Majestátna bošácka hruška bojuje o titul Európsky Strom roka 2016

Slovensko v medzinárodnej súťaži zastupuje tento majestátny 200-ročný strom.

Slovensku sa opäť podarilo zabodovať v medzinárodnej súťaži. Tentokrát nás reprezentuje dvestoročná hruška ružová zo Zabudišovej, miestnymi prezývaná aj „Rúžovka“. Spolu s belgickým dubom, českou lipou alebo francúzskym cédrom sa dostala medzi „finalistov“ súťaže o titul najkrajší európsky strom roka 2016.

A toto sú stromy z jednotlivých krajín, ktoré v národných hlasovaniach poslali ich obyvatelia do finále:

„Tisícročná“ lipa z Heede, Nemecko

Pod týmto v skutočnosti „len“ 600-ročným stromom, s obdivuhodným obvodom kmeňa 18 metrov, si sľubovali v minulosti vernosť zaľúbené mladé páry. Dodnes má pre obyvateľov veľkú hodnotu. Každoročne sa pod touto lipou vyhlasuje víťaz obecnej streleckej súťaže.

Modrý previsnutý céder, Francúzsko

Pred 150 rokmi vysadili modrý céder atlasský v srdci francúzskeho arboréta Vallée-aux-Loups. Vďaka neobvyklej mutácii však vyrástol ako previsnutý. Všetky ostatné previsnuté cédre sú jeho potomkami – vyrástli z jeho odrezkov. Koruna stromu vytvára príjemný chládok s plochou až 700m2.

Dub Tamme-Lauri, Estónsko

Dub Tamme-Lauri bol pomenovaný po bohovi ohňa Lauritsovi, o ktorom sa hovorilo, že v dube žije. Dub bol vyobrazený na estónskej desaťkorunovej bankovke. Niekoľkokrát doňho udrel blesk, ktorý poškodil vetvy. V strede kmeňa má veľkú dutinu, do ktorej sa zmestí sedem ľudí. Dub Tamme-Lauri je najmohutnejší a najstarší strom v Estónsku.

Hruška z Cubbingtonu, Anglicko, Spojené kráľovstvo

Táto hruška je najväčšou planou hruškou v grófstve Warwickshire a dokonca druhou najväčšou v celom Spojenom Kráľovstve. Má 250 rokov a stala sa populárnou turistickou atrakciou. Ak by sa náhodou zrealizoval projekt železničného koridoru z Londýna do Birminghamu, tento strom by sa stal jeho obeťou.

Hruška z Bošáce – Zabudišovej, Slovensko

Dvestoročná hruška je typickou miestnou odrodou, ktorá rastie len bošáckom regióne. Meno si zaslúžila vďaka ružovkastému sfarbeniu jej chutných plodov. Pálenka a sušené ovocie z týchto ovocných stromov sa z Bošáce vyvážali na pltiach a neskôr železnicou aj do Viedne a Budapešti.

Ružovka je vysoká 14 metrov, jej kmeň má obvod 231 centimetrov. Viac sa o nej dočítate na sociálnej sieti.

Tatobitská tisícročná lipa, Česká republika

Majestátna 650-ročná lipa je symbolom Tatobít a je dokonca aj na ich vlajke a obecnom znaku. V 50-tych rokoch sa pri búrke odlomila polovica stromu. Kmeň miestny zručný remeselník spevnil obručami a vo veľkej dutine uprostred stromu bola vraj vložená aj lavička.

[the_ad_placement id=“injektaz-hlas-pismenka-nenahradia“]

Dub v Dunajskom parku v Silistre, Bulharsko

Nádherne košatý 150-ročný dub rastie v najstaršom mestskom parku v Bulharsku – v parku Silistre. Pod tento dub chodí každodenne čerpať životnú energiu množstvo ľudí.

Veľký dub v meste Liernu, Belgicko

Tento 1000-ročný strom je opradený legendou. Povráva sa, že keď sám Karol Veľký prechádzal lesom, spustila mu na hlavu malý žaluď sojka. Cisár ho zasadil do zeme a dodal:  „Malý dub, ľudia z Liernu si ťa vždy budú pamätať“.

Dub so životom na vlásku, Wales, Spojené kráľovstvo

Krásny dub prežil až dodnes len vďaka tomu, že mladý kosec, ktorý dostal za úlohu vykosiť zarastenú pastvinu, dostal zrazu neznesiteľnú bolesť lakťa. Až neskôr sa dozvedel, že ho farmár zabudol upozorniť na mladý stromček. Strom tak aj naďalej rastie v Národnej botanickej záhrade vo Walese, ktorá je súčasťou grófstva Carmarthen.

Dubo-borovica v Canicose, Španielsko

Toto je veľmi zvláštny strom, ktorý nájdete na starej zarastenej pastvine na sever od španielskej obce Canicosa. Je totiž dvojstromom. Vznikol tak, že semienko borovice lesnej vyklíčilo v dutine dubu pyrenejského.

Dub sufražetiek, Škótsko, Spojené kráľovstvo

Tento dub je oproti ostatným finalistom úplným mladíkom. Má “len” 97 rokov, no už stihol plniť dôležitú úlohu v histórii žien v Glasgowe. Zasadili ho totiž suražetky v roku 1918 na pamiatku udelenia volebného práva ženám. Ženská knižnica v Glasgowe k nemu organizuje pravidelné tematické prechádzky.

Tisícročný dub Bolko, Poľsko

Ďalší „Matuzalem“ spomedzi dubov sa podľa legendy sa spája so založením Poľského štátu a je pýchou celého regiónu. Inšpiráciou pre meno tohto 1000-ročného dubu bola poľská slávnosť Bolkowanie, počas ktorej každoročne v obci Ruda Huta chodia tísíce ľudí obdivovať krásu tohto pamätného stromu.

Strom mieru, Severné Írsko, Spojené kráľovstvo

Tento 96-ročný dub sa nachádza v Parku mieru v Belfaste a bol vysadený pri príležitosti Dňa Britského impéria v roku 1919 na oslavu mieru a tých, ktorí sa nikdy nevrátili z Veľkej vojny. Vedľa stromu je osadený pamätník.

Strom generácií, Írsko

Tento buk vysadil Paddy Keene v roku 1980 zo semienka. Nazval ho stromom generácií, pretože v rokoch 1996 až 2010 do jeho kôry vryl iniciály svojich 12-tich vnúčat s dátumami ich narodenia.

Najstarší strom v Bátaszéku, Maďarsko

Dub z Bátaszéku je pozostatkom pôvodného lesa z 18. storočia. Kaplnka pri ňom bola postavená v čase morovej epidémie a ľudia sa do nej chodili pomodliť aj počas povodní v roku 1956. Podľa miestnej tradície sa pre dobrú a bohatú úrodu hrozna musí kmeň stromu každoročne pokvapkať vínom.

Hlasovanie o najkrajší Európsky Strom roka 2016 bolo na konci februára ukončené. Výsledky budú slávnostne vyhlásené 20. apríla 2016 v Bruseli, ale nájdete ich aj na tejto webovej stránke.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac