Ilava: Dávne srdce Považia

Ilava kedysi bola významným okresným mestom s prekvitajúcou remeselníckou scénou, obklopená niekoľkými pútavými hradmi. Stopy zo zaujímavej histórie v nej prežívajú dodnes.

Ilava kedysi bola významným okresným mestom s prekvitajúcou remeselníckou scénou, obklopená niekoľkými pútavými hradmi. Stopy zo zaujímavej histórie v nej prežívajú dodnes.

Mesto sa nazýva aj srdcom Ilavskej kotliny, ktorá siaha od Púchova k Trenčínu. Ilava bola kedysi kráľovským mestom, so všetkými privilégiami, ktoré toto postavenie obnáša. Takto ju rôzne písomné dokumenty označovali už od 14. storočia.

Neskôr sa čoraz viac prikláňala k identite zemepánskeho mesta, no stále si svoje výsostné práva pred vládnucimi zemepánmi bránila.

Zvonica v Ilave

Ilava a okolie

V 15. storočí sa po prvýkrát spomína Ilavský hrad, aj keď vraj pochádza už z 12. storočia. Vtedy ho mali postaviť rytieri templárskeho rádu.

Najskôr bol využívaný ako pevnosť na obranu, o niečo neskôr ho zase členovia rehole Trinitánov prerobili na kláštor, ktorý slúžili ich kultúrno-náboženským účelom a dokonca aj ako nemocnica.

Od roku 1856 až dodnes je jeho budova využívaná ako obávaná väznica.

V blízkosti Ilavy je aj zaujímavý hrad Vršatec, ktorého zrúcaniny sa týčia na neďalekom Vršateckom brale. Pôvodne to bol gotický hrad z 13. storočia, ktorý zanikol v 18. storočí počas Rákócziho povstania.

Hrad Vršatec

Naskytne sa vám z neho dobrý výhľad na okolité Považie. Vedie k nemu náučný chodník, aj viaceré cyklotrasy.

Výlet do dávnej histórie si môžete urobiť aj na vrchu Vápeč, ktorý sa nachádza v Strážovských vrchoch.

Vrchol a jeho okolie sú súčasťou národnej prírodnej rezervácie, z ktorej je krásny výhľad na okolité kopce a doliny, najmä na neďalekú dedinu Horná Poruba a Vršatecké bralá.

Vápencový masív pochádza ešte z obdobia jury a práve Vápeč je jeho najpozoruhodnejšou súčasťou.

Vršatské Podhradie

Miestne historické dedičstvo

No späť k Ilave. Vrámci nej stoja za návštevu napríklad kaštieľ v Klobušiciach, mestskej časti, ktorá k Ilave patrí od roku 1971. Kaštieľ pochádza z roku 1840 a bol nedávno nanovo zrekonštruovaný.

Po Trinitánoch v meste ďalej ostal kostol Všechsvätých. Barokový farský kostol sa nachádza v tesnej blízkosti ilavskej väznice a taktiež nedávno podstúpil rozsiahlu rekonštrukciu.

Zaujímavá je aj budova bývalého ilavského pivovaru, ktorá vznikla počas ilavského remeselného rozmachu v 17. storočí. V tomto období tu prekvitali cechy, remeslá, trhy aj jarmoky, vďaka ktorým sa v meste stretávali kupci a obchodníci z celého okresu.

Pivovar v Ilave

Počas 18. storočia sa Ilava postupne stávala vplyvným okresným mestom, dokonca na vplyve naberalo aj miestne bankovníctvo.

Dnes sú to najmä mestské budovy, ktoré bohatú históriu pripomínajú a  dokazujú, že Ilava bývala bydliskom mnohých bohatých mešťanov a že v nej sídlil rôznorodý obchod.

V jednej z takýchto budov dnes nájdete ilavské Mestské múzeum, ktorého expozície sú rozdelené na tri sekcie: národopisná, história mesta a prírodovedecká. Dnes patrí dom mestu a vy si v ňom jeho dejiny a okolie môžete podrobne naštudovať.

Železničná stanica Ilava

 

Ilava na mape rýchleho internetu

Vďaka vysokorýchlostnému pripojeniu 4G LTE sú odteraz obyvatelia Ilavy prepojení s celým svetom viac ako kedykoľvek predtým.

Od tejto jesene Ilava patrí medzi slovenské mestá a obce s najrýchlejším mobilným internetovým pripojením na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.

Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Máte záujem o prenos čísla?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo
a budeme vás kontaktovať.
Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme vám
v priebehu najbližšieho pracovného dňa.
Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Nenechajte si vykradnúť telefón. Povieme vám, ako sa chrániť

Predstavte si škatuľu, v ktorej uchovávate obrovské množstvo svojich osobných údajov. Takúto škatuľu položíte na stôl, nezamknete ju, a necháte bez dozoru v miestnosti s neznámymi ľuďmi. Desivé?

Predstavte si škatuľu, v ktorej uchovávate obrovské množstvo svojich osobných údajov. V tejto škatuli schováte svoj denník, nejaké tie fotky, adresu k vám domov, alebo adresu k priateľom a rodine. Tiež do nej uložíte informácie o vašom bankovom účte, číslo platobnej karty, a nejaký ten pracovný email. Takúto škatuľu položíte na stôl, nezamknete ju, a necháte bez dozoru v miestnosti s neznámymi ľuďmi. Desivé?

Takouto škatuľkou, prekypujúcou osobnými údajmi, je váš Android smartfón. Prieskum z roku 2015 priniesol informáciu, že takmer 40% užívateľov nemá nastavený zámok na svojom smartfóne.

Pritom škôd môže byť viac než dosť. Od „dobrých“ kamarátov, ktorí odošlú (v lepšom prípade) zaujímavý, status na sociálne siete, až po „vybielenie“ vášho bankového účtu.

Ako sa chrániť?

Keď nechávate byt alebo dom bez dozoru, zamknete ho. To isté môžete spraviť so smartfónom. Nie vždy ho máte pod dohľadom, dokonca ani keď je vo vrecku.

Prípadný neželaný návštevník by získanie jeho obsahu nemal mať jednoduché. Spôsobov, ako zabezpečiť váš smartfón, je hneď niekoľko priamo v systéme Android.

Vzor

Veľmi rozšíreným spôsobom zabezpečenia, ktorý je z ponúkaných možností asi najslabším. Vždy je však lepší, ako žiadne zabezpečenie.

Spájanie guličiek môže byť oku lahodiace, no dotyk vášho prstu zanecháva stopy na displeji mobilného telefónu. Ak po každom zadaní vzoru neutriete displej mobilného telefónu, vystavujete sa riziku, že váš vzor neželaný návštevník odhalí.

Heslo, alebo PIN

Chrániť svoj smartfón môžete aj 4- až 17-miestnym kódom alebo heslom. Ak sa vyvarujete heslám ako 1234, 1111 alebo dátumu vášho narodenia, ide už o silnejšie zabezpečenie vášho súkromia.

Pamätajte vždy na to, že čím dlhšie heslo, tým lepšie. Pri hesle, ktoré obsahuje písmená, nezabudnite používať špeciálne znaky a striedať aj veľkosť.

Snímač odtlačkov prstov

Takýto snímač bol ešte nedávno doménou vlajkových lodí, no to už neplatí. Xiaomi Redmi Note 3, na ktorom skúšame rôzne funkcie zabezpečenia smartfónu, obsahuje tento bezpečnostný prvok aj napriek jeho zaujímavej cene strednej triedy.

Nielenže je táto forma zabezpečenia najodolnejšia voči prelomeniu, je aj najrýchlejšia. Rýchly snímač od Xiaomi zosníma váš odtlačok za necelú sekundu odomkne obsah telefónu. Snímač je 360-stupňový, teda nezáleží na tom, v akom uhle prst priložíte.

Obrázok: Xiaomi Redmi Note 3i

Okrem toho, že cez snímač odtlačku prstu si zariadenie rýchlo odomknete, môžete váš odtlačok použiť aj na potvrdenie nákupu aplikácií v Google Play. Niektoré banky prinášajú možnosť prihlásenia cez odtlačok prstu, no zatiaľ len pri zariadeniach od Apple a Samsung.

Je však len otázkou času, kedy táto funkcionalita bude prístupná aj na ostatných zariadeniach.

Smart Lock

Tento bezpečnostný doplnok uľahčuje a urýchľuje odomknutie zariadenia. Smartfon dokáže vďaka funkcii Smart Lock detekovať, kde sa práve nachádza a podľa toho vyžadovať, alebo nevyžadovať heslo pre odomknutie.

V rámci Smart Locku môžete napríklad nastaviť dôveryhodnú GPS polohu. Môžu to byť súradnice vášho bytu. Keď smartfón zistí, že sa nachádza na „správnej adrese“ nebude vyžadovať heslo.

Zvoliť si môžete aj dôveryhodné zariadenia, ako sú napríklad smart hodinky, náramok, alebo bluetooth reproduktor. Po prihlásení sa k nim smartfón rovnako nebude vyžadovať heslo. Akonáhle sa však stratia z dosahu, bez hesla sa k obsahu zariadenia nik nedostane.

Smartfón vie byť veľmi  dobrým pomocníkom, ktorý uľahčuje život. V zlých rukách sa však môže stať nočnou morou, pretože môže vyzradiť mnohé vaše tajomstvá.

Nepodceňujte teda zabezpečenie vašich digitálných údajov. Veď výkonné zariadenie, so snímačom odtlačkov prstov pre vysokú mieru zabezpečenia, ako je napríklad Xiaomi Redmi Note 3, môžete mať za skutočne rozumnú cenu.


Lifetech: Čo je nové