Druhý deň v Košiciach: Miesta, ktoré spoznáte, iba ak tam žijete

Mišo Hudák, košický lokálpatriot vám v tomto článku predstaví miesta, ktoré nenájdete v žiadnom oficiálnom sprievodcovi.

Pokračujeme v sérii dní, ktoré vás prevedú cez tie najzaujímavejšie miesta v Košiciach. Na prvé počutie a prvé prečítanie to znie ako oxymorón. Veď zjesť priemernú zmrzlinu pri fontáne a zo strednej vzdialenosti si na aparáte priblížiť staršie budovy nemôže trvať viac ako niekoľko hodín.

Prečo teda potom počet dní v množnom čísle? Pretože ste po prvých dvadsiatich štyroch hodinách zistili, že ste nič nestihli vidieť a ani po pridanom dni navyše sa to veľmi nezmení.

Včera ste sa zorientovali v severojužných osách košickej topografie, na sídliská na kopce vás odvezú autobusy, v strede mesta a na Terase si vystačíte s električkami.

Pri akomkoľvek pobyte, dlhšom ako pár hodín, vás dobehnú bežné potreby, ktoré máte vo svojich domovských dŕžavách dôkladne vyladené. Doma viete, kde čo kúpiť, a kde absolvovať službu bez štandardnej pridanej emocionálnej hodnoty. V Košiciach je nejedno také miesto.

Raj pre fotografov u Hugos foto

Vo vašom fotoaparáte s menom v azbuke sa minul filmový materiál. Môžete samozrejme využiť dostupné fotolaby v centre mesta, ale pri drobne sofistikovanejšej požiadavke odídete bez nákupu. Ale ak sa odveziete, alebo odkráčate na koniec Komenského, dôjdete do Hugos/Shooot nenápadného obchodu s analógových fotopríslušentvom.

Možno potrebujete len zvitkový film, ale drobný nákup sa zvykne natiahnuť na hodinovú debatu s majiteľom Marekom, ktorého odľahčíte od aparátov starej školy československej, sovietskej, japonskej a mnohých ďalších.

Áno, ďalší deň môžete venovať oslave obchodov, remesiel a profesií, ktoré v posledných rokoch mizli z ulíc nielen Košíc, ale aj ostatných miest. Prítomnosť však dokazuje, že v aktuálnej generácii sú jednotlivci, ktorí sa dokážu uživiť prehistorickou prácou.

Niečo pre bradáčov

Sídlisko Košického Vládneho Programu má mnoho podôb a mien, ale ostaňme pri publikovateľnom „kavepečku“. V jednej z nemnohých obchodných pasáží tohto panelového molochu sídli Barber, tradičné pánske holičstvo.

Jeho majiteľ, Rado, sa po rokoch strávených strihaním a holením írskych hláv a brád vrátil domov a za niekoľko sezón vytvoril priestor pre všetkých mužov mesta. Nejde o uzavretý trendový klub pre niekoľko ľudí so závislosťou na údržbe tvárového porastu a interiérom vytvorenom z paliet.

Dlhšie pobyty v inom meste vyžadujú aj riešenie nepravdepodobných situácií, ktoré si pri povrchných návštevách nesihnete uvedomiť.

Železiarstvo

Železiarstvo na okraji Námestia osloboditeľov, na rohu Južnej triedy a Fejovej ulice, na svojom mieste stojí, podľa dobových fotografií, od povojnových rokov. V tej dobe to bol začiatok perfiérie mesta, dnes jeho najužšie centrum.

Ani nástup špecializovaných služieb a hobby supermarketov nezlomil ducha a trh tejto predajne, v ktorej si mnoho ľudí plní svoje potreby generované monotónnym zamestnaním bez poriadneho fyzického nasadenia.

Aj obyčajný nákup dvoch matíc alebo kladiva sa môže po zaplatení premeniť na neformálny kultúrny zážitok. Blok budov, v ktorých sa nachádza predajňa, obsahuje dva nájomné domy a sýpku od najvýznamnejšieho košického architekta Ľudovíta Oelschlägera a cez cestu na Fejovej ulici je mozaika významného, nedávno zosnulého umelca, Imricha Vaneka.

Legendárne hračkárstvo Legáčik

Tuctové darčeky už nenosia domov svojim blízkym ani letní návštevníci chorvátskych ostrovov, miest a pláží. Aj napriek tomu, že Košice nie sú výrazným turistickým miestom, existuje stále viac miest, kde je možné nakúpiť gýčové predmety, ktoré obdarovaný priateľ, či príbuzný, čo najrýchlejšie odloží na dobre ukrytú kopu podobných artiklov.

Na Hrnčiarskej ulici stále pôsobí množstvo drobnučkých dielní a obchodíkov, ktoré vám chcú sprítomniť romantickú nostalgiu starého minulého sveta. Vy však veľmi rýchlo zabočíte do obchodu Legáčik, originálnej predajne, ktorá nemá v krajine obdobu.

Potrebujete náhradné diely, hľadáte staré figúrky z osemdesiatych a deväťdesiatych rokov, naberáte ľubovoľné súčiastky po litroch. Kvôli návšteve si nemusíte požičiavať malú neter, alebo najmladšieho súrodenca, aby ste kamuflovali, že lego nakupujete pre dieťa. Dospelí zberatelia stavebnice si tu podávajú dvere.

Burgre s pridanou hodnotou

Nemôžete celý deň len riešiť problémy. Kúpeľné tempo Košíc a jeho občanov to ani nevyžaduje a najmä ani nedovoľuje. Akákoľvek aktivita je len narúšaním širišeho kontextu mesta, ktorým je oddych.

Nevídaný gastronomický boom neprekvapuje len návštevníkov, ale často aj domácich, ktorí nestíhajú obchádzať a testovať vznikajúce bistrá, reštaurácie, krčmy, bary, podniky a ďalšie miesta života.

Za všetkých obyvateľov mesta sa obetoval mladý muž, ktorý svoj prehľad a komentáre k miestnemu gastropriemyslu jednoducho nazval Food Tips Košice. Realistický, úprimný a civiliný prístup k službám a jedlu mu vyniesli množstvo podporovateľov a unikátny crowdsourcingový systém, v ktorom mu ľudia prispievajú dobrovoľnými sumami aby dokázal prinášať postrehy z ďalších a ďalších miest. Za dobrú službu je radosť zaplatiť.

Hamburgerová kultúra dorazila minulé leto aj do Košíc. Nepotvrdí vám to len Food Tips Košice ale aj ďalšie nové miesta, ktoré príjmajú do svojich jedálnych lístkov toto jedlo. Partia miestnych šrácov sa rozhodla obsadiť dlhodobo opustený stánok na kraji Mestského parku, kde sa stretáva s Mlynskou ulicou, a premeniť ho na strategický streetfood bod Grange.

Bez akejkoľvek histórie a mimo sezóny sa tesne pred Novým rokom začali predávať burgre, ktoré sa veľmi rýchlo stali všeobecným číslom jeden v meste. Ľudí neodrádza ani dlhé čakanie, pretože dopyt je skutočne obrovský. Šráci zaviedli obrátenú donášku, zavoláte, opýtate si jeden z ôsmych burgrov v ponuke a dohodnete si čas vyzdvihnutia. Musíte vstať, prejsť sa ulicou, stretnúť ľudí v meste, dať si dobré jedlo. Nádherná pridaná hodnota.

Grange je blízko autobusovej a vlakovej stanice. Plačete. Áno, vrátili ste sa, ale opäť musíte odísť. Ale možno sa raz vrátite a už zostanete.

Košičan Mišo Hudák je, ako o sebe sám hovorí, pyšným otcom a pyšným občanom svojho mesta. Bicykluje sa po ňom od svojich deviatich rokov. Je zakladateľom Východného pobrežia a autorom kníh KSC a KSC Kód/Code, neformálnych sprievodcov mestom Košice v dvadsiatom prvom storočí.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

5 otázok, ktoré sa treba opýtať budúceho obchodného partnera

Jednoduché otázky, ktoré vám dajú veľmi dôležité odpovede.

Obchodné partnerstvo by sa dalo prirovnať k bežnému vzťahu dvoch ľudí. Na začiatku sú všetci spokojní, majú veľké očakávania a vidia iba svetlé zajtrajšky. Ak však nie ste jeden k druhému úprimní a otvorení, neskončí to inak než komunikáciou cez právnikov.

Ako vie pomôcť v podnikaní?

Táto otázka sa môže javiť ako úplná samozrejmosť, ale predsa, stojí za zamyslenie. Očividne, hľadáte niekoho, kto vám firmu pomôže rozvíjať, zväčšovať, no to je vcelku široký pojem.

Potrebujete nájsť niekoho s know-how, ktoré nemáte? Hľadáte partnera s ktorým si rozdelíte náklady na finančne náročný projekt? Alebo jednoducho potrebujete posilu, aby ste zvládali ešte viac zákaziek? Ak viete, čo presne od obchodného partnera očakávate, potom sa len tak jednoducho nezmýlite a viete lepšie formulovať svoje nároky. Každopádne, partnera v podnikaní si vyberte tak, aby z toho profitoval najmä zákazník.

Najvýhodnejšie väčšinou býva spojenie dvoch a viacerých ľudí, ktorí sa svojimi schopnosťami navzájom dopĺňajú. Máte nápady a chuť veci realizovať? Najlepšou dvojkou pre vás bude niekto zodpovedný, kto sa vyzná v paragrafoch a je zdatný v administratíve.

V akej je finančnej situácii?

Kto pri podnikaní myslí iba na rýchly zisk, toho zákazníci väčšinou rýchlo prekuknú. Avšak, ani z číreho nadšenia človek firmu neuživí. Preto, či už je to príjemné alebo nie, mali by ste sa svojho obchodného partnera opýtať, v akej je finančnej kondícií a ako mieni financovať to, k čomu sa zaviazal.

Preverte si tiež to, či za sebou nemá nejaké staré „hriechy“, ktoré by sa mohli nepekne odraziť na vašej reputácii alebo sa vás nebodaj priamo dotknúť.

Svoje o tom vie aj Erika, klientka Slovenskej sporiteľne, ktorej bol začiatkom roka zamietnutý úver na prenájom reštaurácie v Trnave. Nie kvôli tomu, že by nespĺňala podmienky, ale na pozemok, ktorý si vyhliadla, bola zapísaná exekúcia. To by mohlo v budúcnosti nepríjemne skomplikovať prevádzku. Svoje podnikanie však vďaka pomoci z programu pre začínajúcich podnikateľov rozbehla na inom mieste.

Aké úlohy budete po novom zastávať?

Čím viac ľudí má v niečom posledné slovo, tým horšie väčšinou rozhodnutia dopadnú. Každý z partnerov by mal preto mať jasne definované úlohy a oblasti, ktoré bude riadiť, a za ktoré bude zodpovedať. Od toho by sa malo odvíjať aj rozdelenie podielu na zisku.

Je ochotný dať veci na papier?

Hovorí sa, že slovo robí chlapa. No dobrá zmluva robí dobrých priateľov. Ak sa s niekým dohodnete ústne, prečo to nedať na papier? Papier nezabúda a to, čo je na ňom, sa nemení. Bez zmluvy síce ušetríte nemalú sumu za právne služby, no takéto „šetrenie“ sa môže časom škaredo vypomstiť. Právnik, ktorému rukami prejdú stovky zmlúv, už vie, aké situácie medzi obchodnými partnermi zvyknú nastať, preto vie do zmluvy zakomponovať aj konkrétne postupy, ako ich riešiť.

Akú má dlhodobú víziu?

Každý kto podniká v kútiku duše dúfa na zaslúžený dôchodok v štyridsiatke. Aj keď je realita často iná, pravdou je, že nie každý chce v jednej firme zotrvať po zvyšok života. Ak plánujete jedného dňa firmu predať, ušetríte si kopu starostí, ak si nájdete partnera s podobným zmýšľaním alebo s možnosťou váš podiel odkúpiť.

Článok vznikol v spolupráci so Slovenskou sporiteľňou, ktorej program pre začínajúcich podnikateľov podporuje nápady tých, ktorí si chcú rozbehnúť vlastné podnikanie. Okrem riešenia financovania  záujemcom umožní získať aj  dobré rady od skúsených mentorov.


Lifetech: Čo je nové