Jarné radosti, ktoré si najviac užijete na vidieku

Drobné práce, z ktorých budete mať veľku radosť.

Sú to drobné práce, pri ktorých rýchlo ubehne čas. Kým zubaté slniečko rozjarí myseľ a prehreje stuhnuté telo, z každej kratochvíle je príjemný úžitok, ktorý robí radosť. Život na vidieku má svoje osobité čaro, ktoré sa neriadi iba tradíciami našich otcov a dedov.

1. Sladká voda

Čo majú spoločné breza a javor? Keď ich lykom začne prúdiť miazga aj z najmenšieho poranenia začne kvapkať jemná, sladkastá voda. Vyvŕtate do kmeňa dierku, zasuniete tenký kolíček a do podloženej nádobky vám začne kvapkať osviežujúci mok.

Ak sa po hodinovom túlaní po okolí osviežite nazbieraným lahodným nápojom, máte pred sebou jedinú povinnosť. Zamazať otvor štepárskym voskom alebo živicou.

2. Zrod života

Nielen pod kvočkou, ale aj v drevenej debničke s vykurovaním a vetraním sa rodí život. Jarné liahnutie je dobrodružstvom, pri ktorom máte nadlho o zábavu postarané. Najprv presvecujete vajíčka, aby ste hľadali zárodky života.

Potom sledujete, ako si čerstvo vyďobané kuriatka rovnajú mokré páperie a keď začnete mať jasno v tom, koľko kohútikov a sliepočiek vám šťastena nadelila, s úzkostlivou starostlivosťou napredujete k úžitku.

3. Zelené hostiny

Rozpražená biela slaninka, podusené mladé výhony žihľavy a žltučké vajíčka z vlastného dvora. Táto predjarná dobrota po celé storočia nestratila ani kúska pôvabu. Vždy osloví jemnou korenistou chuťou so surovou nespútanosťou zelených lístkov.

Hoci táto oslava prichádzajúcej jari patrí aj všetkým zverencom vo dvore – od sliepočiek až po králiky – predsa len je tu jeden bonus naviac. Dajte do mixéra žihľavové listy, med, citrónovú dužinu a vodu. S takýmto smoothie je deň hneď o čosi veselší.

4. Jarné vypletačky

Ovisnuté prútiky vŕb nie sú iba zelenými závesmi nad rybárskymi štáciami, ale aj šikovným prírodným materiálom na jarné vypletačky. Kým ohybné letorasty ožijú zelenými lístkami, nastrihať si môžete dostatok materiálu na tvorivé práce.

Košíky na prvý pohľad vyzerajú byť kratochvíľou pre tých najzručnejších, vedzte však že jednoduchšie vypletačky zvládnete i vy.

5. Čistenie studničiek

Je to najpríjemnejší spôsob hasenia smädu. Načriete hrnčekom vodu zo studničky a mrazivý chlad vám prebehne od vyprahnutých pier až k tlčúcemu srdcu. Na jar však každá studnička žiada starostlivú opateru.

Odhrnúť lístie, prečistiť motyčkou ústie a upraviť odtokový kanálik je prácou, ktorú bude vidno opäť po celú sezónu. Spojte to s prvou jarnou opekačkou a budete mať pocit z dobre vykonanej práce.

6. Domčeky pre vtáčiky

Niet väčšej radosti pri oddychu vo dvore, ako pri sledovaní usilovných vtáčích rodičov, ktorí prinášajú všakovaké mušky, pavúky a húsenice svojim ratolestiam. Kým dovolenkári priletia z teplých krajov späť domov, nové búdky už musia visieť na stromoch.

Vezmite i vy kladivo, pílku a starú dosku, aby ste spravili novú búdku pre radosť a úžitok.

7. Ako stroj času

Jar možno vítať skôr ako príde do dvorov a záhrad. Stačí, ak narežete rovné prúty s púčikmi a vložíte ich do vázy vo vykúrenej izbe. Zlatý dážď, čerešňa, slivka či kalina zakvitnú vábnym kvetom, ktorý nie je o nič menej sladký ako ten, ktorý už čochvíľa bude zdobiť náš vidiecky kraj.

Kalendár nech sa cíti zmätene. Veď my chceme vítať jar. On nech počíta plynutie dní.

8. Živá zem priesad

Zvyčajne sa na neho hneváme, keď nám rozryje hriadky v záhradke. Ak však krtko narobí vo včasnej jari kôpky zeminy na lúkach, rumoviskách a brehoch riek, je to požehnanie pre jarné výsevy.

V jemnej nakyprenej zemi rýchlo vyklíčia pevné priesady zelenín a mocné rastlinky letničiek. Ak niekto tlačí prázdny fúrik dole ulicou, nechystá sa na preteky ale ide po kyprú zem.

9. Drevobranie

Po zime drevárne zívajú prázdnotou a lesní hospodári na sklonku zimy vyznačili v lese, čo patrí do ťažby a čo nie. Je preto správny čas na prípravu palivového dreva, jeho spracovanie a neraz i priblíženie do dvorov.

Listnatý les možno vyzerá v tomto čase pusto a smutne. Pravdou však je, že predjarné zásahy vyrušujú lesný život najmenej zo všetkých.

Milan Gigel je dlhoročný redaktor, ktorý sa snaží vo svojich článkoch podeliť o zručnosti a skúsenosti. Venuje sa aktívnemu spôsobu života po boku remesiel, drobnochovu, záhradkárstva a pobytu v prírode.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Seriály, pri ktorých sa neoplatí čakať, kým prídu do televízií

Stručný výber toho najzaujímavejšieho zo seriálovej tvorby.

Fenomén seriálov nám ponúka to, čo film nemôže. Nespočetné zápletky, gradáciu napätia, prepracovanejšie charaktery postáv. S príchodom streamingových služieb ako Netflix či HBO Go ich popularita extrémne narástla, pretože sa dajú legálne pozerať celé hodiny, v dobrej kvalite a nemusíte pri tom riešiť žiadne vysielacie časy. Za cenu jedného lístka do kina mesačne máte na výber toľko možností, že by vám na ich pozretie nestačili celé mesiace. Nevýhodou je nutná znalosť angličtiny.

Tu je malý výber toho, čo sa podľa nás oplatí začať pozerať.

Peaky Blinders / Gangy z Birminghamu

Krátko po prvej svetovej vojne sa doma schádzajú veteráni zocelení a zároveň traumatizovaní frontom, ktorí sú opäť na chvoste záujmov spoločnosti. V priemyselnom Birminghame silnie rodinný klan Shelbyovcov, ktorí fungujú tak, ako každý poriadny gang – robia prinajlepšom pochybné obchody, vyhýbajú sa polícií a súperia s ostatnými skupinami. Nečakajte však nič v štýle Krstného otca a salónových mafiánov. Pripravte sa na špinavé ulice robotníckych štvrtí a ešte špinavšie triky.

Zaujímavosťou je, že namiesto dobovej hudby tvorcovia volili modernú, čo s prostredím skorého dvadsiateho storočia vytvára zaujímavý kontrast. Seriál je plný známych mien, ako napríklad Cillian Murphy, Tom Hardy, či Helen McCroy.

Sledujte seriál online na stránke Netflix.

Black Mirror

Seriál bude vodou na mlyn všetkým pesimistom, ktorí si myslia, že nič horšie ako moderné technológie a všetky aktuálne spoločenské trendy tento svet ešte nepostretlo. Alebo aj pre tých, ktorých zaujíma sci-fi a satirický pohľad na našu spoločnosť a to, čo ňou hýbe. Black Mirror zobrazuje nie až tak vzdialenú budúcnosť, v niektorých prípadoch aj alternatívnu prítomnosť, okorenenú temnými stránkami moderných technológií.

Niekedy je to komédia, inokedy dráma, miestami horor. Časti na seba nenadväzujú, takže môžete začať hociktorou. My by sme predsa len odporúčali začať prvou časťou prvej série.

Sledujte seriál online na stránke Netflix.

Stranger Things

Jeden z najospevovanejších seriálov roku 2016. Je plný odkazov na Spielbergove filmy z osemdesiatych rokov. Dej točí okolo skupiny malých chlapcov, ktorí sa neúmyselne zapletú do tajného vládneho experimentálneho programu. Nechýbajú ani hrozivé mimozemské tvory.

Obľúbenou postavou snáď všetkých fanúšikov bola Eleven, záhadné dievčatko s vyholenou hlavou a rúškom tajomna, ktorá sa odrazu objavila v malom mestečku bez takmer akýchkoľvek spoločenských návykov.

Ak si chcete zaspomínať, aké to bolo, jazdiť s kamarátmi po dedine na bicykli a tajne komunikovať cez vysielačky, bez telefónov, internetu, len s vašou bujnou predstavivosťou, poprípade máte slabosť pre záhadné seriály s mimozemskou tematikou, tento seriál vás určite zaujme.

Sledujte seriál online na stránke Netflix.

The Crown

Ambiciózny seriál ma za sebou síce ešte len jednu sériu, no má naplánovaných už šesť ďalších. Mapuje totiž panovanie britskej kráľovnej Alžbety II., pričom každá séria zobrazuje približne desať rokov. Prvá séria sa stretla s veľkým nadšením a bola zároveň najdrahším seriálom, ktorý Netflix doteraz vytvoril (cca 13 miliónov dolárov na každú epizódu).

Nielenže veľmi detailne zobrazuje kráľovský život (od kulís, kostýmov, až po rigidný protokol), ale neštíti sa kontroverzných tém, komplikovaných vzťahov, či politických kríz, ktoré Anglicko postihovali krátko po druhej svetovej vojne.

Prvá séria zobrazuje smrť kráľovninho otca, následný nástup na trón, mentorstvo Winstona Churchilla, kráľovnine manželstvo s princom Filipom a vzťahy v kráľovskej rodine, ktoré museli častokrát podliehať prísnym pravidlám protokolu a drobnohľadu vlády. Ak vás zaujíma táto vznešená rodina a nedávna história, určite dajte seriálu šancu. Na druhú sériu sa môžete tešiť  už neskôr tento rok.

Sledujte seriál online na stránke Netflix.

The Get Down

Je to druhý najdrahší seriál z dielne Netflixu a pochádza z dielne režiséra Baz Luhrmanna (Veľký Gatsby, Moulin Rouge). O veľkoleposť a kvalitné tanečno-spevácke výkony teda nebude núdza. The Get Down sa odohráva v notoricky známom newyorskom Bronxe, kde sa na konci sedemdesiatych rokov rodil hip hop, ale prevládal aj punk a disco.

Seriál zachytáva atmosféru skorumpovaného a divokého obdobia a jeho pulzujúcej hudobnej scény. Prerozprávajú ho deti z černošských komunít.

Sledujte seriál online na stránke Netflix.

Máte svojho favorita, ktorého sme vynechali? Dajte nám tip na našej facebookovej stránke.

Pozrite si svoj obľúbený seriál kdekoľvek

A odteraz už aj pozeranie seriálov online cez mobilné dáta nie je ničím nemysliteľným. Pokojne si pár dielov pozrite, hoci aj pri ceste autobusom či vlakom. Ak ste aj vy z tých, ktorí strávia viac času online, než s telefónom pri uchu, poďte si pozrieť ponuku nových dátových paušálov od O2 a už sa v ničom neobmedzujte.

Potrebujete poradiť s výberom
programu O2 Dáta?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme
vám v priebehu najbližšieho pracovného dňa.

Ďakujeme. Zavoláme vám.

Lifetech: Čo je nové