Východniari: 5 tipov pre vás, kam sa vybrať cez víkend na výlet

Voľný víkend nemusíte tráviť doma. Sadnite do auta a vydajte sa spoznávať okolie.

Nie je nič lepšie ako si krátkym výletom vyčistiť hlavu. Voľný víkend nemusíte tráviť doma, ani vo vašom meste. Sadnite do auta a vydajte sa spoznávať okolie. Tu je päť nápadov na rôzne výlety na východnom Slovensku.

Solivar v Prešove

Solivar v Prešove

Prešovský solivar patrí medzi najvýznamnejšie technické pamiatky Slovenska. Technický skvost pochádza zo 17. storočia, v minulosti slúžil na čerpanie a varenie soli zo soľanky. K solivaru patrí aj šachta Leopold, rezervoáre soľanky, huta, varňa, sklad soli, kováčske dielne či banícka klopačka, jedna z posledných piatich u nás.

Pútavú expozíciu, ktorú spravuje Slovenské technické múzeum, si môžete prísť pozrieť od utorka do soboty do 16:00 (posledný vstup je o 14:00) a prvú nedeľu v mesiaci. Výška vstupného je 2,50 € pre dospelých a 1,50 € pre deti.

Múzeum Andyho Warhola v Medzilaborciach

Múzeum Andyho Warhola v Medzilaborciach

V Medzilaborciach, 15 kilometrov od rodnej obce Warholových rodičov, je z iniciatívy Andyho brata Johna od roku 1991 zriadené múzeum s trvalou expozíciou pozostávajúcej zo 160 diel a artefaktov umelca. Spolu s Múzeom Andyho Warhola v Pittsburghu je jediným múzeom Andyho Warhola na svete.

Najcennejšie vystavované exponáty sú portréty Lenina, Ingrid Bergmanovej či Theodora Roosevelta a diela ako 10 najznámejších Židov 20. storočia a Gentlemen z roku 1975.

Rozhľadňa Tokaj v Malej Tŕni

Rozhľadňa Tokaj v Malej Tŕni

V pôvabnej vinárskej obci Malá Tŕňa, nachádzajúcej sa v tokajskej vinohradníckej oblasti sa nachádza unikátna, dvanásť metrov vysoká turistická rozhľadňa postavená v tvare vínneho suda. Vznikla v roku 2015, no odvtedy stihla za svoje netradičné architektonické riešenie pozbierať viacero ocenení. V noci je veža krásne osvetlená.

Múzeum ukrajinskej kultúry vo Svidníku

Múzeum ukrajinskej kultúry v Svidníku

V okrajovej časti mesta Svidník sa nachádza expozícia v prírode, ktorá návštevníkom predstavuje  životné podmienky a duchovnú kultúru Ukrajincov a Rusínov na Slovensku.

Klenotom skanzenu je drevený chrám z Novej Polianky s bohatou interiérovou výzdobou. Zaujímavou súčasťou expozície sú okrem tradičných hospodárskych budov aj vidiecke technické stavby či verejné budovy, ktoré niekedy neodmysliteľne patrili k životu na dedine – veterný mlyn, vodný mlyn či vodná píla, požiarna zbrojnica, obchod a škola.

V zimnej sezóne je vstup len pre vopred ohlásené návštevy. Kontakt na správcu nájdete na tejto stránke.

Kaštieľ v Betliari

Kaštieľ v Betliari

Kaštieľ v Betliari patrí medzi najkrajšie a najviac navštevované šľachtické sídla u nás. Honosný kaštieľ v minulosti patril bohatému rodu Andrássyovcov. Zaplnili ho množstvom vzácneho majetku – nábytkom, umeleckými zbierkami či rôznymi exotickými predmetmi, ktoré si zo svojich ciest doniesol dobrodruh Emanuel I. Andrássy. Medzi inými napríklad eskimácky odev, výzbroj samuraja či vysušenú hlavu papuánskeho bojovníka. V obrovskom priľahlom anglickom parku dokonca svojho času chovali ľadové medvede, ako prví v Európe.

Stálu expozíciu kaštieľa si môžete prezrieť denne okrem pondelka, do 16:00 (posledný vstup je o 15:00). Vstupné je 8 eur, pre deti 6 eur (deti do šesť rokov majú vstup zdarma).

Rýchly internet aj v Medzilaborciach, Svidníku a Prešove

Aj v lokalitách Medzilaborce, Svidník či Prešov môžu zákazníci O2 využiť najrýchlejšie mobilné internetové pripojenie na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.

Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Potrebujete viac informácií o službe 4G LTE internet?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme
vám v priebehu najbližšieho pracovného dňa.

Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Len múka, voda, soľ a niekoľko–generačný kvások. Pozrite sa, ako vo Fachu ožíva staré pekárske remeslo

Takto sa pečú bagety pod rukami pekárov v bratislavskom Fachu – v podniku, ktorý spája pod jednou strechou štyri prevádzky – kaviareň, juice shop, bar a reštauráciu.

Podľa ich pekárov toho na skvelý chlieb a bagetu veľa netreba – stačí kvalitná múka, voda a soľ. Rokmi overené postupy, generačný kvások, ruky skúsených pekárov. Kamenná pec, ktorú rozpaľujú na 270 °C sa už potom ľahko postará o pečivo, aké majú sami radi.

S hrubou kôrkou a jemnou nadýchanou striedkou s krásnou vôňou.

1. Pri pečení platí klasické pravidlo: len z kvalitných surovín pripravíte kvalitný produkt. Tu to platí dvojnásobne, keďže sa používajú maximálne tri–štyri ingrediencie. Kvalita múky je vo Fachu na prvom mieste, preto pochádza len od overených slovenských alebo rakúskych mlynárov.

2. Prvým krokom je zmiešanie vody a múky, tzv. autolýza, pri ktorej sa k cestu treba správať jemne, pomaly a s citom. Keď je múka s vodou pekne spojená a vypracovaná, prichádza čas na ďalšiu fázu – pridanie soli do cesta.

Pekár v tomto momente pridáva na rýchlosti spracovania, čím sa začne lepok lepšie spracovávať a vytvárať štruktúru, ktorá pomáha cestu lepšie kysnúť.

pekárka
pekárka

3. Pekár cesto prekladá a hnetie dovtedy, kým nezostane „elastické“ a jemné. Niekedy si to vyžaduje viac ako desať minút intenzívnej práce.

4. Následne sa cesto rozdelí na menšie časti, z ktorých sa vyformujú bagety. Buď sa poukladajú do špeciálnych bagetových foriem, alebo sa cesto zabalí do nebieleného ražného plátna. To sa pozahýba tak, aby sa jednotlivé bagety medzi sebou nedotýkali. 

5. Bagety sa nechajú odpočívať pri izbovej teplote prikryté ľanovou utierkou alebo igelitom približne hodinu, pričom zdvojnásobia svoj objem.

6. Dobrý pekár vie presne odhadnúť, kedy je cesto správne nakysnuté a odležané.

7. Bagety sa narežú a šupnú do pece vyhriatej na 270 °C. Spodok pece tvorí šamotový kameň, ktorý pomáha udržiavať konštantnú teplotu vo vnútri pece. Aj vtedy, keď sa naplno otvoria dvere od pece.

8. Hneď, ako do nej pekár nasadí bagety a zavrie ju, pec na ne vystrekne veľký oblak pary. Tá je oveľa lepší vodič tepla ako chlebové cesto, vďaka čomu sa kôrka ohreje a uzavrie oveľa rýchlejšie. V tom momente sa stane viacero vecí naraz – vlhkosť vo vnútri začne kondenzovať priamo do stredu bagiet. A aj keď sa para rýchlo vyparí, pridaná vlhkosť pomôže elasticite kôrky, aby narástla prirodzene a bez veľkých trhlín.

9. Vďaka skúsenostiam a citu dokáže pekár určiť, či je bageta vo vnútri naozaj poriadne upečená, alebo potrebuje ešte chvíľku dopiecť. Správne upečená bageta by mala byť na poklep dutá a mala by byť tak akurát – ani ťažká, ani príliš ľahká.


10. Bagety sa nechajú vychladnúť na kovovej mriežke. To prospeje hlavne chrumkavej kôrke, pretože prúdenie vzduchu z každej strany zabezpečí rovnomerné chladnutie pečiva.

Novú reštauráciu, klasický bar, kaviareň s vlastnou pekárňou a šťavy lisované za studena nájdete pod jednou strechou v dome na Ventúrskej ulici 10 v Bratislave.


Lifetech: Čo je nové