Severné Slovensko: 5 tipov, kam sa ísť cez víkend pozrieť

Voľný víkend nemusíte tráviť doma. Sadnite do auta a vydajte sa spoznávať okolie.

Nie je nič lepšie, ako si krátkym výletom vyčistiť hlavu. Voľný víkend nemusíte tráviť doma, ani vo vašom meste. Sadnite do auta a vydajte sa spoznávať okolie. Tu je päť nápadov na rôzne výlety po severnom Slovensku.

Medokýš pri obci Kalameny

Asi kilometer od obce Kalameny v okrese Ružomberok, sa na okraji lesa nachádza termálne jazierko napájané podobnou minerálnou vodou ako v neďalekej Bešeňovej alebo kúpeľoch Lúčky. Má stálu teplotu 33 °C, takže okúpať sa v krásnom lone prírody, úplne zdarma je tu možné celoročne.

Terchovské srdce, Terchová

Terchovské srdce

V roku 2015 na vrchu Oblaz, v blízkosti rodiska Juraja Jánošíka, postavili rozhľadňu s názvom Terchovské srdce. Je vysoká tridsať metrov a spolu s náučným chodníkom bola realizovaná v rámci projektu cezhraničnej spolupráce „Spoločne k poznaniu a ochrane prírody“ medzi obcou Terchová a českou obcou Třanovice.

 

Demänovská jaskyňa slobody

Demänovská jaskyňa slobody

Demänovská jaskyňa je považovaná za jednu z najkraších v celej Európe. Vyniká množstvom, estetickou hodnotou a rôznorodosťou foriem kvapľovej výzdoby. Netradičné sú napríklad kvapľové vodopády, jazierka s kvapľovými “leknami” či útvarmi zvanými “rokokové bábiky”.

Raritou jaskyne sú inovaťové stalaktity a sintrové perly. To sú guľôčky nachádzajúce sa na dne jazera vo Veľkom dóme – najväčšom sprístupnenom podzemnom priestore na Slovensku. Vstupy do jaskyne sú o 9:30, 11:00, 12:30, 14:00. Cena vstupného je 8 €.

 

Slovenský orloj v Starej Bystrici

 

Slovenský orloj

Jeden z najmladších orlojov na svete, a zároveň prvý orloj na Slovensku, bol postavený v rámci rekonštrukcie námestia Starej Bystrice v roku 2009. Celá kompozícia predstavuje podobizeň Panny Márie sedembolestnej, dá sa teda povedať, že ide o najväčšiu drevenú sochu na území Slovenska.

 

Čertova skala

Čertova skala

Ak budete mať cestu okolo Starej Ľubovňe, zastavte sa na chvíľku v Chmeľnici. Blízko obce je zaujímavý prírodný unikát, no ak sa naň v dedinke opytáte, je celkom možné, že nebudete nič rozumieť. Domáci tu rozprávajú svojim jedinečným nemeckým nárečím už stáročia.

A čo to teda je? Ide o dvanásť metrov vysoký balvan, ktorému Chmeľničania nepovedia inak ako Čertova skala. Zaujímavosťou je, že v jeho okolí nie sú žiadne iné skaly. K tejto zvláštnosti sa viaže aj povesť – vraj mal Čert v pláne zhodiť ostrú skalnú ihlu na Ľubovniansky hrad, no po zazvonení kostolných zvonov sa preľakol a skala mu práve na tomto mieste vypadla.

Rýchly internet aj v Starej Ľubovni a Chmeľnici

Aj v lokalitách Stará Ľubovňa a Chmeľnica môžu zákazníci O2 využiť najrýchlejšie mobilné internetové pripojenie na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.

Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Potrebujete viac informácií o službe 4G LTE internet?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme
vám v priebehu najbližšieho pracovného dňa.

Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Aktívny víkend: Ako ho stráviť v okolí Bratislavy?

Pri týchto aktivitách sa cez víkend na nudu rozhodne sťažovať nebudete.

Cez víkend by nás malo čakať síce nie príliš teplé, ale zato aspoň slnečné počasie. Škoda by bola nevyužiť to aspoň na nejakú ľahkú turistiku či spoznávanie miestnych atrakcií.

Výstup na Čelo a Veterlín

Veterlín

Dva karpatské vrchy neďaleko Smoleníc aj v neskorej zime lákajú na turistiku. Približne 5-hodinová túra vás v tomto počasí poriadne osvieži a zároveň zocelí do letnej turistickej sezóny. Tá sa už nezadržateľne blíži. Naviac si pri výstupe môžete užiť výhľad na okolité kopce a vrchy. Trasa je miestami náročná, takže odporúčame poriadne sa vystrojiť.

Streľba z luku alebo kuše

Dávne zbrane, ktorými naši ľudskí predkovia lovili už pred 50 000 rokmi, sú právom fascinujúce. Môžete si vyskúšaním takejto streľby splniť detské sny, alebo ich splniť rovno vašim deťom. Vyskúšať si to môžete napríklad v Action Parku v Bratislave, kde vás inštruktori vybavia výstrojom a naučia so zbraňami zaobchádzať. Potom si môžete skúsiť zastrieľať na terče.

Vojenský cintorín v Petržalke

Petržalka vojenský cintorín

Vedeli ste, že sa v Petržalke nachádza zachovalý vojenský cintorín? Nájdete ho pri Kopčianskej ulici. Pochádza ešte z čias Prvej svetovej vojny, po ktorej tu ostali vyše tri stovky padlých vojakov. Zomreli väčšinou v okolitých nemocniciach.

Ich národnosti sú rôzne a nájdete tu aj Čechoslovákov (Čechov a Slovákov náhrobné kamene nerozlišujú). Aj keď na Verdun alebo Somme toto memento vojnového vyčíňania nemá, predsa len sa ho oplatí navštíviť a pripomenúť si temné etapy našej histórie a tých, ktorí nikdy nevideli ich koniec.

Turistická rozhľadňa Veľká Homoľa

Neďaleko Modry v Malých Karpatoch nájdete drevenú, 20 metrov vysokú rozhľadňu, ktorá vznikla ako symbol priaznivých vzťahov medzi Modrou a Pezinkom. Vedú k nej viaceré turistické chodníčky, po ktorých sa k nej dostanete asi za hodinu chôdze od najbližších miest. Ideálny výlet po víkendovom obede, pri ktorom sa môžete nadýchať čerstvého lesného vzduchu a pokochať okolitými kopcami a prírodou.

Malacký kaštieľ

Pre milovníkov histórie je naša krajina ako stvorená, môžeme sa totiž pochváliť jedným z najvyšších výskytov kaštieľov na počet obyvateľov. Každý víkend môžete objaviť nejaký nový. Tento víkend môžete začať napríklad kaštieľom v Malackách. Štyri storočia patril rodu Pálfiovcov, neskôr fungoval počas socializmu ako nemocnica a zároveň aj príbytok pre bezdomovcov.

Dnes je kaštieľ schátralý a jeho oprava by si vyžadovala malý majetok. Stále však stojí za pohľad. Ak ho navštívite, môžete sa poprechádzať v jeho anglickom parku a pokochať sa klasicistickou architektúrou objektu.

 

Rýchly internet v Modre, Bratislave, Malackách a Čunove

Aj v lokalitách Modra, Bratislava, Malacky či Čunovo môžu zákazníci O2 využiť najrýchlejšie mobilné internetové pripojenie na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.

Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Potrebujete viac informácií o službe 4G LTE internet?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme
vám v priebehu najbližšieho pracovného dňa.

Ďakujeme. Zavoláme vám.

Lifetech: Čo je nové