Samo Trnka: Keď ideš na javisko, si karikatúra samého seba

Sama Trnku poznáte ako múdreho Karola z televízneho programu Dobre vedieť a možno ste ho už videli na doskách, ktoré znamenajú stand-up comedy. V rozhovore nám prezradil, ako sa odlíšiť od ostatných komikov, čo by hovorili jeho akváriové rybičky a aké appky mu zlepšujú každodenný život.

Si stand-up komik, máš vlastnú show Pančlajn. V čom by mal byť podľa teba komik o 5 % lepší ako ostatní, aby si ho po show zapamätalo v porovnaní s ostatnými komikmi viac ľudí?

Je na to niekoľko spôsobov. Ako komik by si mal mať dar od Boha – dokázať sám zaplniť javisko. Ja ho zapĺňam šarmom a eleganciou… (smiech) V priebehu času stráveného na javisku musí komik vyvolať v ľuďoch dojem, že ho poznajú alebo že by s ním vedeli sedieť na pive. Totiž, keď ideš na javisko, nie si to ty. Teda, si to ty, ale editovaný, odrežeš zo seba to, čo je zbytočné, a ideš tam ako karikatúra samého seba.

Slováci sú momentálne zvyknutí na jednoduchý humor z televízie. Ako reagujú, keď prídu do klubu a počujú tvrdšie vtipy, ktoré by televízia nezniesla? Je to menej konzervatívne publikum, alebo si myslíš, že sú ľudia, ktorí majú rovnako radi TV zábavu aj stand-up comedy?

Myslím si, že ľudia nevnímajú stand-up ako náročnejší humor. Aj v stand-upe máš širokú škálu spôsobov, ako postaviť vtip a odovzdať ľuďom myšlienku. Čo sa týka tvrdých vtipov, všetci sme hulváti. A hlavne, stand-up komik je hulvát, ktorý môže povedať všetko. A či sa niekto pohorší? Pohorší sa možno po show, ale počas nej sa zasmeje.

V jednej televíznej vedomostnej relácii máš postavu vševediaceho Karola. Vzal si ponuku ihneď, alebo si váhal a bál si sa vkročiť do prostredia televízie, kde nie si taký známy a vo svojej polohe nemáš takú voľnú ruku pri tvorbe?

Do tohto projektu ma zavolal kamarát Pavel Graus. Pýtal som sa ho, či si ma v tom vie ozaj predstaviť, a on povedal, že áno. Tak som si tam potom vedel predstaviť seba aj ja. Voľnosť v tvorbe sa dosť preceňuje. Mám ju v stand-upe a dať dokopy set býva oveľa väčšie utrpenie, ako nahodiť Karolovi desať pokusov, tie ľudsky vysvetliť a glosovať.

Pri stand-upe nie je daná ani cesta, ani cieľ. Vtedy je prázdna strana o to prázdnejšia.

Čo sa týka tvojej vlastnej tvorby, chcel by si niekedy napísať knihu alebo sitcom či film?

Veľmi by som chcel napísať knižku, lebo v puberte som chcel byť hlavne spisovateľom. Zvrhlo sa to však tak, že sa teraz venujem humoru. Ten sa dá robiť s viacerými ľuďmi, písanie je veľmi osamelá činnosť.

Si vášnivý akvarista. Čo myslíš, že by ti povedali tvoje rybky, keby vedeli rozprávať?

Predpokladám, že by spísali petíciu, aby som z akvária dal preč bichira. To je evolučne už 200 miliónov stará africká príšera a žerie mi ostatné ryby. Ja som však sviňa a beriem to tak, že je dobré mať tam predátora, lebo ozdravuje populáciu. Len je to trošku drahé, keďže mi požral už veľa rybiek.

Akvárium musíš mať prepchaté technickými vymoženosťami. Si veľký fanúšik nových tech hračiek či appiek, alebo si v tomto skôr spiatočník?

Zaujíma ma pokrok, stále si čítam technologické časopisy, ale niektoré veci už proste vypúšťam. Po tridsiatke si čoraz častejšie povieš, že naskočiť na tento vlak už nepotrebuješ. A pri virtuálnej alebo augmentovanej realite začínam mať starecký pocit, že takéto veci by sa už nemali vymýšľať. To, čo vieš ochytať vlastnými rukami a vidieť očami, je podľa mňa dostatočne hodnotné a netreba si to upravovať. Chcem sa dívať človeku z očí do očí a nie cez nejaké „okuláre“.

V našom seriáli O 5 % lepší život radíš ľuďom, ako robiť veci lepšie, a predstavuješ mobilné aplikácie, ktoré im danú činnosť uľahčia. Ktoré appky uľahčujú život tebe?

Mobil je pre mňa hlavne kancelária, takže jednoznačne kalendár. Mám aCalendar v platenej verzii, má výborný mesačný prehľad. Oceňujem ekosystém Googlu, kde máš pod jedným kontom synchronizované všetko. A ešte sa vrátim k akvaristike. Jeden z najväčších vynálezov, čo mi uľahčujú život, je aplikácia, ktorá zobrazuje chemické hodnoty vody v akváriu. Dám namočený testovací papierik na farebnú matricu, appka JBL si to naskenuje a parametre mi vyhodnotí v prehľadných grafoch.

Ktorú appku si musel veľmi rýchlo po stiahnutí odinštalovať a prečo?

Lezú mi na nervy aplikácie, ktoré majú reklamy, a neviem ich vypnúť tým, že si appku kúpim raz. So zármutkom som takto odstránil aplikácie, ktoré vyzerali veľmi sympaticky, napríklad iMeteo či Evernote. Ak sa bavíme o appke, ktorú som musel odinštalovať, lebo ma bavila až priveľmi, sú to hry, kde si môžeš dokupovať zlepšenia.

