6 spôsobov, ako môže firma ušetriť

FIrmy, ktoré nákup neberú na ľahkú váhu, dokážu ročne ušetriť tisíce eur.

Prirodzeným záujmom živnostníkov a majiteľov firiem je generovať zisk. V prvom rade sa tak snažia robiť či už zvyšovaním predaja existujúcim zákazníkom, alebo hľadaním nových odberateľov.

Nie každý však rovnakú pozornosť venuje aj druhej strane – nákladom. Pritom úspory na správnych miestach, ako napríklad pri nákupe,môžu pre firemný účet znamenať prilepšenie v tisícoch eur. V tomto článku sa dočítate o najčastejších chybách, ktorých sa pri nakupovaní firmy dopúšťajú.

1. Nákupy plánujte dopredu.

Prvou a najzásadnejšou chybou je, ak sa nákupom a obstarávaním tovaru vo firme nikto doteraz podrobnejšie nezaoberal. Týmto spôsobom firmy nakupujú operatívne, bez rozmyslu, bez porovnania cien a podmienok spolupráce s dodávateľom. Ak si nákupy neplánujete dopredu a nevyjednávate o podmienkach, budete nakupovať draho.

2. Preverte si podmienky starých dohôd.

Ďalším slabým miestom firiem bývajú dlhodobé spolupráce s dodávateľmi, ktoré fungujú viacmenej zo zotrvačnosti, a ktorých rentabilitu nik neskúma. Dodávatelia síce môžu tvrdiť, že vám dávajú najlepšie ceny, no podmienky spolupráce sú tiež činiteľom, ktorý výhodnosť vzťahu s dodávateľom ovplyvňuje.

3. Nakupujte vo veľkom.

Ak je to možné, konsolidujte počet dodávateľov. Ak odoberáte väčšie objemy od jedného dodávateľa, môže to zlepšiť vašu vyjednávaciu pozíciu. Zároveň tak znížite náklady na administratívu.

4. Vyberte si dobrého špecialistu nákupu.

Samozrejme, nie všetky firmy berú nákup na ľahkú váhu. V určitom štádiu sa už oplatí zamestnať špecialistu, ktorý má túto činnosť na starosti. Aj tu však treba dávať pozor na niektoré veci, najmä ak nákupca pracuje vo firme už dlho a má vybudované dobré vzťahy s dodávateľmi.

Niekedy sa bohužiaľ deje to, že cez nákupcu dochádza k úniku informácií, keď jednému dodávateľovi prezradí informácie o ponukách iných. Potom mu stačí len o trochu podliezť ponuku konkurencie.

Výška dosiahnutej úspory potom nemusí byť taká, aká by bola za normálnych okolností. Extrémnym prípadom je to, keď sa nákupca za “províziu” dohodne s dodávateľom za to, že firma nakúpi u neho.

5. Tendrujte dodávateľov.

Firmy sa o možnosti úspor pripravujú aj vtedy, ak ignorujú iné, než zaužívané metódy nákupu. Jedným z takýchto spôsobov je spoločný nákup alebo firemný tender.

Tendrovanie dodávateľov je výhodné pre obe strany. Jednak ponúka férové podmienky pre súťaž medzi potenciálnymi dodávateľmi, na druhej strane, táto konkurencia tlačí ceny nadol oveľa výraznejšie, než pri individuálnom vyjednávaní. Šetríte tak aj čas, ktorý by ste strávili stretnutiami a vyhodnocovaním cenových ponúk.

V neposlednom rade netreba zabúdať na to, že spoločnosť, ktorá tender zabezpečuje je motivovaná konať v prospech klienta, keďže jej odmena sa odvíja od výšky úspory, ktorú zabezpečí.

6. Nakúpte spolu s inými firmami.

Aj keď je tender vhodným nástrojom skôr pre väčšie firmy, podobné výhody môžu využiť aj tie menšie, najmä pri takzvaných “céčkových položkách” ako sú kancelárske potreby, kuriérske služby alebo energie, ktoré zabezpečujú bežný chod firmy, no nevstupujú priamo do výrobného procesu.

Spojením nákupu týchto položiek s inými spoločnosťami dokážete vytvoriť pre potenciálnych dodávateľov atraktívnejšiu zákazku, z ktorej ceny budú oveľa ochotnejší spustiť.

Tento článok vznikol v spolupráci s portálom firemnynakup.sk, ktorý sa zaoberá organizovaním a realizáciou tendrov na tovary, služby a stavebné práce pre malé, stredné aj veľké podniky.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.


15 hlášok z obľúbených filmov a seriálov, ktoré zakaždým pobavia

Humor je korenie života. Zabavte sa pri hláškach z kultových komédií.

“Sifón je len ku káve.” Legendárna veta, ktorú hovorí časník Bohumilovi Stejskalovi vo filme Dědictví. Sóda pre vás pripravila výber podobných kultových výrokov, ktoré zazneli z úst protagonistov v populárných komédiach a sitkomoch.

Takže nech sa páči, pohodlne sa usaďte, dajte si ku káve Sódu a oddýchnite si pri vtipných  hláškach obľubených filmových postáv:

Drž hubu

“Mám veľmi rád kone a ty máš oči ako kôň…Vidíš, som veľmi rád, že ma dali do cely s tebou, je to, ako by som bol v stajni.” – Quentin

Dobrý vojak Švejk

„Poslušně hlásím, že… Poslušně hlásím, že sirky nemám. A co jste to za vojáka, když nemáte sirky? Prosím, voják bez sirek.“ – Švejk

Dědictví aneb…

“Irenko, nebuď hlupá! Já ťa mám rád aj bez peněz.”  Bohumil Stejskal

Pelíšky

„Teda, to muselo dát příšernou práci. … Přitom taková blbost, co?“. – mamka Šebková

Obecná škola

(Oznam v školskom rozhlase) „Naše škola získala několik lístků na divadelní představení Idiot! Rodiče, kteří chtějí vidět idiota, nechť se dostaví do ředitelny!” – riaditeľ školy

Simpsonovci

„Najsmutnejší deň môjho života bol ten, keď som si uvedomil, že svojho otca porazím skoro vo všetkom. Bart ten pocit zažil už v štyroch rokoch.“ – Homer Simpson

Teória veľkého tresku

“Nie som šialený, matka ma nechala vyšetriť.” – Sheldon Cooper

Pacho, hybský zbojník

“Hybe, Hybe, podľahli ste vlastnej chybe.” – Gróf Erdödy

M*A*S*H*

(Píše list babičke.) “Píšem pomaly, pretože viem, že nevieš rýchlo čítať.” – Radar O’Reilly  

Marečku, podejte mi pero!

„Hliník se odstěhoval do Humpolce!” – žiak večernej školy (Odpoveď na otázku učiteľa, či je v experimente prítomný hliník.)

Frasier

“Alice, keď pomôžeš tete Gerte nájsť cigarety, tak jednu dostaneš.” – Gerta, matka Daphne (Niles a Daphne spolu riešia, aký vplyv na ich dieťa bude mať stará mama, keď práve v tej chvíli vojde do miestnosti.)

Forrest Gump

“Presvedčil ma, aby som investoval do nejakej firmy cez ovocie. No a potom mi zatelefonoval a povedal, že s peniazmi už máme vystarané. Odpovedal som mu: „To je dobre, o starosť menej.“ – Forrest Gump

Dr. House

“Hodíme si mincu, keď padne rezonancia, orol umrie.” – Gregory House

RRRrrrr!!!

“9. máj 1969, dva kilometre od severnej hranice Laosu, postupuje 101. pešia divízia americkej armády ku kóte 937. Pre američanov je to obyčajná priezkumná akcia. Pre členov Viet Kongu znamená kóta 937 strategický bod. Tucet vojakov 101. divízie, úplných nováčikov, má zvládnuť túto rutinnú akciu za dve hodiny. Vietnamci sa bránia celých devät dní. Tento film však nerozpráva ich príbeh.” – Rozprávač v úvode filmu

Nedotknuteľní

(Nechce dať Philppovi bonbón.) “Kto sa nehýbe, neje.” – Driss

Ktorú vtipnú scénku z filmu alebo seriálu máte najradšej? Pošlite nám svoje tipy do komentár na facebookej stránke Sódy.

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.


Predobjednajte si nový Huawei Mate 10 Pro a získajte 360° kameru zadarmo

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové