Čo vlastne robia finalisti StartupAwards.SK 2015?

12 slovenských technologických firiem s potenciálom preraziť vo svete. S týmito nápadmi idú na trh.

Koncom novembra prebehne v Bratislave startup udalosť roka – finále StartupAwards.SK 2015 (lístky sa dajú kúpiť tu). Do najužšej špičky sa prepracovalo dvanásť tímov. Víťazov s najväčším potenciálom na úspech vyberie posledný novembrový víkend medzinárodná porota.

Prinášame prehľad toho, s čím títo šikovní slovenskí podnikatelia plánujú preraziť.

1. Cloudo šetrí čas pri vyhľadávaní dokumentov

Cloudo

Cloudo je vyhľadávač v cloudových nástrojoch (Google Docs, Dropbox, Slack a iné), ktoré používajú na prácu milióny ľudí na celom svete.

Šetrí čas a námahu pri vyhľadávaní v dokumenotch a konverzáciách, vďaka čomu v hlave netreba držať toľko informácií.

Má potenciál osloviť používateľov všetkých podporovaných služieb, ktorí ich spravidla využívajú niekoľko naraz. A tých nie je málo.

2. Orderlord pomáha organizovať donášku jedla

Orderlord

Orderlord pomáha gastro zariadeniam efektívne organizovať donášku jedla.
Zoradí objednávky a určí optimálnu trasu roznášky tak, aby bola rýchla a cenovo efektívna.

Nápad, ktorý prináša konkrétny a hmatateľný úžitok ako pre používateľa, tak aj pre jeho zákazíkov.

3. Tootoot je marketingový nástroj pre kapely a promotérov

TootToot

Marketingový nástroj pre promotérov a kapely, ktorým pomáha zistiť záujem o koncerty v konkrétnej lokalite.

Fanúšikom zároveň umožňuje plniť ich hudobné želania a vyžiadať si koncert obľúbenej kapely v ich meste.

4. CapturingReality robí z 2D fotiek 3D modely

CapturingReality

Softvér, ktorý dokáže zo série obrázkov vytvoriť trojrozmerný model na bežnom počítači za niekoľko hodín. Podobných softvérov existuje pomerne dosť. Veľa konkurentov nemusí hneď znamenať problém.

Môže byť aj dobrým signálom toho, že o tento segment je na trhu záujem a s rozmachom 3D tlače sa bude zväčšovať trh aj pre tieto produkty.

5. Blue Vision Labs umožňuje robiť 3D modely do tlače

Momentálne ide o prototyp mobilnej aplikácie, ktorá umožňuje vytvárať 3D modely mobilným telefónom. Objekt stačí nasnímať zo všetkých strán. Aplikácia následne vytvorí model, ktorý môže ísť rovno do 3D tlačiarne.

6. Photoneo pomáha strojom “lepšie vidieť”

PhotoNeo

Ďalšia 3D technológia, vďaka ktorej vedia stroje pracovať samostatnejšie a robiť zložitejšie a presnejšie úkony. Podobné produkty majú veľmi sľubnú perspektívu vo výrobe, ale aj pri rozvoji samostatne jazdiacich áut alebo pri zlepšovaní zážitkov vo virtuálnej realite.

7. Benjamin button dáva spomienkam nový rozmer

Benjamin Button

Malé nositeľné zariadenie, ktoré síce neprináša revolúciu do sveta technológie, no je to prvé zariadenie svojho druhu, ktoré zachytáva spomienky z pohľadu dieťaťa. Na jeho prvé kroky nemusíte striehnuť so zapnutým fotoaparátom.

8. LittleLane učí deti angličtinu hravou formou

LittleLane

Hry a pomôcky, s ktorými sa deti zdokonalia v materinskom alebo cudzom jazyku. Učenie hrou je zároveň najlepším spôsobom, ako dieťa zaujať.

9. Drone ‘n Base je niečo ako autodráha, ale lepšie

Drone 'n Base

Malé drony určené na zábavu vo vnútri. Nie je to síce vec nevyhnutná pre život, no určite je to nový, neošúchaný spôsob zábavy. Z obyčajného bytu sa môže za okamih stať dejisko vzdušných pretekov alebo súbojov.

10. Bat Suite pomáha nevidiacim lepšie vnímať priestor

BatSuite

Malý sonar, ktorý nevidiacich alebo slabo vidiacich pomocou vibrácii na ruke upozorňuje na prítomnosť predmetov alebo prekážok. V neznámom prostredí je veľkým pomocníkom, pretože pomáha vytvárať lepšiu predstavu o priestore.

Má jasne definovaný trh ktorému pomáha riešiť nespočetné množstvo bežných úkonov, ktoré vidiaci ľudia berú ako samozrejmosť.

11. BeeSafe privolá pomoc, keď ste v ohrození

Bee Safe

Bezpečnostná appka, ktorá sleduje pravidelnú aktivitu používateľa a automaticky vyhodnotí, keď sa nachádza v nebezpečnej situácii. Môže sa zísť cestovateľom, ľuďom, ktorí často cestujú za prácou na rôzne miesta, alebo tým, ktorí sa iba vracajú domov neskoro v noci.

12. Waste.it zefektívňuje odvoz odpadu

WasteIt

Technológia sleduje zaplnenie kontajnerov vďaka zabudovaným senzorom. Ďalší nápad, ktorý v sebe spája riešenia problémov viacerých skupín – občanov, prevádzkovateľov komunálnych služieb a aj miest, ktoré za tieto služby platia. Čistejšie okolie s menšími nákladmi na údržbu je argument, ktorý určite zaujme.

StartupAwards.SK 2015 však nebude len o oceňovaní týchto perspektívnych firiem, ale budete sa môcť aj niečo nové dozvedieť, spoznať šikovných ľudí a získať nové kontakty. A bude tam aj prezident.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Tieto porady treba zrušiť, radí Google

Namiesto nich si skúste vymieňať informácie nasledovnými spôsobmi.

Plytvanie časom, nuda, chaos bez výsledkov – to všetko sú dôvody, pre ktoré ľudia pri slove porada gúľajú očami. Dali sme dokopy niekoľko pravidiel z firmy Google, ako porady robiť – a kedy je dobré ich zrušiť.

1. Dlhé “update” porady? Zrušiť

Všetko, čo na takýchto poradách odznie, si môžu členovia tímu napísať do skupinového chatu alebo emailu. Zrušte ich a zaveďte vnútrofiremný chat, napríklad Slack.

Slack

2. Riaďte sa týmto nákresom (a zrušte ďalšie porady)

Poradu nezvolávajte, kým nemáte odpovede na všetky otázky z diagramu. Inak je dosť pravdepodobné, že zabijete viac času, než je naozaj nutné.

rozhodovacia schema porady

Preklad schémy: Potrebujete o niečom rozhodnúť?

Nie > Zvážte, či je nutné sa stretnúť

Áno > O čom presne potrebujete rozhodnúť? > Kto o tom rozhodne? > Kto na to bude dozerať? > Aká bude agenda? > Ako dlho?  > Kedy?

3. Zaveďte prechádzky. Vo dvojici a so šéfom.

prechadzka

Stretnutie medzi štyrmi očami so šéfom vyvoláva predstavu “pozvania na koberček”, no nemalo by to tak byť.

Je to skvelý spôsob, ako ľudí lepšie spoznať, zistiť, kde vidia rezervy, obmedzenia, a čo ich motivuje. Medzi štyrmi očami ľudia povedia viac, než v skupine.

Ideálne uskutočniť mimo kancelárie, napríklad pri krátkej prechádzke. Pri chôdzi sa človek lepšie sústredí a na čerstvom vzduchu mozog lepšie pracuje.

4. Každé ráno päťminútový “nástup”

5 minutovy miting

Krátke päťminútové stretnutia pre maximálne päť až osem ľudí (pri väčšom počte sa rozdeľte). Postavte sa – státie je nepohodlné, takže schôdze budú kratšie.

Slúžia na to, aby ste si v rýchlosti vytvorili prehľad o tom, čo sa bude v daný deň diať. Každý standup – po slovensky to volajme nástup – musí zodpovedať tieto tri otázky:

1. “Čo sa dokončilo včera?”

2. “Čo je na pláne dnes?”

3. “Aké komplikácie môžu nastať?”

Všetko ostatné riešte mimo neho.

5. Celofiremné “bratanie sa” často a pravidelne.

pravidelne firemne stretnutia

Porady, na ktorých sa zíde celá firma, by mali okrem zdieľania a oslavovania úspechov slúžiť ako akési slobodné fórum, kde sa preberajú ľubovoľné otázky a odpovede o smerovaní firmy.

Nemal by podľa možností chýbať nikto zo zamestnancov.

Eliminovaním neproduktívných porád ušetríte viac času na užitočnejšiu prácu, a takisto si navzájom pomôžete robiť veci lepšie.

Za týždeň to môže byť pár minút, no za jeden rok to predstavuje desiatky človekohodín.


Lifetech: Čo je nové