Životné udalosti, ktoré priniesli úspech najlepším slovenským startupistom

Víťazov StartupAwards.sk 2015 sme sa opýtali na udalosti, bez ktorých by neboli tam, kde sú teraz.

Posledný novembrový víkend sa v Bratislave odohrala udalosť roka pre začínajúce firmy – StartupAwards.SK 2015. Z tuctu finalistov vzišli štyria víťazi jednotlivých kategórií a ďalšie dve firmy ocenené špeciálnymi cenami.

Opýtali sme sa hlavných predstaviteľov týchto firiem, čo boli tie prelomové momenty v ich životoch, ktoré ich doviedli k podnikaniu a v konečnom dôsledku až k tomuto oceneniu.

Michal Maxian, BatSuite – víťaz kategórie Society

Michal Maxian Bat Suite

Na začiatku môjho príbehu bola nespokojnosť v zamestnaní, konkrétne znechutenie z fungovania tendrových zákaziek. To bola aj príčina môjho odchodu. Druhým zlomovým okamihom bolo, keď som sa dostal medzi ľudí zo startupového prostredia.

Mal som občianske združenie, cez ktoré chceli organizovať Startup Weekendy. Ja som pomáhal s administratívou a popri tom, ako som sa v tejto sfére pohyboval, som sa veľa učil a spoznával ďalších šikovných ľudí.

Nakoniec som v januári tohto roka stretol svojich súčasných kolegov, ktorí sa vyznajú v hardvéri a softvéri. Inšpiroval nás problém nášho kamaráta, preto sme sa rozhodli pomôcť nevidiacim.

Tomáš Kovačovský, Photoneo – víťaz kategórie Science

Tomas Kovacovsky Photoneo

Povedal by som, že prvou bolo stretnutie a začiatok spolupráce so súčasným CEO Photoneo Janom Žižkom. Stal sa vedúcim mojej bakalárskej, a aj diplomovej práce, ktoré už vtedy súviseli s 3D scanningom.

Druhým bodom bola spomínaná bakalárska a diplomová práca, vďaka ktorej sme preskúmali oblasť snímania 3D povrchu objektov na základe štruktúrovaného svetla. Vďaka tomu sme si vytvorili solídne know-how a daný projekt prerástol do konkurencieschopného riešenia.

Nakoniec prišla azda najväčšia udalosť, keď sme prišli na spôsob, ako snímať aj objekty vo vysokom pohybe, vďaka čomu sa dá naša 3D kamera použiť ako oko pre robota.

Posledná udalosť bola pre nás impulzom založiť vlastnú spoločnosť a pokúsiť sa nápad implementovať. Momentálne už je všetko rozbehnuté, vďaka práci a nadšeniu našich zamestnancov a tešíme sa na prvé kusy senzoru v budúcom roku.

Daniela Grečnerová, Tootoot – víťaz kategórie Digital

Daniela Grecnerova Tootoot

S priateľom sme vždy chceli podnikať v hudobnom biznise. Založili sme si mp3 shop, na ktorom sme sa naučili ako sa v tomto sektore pohybovať. Postupne sme spoznali ďalších ľudí, ktorých nápady sme spojili s našimi, a tak vznikol Tootoot.

Ešte viac nás dopredu nakoplo to, keď sme videli prvého užívateľa nášho produktu, ktorého nasledovali ďalší. Bolo skvelé vidieť, že o službu má niekto záujem a bude to používať.

Peter Nižňanský, LittleLane – víťaz kategórie Art & Design

Peter Niznansky Little Lane

Nápad na Little Lane sa začal rodiť po stretnutí s pani lektorkou, ktorá učila moje deti angličtinu. Doniesla nám jedno CD, ktoré sa mi ale vôbec nepáčilo. Vtedy mi napadlo, že vytvorím hru, ktorá bude pekná, živá a hlavne bude dostupná online. Oslovili sme ilustrátorku Alžbetou Kováčovou, ktorá ju nakreslila a Evu Pazmányovú, ktorá tomu celému vymyslela didaktiku.

S rozbehom nám pomohlo vydavateľstvo Stiefel Eurocart, ktoré náš produkt predstavilo školám a škôlkam.

Dominik Orfánus, Benjamin Button – víťaz ceny hlavného partnera O2 Slovensko

Dominik Orfanus Benjamin Button

Za vznikom Benjamin Button je jedna smutná udalosť z minulého roka, keď mi umrela svokra. V posledných dňoch svojho života vstala z postele a išla zakývať vnúčatám na balkón. Vtedy som si uvedomil, že deti dokážu človeku dodať silu a rozosmiať ho aj v tých najťažších chvíľach.

Preto, ak je niečo, čo by sme mali zachytávať, je to práve detstvo. My s deťmi často nie sme a oni si z prvých rokov života veľa nepamätajú. Veľa pekných chvíľ nám tak uniká.

Prelomovým obdobím pre firmu bol začiatok tohto roka, keď sme sa rozhodovali o budúcnosti. Snažili sme sa získať peniaze, no bolo to veľmi zložité, trvalo to dlho.

Nakoniec sme od tej myšlienky upustili. Celý tím bol veľmi neistý z toho, čo bude ďalej. Atmosféra nebola dobrá a niesla sa v duchu – buď to vyjde teraz, alebo nikdy. Vydržali sme a oplatilo sa to.

Dušan Koutný, Orderlord – víťaz hlasovania verejnosti

Dusan Koutny Orderlord

Mňa najviac ovplyvnila cesta do Sillicon Valley v rámci Slovak Startup Development Program v roku 2012, aj keď som tam nebol s Orderlordom, ale s iným projektom.

Dovtedy som stále len uvažoval, že chcem niečo vlastné, no nikdy som sa k tomu naozaj neodhodlal. Tam sa to zlomilo a pustili sme sa do vlastných projektov.

Ako vidieť, veľa startupov vzniklo v snahe vyriešiť vlastný problém alebo zmeniť niečo k lepšiemu. Pridajte k tomu šikovných ľudí, dostatok úsilia a budúci rok môže byť medzi ocenenými aj váš nápad.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Vyrobil 15 000 drumblí, aj keď ho to nikto neučil

Peter Sobota z Modry už dlhé roky vyrába tento ľudový hudobný nástroj.

Priložiť drumbľu k perám, oprieť jej rám o zuby a brnkať ukazovákom na jazýček. Zahrať na tento malý nástroj z kovu zvládne každý.

Peter Sobota z Modry patrí k najvyhľadávanejším výrobcom tohto ľudového nástroja na západnom Slovensku. Svoju úplne prvú drumbľu dostal od rodičov ako štrnásťročný. Keď sa mu po rokoch neštastne zlomila, vyrobil si podľa nej novú. Mal vtedy 25 rokov.

Začínal ako samouk, dodnes už vyrobil viac ako 15 000 drumblí. Nebojí sa však ani experimentovať.

V jeho dielničke vzniklo 42 originálnych tvarov tohto hudobného nástroja, ktorý ručne ohýba, brúsi a skladá. Drumbľu tvoria dve časti – železný rám a doňho zakutý jazýček.

Peter Sobota rád experimentuje. Vyrobil aj prvú drumbľu na svete s drevenou rúčkou vylievanou cínom.

Popri výrobe drumblí sa pán Sobota venuje aj tvorbe betlehemov, vyrába trojstrunové husle, jednostrunové detské husličky z lyžíc, píšťalky a iné hudobné nástroje pre deti aj dospelých.

A takto v jeho dielni vzniká nová drumbľa:

IMG_8097

Pripraví sa 5-7cm dlhý jazýček.

Jedným úderom kladivom sa zafixuje jazýček v ráme drumbľe.

Po vsadení jazýčka sa odcvakne prebytočný materiál a zabrúsi sa do hladka..

Po zahnutí konca jazýčka je drumbľa pripravená.

IMG_8121

Chcete si vyskúšať hru na drumbľu? V tomto videu si s vami sám majster prejde všetky kroky a naučí vás, ako trafiť ten správny tón.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac