Majestátna bošácka hruška skončila tretia v súťaži Európsky Strom roka 2016

Slovensku v medzinárodnej súťaži získal tretie miesto tento majestátny 200-ročný strom.

Slovensku sa opäť podarilo zabodovať v medzinárodnej súťaži. V tomto ročníku nás reprezentovala dvestoročná hruška ružová zo Zabudišovej, miestnymi prezývaná aj „Rúžovka“. Spolu s belgickým dubom, českou lipou alebo francúzskym cédrom sa dostala medzi „finalistov“ súťaže o titul najkrajší európsky strom roka 2016 a nakoniec získala perfektné tretie miesto.

Dvestoročná hruška je typickou miestnou odrodou, ktorá rastie len bošáckom regióne. Meno si zaslúžila vďaka ružovkastému sfarbeniu jej chutných plodov. Pálenka a sušené ovocie z týchto ovocných stromov sa z Bošáce vyvážali na pltiach a neskôr železnicou aj do Viedne a Budapešti.

Ružovka je vysoká 14 metrov, jej kmeň má obvod 231 centimetrov.  Viac sa o nej dočítate na sociálnej sieti.

Pozrite si, ako vyzerala konkurencia z jednotlivých európskych krajín, ktorá s ňou súťažila vo finále:

„Tisícročná“ lipa z Heede, Nemecko

Nádherný“len“ 600-ročný strom, s obdivuhodným obvodom kmeňa 18 metrov. Zaľúbené mladé páry si pod ním vraj sľubujú vernosť už celé veky.

Modrý previsnutý céder, Francúzsko

Pred 150 rokmi vysadili modrý céder atlasský v srdci francúzskeho arboréta Vallée-aux-Loups. Vďaka neobvyklej mutácii však vyrástol ako previsnutý. Všetky ostatné previsnuté cédre sú jeho potomkami – vyrástli z jeho odrezkov. Koruna stromu vytvára príjemný chládok s plochou až 700m2.

Dub Tamme-Lauri, Estónsko

Dub Tamme-Lauri bol pomenovaný po bohovi ohňa Lauritsovi, o ktorom sa hovorilo, že v dube žije. Dub bol vyobrazený na estónskej desaťkorunovej bankovke. Niekoľkokrát doňho udrel blesk, ktorý poškodil vetvy. V strede kmeňa má veľkú dutinu, do ktorej sa zmestí sedem ľudí. Dub Tamme-Lauri je najmohutnejší a najstarší strom v Estónsku.

Hruška z Cubbingtonu, Anglicko, Spojené kráľovstvo

Táto hruška je najväčšou planou hruškou v grófstve Warwickshire a dokonca druhou najväčšou v celom Spojenom Kráľovstve. Má 250 rokov a stala sa populárnou turistickou atrakciou. Ak by sa náhodou zrealizoval projekt železničného koridoru z Londýna do Birminghamu, tento strom by sa stal jeho obeťou.

Tatobitská tisícročná lipa, Česká republika

Majestátna 650-ročná lipa je symbolom Tatobít a je dokonca aj na ich vlajke a obecnom znaku. V 50-tych rokoch sa pri búrke odlomila polovica stromu. Kmeň miestny zručný remeselník spevnil obručami a vo veľkej dutine uprostred stromu bola vraj vložená aj lavička.

Dub v Dunajskom parku v Silistre, Bulharsko

Nádherne košatý 150-ročný dub rastie v najstaršom mestskom parku v Bulharsku – v parku Silistre. Pod tento dub chodí každodenne čerpať životnú energiu množstvo ľudí.

Veľký dub v meste Liernu, Belgicko

Tento 1000-ročný strom je opradený legendou. Povráva sa, že keď sám Karol Veľký prechádzal lesom, spustila mu na hlavu malý žaluď sojka. Cisár ho zasadil do zeme a dodal:  „Malý dub, ľudia z Liernu si ťa vždy budú pamätať“.

Dub so životom na vlásku, Wales, Spojené kráľovstvo

Krásny dub prežil až dodnes len vďaka tomu, že mladý kosec, ktorý dostal za úlohu vykosiť zarastenú pastvinu, dostal zrazu neznesiteľnú bolesť lakťa. Až neskôr sa dozvedel, že ho farmár zabudol upozorniť na mladý stromček. Strom tak aj naďalej rastie v Národnej botanickej záhrade vo Walese, ktorá je súčasťou grófstva Carmarthen.

Dubo-borovica v Canicose, Španielsko

Toto je veľmi zvláštny strom, ktorý nájdete na starej zarastenej pastvine na sever od španielskej obce Canicosa. Je totiž dvojstromom. Vznikol tak, že semienko borovice lesnej vyklíčilo v dutine dubu pyrenejského.

Dub sufražetiek, Škótsko, Spojené kráľovstvo

Tento dub je oproti ostatným finalistom úplným mladíkom. Má “len” 97 rokov, no už stihol plniť dôležitú úlohu v histórii žien v Glasgowe. Zasadili ho totiž suražetky v roku 1918 na pamiatku udelenia volebného práva ženám. Ženská knižnica v Glasgowe k nemu organizuje pravidelné tematické prechádzky.

Tisícročný dub Bolko, Poľsko

Ďalší „Matuzalem“ spomedzi dubov sa podľa legendy sa spája so založením Poľského štátu a je pýchou celého regiónu. Inšpiráciou pre meno tohto 1000-ročného dubu bola poľská slávnosť Bolkowanie, počas ktorej každoročne v obci Ruda Huta chodia tísíce ľudí obdivovať krásu tohto pamätného stromu.

Strom mieru, Severné Írsko, Spojené kráľovstvo

Tento 96-ročný dub sa nachádza v Parku mieru v Belfaste a bol vysadený pri príležitosti Dňa Britského impéria v roku 1919 na oslavu mieru a tých, ktorí sa nikdy nevrátili z Veľkej vojny. Vedľa stromu je osadený pamätník.

Strom generácií, Írsko

Tento buk vysadil Paddy Keene v roku 1980 zo semienka. Nazval ho stromom generácií, pretože v rokoch 1996 až 2010 do jeho kôry vryl iniciály svojich 12-tich vnúčat s dátumami ich narodenia.

Najstarší strom v Bátaszéku, Maďarsko

Dub z Bátaszéku je pozostatkom pôvodného lesa z 18. storočia. Kaplnka pri ňom bola postavená v čase morovej epidémie a ľudia sa do nej chodili pomodliť aj počas povodní v roku 1956. Podľa miestnej tradície sa pre dobrú a bohatú úrodu hrozna musí kmeň stromu každoročne pokvapkať vínom.

Ako sa v súťaži umiestnili ostatné stromy nájdete na tejto webovej stránke.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Inšpirujte sa, ako s deťmi stráviť jarný víkend

Využite víkendy na maximum a hor sa na jednu z týchto aktivít.

Ideálne vonku. Aj napriek strašeniu so slnkom, neexistuje nič lepšie ako unaviť deti na čerstvom vzduchu. Odvďačia sa vám dobrou náladou, pokojným spánkom, zdravými kosťami a chuťou do jedlu.

Využite víkendy naplno a hor sa na jednu z týchto aktivít:

Vydajte sa na lov kvetín a chrobáčikov

Z kvetín si môžete vytvoriť vlastný herbár a chrobáčikov odporúčame len pozorovať a učiť sa ako sa volajú a odkiaľ sa zobrali. Sami budete prekvapení, koľko sa naučíte.

Zahrajte sa na hľadačov pokladov

Schovajte pár cenností alebo sladkostí a vytvorte mapu k pokladu. Nechajte deti, aby vaše hádanky rozlúštili a našli čo ste pre nich pripravili. Pirátske klobúky nie sú podmienkou, ale potešia. Ak ste sa dosť nabehali, ľahnite si do trávy a hľadajte tvary v oblakoch.

Navštívte zoo

Pekné počasie, zvieratká, a veľa atrakcií a zaujímavých informácií. Hneď tento víkend, od 22. do 24. apríla bude napríklad deň otvorených dverí v Zoo Bratislava. Ak sa nachádzate v okolí, nezabudnite sa s deťmi zastaviť. Prípadne pozrite otváracie hodiny najbližšej zoo vo vašom okolí. Nezabudnite sa s deťmi vopred dohodnúť aké zviera počas návštevy budete.

Zbierajte kamienky

Nájdite v parku kamene a vyfarbite ich pomocou farieb tak, aby získali kus jarnej nálady.

Zahrajte sa na umývaciu stanicu

Ak máte dvor, vytiahnite všetky umývateľné hračky a hrajte sa na umývaciu stanicu. Skutočný zámer 2v1 (umyté hračky) si rodičia, samozrejme, nechajú pre seba.

Skúste šport formou hry

Prejdite sa na bicykli, trojkolke alebo kolobežke. Usporiadajte rodinné preteky. Víťaz si vyberá obľúbenú večeru.

Usporiadajte piknik

Je jedno či to bude v záhrade, v parku alebo pri jazere. Zbaľte deku, veľa vody a jedla. Hlavne veľa farebného ovocia. Ideálne, ak bude povykrajované do rôznych tvarov. Deti si s ním užijú veľa zábavy.

dieta na rukach

Prechádzok nie je nikdy dosť

Zoberte psa na prechádzku alebo ľahkú turistiku. Samozrejme spolu s deťmi.

Kreslite si

Zbaľte kriedy a hurá maľovať chodníky. Alebo príjazdovú cestu.

 Rozprávka na dobrú noc

Na záver dňa, keď slnko začne zapadať, odmeňte deti rozprávkou. Po dni strávenom behaním a tvorením sa im zíde troška večerného pokoja. V kinách aktuálne nájdete Kung Fu Pandu, Zootropolis, Pat a Mat vo filme, a pre dievčatá – Barbie tajná agentka.

Užite si svoj rodinný víkend naplno a nezabudnite nám do komentárov napísať vaše tipy na jarné hry.

Mackovia Hračky je eshop s hračkami, ktorý spolupracuje s európskymi výrobcami, ktorí patria k top vo svojom obore. Nájdete v ňom výrobky, ktoré uľahčia materstvo, zabavia a zároveň pomôžu vo vývoji detí. Koniec koncov, hra je spôsob akým sa deti učia a rastú.


Lifetech: Čo je nové