8 pekných miest na Slovensku, ktoré si užijete vy aj váš štvornohý miláčik

Preskúmajte Slovensko spolu so svojím najlepším priateľom. Máme pre vás 8 tipov na krásne a zaujímavé miesta.

Slovensko je plné nádherných zákutí, ktoré môžete objavovať spolu so svojím štvornohým miláčikom. V spolupráci so smartfónmi Xiaomi a Luciou Kopčovou z blogu So Psom Na Tripe vám prinášame tipy na osem krásnych miest, kam môžete svojho psíka vziať na výlet.

Fenka Paul Anka je cestovateľ už odmalička. Prečuchaných má aj zopár iných európskych krajín, ale načo chodiť ďaleko. Krásnu prírodu a plno zaujímavých miest máme priamo pred nosom, tu na našom Slovensku.

Slovenská Sahara

Aj takto sa nazýva vojenská oblasť na Záhorí Šranecké piesky. Konkrétne sme s Paul Ankou preskúmali časť medzi Plaveckým Mikulášom a Lakšárskou Novou Vsou. Je to neobvyklá krajina, pripomínajúca africké púšte, piesočné duny a očarí vás jedinečnou faunou a flórou. Na vstup do Vojenského obvodu Záhorie bolo kedysi potrebné povolenie, ale dnes ho už našťastie nepotrebujete. Určite si však pozrite stránky Ministerstva obrany. Je na nich vedený harmonogram vojenských cvičení, aby ste do niektorého z nich nevbehli.

Pieskové duny sa tu striedajú s borovicovým lesom a v jednom článku sme sa o tom dočítali veľmi zaujímavý detail: „Ak by Mária Terézia na záhorských pieskoch masovo nevysádzala borovice, Slovensko by malo podľa geológov takú malú Saharu.“

Piesok je pre psie labky veľmi príjemný, počítajte však s tým, že po takomto výlete a brodení v piesku budete vy aj váš chlpáč poriadne unavení.

Haluzická tiesňava

Medzi Trenčínom a Novým Mestom (pár kilometrov od hradu Beckov) leží dedinka Haluzice a pri nej Haluzická tiesňava. Tiesňava je dlhá okolo 1 km a po celej dĺžke preteká potok, v ktorom si vaši chlpáči môžu schladiť labky. Nad tiesňavou leží zrúcanina románskeho kostolíka z 13. storočia a cintorín, ktorého časť padla za obeť rokline. Ak sa chcete pokochať výhľadom na okolitú krajinu Bošáckej doliny, Považského Inovca a Bielych Karpát, odporúčame prechádzku k neďalekej rozhľadni Hájnica. Z tiesňavy po rozhľadňu je to tak 20 minút chôdze a určite to zvládnu aj malé labky.

Tesárska roklina a skalné dúpence

Celá oblasť Krupinskej planiny je miesto ako stvorené pre dobrodruhov – nájdete tu krásnu prírodu a veľa zaujímavých miest. Naša trasa sa začína v obci Hontianske Tesáre a celý okruh (bez zastávok) trvá hodinu. Tesárska roklina bola v roku 1999 vyhlásená za prírodnú pamiatku a dovedie vás k nej krátky drevený chodníček. V tomto území tiež vznikli štyri vodopády – najväčší z nich má výšku 8 m, väčšiu časť roka je však riečisko vyschnuté.

Nájdete tu tiež tzv. dúpence – zaujímavé skalné obydlia vytesané do strmého pieskovcového svahu, ktoré kedysi ľuďom slúžili ako skrýše pred nájazdmi Turkov.

Chata Milana Rastislava Štefánika

Túto horskú chatu nájdete v Nízkych Tatrách, pod Ďumbierom. Môžete si vybrať hneď dve možnosti, ako sa na ňu dostať – ľahšiu i ťažšiu trasu. Na svoje si teda príde každý psí turista. Trasa vedúca na chatu je presne jeden z tých prípadov, kde úplne platí, že cesta je cieľ, pretože okolitá krajina a výhľady sú naozaj očarujúce. Chata Štefánička, ako ju prezývajú miestni, sa nachádza v nadmorskej výške 1740 m n.m. a všetko jedlo a pitie sem nosia horskí nosiči. O to viac vám bude chutiť.

Manínska tiesňava

Medzi dedinkami Považská Teplá a Záskalie sa rozprestiera národná prírodná rezervácia Manínska tiesňava, ktorú obklopuje Veľký a Malý Manín. Vedľa obce Záskalie sa nachádza dog friendly penzión Manín, kde sme boli s našou fenkou viackrát ubytovaní.

V okolí je veľa možností na nenáročnú turistiku po lúkach, lesoch a kopcoch. Z neďalekej dedinky Vrchteplá sa dokonca môžete dostať až k Súľovským skalám a zrakovej pyramíde. Určite odporúčame.

Vápenná (Roštún)

Vápenná je tretí najvyšší vrch Malých Karpát a osobne si myslím, že práve ona ponúka najkrajší malokarpatský výhľad. Z obce Sološnica sa na jej vrchol dostanete za hodinu a pol. Hlavne pre menších chlpáčov je to trošku náročnejšie stúpanie, ale nie je to nič, čo by ste s pravidelnými prestávkami nezvládli.

Z rozhľadne na vrchole vás čaká parádny výhľad na Pezinské Karpaty, Borskú nížinu, Podunajskú pahorkatinu, Tribeč a Považský Inovec. Je tu aj zopár miest, kde si môžete rozložiť stan a zobudiť sa s prekrásnym východom slnka.

Dunajské luhy

V Európe jedinečná, no málo známa chránená oblasť lužných lesov Národný park Dunajské luhy sa rozprestiera na južnej časti Žitného ostrova. Chránená krajinná oblasť je rozdelená do piatich samostatných častí. My sme trasu začali neďaleko obce Bodíky, pri malej usadlosti vedľa Kráľovskej lúky. Mäkké lužné lesy, mokrade, bažiny a tiež vzácne druhy vtákov a iných živočíchov sú typické pre túto krajinnú oblasť. Ak sa vám bude chcieť (bude práve slabší prúd), môžete prebrodiť jedno z dunajských ramien a preskúmať Ostrov orliaka morského.

Vrátna, Chleb a Jánošíkove diery

Vrátna dolina a jej okolie ponúka veľa možností na ubytovanie a peknú, nenáročnú turistiku s našimi štvornohými kamošmi. Môžete sa napríklad vybrať lanovkou na Chleb a prejsť až k najvyššiemu vrchu Malej Fatry Veľkému Kriváňu vo výške 1707 m n.m.. Alebo si obzrite dedinku Terchová spolu s rozhľadňou Terchovské Srdce či sochu Jánošíka. Prípadne spolu preskúmajte Dolné Jánošíkove diery – všade budete s vašimi psíkmi vítaní. Radi sa na toto miesto vraciame a oživujeme krásne spomienky.


Cestujte so svojím domácim miláčikom a zachytávajte všetky jedinečné momenty s kvalitnými a cenovo dostupnými smartfónmi Xiaomi Redmi Note 5Xiaomi Redmi 5 Plus.

Prečítajte si ich podrobnejšiu rezenziu, ktorú pre vás pripravili O2 Guru.

So Psom Na Tripe

Blog So Psom Na Tripe je určený pre všetkých, ktorí radi cestujú so svojimi štvornohými chlpáčmi. Nájdete na ňom množstvo tipov na výlety so psom a dog friendly ubytovanie, či už na Slovensku alebo v zahraničí, ako aj recenzie na psie produkty, psie recepty a mnoho iného.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Dve novinky od Xiaomi, ktoré nešetrili na kvalite, ale na cene

Umelá inteligencia, najnovší procesor či prvotriedne spracovanie už odteraz nie sú len výsadou vlajkových lodí. Beáta Kalaiová, O2 Guru, otestovala dva smartfóny od Xiaomi: Redmi Note 5 a Redmi 5 Plus.

Nájdete ich už aj v nižšej cenovej kategórii smartfónov, a to práve vďaka výrobcovi Xiaomi, ktorý si na dvojici telefónov Xiaomi Redmi Note 5Xiaomi Redmi 5 Plus dal skutočne záležať. Predstavujem vám tieto dve skvelé zariadenia aj s ich špecifikáciami.

Xiaomi Redmi Note 5

Keď sa extrémne nízka cena spojí s veľkoleposťou funkcií vlajkových lodí, môže z toho vzniknúť jedine Redmi Note 5. Xiaomi Redmi si pred pár rokmi našiel miesto aj v mojom smartfónom svete, a preto som bola na novinku Redmi Note 5 poriadne zvedavá. Čínsky výrobca ani tentokrát nesklamal moje očakávania. Popravde, skôr ma šokoval. Našťastie v tom pozitívnom smere. Už na prvý pohľad a dotyk som vedela, že mám tú česť so špičkovým zariadením, ktoré pripomína najvyššiu radu smartfónov.

Vzhľad: Bezrámikový displej v celokovovom tele pôsobí nadčasovo

Je viacero dôvodov, prečo Redmi Note 5 vyniká medzi konkurenciou. Jedným z nich –a jedným z najviditeľnejších – je aj jeho trendový vzhľad s full-screen displejom s pomerom strán 18:9. Pozornosť si zaslúži aj pevné celokovové telo, ktoré telefón chráni pred mechanickým poškodením. Na zadnej strane nájdete snímač odtlačkov prstov, ako aj duálny fotoaparát s podporou umelej inteligencie. Po obvode hliníkového tela je zakomponovaný slot na SIM kartu a Micro SD až do 128 GB a prítomný je aj 3,5 mm jack.

Fotoaparát: S umelou inteligenciou sa vydarí každý záber

Pod kapotou toho Redmi Note 5 ukrýva ešte oveľa viac. Už prítomnosť umelej inteligencie pri duálnom fotoaparáte tohto zariadenia vás veľmi milo prekvapí. Umožní vám so zapnutým HDR režimom urobiť tie najlepšie zábery, kedykoľvek a kdekoľvek. S primárnym 12 Mpx senzorom s clonou f/1.9 a sekundárnym 5 Mpx senzorom s clonou f/2.0 o kvalitné zábery naozaj nebude núdza. Pri fotografovaní som zaznamenala veľmi rýchle zaostrovanie, za čo môžem vďačiť práve rýchlemu DualPD, ktorý umožní zaostriť fotku okamžite a fotiť lepšie zábery aj v tme.

Výkon: Plynulosť práce a zábavy v každom okamihu

Od momentu, ako som zariadenie zapla až po poslednú nočnú kontrolu nastavenia budíka mi Redmi Note 5 ani raz nezaváhal. Za svoju plynulosť vďačí vyladenému 8-jadrovému procesoru Snapdragon 636, o takte 8x 1,8 GHz. Podporu v jeho výkone mu robí aj operačný systém Android Oreo 8.0 s pamäťou 3 GB RAM. Zaujímavosťou je, že RAM obsahuje najnovší štandard pamäte LPDDR4X, ktorý opäť nájdete len v zariadeniach najvyššej triedy. Plynulosť práce a multitasking sú teda zaručené.

S Xiaomi Redmi Note 5 sa tiež určite nebudete nudiť. Batéria zariadenia má kapacitu až 4 000 mAh, čo je dosť na to, aby ste ho mohli plnohodnotne využívať po celé dni. Vaše každodenné zážitky, aplikácie, multimédiá si pohodlne uložíte do vnútornej pamäte o veľkosti 32 GB. Ak by to predsa nestačilo, okrem Micro SD karty môžete využiť cloud MI Drop, ktorý Xiaomi ponúka na svojich zariadeniach. Celkovo hodnotím toto zariadenie 10 z 10.

Xiaomi Redmi 5 Plus

Po veľkej obľube Redmi 5 nasledova logický krok: vytvoriť zariadenie, ktoré bude ešte o niečo lepšie a výkonnejšie. A tu nastupuje na scénu Xiaomi Redmi 5 Plus. Touto nadstavbou urobili výrobcovia jednoznačne správny krok, pretože vytvorili zariadenie, ktoré má množstvo vlastností vlajkovej lode a napriek tomu ostala jeho cena veľmi nízka. Za málo peňazí tak získate naozaj, naozaj veľa muziky.

Vzhľad: Kovová elegancia so žiarivými farbami displeja

Telefón sa mi v ruke držal veľmi dobre. Pre jeho 5,99-palcové telo som uprednostnila prácu s oboma rukami.  Má síce trochu väčšie rozmery ako jeho predchodca, no mne osobne to pri práci vyhovuje o niečo viac. Aj v tomto prípade siahli výrobcovia po modernom pomere strán 18:9, ktoré je typické najmä pre tie najlepšie a najdrahšie zariadenia. V dizajne smartfónu sa zmenil len pomer využitých materiálov. Kov tvorí väčšiu časť telefónu a pôsobí tak oveľa elegantnejšie. Všetky ostatné detaily, ako je čítačka prstov a umiestnenie fotoaparátu, sú aj v novšom modeli na rovnakom mieste.

Po zapnutí zariadenia som si všimla jasnejšie a vernejšie farby a lepšie pozorovacie uhly. Nielen displej však robí z Redmi 5 Plus pokrokové zariadenie. Zaujme vás aj voliteľná možnosť ovládať zariadenie gestami, s čím sa ako prvý predstavil iPhone X.

Fotoaparát: Skvelé zábery a najvyššia kvalita videa na dosah

Na Redmi 5 plus si užijete každý záber. S 12 Mpx fotoaparátom s duálnym LED bleskom a s clonou f/2.2 bude fotenie skutočná radosť. Navyše si môžete zaznamenávať videá aj v 4K kvalite, čo je opäť raz výsadou najmä telefónov vo vyššej cenovej kategórii. Pochvalu si zaslúži aj kvalita nahrávaného zvuku, ktorá je na tomto zariadení vo veľmi dobrej kvalite.

Výkon: Užijete si rýchly multitasking a veľké úložisko na vaše multimédiá

Hoci Xiaomi siahlo po staršom čipsete Snapdragon 625, vôbec to pri práci necítiť a smartfón funguje bez problémov a zaváhaní. Tento 8-jadrový procesor s taktom 2 GHz spoločne s 4 GB RAM umožňuje rýchly multitasking, plynulú hru, zábavu aj prácu.

Poteší vás aj vnútorná pamäť, ktorá má úložisko o veľkosti až 64 GB. Ak by vám to predsa len nestačilo, stačí siahnuť po Micro SD karte s až 128 GB priestorom na vaše multimédiá. Všetky výhody Redmi 5 Plus si môžete vychutnávať o niečo dlhšie, a to vďaka veľkokapacitnej batérii s veľkosťou 4 000 mAh, ktorá s prehľadom vydrží aj dva dni. Celkovo vzaté aj toto zariadenie hodnotím, vzhľadom na cenovku, vysoko pozitívne.

Výhody oboch zariadení: Xiaomi ponúka ešte oveľa viac

Okrem už spomínanej špičkovej výbavy a nízkej cenovky si na oboch zariadeniach užijete nielen prepracované používateľské rozhranie MIUI 9, ale poteší vás aj skvelá konektivita GPS, Bluetooth, infraport, FM rádio, audio konektor či Wi-Fi. Samozrejmosťou je podpora LTE dátovej siete, čo vám umožní surfovať na internete oveľa rýchlejšie a pohodlnejšie. Obe zariadenia ukázali vyspelosť čínskeho gigantu Xiaomi a vynikajúce zameranie sa na potreby zákazníka.

Obidve zariadenia si môžete kúpiť už teraz v O2 E-shope s akýmkoľvek O2 Paušálom na začiatok len za 2 €.

Beáta Kalaiová, O2 Guru


Lifetech: Čo je nové