Stredné Slovensko: Najkrajšie cyklotrasy, ktoré zvládnete aj s vašimi najmenšími

Ak patríte medzi tých, ktorí svoj bicykel na zimu odložili so smútkom na perách, určite si zamilujete tieto tipy na cyklotúry s rodinou.

Jar prichádza, čo znamená športovanie na čerstvom vzduchu, energiou nabité slnečné rána a výlety s vašimi najbližšími. Vybrali sme pre vás cyklistické trasy, pre ktoré neplatia žiadne výhovorky. Zvládnete ich totižto s deťmi aj s cyklovozíkom.

Do najvyššej položenej osady pod Nízkymi Tatrami  (61 km)

Kombinácia asfaltových cestičiek s lesnými. Trasu do Magurky, najvyššie položenej osady pod hrebeňom Nízkych Tatier, vytvára cyklistický okruh, na ktorý sa môžete pripojiť z každého smeru. Ak si na cyklotúru vyhradíte celý víkend, o nocľah a občerstvenie sa vám v cieli postará chata Magurka.

Na romantický okruh dlhý 60 km odporúčame vyraziť z Ružomberka, Železného alebo Partizánskej Lupče. Na ceste sa určite oplatí zastaviť pri Brankovskom vodopáde, ktorý je najvyšším vopádnom Nízkych Tatier.

Trasa z Ružomberka:

Ružomberok – Liptovská Štiavnica – Liptovské Sliače – Partizánska Lupča – Tajch – Magurka – Liptovská Lúžna – Liptovská Osada – Podsuchá – Biely Potok – Ružomberok

Liptovská Osada

Okolo vodnej nádrže Nová Bystrica (30 km)

Pripravte sa na mierne stúpania a sínusoidy, ale aj na nádherné výhľady na hladinu nádrže. Okruh okolo Novej Bystrice vás zavedie k historickému kostolíku Riečnica, ktorý ako jediná stavba dokazuje existenciu obce Riečnica a Harvelka.

Trasa z Novej Bystrice:

Nová Bystrica – Riečnica – Harvelka – Nová Bystrica

Krásy Liptovskej Mary (37 km)

Trasa okolo Liptovskej Mary sľubuje viac než len najazdené kilometre. Už pár metrov od Liptovského Mikuláša máte možnosť zastaviť sa v Aquaparku Tatralandia alebo môžete pokračovať ďalej do kempu v Liptovskom Trnovci.

Po ceste máte niekoľko miest na občerstvenie, čo určite oceníte najmä s malými ratolesťami. Liptovská Mara vám sľubuje krásne výhľady na Západné a Nízke Tatry či niekoľko prístupných pláží na osvieženie.

Trasa z Liptovského Mikuláša:

Liptovský Mikuláš – Liptovský Trnovec – Liptovská Sielnica – Bobrovník – Vlašky – Ľubeľa – Liptovský Mikuláš

Za históriou Horného Liptova (38 km)

Ďalšia cyklotrasa s uzavretým okruhom, ktorú môžete začať v ktoromkoľvek mieste. Na výlete v oblasti Horného Liptova nevynechajte návštevu Múzea bitky pri Vavrišovej či Múzeum liptovskej dediny v obci Pribylina. Pred Liptovskou Kokavou vás zas uchvátia výhľady na končiare Vysokých Tatier.

Trasa z Liptovského Hrádku:

Liptovský Hrádok – Liptovský Peter – Vavrišov – Pribylina – Liptovská Kokava – Hybe – Liptovská Porúbka – Liptovský Hrádok

Iľanovská dolina (22 km)

Nenáročná cyklotrasa Iľanovskou dolinou si vás získa najmä kvôli mohutným skalným vrátam. Naprieč dolinou budete míňať malú vodnú hrádzu, pri ktorej sa oplatí zastaviť na občerstvenie alebo opekačku pri niektorom z troch prístupných ohnísk.

Trasa z Liptovského Mikuláša:

Liptovský Mikuláš – Iľanovo – Ploštín – Liptovský Mikuláš

Rýchly internet v  Novej Bystrici, Ružomberku a Liptovskom Hrádku

Aj v lokalitách Nová Bystrica, Ružomberok a Liptovský Hrádok môžu zákazníci O2 využiť najrýchlejšie mobilné internetové pripojenie na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.

Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Objavte 7 svetovo unikátnych miest na Slovensku, o ktorých ste možno nevedeli

Aj Slovensko sa môže popýšiť niekoľkými európskymi a svetovými naj.

Slovensko ukrýva množstvo krásnych a výnimočných miest, o ktorých nielenže nevedia zahraniční turisti, ale často o nich netušia ani samotní Slováci. Prinášame vám prehľad výnimočných slovenských miest, ktoré nie sú unikátne len v rámci našej krajiny, ale aj v európskom či svetovom meradle.

1. Park tmavej oblohy v Poloninách

Park tmavej oblohy

Pri súčasnom silnom svetelnom znečistení turisti vyhľadávajú miesta, v ktorých je znečistenie nízke a je z nich vidieť veľa hviezd. Na severovýchodnom Slovensku sa nachádza Park tmavej oblohy Poloniny, ktorý je prvým na Slovensku a dvadsiatym na svete.

V oblasti je výborne viditeľná Mliečna dráha a bez ďalekohľadu môžeme vidieť takmer dvetisíc hviezd, zatiaľ čo v mestách ich vidíme okolo dvesto a vo veľkomestách len dvadsať.

2.  Najväčší drevený oltár na svete

Oltár Majstra Pavla z Levoče

Hlavný oltár Chrámu svätého Jakuba v Levoči je vysoký 18,62 metra a široký 6,27 metra a je najvyšším neskorogotickým krídlovým oltárom na svete. Je dielom rezbára Majstra Pavla z Levoče, ktorý na ňom pracoval v 16. storočí.

Objednávateľom bol levočský farár Ján Henckel, ktorý mal o oltári jasnú predstavu: chcel, aby sa čo najviac podobal na oltár krakovskej baziliky a dielo vtedajšieho slávneho sochára Veita Stossa.

3. Mincovňa v Kremnici

Mincovňa v Kremnici

Mincovňa v Kremnici je najstarší nepretržite pracujúci výrobný závod. Vybudovali ju v roku 1328 a odvtedy razí mince bez prestávky. V súčasnosti razí eurové mince, v minulosti sa v Kremnici vyrábali mince pre kráľov, cisárov aj republiky. Všetky kremnické dukáty sa vyznačovali vysokou a stálou rýdzosťou zlata, vďaka čomu sa v stredoveku považovali za najtvrdšiu menu v strednej Európe.

4. Najväčší stalagmit na svete

V Krásnohorskej jaskyni v Slovenskom krase sa nadhádza ďalší unikát. Stalagmit, teda stojaci kvapeľ rastúci z jaskynného dna, ktorý meria približne 34 metrov a váži asi dvetisíc ton. Donedávna bol tento útvar, oficiálne nazývaný Kvapeľ rožňavských jaskyniarov, zapísaný v Guinessovej knihe rekordov ako najväčší kvapeľ sveta.

5. Piata najstaršia reštaurácia na svete

Piata najstaršia reštaurácia na svete

Levočský dom na hlavnej ulici v Košiciach je najstaršou gotickou svetskou stavbou v Košiciach. Zároveň bola sídlom piatej najstaršej reštaurácie na svete. Levočský dom slúžil spočiatku hlavne levočským kupcom ako ubytovací hostinec. Dlhé roky v ňom fungoval pivovar.

K najslávnejším momentom histórie hostinca patrila veľkolepá, týždeň trvajúca svadobná hostina sedmohradského kniežaťa Gabriela Bethlena s Katarínou Bandenburskou. Svadba sa konala v roku 1626 a zúčastnili sa jej viacerí európski panovníci. Podľa historických záznamov boli jej súčasťou aj rytierske turnaje, ohňostroj, dostihy i tanečné zábavy.

Dnes je v Levočskom dome opäť pivovar a reštaurácia.

6. Najväčší riečny ostrov v Európe

Jelka

Žitný ostrov ohraničený Dunajom, Malým Dunajom a Váhom nie je iba najväčším riečnym ostrovom v Európe, ale zároveň aj najväčšou zásobárňou pitnej vody v strednej Európe. Na juh od neho sa nachádza Malý Žitný ostrov.

Ten je vďaka mlynským kolesám, ktoré sa ako technické pamiatky zachovali dodnes, často navštevovaný turistami. Jednou z takýchto pamiatok je aj stredoeurópska rarita – trojpodlažný vodný drevený kolový mlyn v Jelke na ľavom brehu Malého Dunaja.

7. Budova prvej konskej železnice v Uhorsku

Budova prvej konskej železnice v Uhorsku

V Bratislave máme aj jednu z najstarších staničných budov na svete. Ide o prvú konskú železnicu v Uhorsku, ktorá viedla z Bratislavy do Svätého Jura a začala premávať v roku 1840.

Jej budova na križovatke Krížnej a Legionárskej ulice patrí k najstarším stavbám tejto časti mesta. Je architektonickým unikátom vďaka inšpirácii palácovou architektúrou.


Lifetech: Čo je nové