Majestátna bošácka hruška bojuje o titul Európsky Strom roka 2016

Slovensko v medzinárodnej súťaži zastupuje tento majestátny 200-ročný strom.

Slovensku sa opäť podarilo zabodovať v medzinárodnej súťaži. Tentokrát nás reprezentuje dvestoročná hruška ružová zo Zabudišovej, miestnymi prezývaná aj „Rúžovka“. Spolu s belgickým dubom, českou lipou alebo francúzskym cédrom sa dostala medzi „finalistov“ súťaže o titul najkrajší európsky strom roka 2016.

A toto sú stromy z jednotlivých krajín, ktoré v národných hlasovaniach poslali ich obyvatelia do finále:

„Tisícročná“ lipa z Heede, Nemecko

Pod týmto v skutočnosti „len“ 600-ročným stromom, s obdivuhodným obvodom kmeňa 18 metrov, si sľubovali v minulosti vernosť zaľúbené mladé páry. Dodnes má pre obyvateľov veľkú hodnotu. Každoročne sa pod touto lipou vyhlasuje víťaz obecnej streleckej súťaže.

Modrý previsnutý céder, Francúzsko

Pred 150 rokmi vysadili modrý céder atlasský v srdci francúzskeho arboréta Vallée-aux-Loups. Vďaka neobvyklej mutácii však vyrástol ako previsnutý. Všetky ostatné previsnuté cédre sú jeho potomkami – vyrástli z jeho odrezkov. Koruna stromu vytvára príjemný chládok s plochou až 700m2.

Dub Tamme-Lauri, Estónsko

Dub Tamme-Lauri bol pomenovaný po bohovi ohňa Lauritsovi, o ktorom sa hovorilo, že v dube žije. Dub bol vyobrazený na estónskej desaťkorunovej bankovke. Niekoľkokrát doňho udrel blesk, ktorý poškodil vetvy. V strede kmeňa má veľkú dutinu, do ktorej sa zmestí sedem ľudí. Dub Tamme-Lauri je najmohutnejší a najstarší strom v Estónsku.

Hruška z Cubbingtonu, Anglicko, Spojené kráľovstvo

Táto hruška je najväčšou planou hruškou v grófstve Warwickshire a dokonca druhou najväčšou v celom Spojenom Kráľovstve. Má 250 rokov a stala sa populárnou turistickou atrakciou. Ak by sa náhodou zrealizoval projekt železničného koridoru z Londýna do Birminghamu, tento strom by sa stal jeho obeťou.

Hruška z Bošáce – Zabudišovej, Slovensko

Dvestoročná hruška je typickou miestnou odrodou, ktorá rastie len bošáckom regióne. Meno si zaslúžila vďaka ružovkastému sfarbeniu jej chutných plodov. Pálenka a sušené ovocie z týchto ovocných stromov sa z Bošáce vyvážali na pltiach a neskôr železnicou aj do Viedne a Budapešti.

Ružovka je vysoká 14 metrov, jej kmeň má obvod 231 centimetrov.  Viac sa o nej dočítate na sociálnej sieti.

Tatobitská tisícročná lipa, Česká republika

Majestátna 650-ročná lipa je symbolom Tatobít a je dokonca aj na ich vlajke a obecnom znaku. V 50-tych rokoch sa pri búrke odlomila polovica stromu. Kmeň miestny zručný remeselník spevnil obručami a vo veľkej dutine uprostred stromu bola vraj vložená aj lavička.

Dub v Dunajskom parku v Silistre, Bulharsko

Nádherne košatý 150-ročný dub rastie v najstaršom mestskom parku v Bulharsku – v parku Silistre. Pod tento dub chodí každodenne čerpať životnú energiu množstvo ľudí.

Veľký dub v meste Liernu, Belgicko

Tento 1000-ročný strom je opradený legendou. Povráva sa, že keď sám Karol Veľký prechádzal lesom, spustila mu na hlavu malý žaluď sojka. Cisár ho zasadil do zeme a dodal:  „Malý dub, ľudia z Liernu si ťa vždy budú pamätať“.

Dub so životom na vlásku, Wales, Spojené kráľovstvo

Krásny dub prežil až dodnes len vďaka tomu, že mladý kosec, ktorý dostal za úlohu vykosiť zarastenú pastvinu, dostal zrazu neznesiteľnú bolesť lakťa. Až neskôr sa dozvedel, že ho farmár zabudol upozorniť na mladý stromček. Strom tak aj naďalej rastie v Národnej botanickej záhrade vo Walese, ktorá je súčasťou grófstva Carmarthen.

Dubo-borovica v Canicose, Španielsko

Toto je veľmi zvláštny strom, ktorý nájdete na starej zarastenej pastvine na sever od španielskej obce Canicosa. Je totiž dvojstromom. Vznikol tak, že semienko borovice lesnej vyklíčilo v dutine dubu pyrenejského.

Dub sufražetiek, Škótsko, Spojené kráľovstvo

Tento dub je oproti ostatným finalistom úplným mladíkom. Má “len” 97 rokov, no už stihol plniť dôležitú úlohu v histórii žien v Glasgowe. Zasadili ho totiž suražetky v roku 1918 na pamiatku udelenia volebného práva ženám. Ženská knižnica v Glasgowe k nemu organizuje pravidelné tematické prechádzky.

Tisícročný dub Bolko, Poľsko

Ďalší „Matuzalem“ spomedzi dubov sa podľa legendy sa spája so založením Poľského štátu a je pýchou celého regiónu. Inšpiráciou pre meno tohto 1000-ročného dubu bola poľská slávnosť Bolkowanie, počas ktorej každoročne v obci Ruda Huta chodia tísíce ľudí obdivovať krásu tohto pamätného stromu.

Strom mieru, Severné Írsko, Spojené kráľovstvo

Tento 96-ročný dub sa nachádza v Parku mieru v Belfaste a bol vysadený pri príležitosti Dňa Britského impéria v roku 1919 na oslavu mieru a tých, ktorí sa nikdy nevrátili z Veľkej vojny. Vedľa stromu je osadený pamätník.

Strom generácií, Írsko

Tento buk vysadil Paddy Keene v roku 1980 zo semienka. Nazval ho stromom generácií, pretože v rokoch 1996 až 2010 do jeho kôry vryl iniciály svojich 12-tich vnúčat s dátumami ich narodenia.

Najstarší strom v Bátaszéku, Maďarsko

Dub z Bátaszéku je pozostatkom pôvodného lesa z 18. storočia. Kaplnka pri ňom bola postavená v čase morovej epidémie a ľudia sa do nej chodili pomodliť aj počas povodní v roku 1956. Podľa miestnej tradície sa pre dobrú a bohatú úrodu hrozna musí kmeň stromu každoročne pokvapkať vínom.

Hlasovanie o najkrajší Európsky Strom roka 2016 bolo na konci februára ukončené. Výsledky budú slávnostne vyhlásené 20. apríla 2016 v Bruseli, ale nájdete ich aj na tejto webovej stránke.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Bežte do kopca správne a s menšou námahou

S trochou odhodlania a správneho tréningu môžete zlepšiť svoj výkon a vyhnúť sa zraneniam.

Keď prídu na rad kopce, mnohí bežci nemajú dobrú bežeckú techniku. Nesprávne behajú aj smerom nahor, aj nadol. Pritom stačí poznať a dodržiavať zopár pravidiel. Pozrime sa na to, ako behať hore kopcom čo najefektívnejšie.

Keď bežíte hore kopcom, musíte vynaložiť extra úsilie na to, aby ste prekonali gravitáciu. Na to, aby ste sa dostali až na vrchol, musí telo zapájať viac svalov nôh. Stúpanie má na svedomí to, že sa zmení váš krok a ste nútení došľapovať na prednú alebo strednú časť chodidla oproti došľapom na pätu na rovine, ktoré sú azda najrozšírenejšie.

Viac namáhané sú lýtka a členky. To je v konečnom dôsledku dobrá vec, pretože takto vytrénovaní sa dokážete lepšie odrážať od podkladu. Energia z nárazu sa ukladá v lýtkach a uvoľní sa opäť vo chvíli, keď vystriete nohu a odrazíte sa od zeme.

Nepredkláňajte sa

Veľa bežcov reaguje na kopce tak, že sa k nim prirodzene naklonia a prehnú sa v páse. Prirodzene, do istej miery je náklon pri behu do kopca nevyhnutný, mnohí z nás to však preháňajú. To negatívne ovplyvňuje to, ako efektívne sa dokážete s kopcom popasovať, a to hneď dvoma spôsobmi.

Po prvé, tým, že sa predkláňate, zabraňujete ohýbaniu bedier. Postavte sa vzpriamene a zodvihnite koleno k hrudníku – používate pri tom flexory bedrového kĺbu. Skúste spraviť to isté v predklone. Určite si všimnete, že je to o poznanie namáhavejšie. Keď sa pri behu do kopca priveľmi predkláňate, zmenšujete rozsah pohybu flexorov bedrového kĺbu, čo negatívne ovplyvňuje efektivitu behu.

Po druhé, keď sa príliš predkláňate, zhoršujete svoj odraz. Na to, aby ste sa odrazili od zeme a poriadne využili zásoby extra energie vo vašich lýtkach, musíte naplno natiahnuť nohu za seba, čo dosiahnete najľahšie tak, že trup budete držať vzpriamene.

Vzpriamený postoj uľahčuje vašim sedacím svalom prácu pri naťahovaní dolných končatín dozadu. Keď sa predkloníte, vyvediete telo z rovnováhy tým, že ťažisko posuniete príliš dopredu. Aj to sťažuje sedacím svalom prácu pri naťahovaní dolnej končatiny vzad.

Na čo pamätať

Hoci budete pri behu do kopca, prirodzene, mierne predklonení, je dobré mať stále na pamäti, že máte byť vzpriamení. Ďalej pamätajte na to, že sa máte poháňať bedrami – sústreďte sa na to, že práve bedrové svaly majú byť tým, čo vás poháňa nahor. Nezabúdajte, že nohy máte naťahovať ďaleko za seba. Keď sa vám podarí kopec pokoriť, nezhrbte sa. Negatívne by to ovplyvnilo efektivitu nasledujúceho behu po rovine.

Beh do kopca = vyššia rýchlosť, väčšia sila a výbušnosť

Budete potrebovať vhodný kopec a odhodlanie celý ho vybehnúť. To môže trvať niekoľko sekúnd, ale aj niekoľko minút. Postačí prudší kopec dlhý 50 až 60 metrov, ktorý by ste mali vybehnúť tempom v oblasti 85 až 95 percent vašej maximálnej tepovej frekvencie.

Ukázalo sa, že v istých prípadoch býva beh do kopca (v maximálnom možnom tempe) účinnejší ako intervalový tréning. Beh do kopca je vo svojej podstate tiež intervalovým tréningom, no musíte pri ňom vynaložiť väčšiu námahu, preto je efektívnejší aj v prípade, že mu venujete kratší čas. Kopce možno považovať za intervalový tréning preto, že tiež zahŕňajú isté opakovania.

Napríklad, 60-metrový kopec vybehnete maximálnou možnou rýchlosťou, naspäť dole kopcom si dáte pomalý džoging a znova zopakujete, spolu päťkrát. Potom bežíte voľným tempom po rovine zhruba 2 kilometre. Pri záverečnom výkluse by ste mali v nohách cítiť ľahkosť.

Pozor na to, že beh do kopca nie je veľmi vhodný pre bežcov začiatočníkov. Namáhajú sa pri ňom totiž viac šľachy aj svaly, tie však začiatočník nemá na takú záťaž pripravené. Pri behu do kopca dostávajú poriadne zabrať Achillove šľachy aj kolená.


Lifetech: Čo je nové