Myslíš si, že ľudia využívajú maximálny potenciál technologických noviniek, ktoré majú k dispozícii? Alebo skôr často netušia, že existuje hŕba vychytávok, ktoré by im uľahčili bežný život?

Samozrejme, že nevyužívajú. Na novinky sa chytajú násťroční a dvadsiatnici. Od tridsiatky hore už majú ľudia svoje zabehané osvedčené procesy a čím sú starší, tým viac majú sklon nedôverovať novým veciam alebo ich prehliadať. To nie je zlé, veľa technologických noviniek sa časom ukáže ako totálna sprostosť, napríklad elektronické diáre alebo facebookové hry. Ale sem-tam sa mi stane, že nájdem nejaký zlepšovák, s ktorým otravujem okolie, lebo mám pocit, že keď to bude mať každý, svet bude krajším miestom pre život. (smiech)

Sama môžete vidieť aj v našom seriáli O 5 % lepší život, kde vysvetľuje, ako robiť bežné veci lepšie a efektívnejšie. Jednotlivé diely môžete sledovať na našom FacebookuYouTube. Prvý diel o tom, ako piť kávu si môžete pozrieť tu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Jeseň plná pestrých nápadov

Možno ani netušíte, koľko maličkých zlepšovákov do svojej domácnosti si môžete jednoducho vyrobiť sami z vecí, ktoré sa v nej bežne vyskytujú. Ukážeme vám, ako si zmajstrujete jednoduchú nástenku a ako si z opadaných listov vyrobíte originálne sezónne podšálky.

Špagátová nástenka

Nič náročné na výrobu. Špagátovánástenka sa stane miestom, kam sa vojdú spomienky, každodenné úlohy aj odkazy. Stačí mať dosť kolíkov, miesto sa na nej nájde vždy.

Materiál

• dve rovnako dlhé drevené latky/tyče
• špagát
dve kovové očká so závitom
• drevené kolíky

Pomôcky

• meter
ceruzka/fixka
• akumulátorová vŕtačka
nožnice

Postup

1.) Do oboch tyčí namerajte rovnako vzdialené body. Rozpätie medzi bodmi závisí len od vás.

 

2.) Do naznačených bodov vyvŕtajte diery.

 

3.) Navlečte špagát do prvej dierky na jednej aj na druhej tyči. Na jednom konci spravte uzlík, následne namerajte takú dĺžku, akú dlhú chcete mať nástenku, nechajte určitý presah špagáta a odstrihnite ho.

 

4.)  Meter si nechajte uložený medzi dvoma tyčami a urobte uzlík aj pri druhej tyči s dodržaním vzdialenosti, ktorú ste si vopred určili.

 

5.) Rovnako postupujte aj pri posledných dierkach. Je dôležité uchytiť najprv okrajové diery, ktoré musia mať rovnakú dĺžku. Ostatné špagáty v strede môžu byť aj o kúsok dlhšie. Rovnosť nástenky držia krajné špagáty.

 

6.) Určite si vrchnú časť nástenkya zhora do hornej tyče navŕtajte niekde na okraje dve diery (na každý okraj jednu).

 

7.) Do vyvŕtaných dier zaskrutkujte kovové očká a prevlečte cez ne špagát. Môžete ho nahradiť aj oceľovým lankom. Vytvoríte tak uško na zavesenie nástenky.

 

8.) Zaveste nástenku a na ňu odkazy, fotky, spomienky… Čo vám len príde na um.

 


Jeseň pod pohárom

Dajte listom nový význam. Na jeseň, keď sa stanú centrom pozornosti, pozbierajte, čo sa dá, a vyrobte si sadrové podložky pod poháre.

Materiál

• lístky s výraznejšou žilnatinou
• sivá sadra
• voda
• lak

Pomôcky

• skladacia gumená nádoba
• váha
• odmerka
• varecha na miešanie
nôž
tavná pištoľ

Postup

1.) Odvážte 250 g sivej sadry a nachystajte 170 ml vody. Toto množstvo vám vystačí na 2 podšálky.

 

2.) Do sadry nalejte vodu a zmes poriadne premiešajte, aby ste v nej nemali hrudky.

 

3.) Na dno gumenej misky položte lístok tak, aby strana s výraznejšou žilnatinou bola hore.

 

4.) Na lístok nalejte pripravenú sadru. Dajte si pozor, aby ste lístkom nepohli. Povrch sadry zarovnajte varechou. Podšálku nechajte tuhnúť približne pol hodiny.

 

5.) Podšálku z nádoby vyklopte a odstráňte lístok. Ideálne je, keď sadra ešte nie je úplne stuhnutá. Lístok dostanete zo sadry jednoduchšie von.

 

6.) Ak máte pocit, že ste spodnú časť podšálky dobre nezarovnali a na podklade sa vám kýve, vezmite nožík a jednoducho zrežte všetky nerovnosti, ktoré spodná časť má.

 

7.)  Celú podšálku poriadne nalakujte a nechajte uschnúť.

 

8.) Na spodnú časť tavnou pištoľou naneste štyri bodky, vďaka ktorým sa podšálka nebude po stole kĺzať a ani vám ho nepoškriabe.

Extra výhody

Neváhajte a podeľte sa s nami o svoje výtvory. Desiati z vás vyhrajú zaujímavé ceny.

Fotky uploadujte na www.extravyhody.o2.sk/kreativne-vecickyĎalšie kreatívne inšpirácie a na to potrebné vecičky s atraktívnymi zľavami nájdete na www.extravyhody.o2.sk.

 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac