Tipy na víkendové výjazdy v okolí Popradu

Spravte si náučný a pritom oddychový program, ak ste práve pod Tatrami.

Víkend sa už nezadržateľne blíži a nuda je to posledné, čo by malo byť na programe. Prinášame vám niekoľko nápadov na aktívny, náučný, aj oddychový víkend. Je už len na vás, čo si vyberiete.

Lezecká stena v Tatranskej Lomnici

Populárna destinácia malých aj veľkých nadšencov lezenia po stenách. Predtým, než sa odhodláte na lezenie po skutočných skalách, môžete si to s pomocou inštruktorov (alebo sami) natrénovať tu.

Vyhliadková veža vo Východnej

Vyhliadková veža “Májka” vysoká 28 metrov je súčasťou prírodného amfiteátru vo Východnej, kde sa pravidelne koná folklórny známy folklórny festival. Z veže môžete vidieť krásnu panorámu Vysokých Tatier. V areáli sa nachádza aj expozícia drevených ľudových plastík.

Podtatranské múzeum

V Tatrách ste už určite boli, ale v Podtatranskom múzeu možno ešte nie. Múzeum je rozdelené do dvoch pobočiek, jednu nájdete v Poprade a druhú v Spišskej Sobote. Z dôvodov rekonštrukcie je hlavné múzeum v Poprade zatvorené, no to v Spišskej Sobote vás radi privítajú. Nájdete v ňom expozície dobových príbytkov a náradí, niečo o známych rodákoch z oboch miest a ich tvorbe alebo výstavu ozdobných malieb z kostolov.

Historická budova múzea v Poprade na Vajanského ulici stojí sama o sebe za pozornosť, no nateraz si ju môžete pozrieť len z vonku. No ani Spišská Sobota, ktorá je v súčasnosti mestskou časťou Popradu, v ničom nezaostáva. Jej zachovalé historické budovy sú zaradené na zoznam pamiatok UNESCO. Cestou do múzea si nezabudnite dať prechádzku po námestí a jeho okolí.

Podtatranské múzeum

Simulátor voľného pádu

Ak ste si vždy chceli vyskúšať skok padákom, no ešte ste naň nenabrali odvahu, môžete si to aspoň natrénovať v stredisku Adrop neďaleko Liptovského Mikuláša, čo z Popradu nie je zas tak ďaleko. Inštruktori vás vopred naučia, ako sa pri podmienkach v “tuneli” máte správať a vy si sami vyberiete, ako dlho v ňom chcete zostať. A potom môžete aspoň chvíľu pod dohľadom slobodne lietať!

Szczawnica, Niedzica Zamek (Poľsko)

Z malebnej obce Lesnica sa dá po upravenom chodníku prejsť peši alebo na bicykli krásnou prírodou popri Dunajci do poľského mestečka Szczawnica. Už od o polovice 19. storočia je obľúbenou turistickou destináciou.

Szczawnica je známe kúpeľné mesto, nachádzajú sa tu viaceré liečivé pramene. Oplatí sa prísť aj na dlhšie, poobdivovať miestnu prírodu, malebné horskú architektúru, ochutnať liečivú vodu, prípadne si zalyžovať.

Ďalšou zastávkou kúsok autom od Lesnice a Szczawnice môže byť stredoveký hrad Niedzica. Na to, že pochádza zo 14. storočia je prekvapivo zachovalý. Týči sa nad Čorstínskou vodnou nádržou, ktorá vznikla zahatením Dunajca. Pútavú históriu gotického zámku môžete objavovať v miestnom múzeu, alebo si len užite nádherný výhľad na zámok z priehradného múra.

Hrad Niedzicza

Rýchly internet aj v Poprade, Liptovskom Mikuláši či Východnej

Aj v lokalitách Poprad, Liptovský Mikuláš či Východná môžu zákazníci O2 využiť najrýchlejšie mobilné internetové pripojenie na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.

Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Potrebujete viac informácií o službe 4G LTE internet?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme
vám v priebehu najbližšieho pracovného dňa.

Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Projekt Tvoj Buddy: Zlepšite šance na spokojný život deťom z domovov

Nič nepomôže dieťaťu viac než zrelý dospelý, ktorý ho má rád. Preto spája projekt Tvoj Buddy už 10 rokov deti z detských domovov s dospelými dobrovoľníkmi, ktorí sú im oporou, pomocnou rukou, aj bútľavou vŕbou.

Deťom z detských domovov sa vyškolený personál snaží priblížiť rodinný život tak, ako sa len dá. No niekedy predsa len chýba vzťah podobný tomu, ako je medzi dieťaťom a krstnými rodičmi, ujom, tetou, či starším súrodencom. Pretože nič nepomôže dieťaťu tak, ako dospelý, ktorý ho má rád a dá mu užitočné rady do života, na ktoré v domove nie je veľa príležitostí.

Projekt Tvoj Buddy už 10 rokov spája deti z detských domovov s dospelými dobrovoľníkmi, ktorí sú im oporou, pomocnou rukou, aj bútľavou vŕbou. A zažívajú spolu kopec zábavy.

Zapájajú sa doň deti z domovov staršie ako 12 rokov, práve preto, aby sa na dospelého nenaviazali ako na rodiča.

Každý dobrovoľník-záujemca musí prejsť školením a pravidelnými konzultáciami, aby dieťaťu z domova poriadne rozumel a aby ich vzťah vydržal ideálne celý život. Dobrovoľník v tom nie je nikdy sám, okolo neho je vždy tím odborníkov a koordinátorov, ktorí mu vedia poradiť, ako s deťmi zvládať rôzne situácie.

Tvoj Buddy

Ciele sú jasné, no ani zďaleka nie jednoduché — aby sa každé dieťa po odchode z domova dokázalo poriadne začleniť do spoločnosti. Práve vy môžete dieťaťu z domova predstavovať ten “vonkajší” svet a postupne mu ho približovať. Ako chcete spolu tráviť čas, alebo o čom sa chcete rozprávať, je len na vás. Všetko je postavené na báze dobrovoľných aktivít.

Úspechy projektu

Odísť z domova a byť zrazu úplne sám, je nesmierne ťažká výzva. Cieľom projektu Tvoj Buddy je, aby ju deti zvládli a neostali na okraji spoločnosti.

Tvoj Buddy dodnes okrem spájania detí s dospelými organizoval viaceré detské tábory, stretnutia so známymi ľuďmi, zážitkové vzdelávania, či zábavné a tématické skupinové aktivity. Odmenou im bola v roku 2014 akreditácia na Ministerstve školstva na prácu dobrovoľníkov s mládežou z detských domovov.

Tvoj Buddy

Projekt Tvoj Buddy je aktívny v mnohých mestách v okruhu do 100 km od Bratislavy, takže za deťmi z domova ani nemusíte chodiť veľmi ďaleko. Zároveň to však nie je charitatívna činnosť, ktorú robíte len preto, aby ste sa cítili lepšie. Mať svojho Buddyho je výzva a zodpovednosť, ktorou však môžete mnoho získať.

Sami uvidíte pokroky dieťaťa, s ktorým budete v kontakte, či už to budú študijné výsledky, alebo úspešné začlenenie do spoločnosti. Odmenou vám môže byť kamarátstvo na celý život a hrdosť na dieťa, ktoré toho vďaka vám môže veľa dokázať aj zažiť.

Ako sa zapojiť

Chcete darovať priateľstvo aj vy? Do projektu sa môžete zapojiť rôznymi spôsobmi:

  • Prihláste sa na školenia, ktoré vás pripravia na prácu s deťmi
  • Staňte sa dobrovoľníkmi, stretnite sa so “svojím” dieťaťom a nadviažte s ním vzťah na celý život
  • Darujte im 2% zo svojich daní a podporte tak ich dobročinné aktivity, alebo im prispejte podľa vlastných možností
  • Pomôžte im svojimi znalosťami: hľadajú pro bono psychoterapeutov, developerov, ľudí ochotných dorastencov z domovov zamestnať, marketingových stratégov… Každý môže pomôcť, ako len dokáže.

Väčšina z nás je tam, kde sme, aj vďaka láske, starostlivosti a výchove našich rodičov, našich častokrát najväčších vzorov. No nie všetci majú v živote to isté šťastie. Deti z domova takéto vzory nikdy nezažili. Napriek tomu im dokážeme pomôcť.


Lifetech: Čo je nové