Spoznajte 10 jedinečných miest na Slovensku

Vybrali sme pre vás desiatku miest, ktoré sa určite oplatí navštíviť. Každé je totiž niečím jedinečné.

Niektoré miesta sú výnimočnejšie ako tie iné, označujú sa totiž prívlastkom naj. Pri ich vzniku to občas „prehnala“ príroda, inokedy človek svojím úsilím vytvoriť niečo špeciálne a občas zohrá dôležitú úlohu historický aj vývoj. Pozrite sa spolu s nami na výber slovenských naj.

Užite si krásy Slovenska s vylepšenými O2 Paušálmi s päťkrát väčším balíkom dát. Viac informácií

Najväčšia vodná nádrž/Oravská priehrada

Oravská priehrada je s rozlohou 35 km2 naj­väčšou vodnou nádržou u nás.

Do prevádzky bola spustená v roku 1954, pričom po jej napustení ostali pod vodou viaceré obce, ale aj časť Námestova. Nad hladinou ostal malý vrch, ktorý poznáme ako Slanický ostrov. Okrem iného tam nájdete aj kostol, ktorý v súčasnosti slúži ako galéria. V priehrade sa nachádza približne 350 miliónov m3 vody a jej priemerná hĺbka je 15 m.

Najstaršie slobodné kráľovské mesto/Trnava

Trnava je v súčasnosti známa najmä ako študentské mesto, no veľmi zaujímavá je pre svoju históriu. V roku 1238 jej totiž kráľ Belo IV. ako prvému mestu na území dnešného Slovenska udelil status slobodného kráľov­ského mesta. Pozrieť si tam môžete zachované hradby, kostoly, pre ktoré sa nazýva aj Malý Rím, a historické Trojičné námestie s Mestskou vežou, z ktorej si môžete vychutnať výhľad na celé mesto.

Trnava v posledných rokoch naberá na kráse ešte viac a určite má čo ponúk­nuť nielen domácim. Novovybudované cyklochodníky, prechádzky historickými uličkami, ale aj lahodná gastronómia – skvelý tip na jesenný výlet.

Najväčšia knižnica na Slovensku/Slovenská národná knižnica

Nejeden milovník kníh a histórie sa tu bude cítiť ako ryba vo vode. Slovenská národná knižnica v Martine je našou najstaršou a zároveň najväčšou knižnicou. Nachádza sa v nej približne 4,7 milióna dokumentov, ktoré mapujú minulosť aj súčasnosť slovenského národa.

Archív knižnice slúži všetkým obyva­teľom krajiny, ale aj zahraničným návštevní­kom. Ak máte záujem, môžete sa zúčastniť aj exkurzie.

Najväčší zábavný park/Aquapark Tatralandia

Počas letných dní by sme sa najradšej schladili, v zime zase pekne zahriali. Ideálnym miestom na takýto relax sú akvaparky. Naším najväčším a zároveň najznámejším je Tatralandia v Liptovskom Mikuláši, ktorú môžete navštíviť počas celého roka.

K akvaparku patrí aj westernové mestečko Šiklův Mlýn, ktoré je najväčším prírod­ným areálom na Slovensku. Tatralandia je nielen miestom na zábavu a na oddych, termálna mine­rálna voda v bazénoch má totiž liečivé účinky.

Najdlhší jaskynný systém na Slovensku/Demänovské jaskyne

Národná prírodná pamiatka Demänovské jasky­ne na severnej strane Nízkych Tatier je najdlhším jaskynným systémom na Slovensku. Asi 30 objave­ných jaskýň má spolu dĺžku viac ako 30 km.

Medzi hlavné dominanty tejto pamiatky patrí Demänovská jaskyňa slobody, ktorá vás ohúri naozaj bohatou kvapľovou výplňou, podzemným tokom Demänovky aj očarujúcimi jazierkami. Je najnavštevovanejšou jaskyňou na Slovensku. Zastaviť sa v nej môžete až do 15. novembra.

Najväčší kostol/Dóm sv. Alžbety v Košiciach

V metropole východného Slovenska sa okrem iného nachádza aj najväčší kostol na Sloven­sku – monumentálny Dóm sv. Alžbety.

Hoci kostol prešiel mnohými úpravami, zachoval si pôvodné gotické prvky a viaceré umelecké výtvory. Za zmienku určite stojí severný portál s tympanónom, ktorý zobrazuje posledný súd. Z liturgických predmetov sú najvzácnejšie diela zlatníckeho majstra Jána Szilassyho z 18. storočia, ktoré sa stali národnou kultúrnou pamiatkou.

Najväčšia socha Krista na Slovensku/Socha Krista v obci Klin

Aj u nás máme niečo, čím by sme mohli aspoň čiastočne konkurovať brazílskemu Riu. Neďaleko Námestova, v dedinke Klin, sa nachádza najväčšia socha Krista na Slovensku.

Tento monument me­ria 9,5 m, pričom rozpätie rúk sochy je 7 m. Spod jej nôh sa vám naskytne krásny výhľad na okolité Námestovo, Suchú Horu či na Oravskú priehradu.

Miesto s „najslovenskejším“ motívom/Čičmany

Krásne zachované drevenice s typickou orna­mentálnou výzdobou sú jedinečným prvkom skanzenu v Čičmanoch, ktorý možno považovať za „najslovenskejší“ motív.

Ornamenty vždy maľovali ženy, najskôr pomocou hliny a neskôr aj vápnom. Skanzen v súčasnosti tvorí 136 dreveníc, prostredníctvom ktorých môžete spoznať ľudovú kultúru a zvyky tohto regiónu.

Najväčšia dominanta Oravy/Oravský hrad

Hovorí sa, že ten, kto nenavštívil Oravský hrad, akoby na Orave ani nebol.

Jeho stavba, ktorá sa nachádza v obci Oravský Podzámok, je nielen dominantou celého regiónu, ale bezpochyby tiež patrí k najkrajším slovenským hradom. Vďaka svojej polohe zohrával strategickú úlohu na poľsko-uhorských obchodných cestách, neskôr sa tam nakrúcal známy film Upír Nosferatu.

Najväčšia zoologická záhrada nielen u nás/ZOO Košice

ZOO Košice je najväčšou zoologickou záhradou nielen u nás.

Vďaka svojej rozlohe 288 ha je zároveň najväčšou zoologickou záhradou v strednej Európe a jednou z najväčších na svete vôbec. Zoznámiť sa tam môžete približne s 250 druhmi zvierat a navštíviť môžete aj miestny DinoPark, ktorý otvorili v roku 2013. Prístupná je celoročne.

Vychutnajte si celý vesmír zážitkov s päťkrát väčším balíkom dát

O2 pre vás vylepšilo Zlatý a Platinový O2 Paušál. Odteraz v nich nájdete až päťnásobne viac dát, či už ste existujúci, alebo nový zákazník. Vylepšený Zlatý O2 Paušál tak prináša 10 GB dát a Platinový O2 Paušál až 25 GB dát. Bez obáv tak môžete objavovať všetky zákutia internetu vo svojom smartfóne a zdieľať svoje zážitky so svojimi blízkymi.

Aby ste mohli naplno využiť prehnane veľké balíky dát od O2, budete potrebovať len 4G SIM kartu, 4G smartfón a správne nastavenie svojho smartfónu. Zastavte sa preto v ktorejkoľvek O2 Predajni, kde vám s nastavením vášho telefónu radi pomôžu. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/volania/o2-pausal.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

16 unikátnych rekordov, o ktorých ste možno nevedeli

Príroda aj my ľudia to občas poriadne preženieme. Niekedy však vďaka tomu vzniknú unikátne javy, miesta či ľudské príbehy.

Vybrali sme pre vás 16 svetových naj, ktoré si určite zaslúžia vašu pozornosť. Poznáte ich všetky?

Užite si ešte viac zaujímavostí zo sveta vďaka extrémne veľkým dátovým balíkom od O2. Viac informácií

Najvyšší človek na svete

Za najvyššieho človeka v histórii je považovaný Američan Robert Wadlow, ktorý pred smrťou meral neuveriteľných 272 cm. Enormná výška sprevádzala Roberta od narodenia, pričom už vo veku piatich rokov meral 163 cm a nosil oblečenie pre 17-ročných.

O tri roky neskôr prerástol aj svojho otca, merajúc 187 cm a vážiac 90 kg. Momentálne je rekordérom a najvyšším človekom na svete Turek Sultan Kösen s výškou 251 cm.

Najteplejšie miesto na svete

Aj keď sa považujete za pravého milovníka leta, slnka a teplého počasia, na najteplejšom mieste sveta by vám asi veľmi príjemne nebolo. Dolina smrti (Death Valley) je výstižný názov pre oblasť v kalifornskej Mohavskej púšti, kde priemerná teplota počas letných mesiacov dosahuje 52 °C.

Toto územie sa v roku 1994 stalo národným parkom a predstavuje najnižšie a najsuchšie miesto v Severnej Amerike. Doposiaľ neprekonaný rekord tam namerali v roku 1913, keď sa teplota vyšplhala až na 56,7 °C.

Najdlhší let

Ak nemáte srdce dobrodruha a cestovanie okolo sveta si chcete zjednodušiť a najmä urýchliť, stavte na lietadlo. Najdlhší komerčný let bez prestupu, aký môžete zažiť, trvá 19 hodín.

Prejdete počas neho 16 700 km zo Singapuru do New Yorku. Takýto nevšedný zážitok pre všetkých nadšencov lietania trikrát týždenne zabezpečujú singapurské aerolinky.

Najvyššie miesto na Zemi

Keby ste niekedy chceli zažiť pocit, že vám celý svet doslova leží pri nohách, museli by ste sa vydať na najvyššie položené miesto na Zemi. Je ním vrch Mount Everest, kto­rý dosahuje výšku 8 848 m n. m. Mount Everest je súčasťou najväčšieho horského masívu na svete – ázijských Himalá­jí. V tomto pohorí sa nachádza až 14 štítov presahujúcich 8 000 m n. m. Vybrať sa tam však rozhodne nie je jedno­duché a podarí sa to len málokomu.

Ak sa však pozrieme za hranice nášho sveta, zistíme, že Mount Everest sa môže schovať pred vrchom Olympus Mons, ktorý vedci objavili na planéte Mars. Je vysoký neskutočných 21 km.

Najhlbšie miesto na Zemi

Miestom do ktorého sa môže ukryť celý Mount Everest, je Mariánska priekopa. Keby sme do nej hypoteticky vložili tento vrchol, stále by potreboval ešte aspoň 2 km, aby vytŕčal, pretože najhlbší bod tejto priekopy a zároveň celej zemegule Challengerská hlbočina sa nachádza v hĺbke 10 920 m pod morom.

Mariánska priekopa sa nachádza neďaleko ostrova Guam na rozhraní Pacifickej a Filipínskej zemskej dosky v Tichom oceáne.

Najvyšší objekt vytvorený človekom

Burj Khalifa je mrakodrap, ktorý má s našimi ďalšími rekordérmi Robertom Wadlowom a Mount Everestom jeden spoločný prívlastok – najvyšší. Nachádza sa v Spojených arabských emirátoch a so svojimi 828 m je najvyššou budovou na svete.

Výstavba tohto luxusného kolosu trvala šesť rokov a okrem výšky mrakodrap drží hneď niekoľko ďalších rekordov. Za všetky môžeme spomenúť napríklad najviac poschodí v jednej budove či najdlhšiu cestu výťahom z prízemia na vrchol.

Najdrahší objekt vytvorený človekom

Výstavba mrakodrapu Burj Khalifa stála nemalé peniaze, ešte vždy však nie je najdrahším objektom, ktorý človek vytvoril. Je ním medzinárodná vesmírna stanica ISS, ktorej výstavba sa začala v roku 1998, prvá posádka na ňu vstú­pila o dva roky neskôr.

Medzinárodná vesmírna stanica je zapísaná v Guinnessovej knihe rekordov ako najdrahší objekt na svete, pričom náklady na jej výstavbu a inovácie dosahujú až 100 miliárd $, teda 85 miliárd €.

Najnavštevovanejšia krajina

Francúzsko je krajinou vína, syrov, nádherných pláží a mnohých ďalších miest, ktoré očaria každého. Hlavné mesto Paríž je známe aj ako mesto lásky a práve zamilované páry tvoria najpočetnejšiu skupinu turistov, ktorá do krajiny galského kohúta prichádza. Francúzsko si drží prvenstvo v pomyselnej súťaži o najnavštevovanejšiu krajinu sveta už dlhé roky, a keďže má stále čo ponúknuť, pravdepodobne si ho aj dlho udrží.

V Paríži sa nachádza aj jedna z najznámejších svetových pamiatok – Eiffelova veža, ktorá návštevnosti Francúzska výrazne pomáha, pretože väčšina turistov túži navštíviť práve toto miesto.

Najvyšší vodopád

Angelov vodopád je súčasťou národného parku Canaima vo Venezuele, ktorý patrí do svetového dedičstva UNESCO.

Celková výška vodopádu je 979 m, aj keď venezuelská vláda uvádza až 1 002 m. V každom prípade je 15-krát vyšší ako Niagarské vodopády, pričom meno dostal po svojom objaviteľovi, americkom pilotovi Jimmiem Angelovi, ktorý ponad vodopád preletel v roku 1937 a o svoj zážitok sa podelil s verejnosťou.

Najvyššia rozhľadňa

Rozhľadne sú čoraz obľúbenejšou atrakciou turistov po celom svete a núdzu o ne nemáme ani na Slovensku. Hlavnými turistickými lákadlami sú nezabudnuteľný výhľad a krásne fotografie. Najvyššia rozhľadňa na svete je vysoká 168 m, jej výstavba stála 46 miliónov £, teda asi 55 miliónov €, a meno dostala po svojom hlavnom sponzorovi.

Rozhľadňa British Airways i360 sa nachádza v anglickom Brightone, ročne priláka takmer 800-tisíc turistov a za jasného počasia môžu návštevníci vidieť až do vzdialenosti 40 km.

Najväčšie jazero

Najväčším jazerom na svete je, paradoxne, Kaspické more. Áno, čítate správne. Dôvody, pre ktoré dostalo tento prívlastok, sa rôznia. Môže to byť pre slanú vodu, ale aj vďaka jeho rozlohe, ktorá spĺňa parametre mora. Kaspické more sa nachádza medzi Európou a Áziou, má plochu 371 000 km2 a jeho pobrežie je dlhé 7 000 km.

Na brehoch Kaspického mora leží až päť štátov – Rusko, Kazachstan, Turkménsko, Azerbajdžan a Irán.

Najväčšia púšť

O Sahare, ktorá je najväčšou púšťou na Zemi, ste už určite počuli, svojimi rozmermi však dokáže poriadne zaskočiť. Sahara zaberá 9 miliónov km2, veľkosťou ju teda môžeme prirovnať k USA alebo k Číne. Sahara leží na severe Afriky, zasahuje na územie 11 štátov a možno ju bez problémov vidieť aj z vesmíru.

Zaujímavosťou je, že pre minimálne množstvo zrážok a extrémne sucho je Sahara najväčším zdrojom prachu na našej planéte.

Najdlhšia rieka

Titul najdlhšej rieky sveta sprevádzajú dlhoročné dohady a hádky vedcov. Jedna strana hovorí o rieke Níl, druhá zase drží stranu juhoamerickej Amazonke. Dôvodom ich nezhôd sú rozdielne názory na to, kde rieky pramenia a ako ich treba merať. Momentálne však platí, že oficiálny status najdlhšej rieky sveta patrí Nílu, ktorý je dlhý asi 6 600 km a preteká cez štyri štáty.

Pomyselnou cenou útechy pre Amazonku je titul najvodnatejšej rieky na svete.

Najväčší štát

Rusko je vďaka svojej rozlohe viac ako 17 miliónov km2 bezkonkurenčne najväčším štátom na svete.

Žije tam takmer 150 miliónov ľudí, takže Vatikán, ktorý je najmenším štátom sveta, by sa doň vošiel približne 38 miliónov ráz. Rusko zaberá osminu zemskej súše, pričom krajina prináša množstvo kontrastov – chudobu a veľké bohatstvo, moderné mestá a nedotknutú prírodu.

Najľudnatejšie mesto

Japonské Tokio je nielen jednou z najväčších svetových metropol a vyhľadávanou turistickou destináciou. Ak niekedy Tokio navštívite, pripravte sa na enormné množstvo ľudí – toto mesto je totiž najľudnatejšie na svete. Na ploche asi 13 500 km2 žije takmer 39 miliónov obyvateľov. Aby ste si to vedeli lepšie predstaviť, Tokio je približne také veľké ako západné Slovensko.

Metropola Japonska patrí aj k najbohatším mestám sveta, a keby bola samostatnou krajinou, bola by ôsmou najsilnejšou ekonomikou na svete.

Najchladnejšie miesto na svete

Aby sme našli opačný teplotný extrém, musíme sa v čase vrátiť do roku 1983 a navštíviť ruskú výskumnú stanicu Vostok, ktorá sa nachádza vo východnej časti Antarktídy neďaleko južného pólu. V tomto roku tam vedci namerali mrazivých -89,2 °C, čo je doteraz najnižšia teplota, aká bola na Zemi nameraná.

Prehnane veľké balíky dát

Máte pocit, že niektorí to s rekordmi už preháňajú? Aj my. Veď čím vyššie, väčšie alebo extrémnejšie, tým zábavnejšie. A inak to nie je ani s dátami – extrémne veľké dátové balíky od O2, ktoré teraz prinášajú až päťkrát viac dát, vás jednoducho bude baviť dlhšie.

Napríklad takých 10 GB k Zlatému O2 Paušálu. Pokojne si môžete pozrieť o 6 hodín viac filmov online (jeden veľkometrážny bollywoodsky trhák alebo celú sériu hollywoodskeho seriálu) či streamovať o 90 hodín viac hudby. To by mohlo byť aj 1 500 skladieb, ktoré vám otvoria nové hudobné horizonty.

Pri Platinovom O2 Paušále s 25 GB dát to v O2 prehnali ešte o trochu viac – až 15 hodín streamovaných filmov navyše alebo o 10 dní viac hudby.

S toľkými dátami v mobile dokážete jednoducho objaviť celý vesmír nových žánrov, poslať tisíce e-mailov navyše, nonstop googliť či sledovať sociálne siete. A je tiež možné, že si u kamarátov vyslúžite prezývku „hotspot“. Viac informácií o vylepšených O2 Paušáloch nájdete na www.o2.sk/volania/o2-pausal.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac