7 miest s dokonalým zvukom na Slovensku

Zvuk reči alebo pekná hudba. Ak si ich vychutnáte na mieste s kvalitnou akustikou, pôžitok sa znásobí. Pozrite sa do amfiteátrov, kostolov, či dokonca jaskýň.

Zvuk reči alebo pekná hudba. Ak si ich vychutnáte na mieste s kvalitnou akustikou, pôžitok sa znásobí. Pozrite sa do amfiteátrov, kostolov, či dokonca jaskýň.

Kostol sv. Františka Xaverského, Skalica

Kostol je dominantou námestia v Skalici. Zaujme nielen svojou mohutnosťou, ale i veľkorysou výzdobou a hlavne svojou akustikou. Tá je považovaná za najlepšiu v Strednej Európe. Preto sa v kostole konajú mnohé koncerty.

Koncertná sieň Slovenského rozhlasu

Nie je to vlastne ani tak sieň, ako skôr veľké nahrávacie štúdio s miestom pre obecenstvo. Miesto s takmer ideálnou akustikou. Je to spôsobené nezvyčajným vlnovitým tvarom stropu.

Zvuk je tým čistý a zrozumiteľný aj pre obecenstvo ktoré sedí vzadu. Nie nadarmo sem chodia hviezdy hudobného a hereckého neba nahrávať hudobné albumy či sprievodnú hudbu k filmom.

Z najznámejších je to hudba k filmu Jamesa Camerona Avatar. Z hudobných umelcov tu nahrávala napríklad čínska hviezda Allan Tam.

Slovenský dokumentarista a fotograf Tomáš Hulík tu nahral hudbu pre svoj prekrásny dokument Divoké Slovensko.

Slovenská filharmónia

V roku 2010 prešla budova komplexnou rekonštrukciou nielen čo sa týka vzhľadu, ale aj akustiky. Môže sa pýšiť úplne novým organom a javiskom, ale tiež špičkovou audio technikou.

Nové technologické vybavenie zahŕňa napríklad streaming technológiu v HD kvalite či unikátny mikrofón umožňujúci snímať priestorový zvuk v jednom bode aj pre viacero kanálov. Hlavná koncertná sieň je vybavená stĺpovým zvukovým systémom zabezpečujúcim vysokú zrozumiteľnosť.

Amfiteáter Východná

V obklopení Vysokých Tatier sa nachádza asi jeden z našich najznámejších amfiteátrov. Nedávno prešiel komplexnou rekonštrukciu. V jeho areáli je okrem iného aj vyhliadková veža, z vrcholu ktorej si môžte vychutnať pohľad na Vysoké Tatry a hlavne Kriváň.

Amfiteáter ponúka množstvo miest na sedenie a výborný zvuk, ktorý dopĺňa aj vizuálny zážitok – drevené plastiky ľudí a folklórnych motívov.

Jaskyňa Domica

Jaskyňa Domica

Patrí medzi najdlhšie, najkrajšie a najznámejšie jaskyne na Slovensku. Má však ešte jedno “naj”. V jej útrobách, konkrétne v jej maďarkej časti Baradla, je obrovská koncertná sieň, ktorá je kvôli svojim výnimočným akustickým vlastnostiam často využívaná pre koncerty vážnej hudby spojenými s vizuálnou hrou svetiel.

Ak sa teda chystáte na výlet, skúste si to naplánovať na deň spojený s koncertom a budete mať nielen turistický ale aj výnimočný kultúrny zážitok.

Belianska jaskyňa

Nielenže právom patrí medzi najnavštevovanejšie slovenské jaskyne, kvôli kalcitovej sintrovej výplni, ale je v nej aj úžasná akustika. Využíva sa na podzemné koncerty reprodukovanej vážnej hudby.

Tie sa konajú v jaskynnej “Hudobnej sieni”, ktorá dostala svoj názov podľa zvukov dopadajúcich kvapiek vody na hladinu jazera.

Cinemax Bory Mall

Najnovšie bratislavské nákupné centrum okrem iného ponúka aj supermoderné kinosály plné akustických noviniek. Používa technológie ako 4K a Dolby Atmos zvuk. Najmä technológia Dolby Atmos je momentálna špička vo svete audia – zvuk obklopujúci človeka zo všetkých strán.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Čudné, bizarné, prekvapivé, ale geniálne: 7 originálnych nápadov, ktoré môžu zmeniť svet k lepšiemu

Nápady, ktoré nám pomôžu vytvoriť udržateľnú budúcnosť, sú v súčasnosti potrebné viac ako kedykoľvek predtým. Aj zdanlivo jednoduché myšlienky môžu zmeniť svet k lepšiemu.

Mnoho ľudí má nápady, ktoré môžu svetu naozaj pomôcť, no chýba im podpora. Práve preto vznikla medzinárodná súťaž Chivas VENTURE. Podnikatelia z celého sveta v rámci nej prezentujú svoje podnikateľské aktivity, prostredníctvom ktorých riešia enviromentálne či sociálne problémy. Súťažiaci môžu v súťaži získať podiel z 1 milióna amerických dolárov a osobný koučing.

Do súťaže sa môžu prihlásiť aj slovenské firmy. Stačí, ak vyplnia online prihlášku.

Kým nájdete odvahu prihlásiť sa, pozrite si zatiaľ niektoré šikovné nápady, ktoré na súťaži v minulosti prezentovali podnikatelia z rôznych krajín. Viac nápadov, ktoré menia svet, nájdete na tomto odkaze.

Využívanie kravského hnoja v udržateľnej móde

Intenzívnym chovom hovädzieho dobytka v mnohých krajinách vzniká problém, ako sa zbaviť príliš veľkého množstva hnoja. Ako organické hnojivo je využiteľná iba časť. Zvyšok predstavuje živočíšny odpad, ktorý je potrebné nejakým spôsobom spracovať, aby neznečisťoval podzemné vody či ovzdušie.

Na jedno z možných riešení tohto problému prišla holandská spoločnosť Mestic. Z hmoty dokážu extrahovať celulózu a z nej vyrobiť rôzne ďalšie materiály, ktoré nahradia bežný textil, plast či papier. Svoju metódu si nechali patentovať.

Nahradenie proteínov v strave múkou z cvrčkov

Živočíšna bielkovina v mnohých ohľadoch predčí tu rastlinnú. Chov zvierat je však často spojený s ich utrpením a zároveň je pomerne neekologický, napríklad 1 kg hovädzieho mäsa má na emisie podobný dopad ako 250 km jazda autom.

Česká firma SENS však ponúka zaujímavé riešenie, ako získať živočíšnu bielkovinu bez trápenia zvierat a zároveň pri oveľa menších nárokoch na životné prostredie. Vyrába proteínové tyčinky z hmyzu, presnejšie z cvrčkov. Nahradením hovädzieho cvrčkami doposiaľ ušetrila približne 2 000 t krmiva, 700 000 l vody a skleníkové plyny zodpovedajúce jazde autom okolo celého sveta.

Invalidné vozíky prerobené na elektrické trojkolky

Na svete sú milióny užívateľov invalidných vozíkov, ktorí dennodenne zápasia so zničenými chodníkmi či s nezrovnalosťami v teréne. Aj zdanlivé triviálnosti ako piesok či tráva môžu byť prekážkou, pre ktorú musí vozíčkar hľadať náhradné trasy.

brazílskej firme Livre si povedali, že ľudom odkázaným na vozíček skúsia spríjemniť neľahký život a vnesú im doň viac slobody a sebavedomia. Začali preto s výrobou špeciálnych terénnych vozíkov na troch kolesách poháňaných elektrinou. Trojkolky neslúžia ich majiteľom len ako riešenie ich problému, ale zároveň pre nich predstavujú určitý životný štýl a prinášajú novú komunitu priateľov.

Poznáte niekoho, kto má firmu prospešnú pre spoločnosť? Zazdieľajte mu tento článok.

Výroba tenisiek z odpadkov

Tenisky Xinca vyzerajú ako úplne bežná obuv, v porovnaní si konkurenčnými značkami majú ale jednu zvláštnosť – sú celé z odpadu. Na ich výrobu sa používajú staré pneumatiky a textílie vyvezené na skládku.

Nielenže sa tak nemusí likvidovať guma, ktorá pri spaľovaní uvoľňuje do ovzdušia množstvo škodlivín, obchádza sa tak aj potreba využívať vzácne prírodné zdroje. Argentínska spoločnosť Xinca zároveň zamestnáva bývalých väzňov, čím im pomáha uplatniť sa na trhu práce a zaradiť sa do normálneho života.

Vysádzanie umelých stromov, ktoré čistia vzduch

Nemecká spoločnosť Green City Solutions vyvinula „umelý strom“. Ide o vertikálnu plošinu porastenú rastlinami podobnými machu, ktorá v kombinácii s rôznymi technológiami filtruje prach z ulice, oxidy dusíka a oxid uhličitý. Panel z rastlín takto dokáže nahradiť až 275 mestských stromov,pričom zaberá o 99 % priestoru menej.

Konštrukcia obsahuje snímače, ktoré zhromažďujú enviromentálne a klimatické údaje, kontrolujú a regulujú jednotku a zabezpečujú prežitie rastlín. Vďaka solárnym panelom a systémom na zadržiavanie dažďovej vody zariadenie vyžaduje len niekoľko hodín údržby ročne.

Pomáhanie ľuďom bez domova pomocou kávy

Bezdomovectvo je vážnym problémom najmä veľkých miest. Napríklad v Londýne žije podľa štatistík až 4 000 ľudí, ktorí každý deň prespávajú na ulici. Londýnska firma Change Please si preto povedala, že skúsi pre týchto ľudí doslova uvariť lepšiu budúcnosť a to prostredníctvom kávy.

Ľuďom bez domova ponúka možnosť rekvalifikovať sa na baristov a poskytuje im tak prácu. Počas prvých 10 dní im pomôže nájsť bývanie a vyplatí im slušný plat. Firma všetky zisky opäť investuje do ďalšej pomoci. Okrem toho svoje podnikanie prevádzkuje trvalo udržateľným spôsobom. Všetky poháre sú recyklovateľné a káva pochádza z fariem, ktoré podporujú miestne komunity. Káva tak nielenže dobre chutí, ale dobro aj šíri.

Spolupráca s včelami na čistení životného prostredia

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zomiera každý rok 12,6 milióna ľudí v dôsledku toho, že žije alebo pracuje v nezdravom prostredí. To znamená, že jedno zo štyroch úmrtí vo svete súvisí so znečistením.

Spoločnosť Beeodiversity z Belgicka pomáha firmám a miestnym autoritám odhaľovať pôvod znečistenia v ich oblasti a vypracováva konkrétne odporúčania na zlepšenie. Na túto činnosť zamestnáva aj veľmi netradičnú skupinku zamestnancov – včely. Včelie robotnice usilovne zbierajú vzorky z miliárd kvetov, ktoré sa následne dôkladne analyzujú. Na základe výsledkov sa môže nariadiť napríklad špeciálne vysádzanie semien alebo zníženie spotreby pesticídov v určitých oblastiach.

Je váš nápad lepší? Prihláste sa do súťaže Chivas VENTURE

Určite sa aj u nás na Slovensku nájde veľa ľudí s nápadmi, ktoré môžu pomôcť svetu. Ak máte pocit, že je to práve ten váš, medzinárodná súťaž Chivas VENTURE môže byť pre vás to pravé.

Ak vaše podnikanie pomáha ľuďom alebo životnému prostrediu, prihláste sa do 31. októbra 2018 a získajte podiel z finančného balíka vo výške 1 milión amerických dolárov a koučing od svetových mentorov.

Formulár na prihlásenie, podmienky súťaže aj detailné informácie nájdete na tomto mieste: https://www.chivas.com/sk-sk/the-venture/apply


Predobjednajte si nový Huawei Mate 20 Pro. Na prvých 200 záujemcov čakajú 2 hodnotné darčeky

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové