V týchto slovenských mestách mali pôvodne stáť letiská

Baťovci boli nadšenými propagátormi lietania a plánovali postaviť letiská v 383 mestách v celom Československu. Lietať sa malo aj v Lučenci, Michalovciach či Podbrezovej.

V roku 1937 napísal Jan Antonín Baťa, nevlastný brat Tomáša Baťu, vizionársku knihu Budujeme štát pre 40 miliónov ľudí, v ktorej sa venuje ekonomike a rozvoju vtedajšej Československej republiky.

V rámci potenciálu hospodárskeho rozvoja krajiny v knihe navrhuje aj výstavbu 383 nových obchodných letísk po celom území.

Prvým krokom malo byť vybudovanie 80 nových letísk v priebehu prvých dvoch rokov tohoto neuskutočneného projektu.

Na tejto ilustrovanej mapke si môžete pozrieť, v ktoré mestá sa mali stať leteckými uzlami. Niektoré z nich už v súčasnosti svoje letiská majú.

Letiská, ktoré Baťa plánoval na území Slovenska a súčasný stav:


Batizovce
Letisko Batizovce firma Baťa zrealizovala kúsok od Veľkej pri Poprade. Dnes sa vyvinulo do podoby moderného medzinárodného letiska Poprad-Tatry.

Michalovce
Nikdy nebolo zrealizované, avšak pri obci Vinné, na mieste, kde je dnes Zemplínska Šírava, za druhej svetovej vojny bolo poľné letisko, kde pristávali vojenské lietadlá Luftwaffe. Okrem neho bolo a stále je poľné letisko v obci Kamenica nad Cirochou.

Prešov
V Prešove je dnes vojenské letisko – vrtuľníková základňa slovenských ozbrojených síl.

Trnava
V súčasnosti pri Trnave, v blízkosti obce Boleráz, funguje neverejné letisko s nepravidelnou dopravou.

Lučenec
Neverejné letisko blízko Lučenca, v obci Boľkovce, aktuálne využíva aero-klub Lučenec.

Banská Bystrica a Zvolen
Baťa plánoval postaviť len pár kilometrov od už vtedy existujúceho letiska Tri Duby (dnešné letisko Sliač) ďalšie blízko pri Banskej Bystrici. Sliač je dnes medzinárodné letisko so zmiešanou vojensko-civilnou prevádzkou.

Liptovský Mikuláš
V súčasnosti existuje pri vodnej nádrži Liptovská Mara súkromné letisko Aerodrome Jasná.

Turčiansky sv. Martin
Aktuálne je v meste Martin, v časti Tomčany v prevádzke verejné športové letisko, ktoré slúži členom aeroklubu Martin.

Trenčín
Letisko v Trenčíne poznajú najmä pravidelní návštevníci festivalu Pohoda. Toto neverejné letisko slúži na vojenskú a civilnú prevádzku a neposkytuje žiadne iné služby okrem pristávacích.

Handlová
Dnes je v Handlovej letisko Morovno, ktoré sa využíva iba pre poľnohospodárske letecké práce.

Nové Zámky
Bolo zriadené na základe žiadosti Tomáša Baťu v roku 1931. Jeho skorá smrť, ale budovanie letiska utlmila. Dnes funguje ako neverejné letisko s nepravidelnou dopravou.

Baťov plán počítal aj s letiskami v týchto miestach – Mošovce, Bošany, Rožňava, Tisovec, Zemplín, Banská Štiavnica a Podbrezová.

Ostatné plánované letiská mimo územia dnešného Slovenska (hrubým písmom sú mestá, ktoré dnes už majú letiská):

 

Kunovice, Kromeříž, Přerov, Hranice, Frýdek nad Ostravicí, Šumperk, Zábřeh, Moravská Třebová, Znojmo, Jihlava, Polička, Tábor, Kolín, Dvur Králové, Strakonice, Mladá Boleslav, Písek, Blatná, Příbram, Rokycany,

Moravské Budějovice, Nové Mesto na Moravě, Dobřany,  Třeboň, Německý Brod, Sedlčany, Boděbrady, N.Bydžov, Trutnov, Turnov, Sušice, Nepomuk, Beroun, Kladno, Mělník, Louny, Litoměrice, Most, Žatec, Rakovník, Karnějov, Opava, Uničov, Boskovice, Moravský krumlov, Česká Lípa, Slatinské Doly, Domažlice, Chust, Mukačevo, Týn nad Vltavou, Český Krumlov.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Tip od záhradného architekta: Vianočný stromček v záhrade je okrasou na celý rok

Poradíme vám, ako zakomponovať symbol Vianoc natrvalo do dizajnu záhrady.

Ihličnan, ktorý celý rok rastie vo vašej záhrade, môže cez sviatky ožiť a z nenápadnej rastlinky sa tak razom stane dekorácia, ktorá navodí čarovný pocit Vianoc celému okoliu.

Práve teraz cez vianočný čas, je najvhodnejšia chvíľa uvažovať, kde takýto stromček môže už o rok rásť. Zasadiť si ho do záhrady kvôli peknému výhľadu z obývačky alebo pred dom na navodenie sviatočnej nálady pre návštevy?

Len jedna správna odpoveď neexistuje. Každá záhrada je originál a dobrý návrh exteriéru myslí na naše priania ale aj možnosti priestoru. Pomôžeme vám zakomponovať symbol Vianoc natrvalo do dizajnu záhrady, aby ste sa už na jar v záhradníctve orientovali ako záhradný architekt.

Vianočná jedlička

jedlička

Najčastejšia voľba, ktorú si ľudia kupujú aj do interiéru je jedla nordmanova (Abies nordmanniana). Krásne rovnomerne kužeľovitý tvar s hustými lesklými a nepichľavými vetvičkami.

Charakteristickým znakom jedle sú dva výrazné srienisté pásiky na spodnej časti ihličia.

Ihličnany vo všeobecnosti rastú pomalšie a dlhé roky bude jedla mať akurátnu veľkosť, časom však dosiahne úctyhodnú výšku aj niekoľko desiatok metrov, preto si ju radšej umiestnite v zadnej časti väčšej záhrady ďaleko od elektrického vedenia v predzáhradke.

Strieborný smrek

Zdroj: Flickr

Strom často označovaný ako „strieborná jedlička“ je v skutočnosti smrek pichľavý (Picea pungens ´Glauca´).

Je to pevný hustý strom a jeho vetvičky bez pohnutia vydržia aj vaše najťažšie ozdoby. Treba si dať ale pozor, pretože sa proti zdobeniu bráni veľmi pichľavým ihličím.

Ako v predchádzajúcom prípade, aj smrek bude časom naozaj veľkým stromom a potrebuje veľa priestoru.

Spojenie toho najlepšieho

Zdroj: Flickr

Možnosťou, ako spojiť jemnosť jedličky a striebornú farbu smreku a to všetko v menšom balení je jedla srienistá (Abies concolor). Kompaktnejšieho vzrastu sú najmä kultivary: Abies concolor ´Glauca´, ´Compakta´, ´Blue cloak´. Dobre znáša exhaláty v centre mesta, preto je vhodná aj ako ozdoba ulice. Pasuje aj do čistého luxusného dizajnu, aj menšej záhrady.

Borovica

Zdroj: Flickr

Možno máte bližší vzťah k boroviciam. Majú príjemnejší zaoblenejší habitus ako bežný ihlanovitý tvar ihličnanov. Existuje množstvo druhov, ale najvhodnejšie do takmer každého exteriéru sú kultivary Pinus nigra ´Nana´ alebo ´Helga´ – pekné tmavé husté borovice, ktoré nemajú vysoké nároky. Kombinujte ju s jemnými listnatými stromami a okrasnými kvitnúcimi krami.

V kvetináči

Zdroj: Flickr

Čo robiť v prípade , že nechcete zasahovať do vášho dokonale navrhnutého pobytového exteriéru? Kúpte si stromček zapestovaný v kvetináči. Najvhodnejší je jemný kompaktný zakrpatený smrečok Picea glauca ´Conica´. Rastie naozaj pomaly a drží si kužeľovitý tvar. Umiestnite ho na terasu alebo k zimnej záhrade aby ste ho mohli obdivovať z tepla domova.

Tuja alebo cypruštek

Zdroj: Flickr

Záleží od vkusu či aj tuju považujete za vianočný stromček. S  umiestnením takéhoto strihaného solitéra treba narábať opatrne pretože by mohol pôsobiť ako gýč. Má ale niekoľko výhod aj keď tuja rastie rýchlejšie, strihaním ju udržíte v požadovanej veľkosti a nebudete musieť zametať opadané ihličie na novej modernej dlažbe.

Vianočný ker

Zdroj: Flickr

Nie len stromček tvorí Vianoce. Ak nemáte radi ihličnany alebo sa nehodia k vášmu dizajnu, nemusí vám chýbať vianočná kombinácia farieb. Cezmína (Ilex aquifolium) je stálozelený pomaly rastúci ker s lesklými kožovitými listami a množstvom okrasných červených bobuliek. Neodporúčame ju použiť do priestorov, kde sa pohybujú deti alebo blízko k chodníkom, pretože je veľmi pichľavá.

Ak už máte vybratý kultivar i miesto, nezabudnite na to najdôležitejšie – osvetlenie. Pri plánoch treba umiestniť exterierovú zásuvku čo najbližšie, aby ste nenarazili na problémy s káblom pri inštalácii.

Šťastné a veselé.

Článok vznikol v spolupráci s firmou Tilia Design.

Tilia Design je ateliér záhradnej a krajinnej architektúry. Zaoberá sa navrhovaním a realizáciou všetkých typov exteriérov, od terás alebo malých záhrad až po veľké pobytové exteriéry pre náročných, parky alebo iné verejné priestranstvá.


Lifetech: Čo je nové