Levoča: starobylý východný poklad na zozname UNESCO

Východoslovenské mesto ovplýva pôsobivou históriou siahajúcou až do 13. storočia.

Kedysi to bolo mesto zvané Leucha, významný bod na obchodnej scéne starobylej Európy. Smerovala cez ňu totiž obchodná cesta Via Magna.

V 14. storočí sa Levoča stala nezávislým kráľovským mestom a obchodovala s celou Európou, od poľského kráľovstva, až po bývalé talianske mestské štáty. Počas renesancie a humanizmu sa stala jedným z kultúrnych a rozvojových centier Uhorska.

Aj dnes má však Levoča čo ponúknuť. Jednou z dominánt mesta je napríklad Kostol sv. Jakuba zo 14. storočia, v ktorom sa skrýva pýcha celej Levoče: najväčší drevený gotický oltár svojho druhu na svete, ktorý meria až 18,6 m. Kostol, ktorého vysoká veža z 19. storočia sa týči nad celým mestom, stojí na hlavnom námestí.

Od neho sa odvíja aj väčšina ostatných pamiatok a predstavuje úplné centrum Levoče.

Takisto veľmi známou pamiatkou Levoče je tzv. klietka hanby zo 16. storočia, do ktorej v minulosti zatvárali morálne previnilých občanov pred očami celého mesta. Pobyt v tejto klietke bol považovaný za veľkú potupu.

Zaujímavá je aj budova bývalej radnice, ktorá susedí so spomínaným Kostolom sv. Jakuba.

Bola postavená v 16. storočí a zaraďuje sa medzi najkvalitnejšie diela renesančnej architektúry na Slovensku. Okrem radnice sa v centre nachádza viacero pôsobivých domov, v ktorých kedysi bývala meštianska šľachta.

Neďaleko Levoče nájdete pozoruhodné pútnicke miesto. Je ním Mariánska hora, na ktorej pútnici každý rok v júli vyhľadávajú neogotický Kostol Navštívena Panny Márie zo začiatku 20. Storočia, ktorého pôvodné základy siahajú až na začiatok 15. storočia.

Historické mesto na mape rýchleho internetu

Vďaka výsokorychlostnému pripojeniu 4G LTE sú odteraz obyvatelia Levoče prepojení s celým svetom viac ako kedykoľvek predtým.

Od tejto jesene Levoča patrí medzi slovenské mestá a obce s najrýchlejším mobilným internetovým pripojením na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Máte záujem o prenos čísla?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo
a budeme vás kontaktovať.
Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme vám
v priebehu najbližšieho pracovného dňa.
Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.


Začnite behať v teréne. Bude vás to baviť viac

Z tvrdého horúceho asfaltu na mäkkú príjemnú trávu či do zakrytého lesa. Na prvý pohľad rovnaký beh, ale rozdiely sú väčšie, než sa na prvý pohľad zdá.

Začiatky s behom sú pomalé a opatrné. Väčšina z nás začínala v okolí domova, na sídlisku alebo na najbližšom ihrisku. V dnešnej dobe však môžete nájsť stále viac bežcov aj na lesných chodníčkoch či v horách.

Beh v prírode má svoje čaro, prináša benefity, ktoré vám cestný beh nedokáže dať. Tie hlavné, kvôli ktorým sme sa k trailovému behu dostali aj my, sme vám zhrnuli:

Spálite viac energie

Počas behu v prírode dokáže vaše telo spotrebovať až o 10 % viac energie než pri behu po ceste. Dôvodov je viacero. Hlavnou výhodou je, že bežíte na nerovnom povrchu, pri dopadoch a odrazoch je teda potrebná väčšia sila dolných končatín.

Taktiež musíte preskakovať a uhýbať sa rôznym nástraham. A nakoniec musíte mať neustále pripravenú aj hlavu, ktorá svojou aktivitou taktiež spaľuje energiu a prispieva k tvorbe endorfínov po výkone.

Zlepšíte si rovnováhu

Kamene, konáre kríkov a korene stromov. Nástrahy, ktoré čakajú v lese na bežcov sú rôzne, práve preto treba byť neustále v strehu. Treba mať pripravenú hlavu, zároveň aj ruky, ktorými môžete prípadný problém ľahko vyriešiť.

Počas behu v lese musíte pozerať pred seba, aby ste videli, čo vás o krok, dva čaká. Zároveň musíte sledovať to, kam momentálne kladiete nohu, aby vás nič neprekvapilo. A do toho ešte periférne sledovať aj okolie, aby neprišlo neočakávané prekvapenie zo strany.

Lepší vzduch

V centre mesta či na sídlisku, všade ste blízko áut, ktorých je dnes veľa a každým dňom viac. Kým prejdeme na elektroautá, ešte to potrvá, dovtedy budeme musieť dýchať výpary z výfukov, ktoré telu nerobia dobre.

Práve počas behu potrebuje organizmus vymieňať vzduch a dostávať nový, čerstvý. Eliminujte preto škodlivé látky z výfukov a choďte behať tam, kde autá nestretnete. Bude to bezpečnejšie a zdravšie. Na výber máte lúky, polia, lesy, určite aj okolo vás ich je niekoľko.

Krajšie výhľady

Paneláky, betónové kancelárske budovy či sklenené obchodné centrá. Dnes ich vidíme na každej ulici a pri mestskom behu nám neostáva nič iné, len tento fakt akceptovať a behať pomedzi ne.

Beh v lese vám však otvorí zelené plochy, výhľady na celé doliny a možno stretnete aj nejaké zvieratká. Vidieť to na vlastné oči je ako tisíc fotiek, ktoré uvidíte online.

Posilníte celé telo

Lesný beh, ako každý iný beh, je hlavne o silných nohách. Práve v nerovnom teréne zapájate vo väčšej miere aj iné časti tela. Pri udržiavaní rovnováhy, napríklad keď skočíte na kameň či koreň stromu, namáhate hlavne strednú časť tela, rovnako tak ruky a ramená.

V teréne bežci často využívajú aj ľadvinky či batohy, vďaka ktorým môžu mať po dobehu svalovicu aj na svaloch chrbta či rúk, keďže nohy sú na záťaž zvyknuté. Niektorí bežci dokonca zámerne využívajú záťažové vesty, aby si tréningy ešte viac sťažili.

Naberiete inšpiráciu a motiváciu

Iné prostredie, iné myšlienky, nové a kreatívne nápady. Nielen ľudia, ktorí pracujú v kreatívnom prostredí by mali meniť prostredie, aby našli nové myšlienky. Výlet do prírody odporúčame všetkým, každý si tam niečo nájde.

Okrem nových myšlienok ponúka lesný beh aj priestor na vzdialenie sa od každodennej reality. Či už práca, škola alebo iné povinnosti, všetky ich dokážeme počas behu v prírode vypustiť z hlavy a myslieť len na ďalší krok.

Nové priateľstvá

Príroda a beh v nej je vášeň, ktorá spája ľudí. S bežcami v lese zdieľate niečo, čo nemusíte vedieť presne pomenovať, ale vďaka tomu s nimi zažívate podobné príbehy, skúsenosti a zážitky, a viete si navzájom pomôcť, keď potrebujete.

Môže sa stať, že po jednom spoločnom behu budete mať nového sparing partnera, ktorého poznáte len pár hodín, hoci máte pocit, že sa poznáte roky.

Šetríte svoje kĺby

Počas behu v teréne využívate mäkkšiu podložku, či už je to tráva alebo lesná cestička. Pri dopadoch a spätných odrazoch sa tak nohy neodrážajú tvrdo ako od asfaltu, ale oveľa príjemnejšie a pohodlnejšie.

Svoje kĺby a šľachy tým šetríte, nie sú po tréningy tak zničené a dokážu sa zregenerovať rýchlejšie.

Beháte v teréne aj vy? Alebo máte iný názor? Podeľte sa o skúsenosti v komentároch na Facebooku Sódy.

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.


Nechajte sa očariť smartfónom Moto Z2 Play a ako darček získate gamepad zadarmo

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové