Stredné Slovensko: 5 tipov, kam sa vybrať na výlet

Niekoľko známych aj menej známych turistických atrakcií, ktoré sa oplatí vo voľnom čase preskúmať.

Nie je nič lepšie, ako si krátkym výletom vyčistiť hlavu. Voľno nemusíte tráviť doma, ani vo vašom meste. Sadnite do auta a vydajte sa spoznávať okolie. Tu je päť nápadov na rôzne výlety po strednom Slovensku.

Hrad Ľupča

Hrad Lupča

Jeden z najkrajších a najzachovalejších slovenských hradov, ktorého korene siahajú až do 13. storočia. Vyníma sa nad obcou Slovenská Ľupča, vzdialenej asi desať kilometrov od Bystrice smerom na Brezno.

V minulosti slúžil na stráženie stredovekej obchodnej cesty Via Magna, postupne sa na ňom striedalo množstvo majiteľov, čo sa odrazilo na početných dostavbách a prestavbách.

V zimnej sezóne je otvorené pondelok až piatok od 7:30 do 16:00 hodiny. Nahlásiť sa môžete na tejto stránke.

Kamenné more a kamenný vodopád, Šomoška

Kamenný vodopád Šomoška

Priamo pod hradom Šomoška sa nachádza jeden z najzaujímavejších prírodných výtvorov u nás, ktorý sa radí k celoeurópskym unikátom. Kamenný vodopád, ktorý má deväť metrov a je tvorený z päť až šesťbokých čadičových stĺpov. Takéto stĺpy boli použite aj pri stavbe hradu Šomoška.

Kúsok od vodopádu je aj nemenej zaujímavé kamenné more, tvorené z úlomkov bazaltu.

Čičmany

Čičmany

Jedným z najväčších symbolov ľudovej architektúry Slovenska je určite dedinka Čičmany, známa najmä tým, že jej obyvatelia vyzdobili svoje drevenice podľa vzorov, ktoré sú vyšité na miestnych krojoch. Za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry bola v roku 1977 vyhlásená ako prvá na svete.

V zime si pri návšteve dedinky prídu na svoje aj lyžiari, poblíž je rovnomenné lyžiarske stredisko.

Múzeum bábkarských kultúr a hračiek,
hrad Modrý kameň

Starý zámok v Banskej Štiavnici

Starý zámok v Banskej Štiavnici

Vďaka bohatej histórii a zachovalej meštiackej architektúre bola Banská Štiavnica v roku 1993 zapísaná do zoznamu Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Láka množstvo domácich aj zahraničných turistov – na ospalé prechádzky po historickom centre, ľahkú turistiku po okolitých lesoch, alebo rannú kávu v čajovni Klopačka s jedným z najkrajších výhľadov v meste. Čo všetko by ste si pri krátkej návšteve mesta rozhodne nemali nechať ujsť, si prečítajte v tomto článku.

Jednou z dominánt mesta, ktoré stojí za to navštíviť aj z vnútra, je Starý zámok. Pôvodne bol farským kostolom, v priebehu dejín k nemu pribudli hradby a impozantná modro-biela veža Himmelreich. V jeho priestoroch sa dnes nachádza Slovenské banské múzeum so zaujímavými expozíciami, napríklad žalárom, mučiarňou alebo poslednou fajkárskou dielňou.

Otvorené je od stredy do nedele od 8:00 do 15:00. Cena plného vstupného je 4 €, zľavneného 2 €.

 

Rýchly internet aj v Banskej Štiavnici

Aj v Banskej Štiavnici môžu zákazníci O2 využiť najrýchlejšie mobilné internetové pripojenie na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.

Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Potrebujete viac informácií o službe 4G LTE internet?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme
vám v priebehu najbližšieho pracovného dňa.

Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

5 najsmiešnejších filmových príšer všetkých čias

Filmové tvory, ktoré naháňajú všetko iné, len nie strach.

Určite ste ich už videli. Filmoví antagonisti, ktorí majú pôsobiť strašidelne a zlomyseľne, no buď úmyselne, alebo omylom vyvolávajú úplne opačné reakcie. Od animovaných až po hrané postavy, toto sú príšery, ktoré nás skôr rozosmejú, ako vyľakajú.

5. Gorn zo Star Treku (1967)

Jašter, ktorý sa hýbal ako človek a syčal ako príšera, mal zrejme pôsobiť hrozivo. A v 60. rokoch tak možno aj pôsobil. No keď si dnes pozriete bojovnú scénu medzi ním a Kirkom, budete sa skôr smiať než lapať po dychu od napätia. Popri akčných scénach, aké poznáme napríklad z Jamesa Bonda alebo všetkých moderných fantasy filmov, pri tomto boji takmer zaspávame. Žiadne premyslené hmaty, úskoky, rýchle výpady. Len spomalená bitka hučiaceho jaštera a upoteného Kirka.

4. Kráľ Škorpión z Múmia sa vracia (2002)

Druhý diel zo série o lovcov múmií sa odohráva v Egypte. Aj keď je tu viacero záporných postáv, my sme si na paškál vzali Kráľa Škorpióna, ktorého zobrazil Dwayne Johnson, alebo The Rock. V roku 2002 sa nám síce mohol zdať hrozivý, no keďže technológie odvtedy pokročili, dnes ho ľudia skôr označujú za jednu z najhoršie efektmi dotvorených postáv všetkých čias. Oproti hercom z mäsa a kostí pôsobí táto príšera ako postava zo Shreka. Veď posúďte sami.

3. Rastlina z Adéla ješte nevečeřela (1977)

Paródia na geniálneho detektíva typu Sherlock Holmes v prevedení Michala Dočolomanského sa právom zapísala do filmovej histórie ako nezabudnuteľná. Záporák v hlavnej úlohe – pomaly sa vrtiaca obria rastlina s menom Adéla, ktorá postupne požiera detektíva Nicka Cartera (M. Dočolomanského) rozhodne pobaví.

2. Giu Ma Tian Shi (1984)

Paródia na bojové kung-fu filmy nie je vôbec skúpa na hrozivé príšery. Jednou z nich je napríklad tzv. Watermelon Man, alebo Melóní muž. Ide v podstate o guľu s nohami a veľkými ústami, ktorá vie behať, skákať a požierať všetko naokolo. Dokonca má k hlave pripevnené aj dve anténky, ktorými svoje obete… šteklí. Naozajstný hororový zážitok.

Creature from the Haunted Sea (1961)

Alebo aj Príšera zo strašidelného mora. Ide o starý film americkej produckie, ktorý sa natáčal v Portoriku. Gangstri a utečenci z Kuby sa v ňom v Karibskom mori stali obeťami morskej príšery. Akurát, že tá príšera vyzerala skôr vtipne než strašidelne. Bol to muž odetý do morských rias a zdrapov látky, s koženými rukavicami a špicami namiesto prstov. Svoje obete objímal a ťahal do mora. Čo s nimi robil potom, už nie je celkom jasné.

Pozrite si obľúbené filmové momentky kdekoľvek

Odteraz už aj pozeranie videí online cez mobilné dáta nie je ničím nemysliteľným. Pokojne si tieto videá pozrite, hoci aj pri ceste autobusom či vlakom. Ak ste aj vy z tých, ktorí strávia viac času online, než s telefónom pri uchu, poďte si pozrieť ponuku nových dátových paušálov od O2 a už sa v ničom neobmedzujte.

Potrebujete poradiť s výberom
programu O2 Dáta?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme
vám v priebehu najbližšieho pracovného dňa.

Ďakujeme. Zavoláme vám.

Lifetech: Čo je nové