Malé kúpeľné mestá a obce na Slovensku, ktoré sa v lete určite oplatí navštíviť

Na strednom Slovensku sa nachádza jedno zo štyroch svetových miest, kde vyvierajú pramene s vysokým obsahom oxidu uhličitého.

Nemáme síce more, no naše minerálne pramene a liečivé vody sa európskemu obdivu tešia nepretržite. Každoročne prichádzajú na Slovensko kvôli kúpeľným liečbam turisti zo zahraničia. Medzi najnavštevovanejšie mestá patria Bardejov či Trenčianske Teplice, no málokto vie, že aj menšie slovenské mestá a dediny ponúkajú obrovské bohatstvo v podobe liečivých prameňov a krásnej prírody.

Sliač

V blízkosti Zvolena sa nachádza malé mesto Sliač, ktoré je známe nielen vďaka kúpeľom, ale aj letisku a skvelej lokalite v blízkosti väčších miest. Svojou polohou sa kúpele zaraďujú medzi najoptimálnejšie položené kúpele Slovenska.

Mesto je obklopené Slovenským rudohorím, Kremnickými a Štiavnickými vrchmi, takže tu nie je núdza o prírodu a pekné výhľady. Sliačske kúpele patria medzi štyri svetové miesta, kde vyviera prameň s vysokým obsahom oxidu uhličitého, a práve vďaka tomu si získavajú aj zahraničných pacientov.

Nimnica

Najmladšie slovenské kúpele sa nachádzajú medzi Považskou Bystricou a Púchovom. Nájdete ich nad Nosickou vodnou nádržou, známou aj ako Priehrada mládeže. Po rokoch stagnácie sa konečne dočkali modernizácie a rekonštrukcie.

Okrem klasických liečebných pobytov si tu môžete dopriať aj kratšie víkendové wellness pobyty. V okolí si zas užijete plavbu loďou na priehrade, adrenalínoví nadšenci si prídu na svoje pri vodných športoch. Poteší aj lesopark a pohorie Javorníky, ktoré sľubujú naozaj krásne výhľady.

Kováčová

Zdroj: vodnesvety.sk

Kováčová sa nachádza len tri kilometre od Sliača. Národné rehabilitačné centrum je jedným z najznámejších kúpeľných domov na Slovensku. Najväčší ruch je tu najmä počas leta, keďže veľkou časťou návštevníkov sú deti.

Prostredie si vás získa aj vďaka zrekonštruovanému kúpalisku, letným kultúrnym programom či možnosti zajazdiť si na koni. Príjemnú atmosféru dotvára Kováčovský rybník – hustý kúpeľný les priamo v areáli, v ktorom prevládajú mohutné ihličnaté stromy.

Lúčky

Kúpele Lúčky patria medzi naše najstaršie kúpele. Nachádzajú sa na rozhraní Oravy a Liptova, na skok od Ružomberka či termálneho kúpaliska Bešeňová.

Keďže dedina Lúčky sa nachádza v tatranskej oblasti, obklopená Chočskými vrchmi, príroda v okolí toho sľubuje naozaj veľa. Vďaka dobrej lokalite to máte blízko aj  k Liptovskej Mare či do Vlkolínca.

Sklené Teplice

Zdroj: Kúpele Sklené Teplice

Sklené Teplice majú vynikajúcu polohu, pretože sa nachádzajú priamo v prostredí Štiavnických vrchov, odkiaľ si môžete naplánovať viacero turistických trás.

V zimných mesiacoch si zalyžujete v blízkom stredisku Salamandra, cez leto je ideálnou voľbou cykloturistika. Kúpele v Sklených Tepliciach patria medzi najstaršie na Slovensku, ich raritou je výskyt termálnych prameňov s teplotou vody od 37 °C do 52,3 °C.

Rýchly internet v Sliači či Nimnici

Aj v lokalitách Kováčová, Sliač či Nimnica môžu zákazníci O2 využiť najrýchlejšie mobilné internetové pripojenie na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.

Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Čudné, bizarné, prekvapivé, ale geniálne: 7 originálnych nápadov, ktoré môžu zmeniť svet k lepšiemu

Nápady, ktoré nám pomôžu vytvoriť udržateľnú budúcnosť, sú v súčasnosti potrebné viac ako kedykoľvek predtým. Aj zdanlivo jednoduché myšlienky môžu zmeniť svet k lepšiemu.

Mnoho ľudí má nápady, ktoré môžu svetu naozaj pomôcť, no chýba im podpora. Práve preto vznikla medzinárodná súťaž Chivas VENTURE. Podnikatelia z celého sveta v rámci nej prezentujú svoje podnikateľské aktivity, prostredníctvom ktorých riešia enviromentálne či sociálne problémy. Súťažiaci môžu v súťaži získať podiel z 1 milióna amerických dolárov a osobný koučing.

Do súťaže sa môžu prihlásiť aj slovenské firmy. Stačí, ak vyplnia online prihlášku.

Kým nájdete odvahu prihlásiť sa, pozrite si zatiaľ niektoré šikovné nápady, ktoré na súťaži v minulosti prezentovali podnikatelia z rôznych krajín. Viac nápadov, ktoré menia svet, nájdete na tomto odkaze.

Využívanie kravského hnoja v udržateľnej móde

Intenzívnym chovom hovädzieho dobytka v mnohých krajinách vzniká problém, ako sa zbaviť príliš veľkého množstva hnoja. Ako organické hnojivo je využiteľná iba časť. Zvyšok predstavuje živočíšny odpad, ktorý je potrebné nejakým spôsobom spracovať, aby neznečisťoval podzemné vody či ovzdušie.

Na jedno z možných riešení tohto problému prišla holandská spoločnosť Mestic. Z hmoty dokážu extrahovať celulózu a z nej vyrobiť rôzne ďalšie materiály, ktoré nahradia bežný textil, plast či papier. Svoju metódu si nechali patentovať.

Nahradenie proteínov v strave múkou z cvrčkov

Živočíšna bielkovina v mnohých ohľadoch predčí tu rastlinnú. Chov zvierat je však často spojený s ich utrpením a zároveň je pomerne neekologický, napríklad 1 kg hovädzieho mäsa má na emisie podobný dopad ako 250 km jazda autom.

Česká firma SENS však ponúka zaujímavé riešenie, ako získať živočíšnu bielkovinu bez trápenia zvierat a zároveň pri oveľa menších nárokoch na životné prostredie. Vyrába proteínové tyčinky z hmyzu, presnejšie z cvrčkov. Nahradením hovädzieho cvrčkami doposiaľ ušetrila približne 2 000 t krmiva, 700 000 l vody a skleníkové plyny zodpovedajúce jazde autom okolo celého sveta.

Invalidné vozíky prerobené na elektrické trojkolky

Na svete sú milióny užívateľov invalidných vozíkov, ktorí dennodenne zápasia so zničenými chodníkmi či s nezrovnalosťami v teréne. Aj zdanlivé triviálnosti ako piesok či tráva môžu byť prekážkou, pre ktorú musí vozíčkar hľadať náhradné trasy.

brazílskej firme Livre si povedali, že ľudom odkázaným na vozíček skúsia spríjemniť neľahký život a vnesú im doň viac slobody a sebavedomia. Začali preto s výrobou špeciálnych terénnych vozíkov na troch kolesách poháňaných elektrinou. Trojkolky neslúžia ich majiteľom len ako riešenie ich problému, ale zároveň pre nich predstavujú určitý životný štýl a prinášajú novú komunitu priateľov.

Poznáte niekoho, kto má firmu prospešnú pre spoločnosť? Zazdieľajte mu tento článok.

Výroba tenisiek z odpadkov

Tenisky Xinca vyzerajú ako úplne bežná obuv, v porovnaní si konkurenčnými značkami majú ale jednu zvláštnosť – sú celé z odpadu. Na ich výrobu sa používajú staré pneumatiky a textílie vyvezené na skládku.

Nielenže sa tak nemusí likvidovať guma, ktorá pri spaľovaní uvoľňuje do ovzdušia množstvo škodlivín, obchádza sa tak aj potreba využívať vzácne prírodné zdroje. Argentínska spoločnosť Xinca zároveň zamestnáva bývalých väzňov, čím im pomáha uplatniť sa na trhu práce a zaradiť sa do normálneho života.

Vysádzanie umelých stromov, ktoré čistia vzduch

Nemecká spoločnosť Green City Solutions vyvinula „umelý strom“. Ide o vertikálnu plošinu porastenú rastlinami podobnými machu, ktorá v kombinácii s rôznymi technológiami filtruje prach z ulice, oxidy dusíka a oxid uhličitý. Panel z rastlín takto dokáže nahradiť až 275 mestských stromov,pričom zaberá o 99 % priestoru menej.

Konštrukcia obsahuje snímače, ktoré zhromažďujú enviromentálne a klimatické údaje, kontrolujú a regulujú jednotku a zabezpečujú prežitie rastlín. Vďaka solárnym panelom a systémom na zadržiavanie dažďovej vody zariadenie vyžaduje len niekoľko hodín údržby ročne.

Pomáhanie ľuďom bez domova pomocou kávy

Bezdomovectvo je vážnym problémom najmä veľkých miest. Napríklad v Londýne žije podľa štatistík až 4 000 ľudí, ktorí každý deň prespávajú na ulici. Londýnska firma Change Please si preto povedala, že skúsi pre týchto ľudí doslova uvariť lepšiu budúcnosť a to prostredníctvom kávy.

Ľuďom bez domova ponúka možnosť rekvalifikovať sa na baristov a poskytuje im tak prácu. Počas prvých 10 dní im pomôže nájsť bývanie a vyplatí im slušný plat. Firma všetky zisky opäť investuje do ďalšej pomoci. Okrem toho svoje podnikanie prevádzkuje trvalo udržateľným spôsobom. Všetky poháre sú recyklovateľné a káva pochádza z fariem, ktoré podporujú miestne komunity. Káva tak nielenže dobre chutí, ale dobro aj šíri.

Spolupráca s včelami na čistení životného prostredia

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zomiera každý rok 12,6 milióna ľudí v dôsledku toho, že žije alebo pracuje v nezdravom prostredí. To znamená, že jedno zo štyroch úmrtí vo svete súvisí so znečistením.

Spoločnosť Beeodiversity z Belgicka pomáha firmám a miestnym autoritám odhaľovať pôvod znečistenia v ich oblasti a vypracováva konkrétne odporúčania na zlepšenie. Na túto činnosť zamestnáva aj veľmi netradičnú skupinku zamestnancov – včely. Včelie robotnice usilovne zbierajú vzorky z miliárd kvetov, ktoré sa následne dôkladne analyzujú. Na základe výsledkov sa môže nariadiť napríklad špeciálne vysádzanie semien alebo zníženie spotreby pesticídov v určitých oblastiach.

Je váš nápad lepší? Prihláste sa do súťaže Chivas VENTURE

Určite sa aj u nás na Slovensku nájde veľa ľudí s nápadmi, ktoré môžu pomôcť svetu. Ak máte pocit, že je to práve ten váš, medzinárodná súťaž Chivas VENTURE môže byť pre vás to pravé.

Ak vaše podnikanie pomáha ľuďom alebo životnému prostrediu, prihláste sa do 31. októbra 2018 a získajte podiel z finančného balíka vo výške 1 milión amerických dolárov a koučing od svetových mentorov.

Formulár na prihlásenie, podmienky súťaže aj detailné informácie nájdete na tomto mieste: https://www.chivas.com/sk-sk/the-venture/apply


Predobjednajte si nový Huawei Mate 20 Pro. Na prvých 200 záujemcov čakajú 2 hodnotné darčeky

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové