Viete o týchto pokladoch v okolí Starej Ľubovne?

Mnohé z týchto zaujímavostí poznajú len domáci. Niektoré z nich sú však svetového významu.

Krásna príroda, hrady, kaštiele, ale aj minerálne pramene či kúpeľné mestá. Okolie Starej Ľubovne skrýva mnoho krás, ktoré často poznajú len miestni, pri tom sú unikátne aj v rámci Slovenska a niektoré z nich sú svetového významu.

Tieto miesta sa jednoducho oplatí vidieť:

1. Skanzen pod Ľubovnianskym hradom

kostol-skanzen

Hrad Ľubovňa je krásny a má pútavú expozíciu, no turisti občas prehliadnu skanzen, ktorý je hneď pod ním. Má svoje čaro. V domčekoch sú inštalované ukážky ľudových zvykov alebo nástroje, ktoré používali zruční remeselníci v 19. storočí. Najvzácnejší exponát je zrubový gréckokatolický kostol.

V lete sa tu koná stredoveký vojenský tábor pre deti, kde môžu návštevníci strieľať z luku alebo jazdiť na koni.

2. Hrad Plaveč

Plaveč_Castle

O čosi menej známy je hrad nad obcou Plaveč. Bol postavený už v roku 1294 ako pohraničná pevnosť na severnej hranici uhorského kráľovstva. Dnes sú z neho už iba ruiny, no je príjemným miestom na prechádzku, na ktorej konci je odmena v podobe výhľadu na krásnu prírodu.

3. Vysoká pec pri obci Jakubany

pec

Hutníctvo prežívalo značný rozmach na našom území v 18. storočí. Okolie Jakubian síce neposkytovalo veľa železnej rudy, ale bol tu dostatok dreva, ktoré sa splavovalo po rieke Poprad.

V roku 1760 tu preto postavili vysokú drevouhoľnú pec, ktorá fungovala ešte ďalších vyše sto rokov. Na Slovensku bolo takýchto vysokých pecí sedem, táto jakubianska je najstaršia dodnes zachovaná a nedávno bola kompletne zrekonštruovaná.

4. Jarabinský prielom

Jarabinský prielom je chránený prírodný výtvor. Zaujímavosťou je, že tento kaňon, ktorý sa nachádza nedaľeko obce Jarabina, je pravdepodobne najmenší na svete. Je dlhý asi sto metrov a na šírku má niekedy iba meter. Našli sa tu aj 20 miliónov rokov staré skameneliny. Skúste, či nebudete mať šťastie…

5. Travertínový lom a kráter vo Vyšných Ružbachoch

Vyšne_Ružbachy

V kúpeľnom areáli vo Vyšných Ružbachoch nájdete chránený prírodný unikát – kráter s termálnou vodou. Patrí medzi svetovú raritu a s priemerom dvadsať metrov a hĺbkou tri metre je to najväčšie travertínové jazero na Slovensku. Voda si v ňom drží stálu teplotu okolo dvadsať stupňov Celzia, takže aj napriek zákazu kúpania sa tu poniektorí domáci kúpu aj v zime. Napríklad na Silvestra.

Okrem samotných kúpeľov a krátera je jednou z najväčších atrakcií Vyšných Ružbách travertínový lom, kde sa nachádza galéria pod holým nebom s viac ako stovkou kamenných sôch. Umelecké diela sú pozostatkom Medzinárodného sochárskeho sympózia, ktoré sa tu s prestávkami konalo už od roku 1964.

6. Čertova skala pri Chmeľnici

ihla

Blízko obce Chmeľnica je zaujímavý prírodný unikát, no ak sa naň v dedine opytáte, je celkom možné, že nebudete nič rozumieť. Domáci tu rozprávajú svojim jedinečným nemeckým nárečím už stáročia.

A čo to teda je? Ide o dvanásť metrov vysoký balvan, ktorému Chmeľničania nepovedia inak ako Čertova skala. Zaujímavosťou je, že v jeho okolí nie sú žiadne iné skaly. K tejto zvláštnosti sa viaže aj povesť – vraj mal Čert v pláne zhodiť ostrú skalnú ihlu na Ľubovniansky hrad, no po zazvonení kostolných zvonov sa preľakol a skala mu práve na tomto mieste vypadla.

Určite je ešte mnoho miest, ktoré by stáli za zmienku a do článku sa nám nezmestli. Ak sme zabudli na niečo podstatné, napíšte nám do správy alebo do komentárov na našom Facebooku.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Sprievodca liečivými bylinkami: Ktorá čo lieči?

Liečivá sila prírody si dokáže poradiť s množstvom zdravotných problémov.

Bylinkové čaje nielen zahrejú, ale v zimnom období sú tiež neoceniteľnou pomôckou pre prevenciu, aj liečbu začínajúcej choroby.

Samozrejme aj k bylinkám treba pristupovať s rozumom. Nepreháňať množstvo, čaje striedať, nepiť dlhodobo a dávať si pozor aj na kombinácie s liekmi. Tehotné ženy alebo chorí ľudia by mali bylinky konzultovať s lekárom.

1. Materina dúška zmierňuje kašeľ

 

Materina dúška

Postupne prituhuje a tak sa hodí mať účinný prírodný liek na bežné zdravotné problémy, ktoré nás v tomto období trápia – materina dúška pomáha liečiť chrípku, kašeľ, zápal mandlí a priedušiek či bolesť hrdla.

2. Chmeľ na dobrý spánok

chmeľ

Nemôžete večer zaspať? Vyskúšajte čaj z chmeľu. Okrem nespavosti, pomôže aj s podráždenými nervami a trávením.

3. Medovka upokojí

medovka

Ak vás čaká stresová situácia alebo sa cítite dlhodobo v napätí, siahnite po medovke. Podobne ako chmeľ znižuje nervové napätie a krvný tlak.

4. Brusnice zabojujú s infekciou močových ciest

Brusnica

Brusnice s rakytníkom majú antibakteriálne účinky, sú bohatým zdrojom vitamínu C a pomáhajú pri zápale močových ciest.

5. Ďumbier ako afrodiziakum

Ďumbier (zázvor) má trochu nepríjemnú štipľavú chuť, ktorá nemusí vyhovovať každému, no je to daň za široké spektrum jeho všestranných liečivých vlastností – od prevencie celého zástupu chorôb, cez ochranu srdcovo-cievneho systému až po afrodiziakálne účinky.

6. Ľubovník pre duševnú rovnováhu

ľubovník

Ľubovník bodkovaný pomáha zbavovať sa depresívnych stavov, psychického napätia, úzkosti a nespavosti. Je vhodný aj pri zápalových ochoreniach žalúdka, dvanástorníka a podžalúdkovej žľazy.

7. Všestranný nechtík

nechtík

Nechtík lekársky má mnohoraké využitie – lieči vnútorné zápaly, hojí rany, pôsobí priaznivo na funkcie pečene, žlčníka, sleziny, imunitného systému, prečisťuje lymfatický systém a je prevenciou rakoviny.

8. Boli vás kríže? Skúste prasličku.

Praslička

Pravidelné popíjanie čaju z prasličky roľnej vás môže zbaviť bolesti kĺbov a kostí pri reume alebo dne. Praslička je takisto známa ako skvelá čistička krvi a cievneho systému.

9. Rastlinný aspirín

Túžobník

 

Túžobník brestový obsahuje kyselinu salicylovú, ktorá sa v medicíne používa pri príprave kyseliny acetylsalicylovej, známej skôr pod obchodným názvom Aspirin.Túžobník má teda rovnaké účinky ako jeho “potomok” – spôsobuje silné potenie, znižuje horúčku, tlmí bolesť a zápaly.

10. Repík podporí chuť do jedla

repík

Repík sa užíva napríklad pri nechutenstve, liečbe žalúdočných vredov, akýchkoľvek zápaloch, ale aj pri chorobách pečene, pri žltačke, mononukleóze alebo cirhóze.

A nezabudnite si do čajov pridať citrón a med. Liečebný účinok sa tak znásobí.

Ak vás článok zaujal, pozrite si aj video o firme z Plavnice, ktorá pestuje a zbiera liečivé rastliny, aby z nich vyrábala čaje.


Lifetech: Čo je nové