patrí k najväčším a najhodnotnejším dreveným stavbám na Slovensku, ba dokonca v celej strednej Európe. Považuje sa za jeden z posledných piatich drevených artikulárnych kostolov na Slovensku, ktoré si zachovali pôvodný vzhľad. Kostol bol pôvodne vybudovaný v obci Paludza, táto obec však bola pri budovaní Liptovskej Mary zatopená. Ešte predtým ho preto rozobrali a preniesli do Svätého Kríža.

Historická lesná železnica vo Vychylovke

Zdroj: Wikimedia CC 3.0, Autor: Nils Öberg

Technická pamiatka, akú by ste široko-ďaleko ťažko hľadali a jedna z hlavných atrakcií Kysúc. To sú hlavné prívlastky historickej úzkorozchodnej železnice, ktorú nájdete v Novej Bystrici – Vychylovke ako súčasť Múzea kysuckej dediny. Jedinečná je najmä časť úvraťového systému, ktorá umožňuje prekonať strmé stúpanie na krátkom úseku. Na svete sú v prevádzke len dve takéto úvraťové železnice. Tá druhá sa nachádza v Peru.

Vlkolínec

Zdroj: Wikimedia CC 3.0, Autor: Thaler Tamas

Malebná podhorská liptovská vieska Vlkolínec (dnes miestna časť Ružomberka) je doslova klenotom ľudovej architektúry a predstavuje najzachovalejšiu pamiatkovú rezerváciu tohto typu na Slovensku. Prekrásne starobylé drevenice dopĺňajú hospodárske budovy a stavby, ako je drevená rumpálová studnička z roku 1860 či historická zrubová zvonica z 18. storočia. V roku 1993 bol zapísaný i do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Oravský hrad

Zdroj: Panoramio, Autor: Vladimír Šifra

Najznámejšia dominanta oravského regiónu a jeden z najkrajších hradov na Slovensku víta každý rok, denne od mája do marca stovky turistov. Hrad sa týči na vysokom vápencovom brale, čo pre stredovekých inžinierov predstavovalo veľkú výzvu a zároveň úspech. Impozantnosť a veľkosť tejto stavby odkazuje na bohatstvo jeho budovateľov, Oravské panstvo a neskôr známych Turzovcov. Práve tento rod sa najviac pričinil o rozvoj hradu.

Turzovci ho získali v 16. storočí, svoju kamennú formu ale získal ešte predtým ako reakciu na turecké vpády. Aj napriek vyhoreniu na začiatku 19. storočia sa hrad podarilo v minulom storočí zrekonštruovať do súčasného stavu. Oravský hrad sa zapísal aj do filmovej histórie – v legendárnom horore Nosferatu z roku 1922 slúžil ako sídlo grófa Orloka.

 

Demänovská jaskyňa slobody

Zdroj: Wikimedia CC 3.0, Autor: Jojo

Kto by nepoznal Demänovskú jaskyňu, považovanú za jednu z najkraších v celej Európe? Vyniká množstvom, estetickou hodnotou a rôznorodosťou foriem kvapľovej výzdoby. Netradičné sú napríklad kvapľové vodopády, jazierka s kvapľovými “leknami” či útvarmi zvanými “rokokové bábiky”. Raritou jaskyne sú inovaťové stalaktity a sintrové perly. To sú guľôčky nachádzajúce sa na dne jazera vo Veľkom dóme – najväčšom sprístupnenom podzemnom priestore na Slovensku.

Slovenský orloj

Slovenský orloj je najväčšou drevenou sochou u nás a bez pochýb patrí medzi najzaujímavejšie atrakcie, čo v Žilinskom kraji nájdete. Celková kompozícia sediacej Madony je návrhom akad. sochára Lovišku, ktorý bol architektom Ivanom Jarinom prepracovaný do výkresovej dokumentácie. Tvarovanie diela v šindľovej konštrukcii bolo možné vďaka 80 dreveným ramenám, ktoré tvoria kostru orloja.

Zdroj: Wikimedia CC 3.0, Autor: Lea Loviskova

Stred orloja tvorí tzv. Astroláb – ciferník s astronomickými údajmi. Práve vďaka nemu je orloj v Starej Bystrici prvým a jediným na Slovensku. Tento zložitý astronomický a hodinársky mechanizmus, navrhla a zostrojila pražská firmu SPEL, priamo pre Slovenský orloj v Starej Bystrici. Astronomické údaje sú totiž špeciálne navrhnuté pre zemepisnú polohu Starej Bystrice, nejde teda o kópiu iného orloja. K zadnej časti orloja je sprístupnené schodisko, takže návštevníci majú možnosť vidieť jeho mechanizmy aj zvnútra.

Rýchly internet v Žilinskom kraji

Aj v okolitých mestách Žiliny môžu zákazníci O2 využiť najrýchlejšie mobilné internetové pripojenie na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.

Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Doprajte si slovenské more, tieto naše kúpaliská so slanou vodou stoja za návštevu

Aj na Slovensku sa môžete vykúpať v slanej vode.

Za slanou vodou nemusíte cestovať výhradne do zahraničia. Pripravili sme prehľad umelo vytvorených bazénov s morskou soľou a termálnych slaných prameňov.

Novolandia pri Lučenci

Bazény so slanou a liečivou vodou nájdete v Rapovciach, malej dedinke neďaleko Lučenca. Prameň s teplotou vody 38,1 stupňov Celzia tu objavili pred deviatimi rokmi v hĺbke vrtu 1 501 metrov.

Vysokou mineralizáciou a chemickým zložením pripomína morskú vodu, čím sa zaraďuje medzi naše najvzácnejšie pramene. Okrem štyroch bazénov so slanou vodou poteší aj sauna a wellness.

Mestské kúpalisko v Kežmarku

Kúpalisko v Kežmarku prešlo na jar veľkou rekonštrukciou. Chlorovanú vodu v bazénoch nahradí od letnej sezóny morská. Areál by sa mal dostať do prevádzky toto leto, momentálne prebiehajú posledné úpravy. Podľa informácií, ktoré mesto zverejnilo, sa môžeme tešiť na malé kežmarské more s tobogánmi a športoviskom.

Podhájska

Podhájska je obľúbená nielen medzi Slovákmi, ale aj turistami z okolitých krajín. V letnej sezóne je k dispozícii až 10 bazénov so slanou vodou, športoviská a prírodné oddychové miesta. Najmenší návštevníci ocenia najmä novovybudovaný tobogánový svet, dospelí si oddýchnu pri masážach či liečivých procedúrach.

Aqua relax Lívia pri Brezne

V mestskej často Zadné Halny v Brezne nájdete menšie rekreačné zariadenie Lívia. Od minulého roka sa tu nachádza bazén so slanou vodou aj zábavné atrakcie pre deti. Kapacita je tu obmedzená, takže ani v letných mesiacoch sa nemusíte obávať preplneného areálu.

Plaza Beach v Prešove

Detský vodný svet, slaná voda, palmy aj dvojlagúnový bazén. Plaza Beach predstavuje obrovský rezort, kde si okrem slanej vody užije aj tenisové kurty a volejbalové ihriská. Toto exotické kúpalisko pripomínajúce prímorské strediská sa nachádza v Prešove.

Miraj Resort pri Lučenci

Morské kúpalisko Miraj Resort nájdete pri Lučenci, v mestskej časti Opatová. Atmosféru dovolenkového strediska tu umocňuje okrem slanej vody aj pláž s morským pieskom, palmová záhrada a bar s terasou.

Vlnka pri Piešťanoch

Vlnka je 13 metrov dlhý bazén so slanou vodou s teplotou 28-32 °C, ktorý sa nachádza v rodinnom hoteli len pár metrov od jazera Sĺňava a Piešťaňoch. Je ideálnou voľbou pre rodiny s najmenšími deťmi, keďže sa tu pravidelne organizujú kurzy plávania pre bábätká od šiestich mesiacov.

Rýchly internet v Lučenci, Brezne či Prešove

Aj v lokalitách Prešov, Lučenec, Brezno, Kežmarok či Piešťany môžu zákazníci O2 využiť najrýchlejšie mobilné internetové pripojenie na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.

Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.


Predobjednajte si Samsung Galaxy S10 alebo S10+ a získajte skvelý darček

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové