Tipy pre Stredoslovákov, kam sa vybrať na prvú jarnú cyklotúru

Zamilujte si kopcovité stredné Slovensko, raj pre milovníkov horskej cyklistiky a adrenalínových športov.

Stavte na adrenalín či pohodový deň na bicykli. Nemusíte nutne zdolávať tisícové prevýšenia, stačí vyraziť a s chuťou objavovať. Máme pre vás zaujímavé trasy, z ktorých si vyberiete v závislosti od vašej kondície a cyklistických schopností.

Nenáročná cyklotúra

Šutovské sedlo (27 km)

Veľa muziky za menej námahy. Okolie Bojníc a Prievidze predstavuje spleť cyklistických chodníkov, ktoré si môžete nakombinovať podľa seba. Trasa z Prievidze na Šútovské sedlo je ale stávkou na istotu. Zaručí vám maximálny zážitok z lesov a prírody Trenčianskeho kraja.

Trasa z Prievidze:

Prievidza – Kúty – Kanianka – Bohátka – Šútovské sedlo – Vendelín – Bojnice – Vendelín – Bohátka – Dubnica  – Prievidza

Šutovské sedlo

Stredne náročné cyklotúry

Za históriou na Kalište  (52 km)

Národná kultúrna pamiatka Kalište si zaslúži vašu pozornosť. Menej známy mikroregión Rentar najlepšie spoznáte práve na bicykli. Pamätné miesta, život ľudí počas partizánskych bojov či prvé lyžiarske múzeum v Podkoniciach. Na bicykli toho stihnete na úseku 50 km naozaj dosť.

Trasa z Brusna:

Brusno – Medzibrod – Lučatín – Moštenica – Kalište – Chata na Plešiach – Podkonice – Moštenica – Hiadeľ – Medzibrod – Brusno

Okolo priehrady Mládeže (17 km)

Od stúpania, príjemných zjazdov až po krásne výhľady. Na ceste okolo priehrady Mládeže, ako vodnú nádrž Nosice nazývajú,  natrafíte na niekoľko salašov s kvalitnými slovenskými výrobkami. Kombinácia asfaltu a terénu so stúpaním vám za odmenu dopraje príjemné zjazdy do okolitých dedín. Ako bonus sa môžete zastaviť na rozhľadni, kde uvidíte priehradu v celej svoje kráse.

Trasa z Považskej Bystrice:

Považská Bystrica – mestská časť Orlové – Udič – Upohlav – Nimnica – Vieska – Púchov – Nosice – Milochov – Považská Bystrica

Náročná cyklotúra

Brusniansky okruh

Málo asfaltu, veľa lesných a lúčnych ciest s krásnymi výhľadmi. Táto trasa poteší zanietených a fyzicky zdatných športovcov, ktorých neodradí ani 1700 výškových metrov. Čakajú vás zaslúžené zjazdy lesom a pokoj hôr. Takmer 60 kilometrovú cestu Horehroním vám  spríjemnia kaskádovité vodopády potoka Čelno či legendárny Kelemenov tunel.

Trasa z Brusna:

Brusno – Brusnianske kúpele – Predajná – Lopej – Predajnianske Čelno – Predajnianske vodopády – Kelemenov tunel – Žliabky – Chata pod Hrbom – Strelníky – Medzibrod – Brusno

Brusno

Rýchly internet v  Prievidzi a Považskej Bystrici

Aj v lokalitách Prievidza a Považská Bystrica môžu zákazníci O2 využiť najrýchlejšie mobilné internetové pripojenie na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.

Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

24 šikovných rád, ako ušetriť

Na tieto veci sa zabúda a pritom by vám mohli ušetriť stovky eur.

Možno snívate o domčeku pod horami, možno vás o radosť zo života oberajú nadčasy, ktoré pre napnutý rodinný rozpočet musíte brať na svoje plecia. Neraz však stačí zopár nových návykov, aby ste sa vymanili zo sveta platieb a peňazí.

1. Neplaťte fitko, zacvičte si v prírode

Zabeháte si v parku, zacvičíte si váhou svojho tela v prírodnom kútiku pre zdravie a vyšliapete si na neďalekú vyhliadku, aby ste späť získali ochabnutú kondíciu. Na sviežom vzduchu je príjemnejšie športovať ako v zapotenej hale.

2. Zabaľte si desiatu aj olovrant

Obložený chlebík so syrom a zeleninou, ale aj žemľa s vyprážaným rezňom dokážu hravo konkurovať bagetám, hotdogom a hamburgerom z bistra či snack baru. Nabaľte si so sebou vždy jedlo z domu.

3. Pite vodu, kúpte si fľašu

Voda z vodovodu nie je o nič horšia ako tá, ktorú si kupujete balenú v obchode. Osvieži, zahasí smäd a s kvapkou citrónu a kockou cukru chutí priam božsky. Ak si zaobstaráte šikovnú fľašu do batoha či kabelky, môžete ju nosiť so sebou.

Fľaša na cesty

4. Pestujte remeslá, nemusíte platiť

Oprava kvapkajúceho kohútika nemusí byť o nič náročnejšia ako maľovanie stien, pokládka koberca či výmena dvierok na kuchynskej linke. Každá zručnosť, ktorú si osvojíte vám dokáže za život ušetriť veľa peňazí.

5. Prejdite sa, šliapnite do pedálov

Jazda električkou je lacnejšia ako vozenie sa autom, neraz však aj bicykel či chôdza spravia rovnakú službu. Ak je pekné počasie a máte dobrú náladu, vyberte sa do práce, na výlet či na nákup vo svojej réžii.

6. Kávu si viete uvariť aj sami

Káva do ruky je viac roztomilou, spoločenskou kratochvíľou ako kulinárskym zážitkom. Do termohrnčeka si ju môžete pred odchodom do práce pripraviť aj vy. Vyjde vás na polovičnú cenu a ešte aj ušetríte čas.

káva

7. Mikrozáhradku môžete mať aj v paneláku

Vypestovať si na záhradke chrumkavú zeleninu a sladké ovocie je fajn. Pravdou však je, že aj na balkóne v paneláku či na parapete si môžete dopriať zopár drobností. Šalát, jahody, bylinky, či rajčiny – šikovnosti sa medze nekladú.

8. Čaje stačí nasušiť

Nie je to žiadna veľká práca či námaha. Natrháte si dary prírody, rozprestriete ich doma na papieri a na celú sezónu nebudete mať núdzu o chutné a liečivé bylinky. Mnohé z nich priam volajú po použití v letných, studených čajoch.

10. Kniha a rádio nie sú horšie ako káblovka, kino či festival

Znie to možno trošku staromódne. Započúvate sa do komornej atmosféry klasického rádia alebo sa ponoríte do zažltnutých stránok knižiek z antikvariátu. Pravdou však je, že vďaka svojej fantázii získate hlbšie zážitky ako z televízie, kina či hudobného festivalu.

Kniha

10. Kašlite na značky, sledujte čo kupujete

Ak by boli v predajniach všetky obaly biele s fádnymi čiernymi popiskami, mnohé značkové výrobky by nemali pre vysokú cenu šancu získať zákazníkov. Odtrhnite oči od pestrofarebných pútačov na obaloch a čítajte popisky a ceny.

11. Parťák z útulku

Na každého môže doľahnúť samota, nepochopenie či depresia. Neznamená to však, že si hneď musíte svoj príbytok naplniť domácimi miláčikmi, ktorí žiadajú nákladnú opateru. Ak milujete vychádzky so psíkom, príležitostne môžete vyvenčiť chlpáča z útulku.

12. Zdokonaľte sa vo varení

Reštauračné menu, občerstvenie v bistre či desiata v bufete síce nie sú drahé, keď však začnete doma variť, zistíte že vám pri rovnakom apetíte zostane polovica peňazí doma. Za rok je to naozaj slušný balík.

varenie

13. Plaťte v hotovosti, nie kartou

Ak sa o minciach hovorí že sa vedia rýchlo rozgúľať, pri elektronických peniazoch sa priam vyparujú. Natankujte peňaženku a plaťte v hotovosti. Tak omnoho viac pocítite, akým tempom púšťate peniaze za veci a služby.

14. Dekorácie si urobte sami

Nie je v tom žiadne veľké remeslo, nie je v tom žiadny kus umenia. Dekorácie si podľa podrobných návodov na internete a časopisoch naozaj urobíte aj sami. Je to lákavý svet plagiátov, kde všetci robia to isté – navyše „za babku“.

15. Cink do pokladničky

Viete, čo je to „nulový paušál“? Je to deň, v ktorom neminiete ani jediný centík. Zaraďte takéto dni do života a budete mať dobrú náladu z toho, že ušetrené peniaze nahádžete do prasiatka. Je úžasné sledovať, že takéto dni nie sú iba snom.

pokladnička

16. Nerovnajte sa!

Nekráčajte s davom a nesnažte sa dorovnať svojmu okoliu. Nie je úspechom rozplynúť sa v dave anonymných tvárí, ale vystúpiť z neho svojou jedinečnosťou. Tá nie je v nakupovaní a míňaní, ale v životnom štýle.

17. Doprajte si narodeninové bonusy

Určite to poznáte. Ak sa blížia vaše narodeniny, e-mailová schránka sa zaplní zľavovými kupónmi z obľúbených e-shopov, ktoré vôbec nepotrebujete. Obráťte svet naruby – registrujte sa pred kúpou s dátumom narodenia, ktorý vám prinesie zľavy.

18. Sviatky oslavujte u príbuzných

Sú to slávnostné dni, ktoré sa končia veľkým vyhadzovaním. Slávnostné jedlá sa objedia a aj zásoby zvyčajne neprimerane nafúkneme. Lepšie je tráviť sviatky vždy spoločne, aby sa plytvalo vždy iba v jednej z rodinných domácností.

sviatočný stôl

19. Nešportkujte, nekartujte, nehazardujte

Vyhrať milión je krásna vec. Pravdou však je, že na to, aby sa jediný človek rozplynul radosťou, potrebné sú desaťtisíce tých, ktorí si šťastie z významnejšej výhry nikdy neužijú. Zabudnite na lotérie, sú aj užitočnejšie koníčky.

20. Pri veľkom nákupe zjednávajte

Predajňa s elektronikou, náradím či nábytkom nie je turecká tržnica, zjednávanie cien tu však i tak nájde svoje miesto. Predajca rád na cene poľaví, ak vie že má na výber dve možnosti – zarobiť menej alebo úplne nič.

21. Dovolenkujte v domovine

Kto pozná miestne pomery, nikdy nezaplatí viac, ako je nutné a nikdy nekupuje ani nezmyselné suveníry. Dovolenka na rodnej hrude nemusí byť nudná. Nie je v ľudských silách za celý život prejsť všetky krásy Slovenska.

Štrbské pleso

22. Zbavte sa zlozvykov

Zbavte sa zlozvykov a rýchlo uvidíte, ako dramaticky sa môže zmeniť k lepšeniu váš rozpočet.

23. Skoncujte s darčekovým kolotočom

Je fajn, ak niekoho potešíte pri návšteve bábovkou alebo bonboniérou. Ak sa však s niekým navštevujete týždeň po týždni, je nezmyslom vymieňať si drobné pozornosti ako na bežiacom páse. Obe strany vždy zo slušnosti kupujú veci, ktoré vlastne nik nechce.

24. Oslavujte s priateľmi doma

Bar má možno svojskú rozpustilú atmosféru, ak však máte naozajstných priateľov čo stoja za to, pri oslave či výročí sa s nimi dobre zabavíte i doma. Nedáva zmysel priplácať dvojnásobok len za to, že k nim dostanete stôl a stoličku.

Milan Gigel je dlhoročný redaktor, ktorý sa snaží vo svojich článkoch podeliť o zručnosti a skúsenosti. Venuje sa aktívnemu spôsobu života po boku remesiel, drobnochovu, záhradkárstva a pobytu v prírode.


Lifetech: Čo je nové