Tipy na víkendové výjazdy v okolí Popradu

Spravte si náučný a pritom oddychový program, ak ste práve pod Tatrami.

Víkend sa už nezadržateľne blíži a nuda je to posledné, čo by malo byť na programe. Prinášame vám niekoľko nápadov na aktívny, náučný, aj oddychový víkend. Je už len na vás, čo si vyberiete.

Lezecká stena v Tatranskej Lomnici

Populárna destinácia malých aj veľkých nadšencov lezenia po stenách. Predtým, než sa odhodláte na lezenie po skutočných skalách, môžete si to s pomocou inštruktorov (alebo sami) natrénovať tu.

Vyhliadková veža vo Východnej

Vyhliadková veža “Májka” vysoká 28 metrov je súčasťou prírodného amfiteátru vo Východnej, kde sa pravidelne koná folklórny známy folklórny festival. Z veže môžete vidieť krásnu panorámu Vysokých Tatier. V areáli sa nachádza aj expozícia drevených ľudových plastík.

Podtatranské múzeum

V Tatrách ste už určite boli, ale v Podtatranskom múzeu možno ešte nie. Múzeum je rozdelené do dvoch pobočiek, jednu nájdete v Poprade a druhú v Spišskej Sobote. Z dôvodov rekonštrukcie je hlavné múzeum v Poprade zatvorené, no to v Spišskej Sobote vás radi privítajú. Nájdete v ňom expozície dobových príbytkov a náradí, niečo o známych rodákoch z oboch miest a ich tvorbe alebo výstavu ozdobných malieb z kostolov.

Historická budova múzea v Poprade na Vajanského ulici stojí sama o sebe za pozornosť, no nateraz si ju môžete pozrieť len z vonku. No ani Spišská Sobota, ktorá je v súčasnosti mestskou časťou Popradu, v ničom nezaostáva. Jej zachovalé historické budovy sú zaradené na zoznam pamiatok UNESCO. Cestou do múzea si nezabudnite dať prechádzku po námestí a jeho okolí.

Podtatranské múzeum

Simulátor voľného pádu

Ak ste si vždy chceli vyskúšať skok padákom, no ešte ste naň nenabrali odvahu, môžete si to aspoň natrénovať v stredisku Adrop neďaleko Liptovského Mikuláša, čo z Popradu nie je zas tak ďaleko. Inštruktori vás vopred naučia, ako sa pri podmienkach v “tuneli” máte správať a vy si sami vyberiete, ako dlho v ňom chcete zostať. A potom môžete aspoň chvíľu pod dohľadom slobodne lietať!

Szczawnica, Niedzica Zamek (Poľsko)

Z malebnej obce Lesnica sa dá po upravenom chodníku prejsť peši alebo na bicykli krásnou prírodou popri Dunajci do poľského mestečka Szczawnica. Už od o polovice 19. storočia je obľúbenou turistickou destináciou.

Szczawnica je známe kúpeľné mesto, nachádzajú sa tu viaceré liečivé pramene. Oplatí sa prísť aj na dlhšie, poobdivovať miestnu prírodu, malebné horskú architektúru, ochutnať liečivú vodu, prípadne si zalyžovať.

Ďalšou zastávkou kúsok autom od Lesnice a Szczawnice môže byť stredoveký hrad Niedzica. Na to, že pochádza zo 14. storočia je prekvapivo zachovalý. Týči sa nad Čorstínskou vodnou nádržou, ktorá vznikla zahatením Dunajca. Pútavú históriu gotického zámku môžete objavovať v miestnom múzeu, alebo si len užite nádherný výhľad na zámok z priehradného múra.

Hrad Niedzicza

Rýchly internet aj v Poprade, Liptovskom Mikuláši či Východnej

Aj v lokalitách Poprad, Liptovský Mikuláš či Východná môžu zákazníci O2 využiť najrýchlejšie mobilné internetové pripojenie na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.

Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Potrebujete viac informácií o službe 4G LTE internet?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme
vám v priebehu najbližšieho pracovného dňa.

Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.


10 najikonickejších filmových scén všetkých čias

Zaujímavosti o tých najslávnejších momentoch v dejinách filmu.

Zaujímavosti o tých najslávnejších momentoch v dejinách filmu. Pripravili sme pre vas výber 10 scén, ktoré spoznáte aj poslepiačky.

Príchod vlaku do stanice La Ciotat (1886)

Bratia Lumiérovci začali písať dejiny kinematografie, keď v roku 1886 v Indickom salóne parížskej kaviarne Grand Café, premietli jeden z prvých filmov vôbec.

Zaujímavosť: Pre divákov boli v tej dobe zábery prichádzajúceho vlaku na plátne natoľko prekvapivé, že niektorí zdesene vyskakovali zo stoličiek a s krikom utekali z premietacích sál.

Metropolis (1926)

Film mal premiéru v roku 1926 v Nemecku. Patrí k jednému z prvých filmov v žánri Sci-fi a stal sa kultovým dielom, ktoré poslúžilo ako inšpirácia pre celé generácie filmových tvorcov. Scéna, v ktorej sa robot transformuje na ženu, je fascinujúci zážitok ešte aj dnes.

Zaujímavosť: Vizionársky film bol v čase svojho vzniku úplný prepadák. Spisovateľ H.G. Wells sa dokonca vyjadril, že je to najhlúpejší film, aký kedy videl.

Diktátor (1940)

Chaplinova satira na nacistický režim v Nemecku bola jeho prvým filmom s hovoreným slovom. Z celého filmu je najpamätnejšia scéna, v ktorej si diktátor Adenoid Hynkel tanečnými krokmi pohadzuje glóbus, až kým mu svet pod rukami nepraskne.

Zaujímavosť: Adolf Hitler po zhliadnutí tohto filmu dostal záchvat zúrivosti. Chaplin to považoval za svoj životný úspech.

Slamený vdovec (1955)

Nezabudnuteľná Marilyn Monroe v roli naivnej a jednoduchej dievčiny poplietla hlavu nejednému mužskému divákovi. Scéna, kde sa zastaví nad pouličným vetrákom a biele šaty jej nadvihne prechádzajúci vozeň metra, sa natáčala na rohu 52. ulice a Lenxigton avenue v New Yorku.

Zaujímavosť: Slávne biele šaty sa predali v roku 2011 v dražbe za 4,6 milióna dolárov.

Psycho (1960)

Alfred Hitchcock sa raz vyjadril, že jediný dôvod, prečo natočil Psycho bola scéna so sprchou. Jedna z najslávnejších scén v dejinách filmu vyžadovala týždeň natáčania, 77 rôznych uhlov kamery a 90 záberov. Hlavná hviezda tak vo filme umrela po 20 minútach, čo bol jeden z režisérových žartíkov. Aj pre tento skorý zvrat Hitchcock trval na tom, aby diváci, ktorí na film v kinách meškali, mali po jeho začatí do kinosály zákaz vstupu.

Zaujímavosť: Hitchcock sa objavil na plátne v každom svojom filme. Vo filme Psycho sa mihne ako pán v klobúku pred kanceláriou Marion približne v štvrtej minúte filmu.

Raňajky u Tiffanyho (1961)

Aj keď nezaznie ani slovko, trojminútová scénka z úvodu filmu patrí k najznámejším filmovým sekvenciam vôbec. Podarilo sa ju natočiť na prvý pokus, a to napriek tomu, že Audrey Hepburn sa cítila nesvoja z množstva prizerajúcich sa okoloidúcich a pečivo, ktoré jedla, neznášala.

Zaujímavosť: Holly pôvodne mala hrať Marilyn Monroe, tá si ale spoluprácu po dvoch skúšobných scénach rozmyslela.

Planéta opíc (1968)

Najslávnejšia scéna kultového filmu Planéta opíc sa natáčala na pláži v Kalifornii. Fakľa a tŕne Sochy Slobody sú v skutočnosti iba miniatúry snímané tak, aby vyzerali obrovsky a socha samotná je iba maľba na plátne šikovne zakomponovaná do záberu.

Zaujímavosť: Z celkového rozpočtu “zhltli” masky opíc až milión dolárov, čo vtedy predstavovalo 17 % celkových nákladov na film.

Osvietenie (1980)

Hoci sa niektoré scény natáčali až 120-krát, režisér Stanley Kubrick autora knižnej predlohy Stephena Kinga výsledkom príliš neohúril. Napriek tomu sa film radí medzi najkultovejšie horory všetkých čias.

Zaujímavosť: Táto scénka sa točila celé tri dni a zničilo sa pri nej viac ako 60 dverí.

E.T. – Mimozemšťan (1982)

Na slávnom zábere, kde E.T. spolu s Eliotom letia oblohou a na pozadí je obrovský mesiac je prekvapivo väčšina záberu autentická. Jediné, čo sa vo filmovom štúdiu “dorobilo” bol chlapec a letiaci mimozemšťan. Trvalo mesiace, kým sa podarilo nájsť správne miesto a natočiť v pozadí stromov plný mesiac, takto nízko nad horizontom.

Zaujímavosť: Film bol zakázaný pre detského diváka vo Švédsku, Nórsku a Fínsku. Dôvodom podľa cenzorov mal byť ten, že údajne zobrazuje dospelých ako nepriateľov detí. Ratolesti sa tak vraj učia nedôverovať rodičom a riešiť ich problémy za nich. Deti proti zákazu protestovali a mnohé sa do kina dostali iba vďaka tomu, že klamali o svojom veku.

Schindlerov zoznam (1993)

Jedny z najsilneších scén filmu sú tie, kde sa objavuje malé dievčatko v ružovom kabáte ktoré hľadá úkryt. Červený kabát dievčatka bol jediný farebný obraz v inak čierno-bielom filme.

Zaujímavosť: Steven Spielberg sa na natočenie filmu pripravoval desať rokov.

Pozrite si obľúbené filmové momentky kdekoľvek

Odteraz už aj pozeranie videí online cez mobilné dáta nie je ničím nemysliteľným. Pokojne si tieto videá pozrite, hoci aj pri ceste autobusom či vlakom. Ak ste aj vy z tých, ktorí strávia viac času online, než s telefónom pri uchu, poďte si pozrieť ponuku nových dátových paušálov od O2 a už sa v ničom neobmedzujte.

Potrebujete poradiť s výberom
programu O2 Dáta?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme
vám v priebehu najbližšieho pracovného dňa.

Ďakujeme. Zavoláme vám.

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.


Napíšte nám, ako ste si v roku 2017 vylepšili život a vyhrajte smartfón Moto Z2 Play

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové