Jarné radosti, ktoré si najviac užijete na vidieku

Drobné práce, z ktorých budete mať veľku radosť.

Sú to drobné práce, pri ktorých rýchlo ubehne čas. Kým zubaté slniečko rozjarí myseľ a prehreje stuhnuté telo, z každej kratochvíle je príjemný úžitok, ktorý robí radosť. Život na vidieku má svoje osobité čaro, ktoré sa neriadi iba tradíciami našich otcov a dedov.

1. Sladká voda

Čo majú spoločné breza a javor? Keď ich lykom začne prúdiť miazga aj z najmenšieho poranenia začne kvapkať jemná, sladkastá voda. Vyvŕtate do kmeňa dierku, zasuniete tenký kolíček a do podloženej nádobky vám začne kvapkať osviežujúci mok.

Ak sa po hodinovom túlaní po okolí osviežite nazbieraným lahodným nápojom, máte pred sebou jedinú povinnosť. Zamazať otvor štepárskym voskom alebo živicou.

2. Zrod života

Nielen pod kvočkou, ale aj v drevenej debničke s vykurovaním a vetraním sa rodí život. Jarné liahnutie je dobrodružstvom, pri ktorom máte nadlho o zábavu postarané. Najprv presvecujete vajíčka, aby ste hľadali zárodky života.

Potom sledujete, ako si čerstvo vyďobané kuriatka rovnajú mokré páperie a keď začnete mať jasno v tom, koľko kohútikov a sliepočiek vám šťastena nadelila, s úzkostlivou starostlivosťou napredujete k úžitku.

3. Zelené hostiny

Rozpražená biela slaninka, podusené mladé výhony žihľavy a žltučké vajíčka z vlastného dvora. Táto predjarná dobrota po celé storočia nestratila ani kúska pôvabu. Vždy osloví jemnou korenistou chuťou so surovou nespútanosťou zelených lístkov.

Hoci táto oslava prichádzajúcej jari patrí aj všetkým zverencom vo dvore – od sliepočiek až po králiky – predsa len je tu jeden bonus naviac. Dajte do mixéra žihľavové listy, med, citrónovú dužinu a vodu. S takýmto smoothie je deň hneď o čosi veselší.

4. Jarné vypletačky

Ovisnuté prútiky vŕb nie sú iba zelenými závesmi nad rybárskymi štáciami, ale aj šikovným prírodným materiálom na jarné vypletačky. Kým ohybné letorasty ožijú zelenými lístkami, nastrihať si môžete dostatok materiálu na tvorivé práce.

Košíky na prvý pohľad vyzerajú byť kratochvíľou pre tých najzručnejších, vedzte však že jednoduchšie vypletačky zvládnete i vy.

5. Čistenie studničiek

Je to najpríjemnejší spôsob hasenia smädu. Načriete hrnčekom vodu zo studničky a mrazivý chlad vám prebehne od vyprahnutých pier až k tlčúcemu srdcu. Na jar však každá studnička žiada starostlivú opateru.

Odhrnúť lístie, prečistiť motyčkou ústie a upraviť odtokový kanálik je prácou, ktorú bude vidno opäť po celú sezónu. Spojte to s prvou jarnou opekačkou a budete mať pocit z dobre vykonanej práce.

6. Domčeky pre vtáčiky

Niet väčšej radosti pri oddychu vo dvore, ako pri sledovaní usilovných vtáčích rodičov, ktorí prinášajú všakovaké mušky, pavúky a húsenice svojim ratolestiam. Kým dovolenkári priletia z teplých krajov späť domov, nové búdky už musia visieť na stromoch.

Vezmite i vy kladivo, pílku a starú dosku, aby ste spravili novú búdku pre radosť a úžitok.

7. Ako stroj času

Jar možno vítať skôr ako príde do dvorov a záhrad. Stačí, ak narežete rovné prúty s púčikmi a vložíte ich do vázy vo vykúrenej izbe. Zlatý dážď, čerešňa, slivka či kalina zakvitnú vábnym kvetom, ktorý nie je o nič menej sladký ako ten, ktorý už čochvíľa bude zdobiť náš vidiecky kraj.

Kalendár nech sa cíti zmätene. Veď my chceme vítať jar. On nech počíta plynutie dní.

8. Živá zem priesad

Zvyčajne sa na neho hneváme, keď nám rozryje hriadky v záhradke. Ak však krtko narobí vo včasnej jari kôpky zeminy na lúkach, rumoviskách a brehoch riek, je to požehnanie pre jarné výsevy.

V jemnej nakyprenej zemi rýchlo vyklíčia pevné priesady zelenín a mocné rastlinky letničiek. Ak niekto tlačí prázdny fúrik dole ulicou, nechystá sa na preteky ale ide po kyprú zem.

9. Drevobranie

Po zime drevárne zívajú prázdnotou a lesní hospodári na sklonku zimy vyznačili v lese, čo patrí do ťažby a čo nie. Je preto správny čas na prípravu palivového dreva, jeho spracovanie a neraz i priblíženie do dvorov.

Listnatý les možno vyzerá v tomto čase pusto a smutne. Pravdou však je, že predjarné zásahy vyrušujú lesný život najmenej zo všetkých.

Milan Gigel je dlhoročný redaktor, ktorý sa snaží vo svojich článkoch podeliť o zručnosti a skúsenosti. Venuje sa aktívnemu spôsobu života po boku remesiel, drobnochovu, záhradkárstva a pobytu v prírode.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.


10 zlozvykov pri spotrebe elektriny, ktorými sa pripravujete o peniaze

Jednoduché tipy, ako si znížiť účty.

Ak by bol na každom spotrebiči taxameter, pri každom stlačení gombičky by sme ihneď vedeli, na čom sme. Účty za spotrebovanú elektrinu prichádzajú však iba raz za rok a nik vám nepovie, kde miniete najviac elektriny a kde najmenej. Hľadáte miesta, kde môžete ušetriť? Vystopujte svoje zlozvyky.

1. Chladíte viac ako treba

Chladnička je ako dobre vychladená v špajza, v ktorej si sami zvolíte teplotu skladovania podľa potreby. Je zbytočné, aby chladila na plné obrátky, ak nemáte v poličke na pár dní kus čerstvého mäsa, alebo trojdňovú zeleninovú polievku.

Uberte chladenie na minimum a pridajte dočasne chladiaci výkon vždy vtedy, keď potrebujete skladovať citlivejšie jedlá alebo suroviny. Teplomer položený na vrchnej poličke vás uvedie do tajov nastavení. Syr, maslo, suchá saláma, horčica, kečup, čerstvá zelenina či slanina nie sú žiadne citlivky.

2. Nepozeráte na rysky

Je úplne jedno, či si vodu na kávu a čaj ohrievate v elektrickej kanvici, alebo v čajníku na indukčnej varnej doske. Oveľa dôležitejšie je, či jej ohrievate také množstvo, ktoré naozaj aj potrebujete.

Zoznámte sa v domácnosti s objemom hrnčekov a šálok, spravte si svoje domáce rysky a vždy zohrejte k varu iba toľko vody, koľko jej naozaj na zalievanie miniete.

3. Neodstrihnete skrytých žrútov

Tucet rôznych nabíjačiek, vypnutý televízor, ale aj HiFi veža míňajú v pohotovostnom režime elektrinu, hoci vám neprinášajú žiadny úžitok. I keď nemáme zásuvky s vypínačmi ako v Anglicku, predsa len je šikovné riešenie ako ich odstrihnúť od elektriny.

Nakúpte si predlžovačky a rozbočovače s podsvietenými vypínačmi, aby ste jediným kliknutím vypli všetko, čo môže spať. Znížite spotrebu, ale aj riziko požiaru.

4. Nevypínate počítač

Možno je to iba zlozvyk z pohodlnosti, môže za tým však byť aj zárodok vznikajúcej závislosti. Ak vo vašej domácnosti nonstop beží počítač alebo notebook, určite by ste s tým niečo mali spraviť. Každé kliknutie na vypínač vám šetrí peniaze a prináša voľný čas.

Naučte sa zapínať počítač len pre zábavu a prácu, po zvyšok času ho ponechajte vypnutý. Veď ste obklopení kopou inej elektroniky, ktorá vás poteší hudbou i multimédiami.

5. Práčku neplníte doplna

Je pekné, ak si pred praním rozdelíte bielizeň na niekoľko kôpok, ktoré do diaľky žiaria poriadkom, systémom a dokonalým prehľadom. Pravdou však je, že práčku by ste mali spúšťať vtedy, ak dokážete jej bubon naplniť doplna.

Naučte sa bielizeň kombinovať pri praní tak, aby ste vždy využili plnú kapacitu bubna. Hoďte si na váhu bielizeň a uvidíte kedy sa ručička priblíži k méte 5, 7 či 8 kilogramov. Možno budete prekvapení, ako veľmi ste svoju práčku doposiaľ podceňovali.

6. Nekombinujete pri pečení

O tom, že pokrievka patrí na každý hrniec, v ktorom sa varí polievka alebo zemiaky, azda netreba priveľmi hovoriť. Ak sa však chystáte na pečenie, naučte sa kombinovať na pečiacich roštoch nádoby.

Kým sa v pekáči do zlatista zapečie štefanská fašírka s vajíčkom, vo vedľajšej mise si môžete pripraviť zemiaky a k nim navyše aj omáčku. Rúra dokáže nielen piecť a zapekať, ale aj variť. To všetko v jednom čase, na dvoch poschodiach.

7. Umývačku nastavujete na vysoké teploty

Každá umývačka riadu je vo svojej podstate úsporná, i keby ste ju plnili iba do polovice. Pravdou však je, že ak namiesto automatického programu spustíte niektorú z manuálnych predvolieb, umývací cyklus môže byť úspornejší.

Väčšinu riadu stačí umývať pri 50 stupňoch, pre opláchnutie stačí dokonca i štyridsiatka. Automaty počítajú s tým, že teplota sa vyšplhá k 65 stupňom, ak sa voda pri umývaní zakalí.

8. Neohrievate malé porcie v mikrovlnke

V rozlietanej domácnosti, kde každý žije svojim vlastným životom, dokáže mikrovlnná rúra pri ohrievaní jedál ušetriť kopu peňazí. Ak trikrát položíte na varný panel veľký hrniec s gulášom pre jedinú porciu, určite miniete viac elektriny, akoby ste trikrát zohriali plne naložený tanier v mikrovlnke.

Nič to však nemení na tom, že najlepšie chutí v spoločnosti za prestretým stolom. Vtedy i veľký hrniec patrí na sporák. Predsa len, je to tak chutnejšie.

9. Svietite nadarmo

Špajza, záchod i komora sú za zavretými dverami, takže v roztržitosti sa ľahko stane že sa v nich zostane svietiť dlhé hodiny, i keď ste už dávno mimo domu. Ak je to váš prípad, mali by ste vedieť že riešenie je jednoduché.

Ak vymeníte obyčajný vypínač za časovač, alebo pohybový senzor, zhasínať sa bude automaticky. V predaji sú aj žiarovky, ktoré sa rozsvecujú keď “zacítia” vašu prítomnosť a tmu.

10. Živíte staré spotrebiče

Vysávač, ktorý ste dostali ako svadobný dar, chladnička, ktorá nadobro zažltla a pätnásťročná práčka nedokážu súperiť s najnovšími spotrebičmi, pri ktorých na energetických štítkoch vyčítate zástupy písmen A, za ktorými nasleduje plejáda plusiek.

Uvážená výmena vám môže priniesť úsporu, ktorá rýchlo vykryje cenu nových spotrebičov. Obzvlášť vtedy, ak sa vám z tých starších vráti pri bazárovom predaji zopár eur na prilepšenie.

Milan Gigel

 

Je dlhoročný redaktor, ktorý sa snaží vo svojich článkoch podeliť o zručnosti a skúsenosti. Venuje sa aktívnemu spôsobu života po boku remesiel, drobnochovu, záhradkárstva a pobytu v prírode.

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.


Športová akadémia Mateja Tótha podporená O2 funguje už na prvých 24 školách

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové