Divy Slovenska: 7 krásnych miest Košického kraja, ktoré by mal vidieť každý

Je jedno, z ktorej strany sa do Košického kraja vyberiete, o pekné prírodné scenérie ani o kusy našej histórie nebude núdza. Ak by sme sa však mohli pozrieť na 7 miest z tohto kraja, určite by to boli tieto.

Ochtinská aragonitová jaskyňa

Keď v roku 1954 náhodou pri razení geologickej prieskumnej štôlne narazili pracovníci prieskumu na neznámu jaskyňu, ešte netušili, aký skvost sa im pre budúce generácie podarilo objaviť.

Dnes je Ochtinská aragonitová jaskyňa jednou z mála sprístupnených aragonitových jaskýň na planéte. Miesto, kam jazdia turisti z celého sveta.

<a rel="nofollow" target="_blank" href="">Zdroj: Flickr, Autor: Traveltipy</a>

Jej výzdoba je celosvetovo unikátnym prírodným fenoménom. Na rozdiel od iných jaskýň, kde nájdete stalaktitové a stalgmitové kvapľové formy, aragonit sa tu formuje do akýchsi kríčkov, trsov či vejárikov, ktoré sa rozvetvujú na všetky strany. Najstaršie formy majú takmer 140 tisíc rokov a už sa nemenia, mladšie formy ešte stále rastú.

Dóm sv. Alžbety

Už stovky rokov je Dóm sv. Alžbety najobdivovanejšou stavbou Košíc. Nečudo. Najvýchodnejšia gotická katedrála Európy je najväčším kostolom u nás. Zmestí sa doň päťtisíc ľudí, na dĺžku aj na výšku má 60 metrov.

Pozoruhodnosťou chrámu je Kráľovské schodisko tvorené z dvoch protichodných špirál, tvarom pripomínajúce dvojzávitnicu DNA. Podobné nájdete už len v štyroch iných mestách v Európe, to košické je však najstaršie.

<a rel="nofollow" target="_blank" href="">Zdroj: Wikimedia CC 3.0, Autor: Maros Mraz</a>

Čo je ale v Dóme ojedinelé v celej Európe, to je celokovový oltár z roku 1931. Bol odliaty zo zbraní prvej svetovej vojny, na pamiatku obetiam. Hlavný oltár zase patrí k najhodnotnejším pamiatkam stredoveku na Slovensku.

Kaštieľ Betliar

Kaštieľ v Betliari patrí medzi najkrajšie a najviac navštevované šľachtické sídla u nás. Honosný kaštieľ v minulosti patril bohatému rodu Andrássyovcov. Zaplnili ho množstvom vzácneho majetku – nábytkom, umeleckými zbierkami či rôznymi exotickými predmetmi, ktoré si zo svojich ciest doniesol dobrodruh Emanuel I. Andrássy.

<a rel="nofollow" target="_blank" href="">Zdroj: Wikimedia CC 3.0, Autor: Jan Starec</a>

Medzi inými napríklad eskimácky odev, výzbroj samuraja či vysušenú hlavu papuánskeho bojovníka. V obrovskom priľahlom anglickom parku dokonca svojho času chovali ľadové medvede, ako prví v Európe.

 

Spišský hrad

Je súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, spolu s ďaľšími významnými pamiatkami v okolí – Levočou, kostolom v Žehre či Spišskou Kapitulou.

Hrad bol vybudovaný už v 12. storočí na vzácnom travertínovom brale. Opustený bol až na konci 18. storočia v dôsledku požiaru. Ak teda medzi jeho obyvateľov nepočítame súčasných hradných pánov – rozkošné svište, ktoré sa usídlili nádvorí.

<a rel="nofollow" target="_blank" href="">Zdroj: Wikimedia CC 3.0, Autor: Michal Klajban</a>

Ak by ste tam v blízkej dobe šli, tak si okrem krásnej hradnej veže všimnite aj „dieru“, ktorá sa nachádza poblíž. Bola tu vysekaná cisterna, vďaka preťaženému podlažiu sa však zrútila už na začiatku 13. storočia.

Na hrade sa nachádza aj vzácny a krásny trojpodlažný románsky palác, ktorému hrozí zrútenie. S jeho rekonštrukciou by sa malo začať už túto jeseň.

Krásnohorská jaskyňa

Návšteva Krásnohorskej jaskyne je pozoruhodným zážitkom už len kvôli tomu, že do nej musíte zostúpiť v špeciálnej kombinéze a nepremokavej obuvi. Na cestu si posvietite čelovkou pripevnenou na prilbe.

<a rel="nofollow" target="_blank" href="">Zdroj: Flickr, Autor: Traveltipy</a>

V jaskyni sa nachádza jeden z najväčších sintrových útvarov na svete. Nazýva sa Kvapeľ rožňavských jaskyniarov a donedávna bol zapísaný v Guinessovej knihe rekordov ako najväčší. Má úctyhodných 34 metrov a váží 2 000 ton.

Herliansky gejzír

Herliansky gejzír bol do roku 1903 a v rokoch 1957-2006 jediným studeným gejzírom v Európe. Bol aktivovaný umelo, vrtom hlbokým 404,5 metra. Momentálne je na kontinente aktívny ešte jeden podobný v nemeckom Ardenachu a ďalšie sú až na Islande.

Morské oko pod Vihorlatom

Pokiaľ ide o jazerá prírodné, medzi tie najkrajšie v Košickom kraji, a možno aj v celej krajine patrí Morské oko, najväčšie sopečné jazero a zároveň tretie najväčšie prírodné jazero na Slovensku.

Nachádza sa v katastri obce Remetské Hámre a najľahšie sa k nemu dostanete z koncového záchytného parkoviska Krivec po modrej turistickej značke.

morske oko pod vihorlatom

Kúpanie či rybolov sú tu však prísne zakázané. Jazero je štátnou prírodnou rezerváciou a zároveň územím európskeho významu sústavy Natura 2000.

Hrad Krásna Hôrka

História Krásnej Hôrky sa datuje do 14. storočia, kedy hrad postavili Bebekovci ako svoje gotické sídlo a centrum Gemera. Neskôr, už pod vedením Andrášiovcov, zmenil svoju podobu na renesančnú, ktorú si drží dodnes, a slúžil aj ako múzeum ich rodu.

Hrad Krásna Hôrka sa v roku 2012 zapísal do povedomia rozsiahlym požiarom, ktorý spôsobil škody za osem miliónov eur. Spálil 10 percent exponátov, a mnohé časti hradu ostali buď zničené alebo zadymené. Vzhľadom na vtedajší zachovalý stav exteriéru aj interiéru hradu to bola obrovská škoda pre slovenské historické dedičstvo.

Zdroj: Shutterstock

Nebol to však jeho prvý požiar, už v roku 1817 po údere blesku vyhorel. Jeho najdlhší majitelia, Andrášiovci, ho však následne opravili tak precízne, že sa zachoval až dodnes. V jeho interiéri sa nachádza viacero palácových siení, umeleckých diel, či sarkofág s mumifikovanou Žofiou Serédyovou, manželkou Štefana Andrášiho.

Vieme, že zoznam krás Košického kraja by mohol pokračovať ešte oveľa ďalej. Ak máte svoje obľúbené miesto, ktoré sa nám do zoznamu nezmestilo, budeme radi, ak nám dáte tip do komentárov na našej facebookovej stránke.

Rýchly internet v Košickom kraji

Aj v okolitých mestách Košíc môžu zákazníci O2 využiť najrýchlejšie mobilné internetové pripojenie na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.

Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.


Šikovné aplikácie, s ktorými si naplánujete dovolenku za pár minút

Čo tak si naplánovať letnú dovolenku priamo zo smartfónu? Žiadny problém, s týmito aplikáciami to hravo zvládnete.

So smartfónmi dokážete ovládnuť svoj život oveľa jednoduchšie, ako kedykoľvek predtým. Dnes si už môžete prostredníctvom inteligentného zariadenia regulovať bežecký tréning, smart domácnosť, voľný čas či súkromie pri chatovaní.

Či už využívate telefón s operačným systémom Android, Windows alebo iOS, naplánovať dovolenku cez telefón nebolo nikdy jednoduchšie.

Cestovateľské inšpirácie na jednom mieste

Ako prvé si zodpovedajte zásadné otázky: Kde, ako, s kým, ako dlho, za koľko? Ak už máte v odpovediach jasno, plánovanie dovolenky bude hračka. Ak ešte stále váhate, riešením bude pre vás mobilná aplikácia Trover, prípadne Findery.

Mobilná aplikácia Trover

Aplikácia vás prenesie do skutočného cestovateľského raja. Nájdete v nej fotografie z celého sveta aj s krátkym popisom, ktoré sa stanú vašou inšpiráciou, kde tráviť dovolenky na najbližších desať rokov. Trover, podobne ako Instagram a Pinterest, je novou sociálnou sieťou s pôsobivým obsahom, ktorý tvoria najmä fotografie užívateľov.

S aplikáciou dokážete hľadať medzi tisíckami záberov zo zaujímavých destinácií. Môžete si ich prezerať podľa aktuálnej vzdialenosti od vašej polohy. Keďže sa jedná o sociálnu sieť, umožňuje zdieľať cestovateľské tipy, návody a vytvárať si zoznam želaní, podobne ako pri Pintereste.

Pozitíva:

● pekné vizuálne rozhranie,

● intuitívnosť v ovládaní,

● užitočné cestovateľské tipy priamo od užívateľov,

● sociálne väzby s cestovateľmi.

Negatíva:

● Pre iPhone chýba samostatný newsfeed (tok noviniek) pre fotografie.

V prípade, ak máte Windows mobile, odporúčame aplikáciu Findery. Môžete s ňou objavovať podobné miesta rovnako ako s aplikáciu Trover. Samozrejmosťou je vytvorenie si zoznamu dovolenkových želaní, pridávanie fotiek a taktiež zdieľanie cestovateľských zážitkov.

Aplikácia Findery je prezývaná aj mapa pokladov vášho cestovateľského života. Dostupná je nielen cez Windows, môžete si ju stiahnuť aj cez Android a iOS.

Jednoduché plánovanie dopravy

Ak už viete kam máte namierené, je dobré vopred myslieť na logistiku. Cestovanie do vysnívanej destinácie si môžete taktiež zabezpečiť cez váš smartfón.

Mobilná aplikácia Skyscanner

Skyscanner vám umožní vybrať si spomedzi tisícky spoločností najlepšie a najlacnejšie letecké spojenia do vysnívaného rezortu. Združuje celosvetové letecké spoločnosti, pričom si zachováva jednoduchosť v ovládaní aplikácie v širokej škále dostupných letov. Aplikácia je dostupná pre operačný systém Android a iOS.

Pozitíva:

● prehľadné grafické spracovanie,

● dostupný kalendár pre akýkoľvek obojsmerný let,

● poskytuje náhľad na veľký počet možnosti letu do zvolenej destinácie.

Negatíva:

● aplikácia slúži len ako vyhľadávač, letenku si môžete zakúpiť len cez priamy prelink na letecké spoločnosti,

Pre používateľov Windows mobile odporúčame aplikáciu Roundup. Táto obľúbená aplikácia vám zabezpečí okrem vyhľadávania leteniek aj vhodné ubytovanie, či prenájom auta.

Ubytovanie podľa vašich predstáv

Či už uprednostňujete 5 hviezdičkové hotely alebo súkromné apartmány, pri týchto aplikáciách si máte možnosť vybrať z tisícky nádherných ubytovacích zariadení.

Mobilná aplikácia Booking

O platforme Booking ste už s najväčšou pravdepodobnosťou počuli, nakoľko sa jedná o svetovo najväčší rezervovací systém ubytovania. Aplikácia dokonale kopíruje webovú stránku a ponúka tak možnosť rezervácie ubytovania priamo cez smartfón.

Stačí si len nastaviť miesto, čas, počet osôb a filtre ubytovania. Aplikácia je dostupná cez operačný systém Android a IOS.

Pozitíva:

● vyhľadávanie smart ponuky dňa, ktoré garantujú najnižšiu cenu za 24 hodín,

● rezervácia ubytovania bez nutnosti platby vopred,

● detailný opis ubytovacieho zariadenia s foto dokumentáciou,

● viac ako 40 miliónov referencii od skutočných užívateľov,

● vyhľadávanie hotelov na základe intergrovaného GPS vo vašom smartfóne,

● možnosť bezplatného storna rezervácie.

Negatíva:

● v prípade nespokojnosti s ubytovaním nie je možné podať reklamáciu cez Booking,

● reklamáciu môžete riešiť len s hotelom,

● aplikácia je náročnejšia na batériu.

Mobilná aplikácia Airbnb

Najzaujímavejšou aplikáciou, na poli rezervácií ubytovania, sa za posledné dva roky stala práve koncepcia Airbnb. Ponúka možnosť nájsť a prenajať si ubytovanie priamo od majiteľa vily, apartmánu, domu či bytu. Ponuka voľných izieb je rozmanitá a neustále sa rozširuje, keďže je výhodná nielen pre hostí, ale aj pre hostiteľov. Aktuálne svoje služby rozšírili aj na zakúpenie zážitkov po celom svete. Aplikácia je dostupná pre operačný systém Android a iOS.

Pozitíva:

● možnosť vybrať si ubytovanie, podľa lokality na mape,

● garantované nízke ceny ubytovania aj v cestovateľsky obľúbených destináciách,

● prehľadné filtrovanie požiadaviek na zariadenie izieb,

● dostupné hodnotenie hostiteľa, aj hostí,

● prehľadné informácie o ubytovaní, okolí a o samotnom hostiteľovi,

● nápomocné hodnotenia od predchádzajúcich hostí,

● možnosť spoznať nových priateľov.

Negatíva:

● chýba filtrácia ponúk od najlacnejších ponúk,

● pri zážitkoch nie je možnosť filtrovať zážitky podľa krajín a miest.

Aby ste sa na dovolenke nenudili

Na dovolenke by ste mali vypnúť, zresetovať a načerpať novú energiu. Či už budete ležať na pieskovej pláži alebo spoznávať novú krajinu, je len na vás. Ak by ste si však nevedeli vybrať, je tu zopár aplikácií, ktoré vám pomôžu naplánovať si dokonalú dovolenku.

Mobilná aplikácia GetYourGuide

Táto aplikácia vám umožní spoznať novú destináciu efektívnejšie. Okrem informácií o mieste si môžete cez ňu zarezervovať vstupenky či  iné rekreačné aktivity. Aplikácia je dostupná pre operačné systémy Android a iOS.

Pozitíva:

● všetky atrakcie na jednom mieste s podrobným opisom,

● možnosť rezervovať sprievodcu po meste,

● rezervácia vstupeniek, či VIP vstupov na kultúrne, sociálne a športové podujatia a miesta.

Negatíva:

● prepínanie jazykových mutácii a meny je umiestnené netradične na ľavej strane,

● GPS navigácia v aplikácii môže spôsobiť zaváhanie aplikácie.

Mobilná aplikácia Trip Advisor

Táto multifunkčná aplikácia môže nahradiť všetky ostatné. Trip Advisor vám naplánuje celú dovolenku. Umožní vám inšpirovať sa, nájsť výhodné letové spojenie, zarezervovať hotel, vybrať si najlepšie hodnotené reštaurácie či voľnočasové aktivity. Aplikácia je dostupná pre operačné systémy Android, iOS, Windows.

Pozitíva:

● multifunkčná aplikácia, ktorá nahradí minimálne 4 samostatné aplikácie,

● reálne fotografie a hodnotenia od návštevníkov,

● vyhľadávanie zaujímavých miest v okolí, na základe GPS,

● detailné popisy o miestach, ktoré stojí za to navštíviť.

Negatíva:

● vyhľadávanie letov je dostupné len cez webové rozhranie,

● GPS navigácia aplikácie nie je vyladená, miesta ukazuje mierne vzdialené od skutočnej polohy.

Sťahujte a užívajte si aplikácie kdekoľvek

Pokojne skúšajte nové aplikácie a vyberte si z pestrej ponuke tie, ktoré vám vyhovujú najviac. Ak ste aj vy z tých, pre ktorých je praktickejšie mať všetko uložené prehľadne v mobile, poďte si pozrieť ponuku nových dátových paušálov od O2 a už sa v ničom neobmedzujte.

Modré O2 Dáta

4 GBdát/mes.
15 €mes.
 • 72 € na zariadenie
 • 5 GB dát / mes.
 • Bez viazanosti
 • Volania zo SR a z ČR do EÚ 0,10 € / min.
 • 0,06 € / SMS
Skryť
Zobraziť viac
4 GB
 dát / mes.
+
72 €
na zariadenie
alebo
5 GB
dát / mes.
Navýšenie o 1 GB
za 3 €
Bez viazanosti
Volania zo SR a ČR do EÚ
0,10 € / min.
0,06 € / SMS
15 €
/ mes.

Strieborné O2 Dáta

8 GBdát/mes.
20 €mes.
 • 120 € na zariadenie
 • 10 GB dát / mes.
 • Bez viazanosti
 • Volania zo SR a z ČR do EÚ 0,10 € / min.
 • 0,06 € / SMS
Skryť
Zobraziť viac
8 GB
 dát / mes.
+
120 €
na zariadenie
alebo
10 GB
dát / mes.
Navýšenie o 1 GB
za 3 €
Bez viazanosti
Volania zo SR a ČR do EÚ
0,10 € / min.
0,06 € / SMS
20 €
/ mes.

Zlaté O2 Dáta

16 GBdát/mes.
30 €mes.
 • 168 € na zariadenie
 • 20 GB dát / mes.
 • Bez viazanosti
 • Volania zo SR a z ČR do EÚ 0,10 € / min.
 • 0,06 € / SMS
Skryť
Zobraziť viac
16 GB
 dát / mes.
+
168 €
na zariadenie
alebo
20 GB
dát / mes.
Navýšenie o 1 GB
za 3 €
Bez viazanosti
Volania zo SR a ČR do EÚ
0,10 € / min.
0,06 € / SMS
30 €
/ mes.

Potrebujete poradiť s výberom
programu O2 Dáta?

Nechajte nám vaše telefónne číslo,
my vám zavoláme v priebehu najbližšieho
pracovného dňa a ochotne vám pomôžeme
vybrať najvýhodnejšiu možnosť.

Ďakujeme. Zavoláme vám.

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.


Chcete začať trénovať ešte efektívnejšie? Zadovážte si smart hodinky alebo fitness náramok

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové