Fotograf Peter sa zamiloval do prírody Poráčskej doliny. Tvrdí, že nikde nenačerpá viac energie

„Prídeš tam, máš strašne slabý signál, pomalý internet, tak vypneš všetky mobily a kašleš na všetko. Neriešiš Facebook.”

Fotografov, či už profesionálnych alebo tých, ktorí fotia len pre radosť, spoznávame väčšinou skrz ich diela. Snímky nám však vždy nepovedia všetko o osobnosti, názoroch a životnom štýle autorov. Preto im kladieme netypické otázky, ktoré pomôžu priblížiť, aký človek stojí za objektívom.

Košičan Peter Kaľavský pracuje ako dizajnér oblečenia a skejtbordov. Práve skejtbord spája to, čo má rád – drevo ako symbol prírody a vizuálnu krásu. Táto kombinácia sa prejavuje aj v jeho záľube, fotografovaní prírody.

Peter pracuje pre českú značku Nugget zo sídliskového bytu v Košiciach, kde žije so svojou snúbenicou. Nebolo tomu tak vždy. „Najprv som pre značku pracoval externe, robil som návrhy na tričká a grafiky na skejty. Po polroku som sa presťahoval do Brna a pracoval vo firme,” vysvetľuje Peter.

Po niekoľkých mesiacoch zistil, že mu rušný život vôbec nevyhovuje, preto sa vrátil späť domov. „V Brne som zažil ozajstný stres. Okrem toho, že som riešil svoje dizajnérske veci, tak som sa staral aj o sieť a v podstate robil chlapca pre všetko. Mal som toho po roku dosť, cítil som trochu syndróm vyhorenia.”

Práve v tomto čase začal viac inklinovať k prírode. „Začal som si uvedomovať, že trávenie času v prírode dáva človeku najviac, a viem z toho získať oveľa viac energie ako z iných veci, nasať pokoj a atmosféru,” objasňuje svoj postoj Peter. Jedným z takýchto miest je Poráčska dolina na Spiši, kde má chatu babka jeho snúbenice. Spolu tam chodia obdivovať krásu slovenskej prírody minimálne raz do roka.

Čo ťa na fotografovaní najviac fascinuje?
Schopnosť „zastaviť” čas v daný okamih, navždy.

Existuje moment, pri ktorom si si prial mať pri sebe fotoaparát, no nemal si?
Taký moment sa naskytne skoro každý boží deň.

Vyber si historickú udalosť z obdobia posledných 100 rokov, ktorú by si chcel odfotiť.
„Malý krok pre človeka, obrovský skok pre ľudstvo.”

Aký fotoaparát najčastejšie používaš?
Olympus PEN E-P5.

Ak sa budúce generácie pozrú späť na našu dobu, čo ich bude na nej najviac znepokojovať?
Že sme nemali hologramové selfíčka.

Aké je najväčšie negatívum života v meste?
Ak žijete na okraji, tak asi žiadne.

Ak by si sa mal porovnať s nejakou osobnosťou z minulosti, kto by to bol?
Legendárny japonský samuraj Musaši Mijamoto.

Ktorého žijúceho človeka najviac obdivuješ?
Je ich veľa, ale najviac asi Stephena Hawkinga.

„Začal som si uvedomovať, že trávenie času v prírode dáva človeku najviac. Viem z toho získať oveľa viac energie ako z iných vecí, nasať pokoj a atmosféru.”

Riadiš sa momentálne nejakou filozofiou?
Rob čo máš rád… ale fakt!

Akú vec by si chcel vlastniť?
Nie nesmrtelnosť, ale niečo ako večné zdravie by nebolo vôbec zlé.

Čo najdôležitejšie vlastníš?
Zdravie, zatiaľ.

Akú knihu si plánuješ najbližšie prečítať?
Najbližšie si prečítam titulky k filmu Dunkirk.

Ktorú časť sveta by si chcel preskúmať?
Čína, Japonsko.

Aký je najlepší spôsob sebavzdelávania?
Vygoogli si.

Ako často berieš na vedomie rady iných?
Som baran. Stačí takto?

Ktorá vlastnosť ti na sebe samom prekáža?
Prílišné rozoberanie všetkého.

Ktorá vlastnosť ti prekáža na iných?
Namyslenosť.

Pri akej príležitosti klameš?
Neklamem.

Vyber vedecký odbor, v ktorom by si chcel byť expert a prečo?
Astrofyzik, lebo vesmír.

Akú superschopnosť by si chcel mať a prečo?
Jesť burgre a nepribrať.

Kedy si najviac uvedomuješ, že starneš?
Keď sa snažím pochopiť mladých vlogerov.

Čo plánuješ počas najbližších 24 hodín?
Zostarnúť o 48 hodín.

Aké budú tvoje posledné slová pred smrťou?
S pánom Bohom, idem od vás, neublížil som, žiadnemu z vás.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Čudné, bizarné, prekvapivé, ale geniálne: 7 originálnych nápadov, ktoré môžu zmeniť svet k lepšiemu

Nápady, ktoré nám pomôžu vytvoriť udržateľnú budúcnosť, sú v súčasnosti potrebné viac ako kedykoľvek predtým. Aj zdanlivo jednoduché myšlienky môžu zmeniť svet k lepšiemu.

Mnoho ľudí má nápady, ktoré môžu svetu naozaj pomôcť, no chýba im podpora. Práve preto vznikla medzinárodná súťaž Chivas VENTURE. Podnikatelia z celého sveta v rámci nej prezentujú svoje podnikateľské aktivity, prostredníctvom ktorých riešia enviromentálne či sociálne problémy. Súťažiaci môžu v súťaži získať podiel z 1 milióna amerických dolárov a osobný koučing.

Do súťaže sa môžu prihlásiť aj slovenské firmy. Stačí, ak vyplnia online prihlášku.

Kým nájdete odvahu prihlásiť sa, pozrite si zatiaľ niektoré šikovné nápady, ktoré na súťaži v minulosti prezentovali podnikatelia z rôznych krajín. Viac nápadov, ktoré menia svet, nájdete na tomto odkaze.

Využívanie kravského hnoja v udržateľnej móde

Intenzívnym chovom hovädzieho dobytka v mnohých krajinách vzniká problém, ako sa zbaviť príliš veľkého množstva hnoja. Ako organické hnojivo je využiteľná iba časť. Zvyšok predstavuje živočíšny odpad, ktorý je potrebné nejakým spôsobom spracovať, aby neznečisťoval podzemné vody či ovzdušie.

Na jedno z možných riešení tohto problému prišla holandská spoločnosť Mestic. Z hmoty dokážu extrahovať celulózu a z nej vyrobiť rôzne ďalšie materiály, ktoré nahradia bežný textil, plast či papier. Svoju metódu si nechali patentovať.

Nahradenie proteínov v strave múkou z cvrčkov

Živočíšna bielkovina v mnohých ohľadoch predčí tu rastlinnú. Chov zvierat je však často spojený s ich utrpením a zároveň je pomerne neekologický, napríklad 1 kg hovädzieho mäsa má na emisie podobný dopad ako 250 km jazda autom.

Česká firma SENS však ponúka zaujímavé riešenie, ako získať živočíšnu bielkovinu bez trápenia zvierat a zároveň pri oveľa menších nárokoch na životné prostredie. Vyrába proteínové tyčinky z hmyzu, presnejšie z cvrčkov. Nahradením hovädzieho cvrčkami doposiaľ ušetrila približne 2 000 t krmiva, 700 000 l vody a skleníkové plyny zodpovedajúce jazde autom okolo celého sveta.

Invalidné vozíky prerobené na elektrické trojkolky

Na svete sú milióny užívateľov invalidných vozíkov, ktorí dennodenne zápasia so zničenými chodníkmi či s nezrovnalosťami v teréne. Aj zdanlivé triviálnosti ako piesok či tráva môžu byť prekážkou, pre ktorú musí vozíčkar hľadať náhradné trasy.

brazílskej firme Livre si povedali, že ľudom odkázaným na vozíček skúsia spríjemniť neľahký život a vnesú im doň viac slobody a sebavedomia. Začali preto s výrobou špeciálnych terénnych vozíkov na troch kolesách poháňaných elektrinou. Trojkolky neslúžia ich majiteľom len ako riešenie ich problému, ale zároveň pre nich predstavujú určitý životný štýl a prinášajú novú komunitu priateľov.

Poznáte niekoho, kto má firmu prospešnú pre spoločnosť? Zazdieľajte mu tento článok.

Výroba tenisiek z odpadkov

Tenisky Xinca vyzerajú ako úplne bežná obuv, v porovnaní si konkurenčnými značkami majú ale jednu zvláštnosť – sú celé z odpadu. Na ich výrobu sa používajú staré pneumatiky a textílie vyvezené na skládku.

Nielenže sa tak nemusí likvidovať guma, ktorá pri spaľovaní uvoľňuje do ovzdušia množstvo škodlivín, obchádza sa tak aj potreba využívať vzácne prírodné zdroje. Argentínska spoločnosť Xinca zároveň zamestnáva bývalých väzňov, čím im pomáha uplatniť sa na trhu práce a zaradiť sa do normálneho života.

Vysádzanie umelých stromov, ktoré čistia vzduch

Nemecká spoločnosť Green City Solutions vyvinula „umelý strom“. Ide o vertikálnu plošinu porastenú rastlinami podobnými machu, ktorá v kombinácii s rôznymi technológiami filtruje prach z ulice, oxidy dusíka a oxid uhličitý. Panel z rastlín takto dokáže nahradiť až 275 mestských stromov,pričom zaberá o 99 % priestoru menej.

Konštrukcia obsahuje snímače, ktoré zhromažďujú enviromentálne a klimatické údaje, kontrolujú a regulujú jednotku a zabezpečujú prežitie rastlín. Vďaka solárnym panelom a systémom na zadržiavanie dažďovej vody zariadenie vyžaduje len niekoľko hodín údržby ročne.

Pomáhanie ľuďom bez domova pomocou kávy

Bezdomovectvo je vážnym problémom najmä veľkých miest. Napríklad v Londýne žije podľa štatistík až 4 000 ľudí, ktorí každý deň prespávajú na ulici. Londýnska firma Change Please si preto povedala, že skúsi pre týchto ľudí doslova uvariť lepšiu budúcnosť a to prostredníctvom kávy.

Ľuďom bez domova ponúka možnosť rekvalifikovať sa na baristov a poskytuje im tak prácu. Počas prvých 10 dní im pomôže nájsť bývanie a vyplatí im slušný plat. Firma všetky zisky opäť investuje do ďalšej pomoci. Okrem toho svoje podnikanie prevádzkuje trvalo udržateľným spôsobom. Všetky poháre sú recyklovateľné a káva pochádza z fariem, ktoré podporujú miestne komunity. Káva tak nielenže dobre chutí, ale dobro aj šíri.

Spolupráca s včelami na čistení životného prostredia

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zomiera každý rok 12,6 milióna ľudí v dôsledku toho, že žije alebo pracuje v nezdravom prostredí. To znamená, že jedno zo štyroch úmrtí vo svete súvisí so znečistením.

Spoločnosť Beeodiversity z Belgicka pomáha firmám a miestnym autoritám odhaľovať pôvod znečistenia v ich oblasti a vypracováva konkrétne odporúčania na zlepšenie. Na túto činnosť zamestnáva aj veľmi netradičnú skupinku zamestnancov – včely. Včelie robotnice usilovne zbierajú vzorky z miliárd kvetov, ktoré sa následne dôkladne analyzujú. Na základe výsledkov sa môže nariadiť napríklad špeciálne vysádzanie semien alebo zníženie spotreby pesticídov v určitých oblastiach.

Je váš nápad lepší? Prihláste sa do súťaže Chivas VENTURE

Určite sa aj u nás na Slovensku nájde veľa ľudí s nápadmi, ktoré môžu pomôcť svetu. Ak máte pocit, že je to práve ten váš, medzinárodná súťaž Chivas VENTURE môže byť pre vás to pravé.

Ak vaše podnikanie pomáha ľuďom alebo životnému prostrediu, prihláste sa do 31. októbra 2018 a získajte podiel z finančného balíka vo výške 1 milión amerických dolárov a koučing od svetových mentorov.

Formulár na prihlásenie, podmienky súťaže aj detailné informácie nájdete na tomto mieste: https://www.chivas.com/sk-sk/the-venture/apply


Predobjednajte si nový Huawei Mate 20 Pro. Na prvých 200 záujemcov čakajú 2 hodnotné darčeky

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové