Veľký Meder: Kúpeľný poklad Žitného ostrova

Mesto síce veľkosťou pripomína dedinu, no dojem v tomto prípade klame. Nielenže sa môže pochváliť pestrými dejinami, ale aj súčasnou podobou populárneho turistického centra.

Mesto síce veľkosťou pripomína dedinu, no dojem v tomto prípade klame. Nielenže sa môže pochváliť pestrými dejinami, ale aj súčasnou podobou populárneho turistického centra. Za to vďačí najmä okolitým vodným tokom.

Veľký Meder počas dejín často menil svoju podobu, ale aj názvy. Vystriedal veľa mien, pričom to dnešné je odkazom na to, že vzniklo ako maďarská usadlosť uprostred slovenskej väčšiny.

Villa Meger, Nagy Megyer, Megere, či Mogor — všetky odvodené od slova magyar, teda maďarský. No boli aj časy, ktoré tradíciu porušovali.

Medzi 45-tym a 89-tym rokom sa mesto volalo Čalovo.

Rozmanitosť však mestu vôbec nie je cudzia. Počas jeho takmer tisícročnej zdokumentovanej histórie v meste spolu nažívali katolíci, kalvíni, reformovaní kresťania, Srbi aj židia.

Tá písomne nezdokumentovaná je však ešte dlhšia. V okolí mesta sa našli dôkazy o osídlení už z doby bronzovej, neskôr tu bolo aj sídlo Germánov z čias Rímskej ríše.

Niet divu, keď je okolie Žitného ostrova popretkávané vodnými tokmi a obklopené úrodnou pôdou.

Veľký Meder však v súčasnosti poznáme najmä vďaka termálnej vode.

Kúpalisko Termálpark Veľký Meder vzniklo v roku 1973 a dnes je obľúbenou turistickou destináciou, čím robí z Veľkého Mederu jedno z turistických centier južného Slovenska.

Miestne pramene dokonca majú mať liečivé účinky.

Nemusíte sa však len kúpať, aj samotné mesto má čo ponúknuť. Je tam napríklad kalvínsky kostol, ktorého základný kameň bolo položený už v roku 1784.

Od roku 1801 tu stojí aj jeho kostolná veža. Nachádzajú sa v nej pozoruhodné a na danú dobu veľmi moderné zvony. Boli odliate v Trnave a sú známe svojou peknou zvonohrou.

Novší katolícky kostol, ktorý pochádza z prelomu 19. a 20. storočia, je staromestskou dominantou. Nájdete v ňom z dreva vyrezávané sochy svätých kráľov a zaujímavé vitrážne okná.

Na Komárňanskej ulici zase natrafíte na zachovalú kúriu z 19. storočia. Veľký Meder bol totiž mestečkom zemepánov, po ktorých tu ostali viaceré pekné meštianske domy. Stál tu aj kaštieľ vznešenej rodiny Kálnoky.

Najstaršia budova v meste pochádza z roku 1836. Mesto ju v roku 2000 zrekonštruovalo a dnes v nej sídli zbierka výstavných dobových predmetov zo života miestnych z 19. a prvej polovice 20. storočia.

Ak by ste chceli opustiť hranice mesta, môžete sa zastaviť pri mieste nazývanom Avarský prsteň, na neďalekom Šibeničnom vrchu, ktorý obci pripomína mečové právo, či pri starom dube z legendy o kráľovi Matejovi Korvínovi, ktorému v meste postavili aj pamätník.

Ctihodných a pamätných ľudí si mesto váži dodnes. V roku 2004 preto vytvorilo ocenenie Pro Urbe, ktoré udeľuje ľuďom za výnimočné zásluhy mestu.

Môže ísť o zásluhy vo vede, technike, umení, publicistike, športe, za ekonomický prínos, či jednoducho ľudskú angažovanosť. Doteraz boli ocenení doktori, učitelia, umelecké útvary, či charitatívne organizácie.

Veľký Meder na mape rýchleho internetu

Vďaka vysokorýchlostnému pripojeniu 4G LTE sú odteraz obyvatelia Veľkého Medera prepojení s celým svetom viac ako kedykoľvek predtým.

Od tejto jesene Veľký Meder patrí medzi slovenské mestá a obce s najrýchlejším mobilným internetovým pripojením na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.

Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Máte záujem o prenos čísla?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo
a budeme vás kontaktovať.
Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme vám
v priebehu najbližšieho pracovného dňa.
Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Pár týždňov autom na vlastnú päsť

Kočovným cestovaním po európskych krajinách sa vám naskytne pohľad na miesta, ktoré by vám pri klasickom cestovaní štart - cieľ určite unikli.

Vždy zbalená dvojica – fotograf Marek Kikinder a Janka Kuricová zmenili horské trasy za trochu tepla. Poznávanie krajín kočovným spôsobom je im blízke.

Žiadne rezorty a preplnené pláže. Naložili do auta všetky veci na prežitie, kempovaciu výbavu, paddle board, prenosnú sprchu a kopec dobrej nálady a zamierili na roadtrip smer Rumunsko, Bulharsko a Grécko.

Cieľom bola cesta, a tak videli to, čo sa bežnému dovolenkárovi nepodarí.

Rumunské Karpaty a nádych histórie

Vydali sa na dlhú cestu cez Maďarsko na rumunský horský priechod Transfagarasan vyhľadávaný najmä motoristami. Niet sa čo čudovať. Táto cesta pripomína živú autodráhu v prírodnom prostredí.

hory
ovce pri ceste
cesta
údolie
výhľad
more
pes na ceste

Rumunsko vás očarí ešte stále z veľkej časti svojou nedotknutou prírodou. Divé rieky, tmavé lesy aj hlboké kaňony. To všetko sa strieda s množstvom zachovaných pamiatok, z ktorých asi najznámejšie vedú po stopách Drakulu – Transylvániou.

Navštíviť sa oplatí mestá ako sú Brašov, Sibiu, Sighisoara a Hundeoara. V Rumunských Karpatoch prečkali noc na konci jazera Vidraru, pri priehrade.

Bulharsko a zabudnutý vidiek

Pri prechode do tejto krajiny veľké rozdiely nebadať. Bulharsko, podobne ako Rumunsko, ale neustále prekvapovalo. Cielene sa vyhýbali veľkým mestám a prechádzali výlučne cez dediny, kde sa im naskytol pohľad na pravý pastiersky život, ktorý je v týchto krajinách ešte stále veľmi rozšírený.

záprah
kôň
kravy
stanovačka
stanovanie

Pastieri dobytka, pohoniči na kočoch, ktorých bežne stretnete aj na diaľnici, či zvieratá pobehujúce po cestách, ľudia na poli s kosami alebo oddychujúci na lavičkách pred domami či množstvo zatúlaných psov.

Ďalšou zastávkou na prenocovanie v Bulharsku bolo jazero Zhrebchevo.

Grécko – krajina bohov

Po niekoľkých dňoch na bulharskom vidieku sa Marek a Janka presunuli do poslednej krajiny svojej cesty, do Grécka. V dedinke Kryoner, len 20 minút od hraníc, je možné vidieť dlhé pobrežie, rozsiahle pláže a čo je najlepšie, auto si môžete zaparkovať priamo pri mori.

Okrem toho, v Grécku nájdete na takmer každej pláži tečúcu vodu a sprchy. Po predošlých potulkách sa rozhodli zostať na tomto mieste niekoľko dní. Využili paddleboard, plávali s modrými medúzami a dlhá pláž v pomere s malou dedinkou im poskytla dostatočné súkromie a priestor na pohodlné kempovanie.

medúza
morské športy
pláž
pláž

Po pár dňoch oddychu sa presunuli Gréckom ďalej, k ich pýche – Olympu. Na ten sa dostanete zo starobylého mestečka Litochoro, ktoré je zároveň poslednou možnou zastávkou pred niekoľkohodinovým výstupom na horu.

Jeho pravá grécka atmosféra je čarovná. Úzke uličky, malé kamenné domy, vôňa gréckej kuchyne a tyrkysové more vás prinútia zastaviť sa a vychutnať si všadeprítomný pokoj.

rieka
staré mesto
hory
výhľad

Po dlhšom putovaní cez vnútrozemie Grécka sa dostali k zlatému klincu výletu. Ostrov Lefkada, mesto Porto Katsiki so svojou Katsiki plážou je jedným slovom raj na zemi. Obrovský útes, biele pláže, azúrové more, jaskyne pod útesmi a nádherná okolitá príroda.

Názov Lefkada, odvodený od gréckeho slova lefkos, čo znamená biely, potvrdzuje to, čo tam videli a aj obľúbenosť celého ostrova. Nie nadarmo sú tieto pláže označované ako najkrajšie v Grécku. Pláž Katsiki je dokonca označená ako jedna z desiatich najkrajších pláží sveta.

V blízkosti nenájdete penzióny ani možnosť kempovania v prírode vzhľadom na hornatý povrch a úzke cestičky. Na pláž je preto nutné dochádzať.

Autom je možné zaparkovať na jednom z parkovísk, z ktorých k moru zídete po zhruba stovke strmších schodov medzi útesmi. Aj z tohto dôvodu tu nenájdete preplnené pláže ani cez víkendy alebo počas prázdnin.

pláž
pobrežie
pláž
pláž
more
pláž
pláž
pláž
pobrežie
varenie
pláž
korytnačka

Po pár dňoch strávených v raji odišli Marek s Jankou západnou stranou ostrova. Ostrými zákrutami obklopenými hustým lesom sa dá miestami zastaviť a vychutnať si výhľad na údolia, more aj dedinky, v ktorých sa akoby zastavil čas.

Na tejto strane ostrova stretnete pri ceste množstvo tunajších obyvateľov, ktorí vám s úsmevom a za pár centov predajú olivy, med, víno, paradajky alebo iné ich domáce produkty.

Z Grécka nebol dôvod sa príliš ponáhľať, a tak ešte jednu noc strávili na malej pláži poblíž mesta Loutsa, kde sa im naskytol pohľad na vyše metrovú korytnačku Karetu. Po takomto zážitku sa mohli s touto krajinou spokojne rozlúčiť.

Cesta späť

Cestou cez Rumunsko absolvovali druhý horský priechod Transalpina. Cesta je zasadená prevažne na hrebeňoch, čo znamená jediné – nádherné pohľady na okolité lúky, doliny a lesy.

cesta
cesta
les
lesná cesta
zámok
staré mesto
autobus

Počasie im ale neprialo. Vysoké teploty vystriedal dážď, hustá hmla a teplota na vrchole klesajúca k 7 stupňom. Pohľad im ale zablúdil na kobercami a igelitmi prikrytých pastierov krčiacich sa pri skalách pred silnejúcim vetrom a dažďom.

Pod horami sa oblačnosť rozplynula a pri návšteve hradu Mateja Korvína v meste Hundeoara už po nej nezostalo ani stopy.

Volania v týchto mestách EÚ za ceny ako doma

Dobrá správa pre všetkých vášnivých cestovateľov. Majitelia Platinového a Diamantového O2 Paušálu odteraz volajú a SMS-kujú na svojich dovolenkách po celej Európskej únii za rovnakých podmienok, ako kdekoľvek na Slovensku. Vo svojich balíčkoch majú tiež 1 GB dát, ktoré môžu využívať v EÚ bez poplatkov navyše.

Ak si teraz do O2 prenesiete svoje číslo, zmluvnú pokutu s vašim operátorom vyrieši O2. A k tomu všetkému vám dá O2 bonus na nový telefón až do 528 €.

Máte záujem o prenos čísla?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo
a budeme vás kontaktovať.
Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme vám
v priebehu najbližšieho pracovného dňa.
Ďakujeme. Zavoláme vám.

Fotoprojekt tramper.sk/FB Marek Kikinder photography ktorý nedávno spustili Marek s Jankou, približuje ich potulky slovenskou prírodou, ale aj zahraničím. Každý svoj výlet nielenže zachytávajú, ale ponúkajú možnosť byť jeho súčasťou a podnikať tieto cesty s nimi.


Lifetech: Čo je nové