Trebichava: Dedina s dvomi gaťami, kde krčmu otvoria raz za rok

Pozrite si život v rázovitej obci, akých je na Slovensku už len málo. Na južnom výbežku Strážovskych vrchov, v bočnom údolí Trebichavského potoka, asi 20 km na severovýchod od Bánoviec nad Bebravou, leží malá dedinka.

Stáročia tu žili ľudia obklopení horami a lesmi, ktorí chovali ovce a dobytok a hospodárili s pôdou.

Pravdepodobne preto dostala dedina názov Trebichava – “Trebo-chov” alebo “treba chovať“. Názov je doložený v prvých písomných listinách z roku 1396 ako Trebichavy, z roku 1481 ako Trebychawa, z roku 1598 ako Trebichawa, maďarsky Trebichava, Terbók.

Pôvodne patrila dedina k Beckovskému, neskôr k Uhrovskému panstvu. V minulosti tu boli panské majere a lomy na menej kvalitný mramor. V 19. storočí pribudla v dedine nová pálenica, rozvíjalo sa ovocinárstvo a sušenie ovocia.

 

Dodnes v dedine prežili pozostatky sušiarní, v jednej z nich sa po rekonštrukcii počas Dní ovocia a medu klasickým spôsobom pripravujú kúsky ovocia, krájané po zvislej osi, nazývané štiepky, krížalky i krúžalky.

Dve hlavné ulice Trebichavy nazývajú miestni ľudia familiárne pravá a ľavá gaťa – dedina totiž z leteckého pohľadu vyzerá ako nohavice. Nad obcou sa týči klasicistická zvonica zo začiatku 19. storočia, ktorej zvon patrí medzi chránené pamiatky. 

Bývalý starosta, pán Jozef Bičana, má doma poklad – zašlý modrý zošit, z ktorého loví staré štatistiky. Podľa neho v Trebichave počas prvej svetovej vojny žilo okolo 800 obyvateľov, po druhej svetovej vojne sa tento počet znížil na 650. Odvtedy už len klesá.

Z kedysi živého osídlenia sa ľudia začali hromadne sťahovať za prácou do miest a okolitých obcí, odchádzali na sezónne práce, hlavne do Čiech. Z pastvín sa postupne vytratili početné stáda a po pôvodných obyvateľoch ostali len chátrajúce domy.

Dnes tu žije 38 stálych obyvateľov. Mnohí, aj keď tu už nebývajú, sa sem vracajú aspoň na víkend. Cez pracovný týždeň tu niekedy nestretnete ani živú dušu.

Miestni poľovníci sa starajú nielen o divú zver v okolitých lesoch, ale aj o starú školu, ktorá bola postavená ešte za prvej republiky. Tabuľu či školské lavice však v nej už nenájdete, po rekonštrukcii budova začala slúžiť ako poľovnícky klub.

V budove dnešného kultúrneho strediska kedysi fungoval ochotnícky spolok, po ktorom ostalo už len vŕzgajúce drevené pódium.

Podhorské dni ovocia a medu

Trebichava je počas celého roku nenápadná a zabudnutá obec, no v jeden deň do roka sa zmení na nepoznanie.

Niekoľkoročná tradícia Podhorských dní ovocia a medu, vždy v prvú októbrovú sobotu, priláka návštevníkov z blízkeho aj vzdialeného okolia.

Varí sa guláš, rozvoniava medovina, v kultúrnom stredisku sa pyšne vystavujú najkrajšie kúsky ovocia, a čo je skutočne výnimočné — otvorí sa dávno zatvorená krčma. Spolu s potravinami ju zrušili už pred rokmi. Nebolo koho obslúžiť.

Napriek vymierajúcej populácii sa však v posledných rokoch migrácia z istého pohľadu obracia. Stále viac ľudí skupuje staré domy, renovuje ich a prerába na víkendové chalupy. 

Možno čoskoro dedina stratí všetkých pôvodných starousadlíkov, nahradia ich chalupári so svojimi rodinami.

Niet sa čomu diviť. Trebichava je zasadená do lona prírody, ďaleko od ruchu mesta a civilizácie. Ideálne miesto pre pokoj a relax.

Foto © 2009 Juraj Starovecký

Juraj Starovecký absolvoval magisterské štúdium na Katedre fotografie a nových médií  Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave v Ateliéri kreatívnej fotografie. Má za sebou 4 samostatné výstavy a viac ako 30 skupinových výstav doma i v zahraničí. Vo dokumentárnej časti svojej tvorby zachytáva autentickú atmosféru miest s jeho úsmevnými, často aj absurdnými momentami. Žije a pôsobí v Bratislave.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Angličtina do MHD: Aplikácie, s ktorými si precvičíte cudzí jazyk

Už pri krátkom čakaní ľudia vyberajú smartfóny, aby zabili nudu. Tieto 4 aplikácie umožňujú využiť podobné momenty produktívnejšie, zlepšovaním sa v cudzom jazyku.

Cudzie jazyky sú ako hudobné nástroje. Ak sa im pravidelne nevenujete, nenaučíte sa nič nové a pomaly začnete zabúdať aj to, čo viete.

Kurzy posúvajú úroveň znalostí vyššie, no po ich skončení nemusí mať každý dostatok možností plnohodnotne ich využiť. Aby ste si udržali nasadenú latku, treba sa jazyku venovať každý deň.

Vďaka týmto aplikáciám sa v angličtine nielen zlepšíte, ale získate aj prehľad o každodennom živote anglicky hovoriacich krajín. Učíte sa vo svojom vlastnom rytme, či už máte 15 minút voľna doma, alebo iba 5 minút pri čakaní na autobus.

LearnEnglish Grammar

Lekcie gramatiky pre používateľov na všetkých úrovniach, od úplných začiatočníkov až po pokročilých. Zabudnite na memorovanie poučiek a monotónne testové otázky.

Interaktívna aplikácia ponúka cvičenia rozdelené do dvanástich tematických okruhov a na každý z nich pripadá 20 rôznych aktivít. Pracovať budete nielen s textom, ale aj s obrázkami a zvukom. Aplikácia je dostupná v dvoch verziách – pre britskú a americkú angličtinu.

Johnny Grammar’s Word Challenge

Niečo pre súťaživé typy. V časovom limite 60 sekúnd môžete otestovať vašu znalosť každodenných výrazov z 10 rôznych oblastí, 12 okruhov gramatiky, v 3 úrovniach obtiažnosti.

LearnEnglish Elementary Podcasts

Každý cudzí jazyk si treba napočúvať a privyknúť si na jeho výslovnosť. Kto sa chce dohovoriť, mal by sa učiť rozumieť domácim, a tiež hovoriť tak, aby domáci rozumeli jemu.

Vypočujte si nahrávky o bežnom živote v Spojenom Kráľovstve a zlepšite tak vašu výslovnosť, slovnú zásobu, ako aj schopnosť počúvania s porozumením.

LearnEnglish Audio and Video

Keďže je počúvanie s porozumením náročná aktivita, je tu ešte jedna aplikácia, ktorá k zvukovým nahrávkam pridáva aj video. Ku každému videu a digitálnej nahrávke nájdete prepis dialógov a ďalšie cvičenia.

Angličtina je v súčasnosti tým, čím kedysi bývala latinčina. Je jazykom vedy a biznisu. Kto ju ovláda, má prístup k obrovskému množstvu vedomostí, obchodných príležitostí a môže pohodlne cestovať takmer po celom svete.

Za tipy ďakujeme organizácii British Council, ktorá sa zaoberá výučbou anglického jazyka a vytváraním kultúrno vzdelávacích programov vo viac než 100 krajinách svteta. Na Slovensku pôsobí od roku 1992.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac